Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Γνώμη για πολύμετρο

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    +1 για το UT-61E (το πήρα 45euro από dx)

    Για ορισμένα μοντέλα της Uni-T δεν έχουν γραφτεί και πολύ καλά (πχ το 61D ή κάποια μικρά που βγάζουν), αλλά ορισμένα μοντέλα όπως το 61E τα αξίζουν τα λεφτά τους.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!....
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    φιλε αν θες την γνωμη μου βάλε άλλα 47 ευρω και πάρε αυτο εδω http://www.netscope.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=1092217 και καθαρισες, επώνυμη μαρκα σχεδον αξιοπιστη σαν την fluke, και το πολυμετρο ειναι περιπου ισαξιο (λιγο κατωτερο θα έλεγα) με αυτο το fluke http://www.genieshop.gr/ergaleia/psi...-true-rms.html το οποιο όμως ειναι και άλλα 50 ευρω ακριβοτερο.
    Ολα τα άλλα ειναι φτηνές λυσεις οι οποιες εχουν τα ρισκα τους

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.617

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 για το UT-61E (το πήρα 45euro από dx)
    Για ορισμένα μοντέλα της Uni-T δεν έχουν γραφτεί και πολύ καλά (πχ το 61D ή κάποια μικρά που βγάζουν), αλλά ορισμένα μοντέλα όπως το 61E τα αξίζουν τα λεφτά τους.
    Βολικό που υπάρχει στο dx γιατί από εκεί παίρνω κάτι gadgetακια κάπου-κάπου (συγκεκριμένα τώρα περιμένω να μου έρθουν οι αντιστάσεις).

    φιλε αν θες την γνωμη μου βάλε άλλα 47 ευρω και πάρε αυτο εδω http://www.netscope.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=1092217 και καθαρισες, επώνυμη μαρκα σχεδον αξιοπιστη σαν την fluke, και το πολυμετρο ειναι περιπου ισαξιο (λιγο κατωτερο θα έλεγα) με αυτο το fluke http://www.genieshop.gr/ergaleia/psi...-true-rms.html το οποιο όμως ειναι και άλλα 50 ευρω ακριβοτερο.
    Ολα τα άλλα ειναι φτηνές λυσεις οι οποιες εχουν τα ρισκα τους
    Όπως ανέφερα και στο πρώτο μου post το θέλω για δουλειά "γραφείου" (μετρήσεις χωρίς υψηλή ακρίβεια και κυρίως σε χαμήλες τάσεις και ρεύματα) και θα είναι το 3ο στη συλλογή μου (ένα 10ετίας της pro'skit το οποίο παραδόξως ζει και βασιλεύει ακόμη κι ένα τσέπης της Voltcraft).
    Όταν προκείται για πιο σύνθετα πράματα δουλεύω στο εργαστήριο που κάνω μεταπτυχιακό (με όργανα agilent κυρίως) οπότε είμαι καλλυμένος για πιο σύνθετες απαιτήσεις. Κάποια στιγμή θέλω να πάρω κι ένα fluke εννοείται (μάλλον το 117).

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Μιας και έτυχε να έχω ψάξει κι εγώ για το ίδιο πράγμα (πολύμετρο όχι χείριστης ποιότητας και 40-50ευρώ), ήμουν στο 99% να παραγγείλω το UNI-T UT-61D.

    Είναι η πιο light (?) version του UT61E που πρότεινε ο darthony:
    UT61 D-E comp.jpg
    Το D το βρήκα (και ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω) ~40ευρώ, ενώ το E είναι ~10ευρώ παραπάνω.

    Δεν το είχα τσεκάρει το Ε, και το φθηνότερο D έχει σχεδόν τις ίδιες λειτουργίες, αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, μάλλον θα πάρω το Ε!

    Συγκεκριμένα το Ε έχει λίγο καλύτερη ακρίβεια αλλά κυρίως πιο μεγάλο display (δείτε τις παρακάτω φωτό, στο site της UNI-T έχει την ίδια και για τα δύο!)


    Κατά τα άλλα και τα δύο μοντέλα είναι True-RMS και το κυριότερο για εμένα, μετράνε και AC ρεύμα!


    ΥΓ

    nestoras το πολύμετρο που έχω τα τελευταία 5-6 χρόνια είναι το Mastech MY-68. Για τα λεφτά του καλό και παίζει ακόμα, αλλά αν κάποιος μπορεί να πάει στην περιοχή τιμών των 50ευρώ, Agilent και Uni-T είναι πολύ καλύτερα (ιδιαίτερα τα πρώτα).
    Επίσης δεν ξέρω αν η φωτό στην σελίδα της Αtel Εlectronics είναι σωστή (στο πρώτο σου ποστ), αλλά είναι από το "παλιάς γενιάς" μοντέλο (σαν το δικό μου MY-68 οπτικά). Το "νέο look" του ΜΥ65 είναι αυτό



    EDIT:

    UT-61E με 43ευρώ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 09-06-13 στις 18:47

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nickmanak
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Β. ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    53


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και έτυχε να έχω ψάξει κι εγώ για το ίδιο πράγμα (πολύμετρο όχι χείριστης ποιότητας και 40-50ευρώ), ήμουν στο 99% να παραγγείλω το UNI-T UT-61D.

    Είναι η πιο light (?) version του UT61E που πρότεινε ο darthony:
    UT61 D-E comp.jpg
    Το D το βρήκα (και ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω) ~40ευρώ, ενώ το E είναι ~10ευρώ παραπάνω.

    Δεν το είχα τσεκάρει το Ε, και το φθηνότερο D έχει σχεδόν τις ίδιες λειτουργίες, αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, μάλλον θα πάρω το Ε!

    Συγκεκριμένα το Ε έχει λίγο καλύτερη ακρίβεια αλλά κυρίως πιο μεγάλο display (δείτε τις παρακάτω φωτό, στο site της UNI-T έχει την ίδια και για τα δύο!)


    Κατά τα άλλα και τα δύο μοντέλα είναι True-RMS και το κυριότερο για εμένα, μετράνε και AC ρεύμα!


    ΥΓ

    nestoras το πολύμετρο που έχω τα τελευταία 5-6 χρόνια είναι το Mastech MY-68. Για τα λεφτά του καλό και παίζει ακόμα, αλλά αν κάποιος μπορεί να πάει στην περιοχή τιμών των 50ευρώ, Agilent και Uni-T είναι πολύ καλύτερα (ιδιαίτερα τα πρώτα).
    Επίσης δεν ξέρω αν η φωτό στην σελίδα της Αtel Εlectronics είναι σωστή (στο πρώτο σου ποστ), αλλά είναι από το "παλιάς γενιάς" μοντέλο (σαν το δικό μου MY-68 οπτικά). Το "νέο look" του ΜΥ65 είναι αυτό



    EDIT:

    UT-61E με 43ευρώ!
    Το μοναδικο μειονεκτημα του Ε σε εχεση με το D ειναι το οτι δεν εχει backlight. Kατα τα αλλα ολη η σειρα UT61 ειναι παρα πολυ καλη, εχω το UT61 Α και ειμαι ευχαριστημενος. Για τα λεφτα του η ποιοτητα κατασκευης του ειναι κλασεις ανωτερη απο αλλα πολυμετρα της ιδιας κατηγοριας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    362

    Προεπιλογή

    εγώ έχω το UT-61D και γενικά για την τιμή είμαι ικανοποιημένος.Δεν είναι τέλειο, αλλά έχει πολλές δυνατότητες για τα λευτά του. Απο άποψη ασφάλειας είναι εντάξει(για την τιμή πάντα) και σίγουρα καλύτερο απο το mastech. Αν έπαιρνα τώρα όμως θα αγόρασα το UT-61E το οποίο έχει ένα παραπάνω ψηφίο, και γενικά έχω διαβάσει καλά reviews.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως σήμερα παρήγγειλα το UT-61E, και συγκεκριμένα από εδώ.

    Από τον συγκεκριμένο πωλητή γιατί:

    Έχει παρουσία σε forum οπότε και ξέρω ότι δεν είναι απατεώνας
    Στέλνει "φρέσκο" μοντέλο (14 March 2013, τελευταίο revision)
    Στέλνει και το κουτί (εδώ βίντεο από αποστολή χωρίς κουτί)
    Η τιμή του είναι μόλις 3ευρώ πιο πάνω από την φθηνότερη που υπάρχει (που έβαλα σε προηγούμενο ποστ)

    Του έστειλα και χτες μήνυμα για να επιβεβαιώσω τα παραπάνω πριν κάνω την αγορά, μου απάντησε σε λιγότερο από 24 ώρες και ήταν άψογος (και τα αγγλικά του είναι σωστά, όχι σαν κάτι απαντήσεις "full" κινέζων που δεν κατεβαίνει ούτε αυτός την ερώτηση ούτε εσύ την απάντησή του)...

    Συγκεκριμένα για το packaging:
    "I do ship the UT61E with the original box. You can see another one of my customers unpack the package I sent him here: http://www.youtube.com/watch?v=MlWeE2rLtak
    I have since changed the way I wrap the package though. Instead of using the grey/silver plastic bag, I now use a large envelop with bubble wrap on the inside to protect the box. So there will be multiple layers of bubble wraps to make sure the box receives maximum protection."

    Τελικά έγινε λίγο σαν διαφήμιση το ποστ μου, πάντως εγώ τα γράφω για να βοηθήσω άλλους ενδιαφερόμενους

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μοναδικο μειονεκτημα του Ε σε εχεση με το D ειναι το οτι δεν εχει backlight.
    Αυτό κανονίζεται αν έχεις όρεξη να του βάλεις χέρι
    Το chip που χρησιμοποιεί το πολύμετρο (ES51922), έχει υποστήριξη για backlight αρκεί να γίνουν οι απαραίτητες συνδέσεις (pin 102, 105 και 113) και τοποθέτηση LED. Κάποιοι χρησιμοποιούν ως διακόπτη το πλήκτρο hold:
    - είτε σε αποκλειστικότητα ακυρώνοντας εντελώς τη λειτουργία hold
    - είτε με προθήκη μικροελεγκτή ώστε με σύντομο πάτημα να λειτουργεί ως hold ενώ με μεγάλης διάρκειας ή διπλό πάτημα να ενεργοποιεί το φωτισμό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέλνει και το κουτί (εδώ βίντεο από αποστολή χωρίς κουτί)
    Μιας και δεν το έγραψα παραπάνω, να προσθέσω για τυχόν ενδιαφερόμενους ότι και από DX με το κουτί του μου ήρθε (πλήρης συσκευασία και με μπαταρίες).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 11-06-13 στις 13:51
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Τι παίζει με το κουτί:

    Κάτι παίζει με τα τελωνεία στην Κίνα και δεν γουστάρουν να στέλνουν δέματα με μπαταρίες μέσα. Δεν κάθονται να τα ψάξουν όλα, αλλά αν σε δειγματοληπτικό έλεγχο ανοίξουν δέμα και έχει μπαταρία, το κρατάνε, μιλάνε με τον αποστολέα (πωλητή), κτλ. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μερικά από τα δέματα που στέλνουν οι κινέζοι πωλητές να καθυστερούν πάρα πολύ να φτάσουν στον πελάτη ή να χρειαστεί να γίνει ξανά αποστολή (μέχρι να ξεμπλέξει ο κινέζος με το τελωνείο του).

    Γκρίνια οι πελάτες, αρνητικό feedback στον πωλητή, οπότε πρόβλημα. Έτσι λοιπόν κάποιοι πωλητές (κυρίως μεγάλοι που στέλνουν πολλά κομμάτια την βδομάδα), βγάζουν τις μπαταρίες και στέλνουν το προιόν χωρίς αυτή. Και πάνω στην φάση "το άνοιξα να του βγάλω την μπαταρία", καμιά φορά παίζει και το "μετά το πακετάρισα με μπουρμπουλήθρα αντί για το δικό του κουτί" για τον Χ-Ψ λόγο...

    Και εμένα χωρίς μπαταρία θα έρθει, και δεν με πειράζει (από το να τύχει η στραβή και να ψάχνομαι μετά από 30-40 μέρες τι έγινε το δέμα).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Γνώμη για σύστημα παρακολούθησης
    By Panos41 in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-16, 21:38
  2. Γνώμη για κατάστημα
    By ΜΙΧΑΣ in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-14, 10:25
  3. Γνώμη για αγορά πομποδέκτη
    By KERMIT in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-13, 08:39
  4. Γνώμη για σχηματικό.
    By georgz in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-11, 12:23
  5. Γνώμη σας για pc
    By redman20 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-10, 01:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας