Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 58

Θέμα: Προβλημα με ενισχυτη DUBLEX και πομπο ΑΜ

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.364

    Προεπιλογή

    Yes!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Αγαπητε Radioamateur σε ευχαριστω για τις ιδεες σου.. Ενας ισχυροτερος Πομπος με λαμπες δεν θα ηταν και τοσο καλος γιατι οπως θα ξερεις και εσυ οι λυχνιες αν δεν κατασκευαστουν σωστα, θα εκπεμπουν πολλες αρμονικες.. Αυτο θα ηταν πολυ επικυνδινο γιατι οι αγαπητοι μου Γειτονες θα με κατεδιδαν αμεσως και αυτο θα εσημανε το τελος της Πειρατικης μου καριερας.. Στην αποθηκη μου εχω μια παλαια κατασκευη για FM με μια 6146 αυτοταλαντωτη αλλα οταν επεμπω με αυτην, γεμιζει ολη η μπαντα με αρμονικες και εχω πολυ Βομβο.. Ασε που η διαμορφωση ειναι χαλια.. Οσο για την Κεραια ειναι μεγαλο Προβλημα γιατι η στεγη του σπιτιου μου ειναι απο..κεραμιδια και για να ανεβεις εκει να κανεις Ρυθμισεις πρεπει να εισαι..ΓΑΤΟΣ η να εχεις δουλεψει σε Τσιρκο... Επειδη εγω ουτε Γατος ειμαι αλλα και χωρις ...προυπηρεσια σε Τσιρκο (Μην γελατε τωρα..) και Υψοφοβια εχω, οταν θελω να αλλαξω κατι στην Κεραια φωναζω εναν ειδικο Τεχνιτη που τοποθετει Δορυφορικες Κεραιες, τον δενω καλα με ενα σχοινι για να μην μου πεσει και εχω αλλα τραβηγματα, και του δινω και 50 Ευρω για την δουλεια του... Οπως καταλαβαινεις ολα του γαμου δυσκολα.. Ετσι λοιπον πρεπει να ειμαι ευχαριστημενος οπως ειναι τα πραγματα και να ευχαριστω τον Θεο που δεν με εχουν μαντρωσει ακομα.. Οσο για τον Αγαπητο μας φιλο Ελληνα που ακουσα στα Μεσαια, προσπαθησα πολλες φορες να τον ξαναακουσω αλλα χωρις αποτελεσμα.. Αλλα προσπαθω συνεχεια.. Ιδιως τα Σαββατα βραδυ.. Αυτα λοιπον φιλε μου.. Με εκτιμηση.. Χρηστος..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.364

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ φίλε YET αν κατάλαβα καλα μαλλον οι πειραματισμοί σου ανάγονται στους άθλους του Ηρακλή.Ισως δεν διευκρινησα κάτι σχετικά με τη λαμπα.Εννοούσα να κατασκευάσεις κανένα linear με καμια 8940,4cx250b,4cx400 κτλ για να μπορέσεις να το οδηγήσεις άνετα με το PLL σου.Πιστεύω ότι με τη σωστή οδήγηση και κάποιο φίλτρο αρμονικών στην έξοδο δεν θα έχεις κανένα απολύτως προβλημα.Στις γιορτές μπορείς να εκπλήσσεις το ακροατήριο σου με την ισχυρότητα του σήματος οι οποίοι φαντάζομαι ότι κατά ένα μεγαλο ποσοστό θα είναι και Έλληνες!!!Μια ground plane κατασκευασμένη απο τεφλόν αντέχει άνετα την ισχύ των 500 watts και άνω με κάθοδο RG213,214,225 κτλ.Αλήθεια γνωρίζεις κάποιο αντίστοιχο αξιόλογο γερμανικό δικτυακό τόπο, ανάλογο του hlektronika σχετικό με rf κατασκευές για τα fm με σχέδια;
    Τον τελευταίο καιρό τον ερασιτέχνη που αναφέρες τον ακούω τακτικότατα.Δεν γνωριζω αν κάνει κατευθυνόμενη εκπομπή.Αρα το πιθανότερο τώρα που το καλοκαίρι ανήγει η ιονόσφαιρα να περνάει καλύτερα φαντάζομαι.
    Καλές εκπομπές φίλε!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Αχ, φιλε RADIOAMATEUR.. Μην με βαζεις σε Πειρασμους... Εδω που μενω ειναι γυρω γυρω σπιτα.. Εαν εχεις μεγαλη Εξοδο οτι φιλτρο και να βαλεις, αρμονικες θα εχεις.. Δεν θελω να ενοχλησω τους Γειτονες.. Εξ αλλου δεν θα ειναι σωστο αλλα προκλητικο να βγαινω με τοσο μεγαλη Ισχυ, την στιγμη που οι Τοπικοι σταθμοι βγαινουν με 25 εως 100 Βαττ.. Οσο για το κοινο μου, ειναι περισσοτεροι Γερμανοι παρα Ελληνες.. Ο λογος ειναι οτι δεν μεταδιδω πολλα Ελληνικα Τραγουδια γιατι τοτε θα ηταν Φως Φαναρι ποιος ειναι ο Πειρατης!! Οι περισσοτεροι Ελληνες ακροατες ειναι νεα Παιδια που ερχονται τακτικα σε εμενα και τους γραφω Ελληνικα Τραγουδια η τους φτειαχνω Ελληνικα Ringtones για τα κινητα τους..Τους αρεσει πολυ οταν κανει Εκπομπη ο 14χρονος γιος μου γιατι βαζει Charts και Black Musik, ενω εγω παιζω Τραγουδια του 60,70 και 90..Εξ αλλου το ωραιο ειναι με μικρη Ισχυ να ακουγεσαι αρκετα μακρυα, και αυτο ειναι το οραμα μου.. Ενας μικρος Πειρατικος Σταθμος που με μικρη Ισχυ ακουγεται ικανοποιητικα και απο πλευρας Προγραμματος,Σοβαροτητας και Τεχνικης, δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τους μεγαλους Κρατικους η Ιδιωτικους Σταθμους..Για μενα μετραει παρισσοτερο η Τεχνικη Καταρτιση και ο Επαγγελματισμος παρα τα πολλα Βαττ.. Και αν καποτε με πιασουν δεν θα μπορουν να με κατηγορησουν για Αλχημισμο η για παρασιτα, αλλα απλα θα εχω την συνειδηση μου ησυχη οτι αυτα που εκανα ηταν σωστα και με σχεδιο..Αυτος ειναι επισης ο λογος που εχω καταρτισει τον Πειρατικο σταθμο μου με τοσα επαγγελματικα μεσα.. (Καλο Μικτη, Λιμιτερ, Κομπρεσσορα,Στερεο, RDS,Προγραμμα Αυτοματισμου,Επαγγελματικα Cd Player,κλπ..) Και τελικα ξερεις κατι; Εαν οι αγαπητοι μας φιλοι που εκπεμπουν στη Αθηνα, Κρατικοι ,Ιδιωτικοι και Πειρατικοι, ειχαν το ιδιο σκεπτικο με εμενα, τοτε σιγουρα δεν θα υπηρχε αυτο το Χαος που υπαρχει σημερα!! Κατα την τελευταια μου επισκεψη στην κατα τα αλλα ωραια μας Αθηνα, πριν οκτω Χρονια, εφτειαξα το αυτοταλαντωτο που σου ελεγα με την 6146 και προσπαθησα με ενα καλα συντονισμενο Διπολακι να εκπεμψω.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Εμβελεια γυρω στα 2 οικοδομικα τετραγωνα.. Κριμα..Ισως εσυ και πολοι αλλοι φιλοι του Φορουμ να με κατηγορησουν οτι ειμαι Ουτοποιος και ονειρευτης.. Αλλα εγω ειμαι Ρεαλιστης και βλεπω τα Πραγματα οπως ειναι.. Εχω ομως και τις ιδεες μου πως θα ηταν καλυτερα.. Γραφτε την γνωμη σας για αυτα που σας λεω και πως βλεπετε εσεις τα Πραγματα στην Ελλαδα και κυριως στις μεγαλες πολεις..Δεκτη καθε κριτικη και συζητηση.. Με εκτιμηση Χρηστος..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREG
    Όνομα
    gr
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΖΑΠΕΙΟ
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    YET αυτος που ακους ειναι ο national απο παραλια Kομοτινης φαναρι. Έχει 6 813 ακουγεται καμπανα στην ελλάδα αλλα εγω τον εχω ακουσει και απο βορεια ιταλια πρεπει να βαραει αρκετα μεσα στην europe

    0 Not allowed! Not allowed!
    .??????

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    στην βοιωτια <<καμπανιζει>>!!
    αραγε ποσα watt na βγαζει!!!?????

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREG
    Όνομα
    gr
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΖΑΠΕΙΟ
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    YET ΑΝ σκεφτοντουσαν ολοι σαν εσενα τα πραγματα θα ηταν καλυτερα στην Ελλαδα παντου.........παντως πιστευω οτι εισαι γνησιος ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ με Επαγγελματικο προσανατολισμο ειμαι σιγουρος οτι ο σταθμος σου θαναι απο τους καλυτερους εκει οπου ακουγεται .....

    0 Not allowed! Not allowed!
    .??????

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.364

    Προεπιλογή ΜΙΑ ΤΑΠΑ ΣΤΑ FM...

    Εγώ πάντως αγαπητε YET ειμαι υπέρ των ελληνικών προϊ'οντων.Αρα θα θεωρούσα μεγάλη τιμή να ρίξω μια "ηρωική τάπα" σε γερμανικό σταθμό για καθαρά ιστορικούς και μόνο λόγους.Καταλαβαίνω απόλυτα φίλτατε οτι οι νόμοι στην Γερμανία δεν είναι εικονικοί.Αρα οπως σε κάθε σοβαρό αγώνα οι όροι του παιχνιδιου τηρούνται αρα και το ραδιοτηλεοπτικό τοπίο φαντάζομαι ότι είναι πολυ συγκεκριμένο από κάθε οπτική γωνία.Παντως με τη πρώτη ευκαιρία παίξε ίσως και με κάποιο δεύτερο μηχάνημα για να καλύπτεις όσο το δυνατο μεγαλυτερη γεωγραφική περιοχή ενδεχομενως σε παράπλευρη συχνότητα όπως κανουν όλοι οι μεγάλοι σοβαροί σταθμοί πχ. εκπέμπεις στους 92,2 +-200 ΚΗΖ συντονίζεις το δεύτερο να παίζει εστω και μικρό σε ισχύ αλλά με διαφορετικό "τύπο κεραίας".
    Εφόσον δεν παίζεις διαφημίσεις φαντάζομαι ότι δεν έχεις λόγο να φοβάσαι κατι διότι δεν στερείς από κανένα τίποτα πλην του κοινού που φαντάζομαι ότι θα είναι πολυ περισσότερο σε σχέση με τις εμπορικές κονσέρβες που σερβίρονται.Πιστεύω ότι μονο άτομα που πραγματικά αγάπησαν το ραδιόφωνο είχαν επιτυχία με απήχυση στις εκπομπές τους.Στην Αθήνα γίνονται ακόμα προσπάθεις ανάλογες απο συγκεκριμένους ερασιτεχνικούς σταθμους οι οποιοι ξεχωρίζουν από τις υψηλές ακροαματικότητες επειδή ακριβώς είναι γνήσιοι τιτλο που σου απονέμεται χωρίς αμφισβήτηση.Στην Αθηνα το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό γιατί ο αυτοσκοπός ορισμένων δήθεν ερασιτεχνικών με πολλα KW είναι το εμπορικός και μόνο.Ελπίζω τώρα με το Ευρωσύνταγμα κάτι πραγματικά να αλλάξει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη yet!
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Αγαπητε φιλε Greg χαιρομαι που σκεπτεσαι ετσι.. Εχω διαβασει πολλα αρθρα εδω στο Φορυμ και βλεπω οτι και πολλοι καλοι Ραδιοερασιτεχνες σκεπτονται οπως εσυ.. Εγω δεν κατηγορω κανεναν που εχει και κατασκευαζει μηχανηματα με πολλα Βαττ.. Στο χαος που επικρατει οπως λεει ο φιλος μας RADIOAMATEUR πραγματικα το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο.. Ισως με το ευροσυνταγμα τα πραγματα αλλαξουν, κατι που δυστυχως δεν πιστευω.. Δυστυχως φιλε RADIOAMATEUR τα πραγματα εδω στην Γερμανια ειναι τελειως διαφορετικα απο οτι στην Ελλαδα.. Εαν δεν το εχεις ζησει 20 Χρονια οπως εγω δεν θα μπορεις να το καταλαβεις.. Εγω εμαθα να σεβομαι τον πλησιον μου και τον κοπο του αλλου... Γιατι να κανω μια ηρωικη Ταπα στον γερμανικο σταθμο που δεν μου εχει κανει τιποτα; Εδω στην Γερμανια δεν αισθανομαι σαν το σπιτι μου αλλα απλα σαν καλεσμενος.. Για αυτο ειμαι υποχρεωμενος να σεβαστω την φιλοξενια τους και να μην τους δημιουργω Προβληματα.. Το ιδιο θα εκανα αν ημουν σε καποια αλλη ξενη Χωρα.. Με το να εκπεμπω κανω κατι που αντιτιθεται στους Νομους της Χωρας τους, αλλα αν αυτο που κανω ειναι καλο και δεν ενοχλει τους αλλους,τοτε θα αναγνωριστω και ισως να μην με πειραξει κανεις! Θα ηθελα να σου δωσω ενα παραδειγμα και σε παρακαλω απαντησε μου: Στην Ελλαδα ζουν πολλοι Αλβανοι, Σκοπιανοι, και λοιποι ξενοι εργαζομενοι διαφορων Εθνικοτητων.. Ας πουμε οτι καποιος απο αυτους μια καλην ημερα φτειαχνει εναν Πομπο στα Μεσαια η στα FM με ισχυ 1 η 2 Kilowatt..Αρχιζει απο το πρωι μεχρι το Βραδυ να επεμπει στην Γλωσσα της Πατριδας του, να βαζει τον Εθνικο Υμνο του και τα τοπικα Τραγουδια του ,και να κανει Ταπες στους διαφορους Σταθμους Κρατικους και μη.. Φυσικα επειδη εκπεμπει πχ, απο το Παγκρατι ενοχλει τους γειτονες με το ισχυρο σημα του και τις αρμονικες του.. Τωρα πες μου σε παρακαλω, τι θα σκεφτεις εσυ και οι υπολοιποι Ελληνες για αυτο το Ατομο;;;Ειμαι σιγουρος οτι ολοι σας, οπως και εγω, θα αντιδρουσατε τελειως αρνητικα!! Ετσι λοιπον και εγω σεβομαι τον Τοπικο Ραδιοσταθμο που ενω εκπεμπει με.. μολις 100 Βαττακια ακουγεται μακρυα και καλα!! Και δεν θελω να νομιζεις οτι εγω ειμαι συμφωνος με το Ιστορικο παρελθον των Γερμανων η μου αρεσει ο Χαρακτηρας τους.. Εντελως το αντιθετο..Η σκληροτητα τους δεν περιγραφεται..Απλα Σεβομαι την φιλοξενια τους..αλλα και εχω παραμεινει 100 τις 100 ΕΛΛΗΝΑΣ!!!!Ελπιζω να με καταλαβαινεις..Ξεχασα ακομα να σας πω οτι το Ραδοφωνο εδω ειναι αρκετα καλο, καθολου πολιτικοποιημενο, με πολυ λιγες διαφημησεις, και με Ποικιλία Προγραμματος.. Ισως να σου φανει παραξενο, αλλα εγω ακουω πολυ Ελληνικο Ραδιοφωνο Δορυφορικα.. Μου αρεσει πολυ ο Σκαυ ,αλλα αντιδρω με την πολιτικοποιηση του.. Το καλο ειναι οτι εχει πολλες Ειδησεις, συνετευξεις, και αυτο ολο το Βραδυ.. Ακουω πολυ επισης και Σπορ FM.. Οσο για μουσικη, ακουω εναν Αυστριακο Σταθμο ,τον Radio Voralberg.. Με εκφραζει γιατι παιζει Μουσικη για ολα τα Γουστα... Χωρις Διαφημησεις!!! Τον ζηλευω και επιθυμω να τον φτασω.. Κριμα που δεν μπορω να ερθω στην Ελλαδα μας.. Θα μου αρεσε πολυ να κανω μια εκτενη συζητηση μαζι σου περι του Θεματος.. Ισως καπου στην Παραλια ( Πχ.Τουρκολιμανο, Καστελλα,εκει πηγαινα τακτικα...) ,με ενα καλο κοκινελι και μεζε... Με εκτιμηση.. Χρηστος..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREG
    Όνομα
    gr
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΖΑΠΕΙΟ
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    ΓΙΑΣΟΥ ρε συ Χρηστο ..... Καλα τα λες γιαυτο σου λεω κανεις δεν σκεφτεται ετσι ουτε εγω ακομα.......καλες Εκμπομπες........

    0 Not allowed! Not allowed!
    .??????

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχητής Dublex d-40
    By Paulos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-16, 18:25
  2. Προβλημα με ενισχυτη!
    By korimpios in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-12, 16:45
  3. ΣΧΕΔΙΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ DUBLEX
    By crown in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-09, 18:16
  4. Dublex ενισχυτες!
    By sakis13 in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-08, 16:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας