Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 58

Θέμα: Προβλημα με ενισχυτη DUBLEX και πομπο ΑΜ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Αγαπητε μου φιλε ab σεβομαι την ερωτηση σου που δεν ειναι καθολου ασχετη! Το YET ειναι ενα παρατσουκλι μου απο τον καιρο που εξεπεμπα στην Αθηνα ( Παγκρατι - Καισαριανη )στα Μεσαια τον...περασμενο Αιωνα... γυρω στο 1977... Οταν λοιπον αρχιζα την Εκπομπη μου εβαζα σαν Σημα το Rock Τραγουδι των " Bachman-Turner-Overdrive" YOU AINT SEEN NOTHING YET. Επειδη τυνχανει να ειμαι και Μουσικος,καναμε εκεινα τα Χρονια οπως πολλα αλλα Ελληνικα Ροκ Συγκροτηματα μερικες Συναυλιες σε Κινηματογραφους και οταν παιζαμε το συνγκεκριμενο Τραγουδι,εγω σαν Ντραμερ τα...εδινα ολα!! Ετσι λοιπον απο το Ονομα του τραγουδιου και την καταληξη του σε YET με φωναζαν ολοι ετσι..και μου εμεινε..Ειναι πραγματικα η Αγγλικη λεξη.. Ευτυχως για εμενα δεν θα χρησιμοποιηουσα ποτε ενα Γερμανικο ψευδωνυμο, γιατι παραμενω εστω και μετα απο 30 Χρονια πιστος στις Αρχες και στα βιωματα απο την Ελλαδα μας.. Περασα τοτε πολυ Ωραια Χρονια και δυστυχως λογω προβληματων υγειας δεν μπορω να επισκεπτω την Χωρα μας και αναγκαστικα εχω μεινει με τις Ωραιες αναμνησεις και με την Νοσταλγια της Αθηνας.. Με εκτιμηση.. Χρηστος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.364

    Προεπιλογή ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...

    Yet τι κεραια χρησιμοποιείς για εκπομπή & αν μπορείς να μας δώσεις μια ιδέα του ραδιοφωνικής μπάντας όσον αφορά την ισχύ εκπομπής των σταθμών στην περιοχή σου.Υπάρχουν άλλοι ερασιτέχνες στα FM ή στα AM στη Γερμανία;Φαντάζομαι πως όχι. Όσον αφορά τον ερασιτέχνη που άκουσες φαντάζομαι ότι θα είναι κάποιος από τη Βόρεια Ελλάδα που όντως δουλεύει όπως φαίνεται πολύ μεγάλα μηχανήματα διότι εδώ στην Αθήνα λαμβάνεται ώς τοπικό σήμα όταν κάνει εκπομπές και ακούγεται και στην Ευρωπη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Αγαπητε Radioamteur η Κεραια μου ειναι μια Ground Plane 1/4 Lamda και μου κοστισε 38 Ευρω συν εξοδα αποστολης.. Τα στασιμα μου ειναι 1 το 1,9.. Δεν συντονιζεται καλυτερα..Εγω βγαινω καθε Σαββατο και Κυριακη για μιαμιση περιπου Ωρα στους 92,2.. Εδω που μενω ειναι μια μικρη πολη στα ΓερμανοΕλβετοΑυστριακα Συνορα.. Οι τοπικοι σταθμοι εκπεμπουν στα FM με ισχυ απο 25 εως 100 Βαττ..
    Δυστυχως για λογους ακροαματικοτητας οι Ελβετικοι και Αυστριακοι Σταθμοι εκπεμπουν με πολυ μεγαλυτερη Ισχυ! Ποσο ομως δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω.. Οι Πομποι δεν ειναι Ιδιωτικοι αλλα ενοικιασμενοι απο την Deutsche Telekomm κατι σαν τον ΟΤΕ τον δικο μας.. Σε καθε μεγαλη Πολη υπαρχει Ενας Πυργος που ανηκει στην Deutsche Telekomm και εκει υπαρχουν οι κεραιες και οι Πομποι.. Επισης η ιδια Εταιρια τοποθετει Πομπους και Κεραιες σε Υψωματα και τα ενοικιαζει στους διαφορους σταθμους.. Το σημα φτανει με Link η Τηλ. γραμμη απο τα διαφορα Στουντιο..Στις πολυ Μεγαλες πολεις ομως τα πραγματα ειναι διαφορετικα.. Δεν υπαρχουν πολλες ελευθερες Συχνοτητες αλλα υπαρχουν και Πειρατες.. Εδω που ειμαι εγω μενω απο το 1985 και δεν εχω ακουσει ποτε Πειρατικο Σταθμο.. Εγω ειμαι ο μονος Τολμηρος που εκπεμπει Παρανομα.. Αλλα κανω Σοβαρη, Στερεο εκπομπη με Ειδησεις, Καιρο, Αθλητικα,Charts, Ακροατες στο Τηλεφωνο, πολλα Jingles κλπ..Συντομα θα εχω και καλο RDS..Οταν βρω καιρο θα ανεβασω ενα ΜΠ3 στην Ιστιοσελιδα μου απο την εκπομπη μου για Παραδειγμα.. Ευτυχως ο Πομπος μου ειναι μικρης ισχυος και καλη κατασκευη χωρις καθολου αρμονικες και δεν ενοχλω κανεναν..Αλλα παντα ζω με τον Φοβο οτι καποτε θα με κλεισουν.. Δεν πηγαινεις στα Δικαστηρια αλλα πληρωνεις Τσουχτερο Προστιμο.. Τωρα οσο αφορα τα ΑΜ , εδω εχουν πεθανει.. Ακους σχεδον μονο ξενους σταθμους.. Οταν ακουσα τον Ελληνα, πραγματικα συγκινήθηκα.. Τον ακουγα ενω εκανε συνομιλια αλλα με διαλειψεις,,Καποια στιγμη χαθηκε..Αυτα λοιπον απο την Γερμανια.. Ελπιζω να σε καλυψα.. Παντα στην διαθεση σου.. Με εκτιμηση.. Χρηστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Έχω πάρει και εγώ αυτό το kit από την c&a αλλά δεν το έχω κατασκευάσει ακόμα άμα σου είναι εύκολο βγάλε κανα δυο φωτογραφίες με ενδιαφέρει να δω τον πυκνωτή διελεύσεως στο θώρακα και την στερέωση της ψήκτρας στο τρανζίστορ εξόδου. Ακόμα όποια άλλη συμβουλή για το εν λόγω μηχάνημα ευπρόσδεκτη

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Φιλε yet πως εχεις συνδεσει το on air? Στον μικτη?Και κατι ακομα γιατι εχεις τοσο μεγαλο μικροφωνο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Αγαπητε Kilowatt αυτην την εβδομαδα περιμενω να ερθει το Stereo&RDS που εχω παραγγειλει.. Μολις ερθει θα ανοιξω το μηχανημα γιατι ειναι σε μεταλικο Κουτι και θα τραβηξω κανα δυο Φωτο.. Αλλα μην περιμενεις πολλα να δεις γιατι ο Πoμπος ειναι Βιδωμενος μεσα στο κουτι..θα προσπαθησω για το καλυτερο αποτελεσμα..
    Σε εσενα ab.. Το on air το εχω συνδεσει στον μικτη γιατι εχει δυο εξοδους 220 Βολτ.. Αυτο ομως δεν ειναι τοσο βασικο.. Το μικροφωνο ειναι ενα απλο, αλλα καλο Shure, και αυτο που βλεπεις ειναι ενα ειδικο Καλυμα που Χρησιμοποιουν ολοι οι Τηλεοπτικοι και Ραδιοφωνικοι σταθμοι.. Κανει καλη δουλεια γαιτι περιοριζει τελειως τον Θορυβο που προερχεται απο τα ανεμιστηρακια των Υπολογιστων, καθως και την ανασα της Φωνης κατα την εκπομπη..
    Με εκτιμηση..Χρηστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Τελικα οσο ρωτας μαθαινεις....... Δεν ειχα ιδεα τι μπορει να κανει το καλυμματακι αυτο....... Και κατι τελευταιο συγνωνη εαν γινομαι κουραστικος....δηλαδη ο μικτης μολις αναβασεις το volume αναβει το φως?δεν εχω καταλαβει καλα πως λειτουργει....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Φιλε ab δεν γινεσαι κουραστικος.. Για αυτο ειναι το Φορουμ.. και εγω το ξεφυλιζω καθε ημερα μαθαινοντας ολο και περισσοτερα πραγματα.. Λοιπον.. Δυο Στερεο εισοδoi του Μικτη εχουν συνδεδεμενα εσωτερικα στα συρομενα Volume απο εναν Φωτοδιακοπτη , ο οποιος ανοιγει εναν Ρελε και αυτος με την σειρα του δινει στο πισω μερος του Μικτη 220 Βολτ.. Ετσι λοιπον μολις ανοιξουμε λιγο το Volume εχω 220 Βολτ στην ειδικη Μπριζα του ΜΙκτη.. Εκει εσυνδεσα το Φως και μολις ανοιξω το Volume οπου ειναι συνδεδεμενος ο υπολογιστης με τα Mp3 και Jingles ανναβει αυτοματως και το ON AIR.. Θα μπορουσα να το συνδεσω και σε μια αλλη εισοδο του Μικτη αλλα ο Υπολογιστης ειναι παντα ON AIR γιατι τον χρειαζομαι για τα Mp3 οπου η Μιξη γινεται αυτοματα μεσω του Προγραμματος Αυτοματισμου. Αυτο ομως με το Φως λειτουργικα ειναι περισσοτερο... Παιχνιδι και δεν χρησιμευει σε τιποτα πραγματικα.. Σε ενα ομως Επαγγελματικο Στουντιο ειναι απολυτα απαραιτητο γιατι εκει υπαρχουν πολλα Στουντιο και οι εκει εργαζομενοι πληροφορουνται αν επιτρεπεται να ενοχλησουν η οχι.. Εαν καποια φορα επισκευτεις την ΕΡΤ θα δεις οτι τετοια Φωτα ειναι τοποθετημενα εξω απο καθε Στουντιο.. Οταν ημουν στην Αθηνα επισκευτηκα οχι μονο την ΕΡΤ αλλα το Mega στο Συνταγμα, το παλαιο Sky στο Φαληρο, τον Antenna καπου στα Μεσογεια, και τον Καρατζαφερη στην Καλιθεα νομιζω.. Παντου κρεμεται το ON AIR εξω απο το Στουντιο.. Οι καλυτερες εντυπωσεις μου εμειναν απο την ΕΡΤ οπου εκει εκανα Βολτες 3 Ωρες περιπου σε ολους τους οροφους χωρις να με ενοχλησει ΚΑΝΕΙΣ.. Μονο οταν μπηκα στην εισοδο με ερωτησε καποιος Αργοσχολος τι επιθυμω.. Εγω του απαντησα οτι θελω τις Συχνοτητες για τα Βραχεα.. Με εστειλε στον δευτερο νομιζω οροφο και ετσι αρχισα την Περιπλανηση μου.. Μπατε σκυλοι αλεστε.. εκει μεσα.. Αλλα ολα αυτα πριν απο περιπου 8 Χρονια.. Με εκτιμηση.. Χρηστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.364

    Προεπιλογή ΚΑΛΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ

    Φίλε ΥΕΤ φαινεται ότι όπου υπάρχει ελληνικό στοιχείο υπάρχει και ραδιοφωνικός σταθμός.Φαντάσου να βγάλεις και καμιά λαμπίτσα τύπου cx στον αέρα θα ακούγεσαι σφαίρα.H γνώμη μου ειναι πάντως να παίξεις με τις κεραίες εκπομπής.Καλύτερα να πειραματιστείς με μια κεραία τύπου 5/8 ή 2x 5/8. Απαιτείται όπως έχω αναφέρει σε άλλο post & λίγη φαντασία αναφορικά με το θέμα μηχανικής και σίγουρα πρόκειται για μια κοινή ραδιοερασιτεχνική κεραία.Στο παρελθόν το περιοδικό τεχνική εκλογή δημοσίευσε ένα τέτοιο σχέδιο στο οποίο η προσαρμογή του μαστίγου γινόταν με τη βοήθεια ενός κομματιού rg58 ή rg8 ανάλογα με την ισχύ εκπομπής.Προσωπικά εμεινα πολύ ευχαριστημένος όταν την κατασκεύασα διότι και τα στάσιμα παρέμειναν χαμηλά σε μεγάλο εύρος συχνοτήτων και "ακουγόταν" μακρια με μικρή ισχύ φαντάσου να σηκώσεις φορτιο .Το μόνο που παρατήρησα ήταν ότι η γέφυρα έπρεπε να βρίσκεται άκριβώς κάτω από την κεραια κατα το συντονισμό διότι μόνο έτσι έκανα την ιδανικη προσαρμογή 1:1.Μπορείς να την κατασκευάσεις με 4,8 ή περισσότερα radials και σίγουρα με σωληνάκια αλουμινίου διαμέτρου 8mm για radials ενω για μαστίγιο ίσως χρησιμοποιόντας καποιο μεγαλυτερης διαμέτρου.Διαφορετικά φτιάχνεις μια ωραία collinear με διπολάκια gamma match σχέδιο της οποία μπορείς να βρείς στο δικτυακό τόπο http://www.qsl.net/sv1bsx/homebrew.html όπως και άλλες χρήσιμες κατασκευες.O ερασιτέχνης που άκουσες μάλλον εκπέμπει τακτικά όπως φαίνεται απο τη Βόρειο Ελλάδα, αρα πιθανόν να τον ξανακούσεις πάνω απο τους 1600 βεβαια.Πειραματίσου με τις κεραίες και σίγουρα η εμβέλεια θα αυξηθεί σημαντικα για να μην πω σίγουρα .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Φιλε radioamateur
    Μηπως εννοεις τον ιντεrnational απo kiλκις ?γιατι εγω που ειμαι κντα στην λειβαδεια το ακουω<<καμπανα>>

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχητής Dublex d-40
    By Paulos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-16, 18:25
  2. Προβλημα με ενισχυτη!
    By korimpios in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-12, 16:45
  3. ΣΧΕΔΙΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ DUBLEX
    By crown in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-09, 18:16
  4. Dublex ενισχυτες!
    By sakis13 in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-08, 16:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας