Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: Πλακετα προγραμματισμος...

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάσου το εξής: σε έναν τριφασικό ηλεκτροκινητήρα μοντέρνου ανελκυστήρα με έλεγχο μετατροπέα μεταβλητής συχνότητας (VVVF), θα βρείς στον άξονά του έναν τέτοιο encoder. Αυτός λοιπόν μεταδίδει σε έναν μ/ε που έχει τον έλεγχο όλου του συστήματος τη γωνιακή ταχύτητα του κινητήρα με τη μορφή παλμών σαν feedback (επανατροφοδότηση) ώστε με τον τρόπο αυτό να ξέρει την κάθε στιγμή την ταχύτητα του ανελκυστήρα και σε ποιά φάση της κίνησής του ευρίσκεται (ράμπα επιτάχυνσης ή επιβράδυνσης) .

    Η διαφορά με τα παραπάνω αναφερόμενα είναι οτι ο κινητήρας στην περίπτωσή σου πρέπει να είναι συνεχούς (άρα πιο εύκολος έλεγχος). Ο μ/ε που θα χρησιμοποιηθεί θα παίζει και τον ρόλο του μετατροπέα του προηγούμενου παραδείγματος ελέγχοντας τη μηχανή είτε με διαμόρφωση παλμών (PWM) ή μέσω ενός ψηφιακού-σε-αναλογικό μετατροπέα με οδήγηση ισχύος.

    Δεν είναι -θα έλεγα- και τόσο εύκολο να γίνει αυτό, με την έννοια οτι δεν αρκεί ένα κομμάτι χαρτί, μολύβι, δυό σχέδια και τέλος.
    Υπάρχουν πολλά μοντέρνα εξαρτήματα που εξοικονομούν χρόνο, κόπο, χρήμα σαν και αυτό που προτείνει ο Αλέξανδρος, αλλά
    και ο τρόπος που θα τα συνθέσει κάποιος όλα αυτά για να πάρει το αποτέλεσμα που θέλει.

    Παρ' όλα αυτά, εγώ δεν νομίζω να είμαι απόλυτα σίγουρος για το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις. Για παράδειγμα, δεν είναι και τόσο
    εύκολο να βάλεις έναν απλό encoder σε μια ρόδα που περιστρέφεται με τρελές ταχύτητες. Καταλαβαίνω οτι ίσως δεν θέλεις να
    πείς λεπτομέρειες για την ιδέα σου για δικούς σου λόγους, αλλά όταν απευθύνεσαι για βοήθεια σε ένα forum που έχει πολλά παιδιά
    σοφά σε θεωρία και πράξη (και ΔΕΝ εννοώ τον εαυτό μου που θεωρώ αρκετά άσχετο), θα πρέπει να δίνεις με ικανοποιητική
    λεπτομέρεια κατευθύνσεις για να μπορεί ο κόσμος να καταλάβει το τι ακριβώς θέλεις.
    εχω μετατρεψει εντελως διαφορετικη την σπαρτικη του πατερα μου,αντι για γραναζακια θα βαλω ηλεκτρονικα,ειδη εχω ριξει αρκετη δουλεια με κολλησεις,ηλεκτρικα κλπ ... και θελω αυτο μονο μου αρεσουν τα ηλεκτρονικα γι' αυτο ξεκινησα.. Δεν εχω φτιαξει και πολλα,αλλα εμαθα τωρα να φτιαχνω pcb,βασικα κυκλωματα,αλλα αυτο με μπερδευει,δεν κανουμε και στη σχολη,μονο σε υπολογιστη κανουμε .... εμενα με μπερδευει πολυ πως θα κανω αυτη την μετατροπη,την επεξεργασια των δεδομενων.. Για να καταλαβεις αν ο τροχος εχει 300 στροφες τοτε το μοτερ πρεπει να γυριζει το δισκο με 50 για να προλαβαινει να αφησει κενο στο σπορο...

    αμα ηταν πχ c#
    try
    {
    double input_speed,output_speed;
    input_speed = tire.speed() ;
    output_speed = input_speed() / 6;
    motor.speed() = output_speed;
    }
    catch(Exception)

    Πως θα το κανω γαμωτο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Έχεις λοιπόν ένα αγροτικό μηχάνημα που κάνει αυτόματη σπορά. Πρέπει λοιπόν να φυτεύει τον κάθε σπόρο σε συγκεκριμένη απόσταση
    απο τον προηγούμενο και αυτό το κάνει ένας δισκος που οδηγείται απο ένα ηλεκτρικό κινητήρα, προφανώς απο τα ηλεκτρικά του αγροτικού
    σπαρτικού μηχανήματος (12 ή 24VDC). Για να έχεις άφεση του σπόρου σε συγκεκριμένο διάστημα ανεξάρτητα απο την ταχύτητα του τρακτέρ,
    χρειάζεσαι όλον αυτόν τον μετατροπέα, αν κατάλαβα καλά, έτσι δεν είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις λοιπόν ένα αγροτικό μηχάνημα που κάνει αυτόματη σπορά. Πρέπει λοιπόν να φυτεύει τον κάθε σπόρο σε συγκεκριμένη απόσταση
    απο τον προηγούμενο και αυτό το κάνει ένας δισκος που οδηγείται απο ένα ηλεκτρικό κινητήρα, προφανώς απο τα ηλεκτρικά του αγροτικού
    σπαρτικού μηχανήματος (12 ή 24VDC). Για να έχεις άφεση του σπόρου σε συγκεκριμένο διάστημα ανεξάρτητα απο την ταχύτητα του τρακτέρ,
    χρειάζεσαι όλον αυτόν τον μετατροπέα, αν κατάλαβα καλά, έτσι δεν είναι;
    Ναι η σπαρτικη μηχανη ηταν παλαιου τυπου,μονο μηχανικα μερη,και την εχω αλλαξει εντελως,εχω φτιαξει τα ηλεκτρικα με μια αντλια αερα,αυτα ειναι ετοιμα... Εχω πηγη 12 volt.. ο δισκος αυτος εχει πολυ μικρο βαρος γυριζει πολυ ευκολα με ενα απλο μοτερ,αλλα το θεμα ειναι οτι πρεπει να κανει αυτην την μετατροπη,για 2 λογους 1)αν σταματησεις να μην συνεχιζει να πεφτει ο σπορος 2) αν εσυ εκει που πηγαινες με 10 χιλιομετα(δεν προκειτε ποτε να παει παραπανω),ξαφνικα να πας στα 3-4 οποτε πρεπει να γυριζει πιο αργα το μοτερ ωστε να πεφτει παλι η ιδια ποσοτητα σπορου.. Ειδες οπως ο ανεμιστηρας της ηλεκτροκολλησης ή του υπολογιστη οπου οταν ζεσταθει πολυ ανεβαζει αυτοματα στροφες

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Μάλιστα. Καλύτερα τότε λοιπόν να χρησιμοποιήσεις κάποιο είδος "αίσθησης" με όσο το δυνατόν λιγότερα μηχανικά μέρη και εξωτερικό interfearence γίνεται και αυτό κατά τη γνώμη μου επίσης θα ήταν ένα αισθητήριο Hall στηριγμένο κοντά σε κάποια (όχι κατά προτίμηση μεγάλης διαμέτρου) ζάντα του μηχανήματος. Αυτό θα μετρά παλμό που μπορείς με λίγα μαθηματικά και με γνωστή τη διάμετρο της ζάντας να υπολογίσεις πόση απόσταση "γράφει" ο τροχός στο έδαφος. Με αυτό τον τρόπο έχεις τη μια πληροφορία, αυτή της γραμμικής ταχύτητας.

    Μήπως θα ήταν καλύτερο να κάνεις άφεση του σπόρου μέσα απο μια ηλεκτροβαλβίδα που θα έφραζε τον πάτο μιας κωνικής ανάποδης δεξαμενής
    η οποία θα λειτουργούσε με συχνότητα ανάλογη της απόστασης που έχει διανύσει το μηχάνημα και όχι με τον τρόπο που συζητάμε
    πιο πάνω, δηλαδή την μεταβολή της ταχύτητας του μοτέρ που οδηγεί το δίσκο;

    Ο σπόρος είναι "χύδειν", δηλαδή τύπου καλαμπόκι-στάρι-κριθάρι ή πιο μεγάλος; Μήπως αφήνεται με τον τρόπο που δουλεύουν οι
    αλατιέρες που ρίχνουν το χειμώνα αλάτι στο δρόμο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα. Καλύτερα τότε λοιπόν να χρησιμοποιήσεις κάποιο είδος "αίσθησης" με όσο το δυνατόν λιγότερα μηχανικά μέρη και εξωτερικό interfearence γίνεται και αυτό κατά τη γνώμη μου επίσης θα ήταν ένα αισθητήριο Hall στηριγμένο κοντά σε κάποια (όχι κατά προτίμηση μεγάλης διαμέτρου) ζάντα του μηχανήματος. Αυτό θα μετρά παλμό που μπορείς με λίγα μαθηματικά και με γνωστή τη διάμετρο της ζάντας να υπολογίσεις πόση απόσταση "γράφει" ο τροχός στο έδαφος. Με αυτό τον τρόπο έχεις τη μια πληροφορία της γραμμικής ταχύτητας.

    Μήπως θα ήταν να κάνεις άφεση του σπόρου μέσα απο μια ηλεκτροβαλβίδα που θα έφραζε τον πάτο μιας κωνικής ανάποδης δεξαμενής
    η οποία θα λειτουργούσε με συχνότητα ανάλογη της απόστασης που έχει διανύσει το μηχάνημα και όχι με τον τρόπο που συζητάμε
    πιο πάνω, δηλαδή την μεταβολή της ταχύτητας του μοτέρ που οδηγεί το δίσκο;

    Ο σπόρος είναι "χύδειν", δηλαδή τύπου καλαμπόκι-στάρι-κριθάρι ή πιο μεγάλος; Μήπως αφήνεται με τον τρόπο που δουλεύουν οι
    αλατιέρες που ρίχνουν το χειμώνα αλάτι στο δρόμο;
    αυτου του τυπου λειτουργουν με 2 τροπους .. 1) ή θα στελνει αερα και θα μεταφερει τους σπορους οποτε το συστημα που λεμε θα κοβει απλα την ροη αερα οπου ο δισκος δεν εχει τρυπες και το 2ο με απορροφηση αερα οπου συγκρατει τους σπορους.. Ποιιο ειναι το καλο με αυτο,οτι με μονη αλλαγη του δισκου μπορεις να σπειρεις απο μικροσκοπικους σπορους (κρεμμυδι) μεχρι και μεγαλους (καλαμποκι,ρεβυθι) ... δεν βρηκα βιντεο για νακαταλαβεις,μονο εναν με μια μικρουλα μηχανη οπου δεν εχει καλυμα οπως οι μεγαλες σπαρτικες να καταλαβεις.. http://www.youtube.com/watch?v=mUyAUlVsRE0

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα. Καλύτερα τότε λοιπόν να χρησιμοποιήσεις κάποιο είδος "αίσθησης" με όσο το δυνατόν λιγότερα μηχανικά μέρη και εξωτερικό interfearence γίνεται και αυτό κατά τη γνώμη μου επίσης θα ήταν ένα αισθητήριο Hall στηριγμένο κοντά σε κάποια (όχι κατά προτίμηση μεγάλης διαμέτρου) ζάντα του μηχανήματος. Αυτό θα μετρά παλμό που μπορείς με λίγα μαθηματικά και με γνωστή τη διάμετρο της ζάντας να υπολογίσεις πόση απόσταση "γράφει" ο τροχός στο έδαφος. Με αυτό τον τρόπο έχεις τη μια πληροφορία της γραμμικής ταχύτητας.

    Μήπως θα ήταν να κάνεις άφεση του σπόρου μέσα απο μια ηλεκτροβαλβίδα που θα έφραζε τον πάτο μιας κωνικής ανάποδης δεξαμενής
    η οποία θα λειτουργούσε με συχνότητα ανάλογη της απόστασης που έχει διανύσει το μηχάνημα και όχι με τον τρόπο που συζητάμε
    πιο πάνω, δηλαδή την μεταβολή της ταχύτητας του μοτέρ που οδηγεί το δίσκο;

    Ο σπόρος είναι "χύδειν", δηλαδή τύπου καλαμπόκι-στάρι-κριθάρι ή πιο μεγάλος; Μήπως αφήνεται με τον τρόπο που δουλεύουν οι
    αλατιέρες που ρίχνουν το χειμώνα αλάτι στο δρόμο;
    Η ηλεκτροβαλβιδα εννοεις θα ανοιγε σε συγκεκριμενες στιγμες για να περασει ο σπορος αναλογα με τα δεδομενα απο την μετρηση,ε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Ναι, αλλά με το τσιγκέλι τα βγάζουμε! Μήπως θα ήταν καλές κάποιες φωτογραφίες γιατί πολλές φορές τα μηχανικά μέρη
    είναι τα "εσώρουχα" των ηλεκτρονικών. Χωρίς αυτά, συγκαίγονται...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά με το τσιγκέλι τα βγάζουμε! Μήπως θα ήταν καλές κάποιες φωτογραφίες γιατί πολλές φορές τα μηχανικά μέρη
    είναι τα "εσώρουχα" των ηλεκτρονικών. Χωρίς αυτά, συγκαίγονται...
    χαχαχα οταν παω στο χωριο μου,θα τραβηξω...Απλα δεν ηξερα οτι ηταν τοσο δυσκολο Σκεφτηκα κατι.. Δεν μπορω να βαλω ενα arduino να κανει την επεξεργασια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Βρε, μπορείς να κάνεις μια κατασκευή με Arduino, μια κατασκευή σαν κι αυτή που λέει ο Χρήστος στο #4, όλα γίνονται. Για να ολοκληρωθεί όμως, πρέπει
    να τεθούν κάποιες σαφείς προδιαγραφές πρώτα με βάση τα υπάρχοντα και τα απαιτούμενα. Αλλιώς θα βαράς κουπί και θα μένεις στο ίδιο μέρος.

    Ένας Arduino σου προσφέρει μια σχετικά πιο "βατή" υλοποίηση γιατί αποφεύγεις τον εξ' αρχής σχεδιασμό του συνόλου του hardware. Απλά, "κουμπώνεις"
    πραγματάκια πάνω του και γράφεις απλοποιημένο κώδικα απο -τις περισσότερες φορές- απλοποιημένες, έτοιμες βιβλιοθήκες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    χμ.. εγω λεω servo για να μετραει τις στροφες, προγραμματισμος του arduino για να κανει την πραξη,ελεγχος του μοτερ με το αποτελεσμα της πραξης

    Αλλιως αυτο που προτεινες με την γραμμικη ταχυτητα.... Το arduino σε c++ προγραμματιζεται?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-18, 05:17
  2. Προγραμματισμος C++
    By tripodous in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-12, 17:42
  3. αρχη προγραμματισμου με basic
    By monk13 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-11, 01:30
  4. προγραμματισμος με c
    By johny16 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-08, 13:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας