Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28

Θέμα: Αναζήτηση μοτερ dc 12V ή 24V

  1. #21
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ba99297 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην πρόχειρη κατασκευή που έκανα έβαλα γρανάζια από ένα ραλάκι με πετάλια. Δεδομένων των στροφών του μοτέρ 54 / λεπτό έβαλα γρανάζια και είχα την σχέση 1 στροφή μοτέρ=2 στροφές άξονα άρα 54*2=108 στροφές άξονα.
    μήπως έπρεπε να το κάνεις ανάποδα? υποτίθεται πρέπει να εκμεταλλευτείς τις πολλές στροφές του μοτέρ με μικρή δύναμη και να πάρεις λίγες στροφές με μεγαλύτερη δύναμη? στα ηλεκτρικά αμαξάκια τύπου τζάμπο έχει μοτερακια πολύστροφα αλλά αδύναμα που τα σταματάς και με το χέρι. με τον μειωτή τον γραναζιών αυξάνουν την δύναμη και μειώνουν τισ στροφές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 23-03-11 στις 03:28
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Γιάννη αν το έκανα ανάποδα δεν θα ικανοποιούσα την βασική προυπόθεση της κατασκευή που είναι μέγιστη ταχύτητα 5 χιλιόμετρα την ώρα. Αν το κάνω έτσι όπως λες, θα έχω στον άξονα ( 108/4=) 27 αντι για 108 στροφές και ( για να μην ξαναγράφω τους υπολογισμούς μου) τελικά 1,25 χιλιόμετρα την ώρα και όχι 5 χιλιόμετρα την ώρα( κερδίζω σε δύναμη χάνω σε ταχύτητα) . Εγώ ξεκίνησα με την λογική " Ποια είναι η μέγιστη ταχύτητα που θέλω ?" και ψάχνω να δώ αν μου κάνει το μοτέρ γι αυτή την ταχύτητα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    ναι αλλά τότε θέλεις ένα μοτέρ με διπλάσια δύναμη από αυτήν που χρειάζεσαι για να κινήσεις το όχημα με τα παιδάκια επάνω . πράγμα δύσκολο αν σκεφτείς ότι τότε μιλάμε γεια πολλά αμπέρ άρα μεγάλη μπαταρία οπότε πρόσθετο βάρος. και σχετικά μικρή αυτονομία. ακομα και τα μοτέρ που έχουν οι εργάτες στα τζηπακια έχουν πολλά γρανάζια ώστε να φτάσουν στην επιθυμητή δύναμη. και εσένα εδώ εκτός από την ταχύτητα ζητούμενο είναι και η δύναμη . οπότε μήπως να πάρεις κάνα μοτερακι από κάνα ηλεκτρικό σκουπακι αυτοκινήτου που είναι και πάρα πολύ πολύστροφα και να φτάσεις στις επιθυμητές στροφές για την ταχύτητα που θες και είμαι σίγουρος ότι θα έχεις και την δύναμη που χρειάζεται .

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Γιάννη νομίζω ότι το σημαντικό είναι τα watt που αποδίδει το μοτέρ και όχι οι στροφές
    Σε μια γύρα που έκανα σήμερα σε παλιατζίδικα ( βαρδάρη θεσσαλονίκης) ψιλοαπογοητεύτηκα μιας και τα μοτέρ υαλοκαθαριστήρων τα είχαν 40-50 ευρώ ( 24 volt από φορτηγό ) και δεν βρήκα και πολλά, μόνο 2-3. Ένα τέτοιο μοτέρ 24 volt είναι γύρω στα 150 watt και νομίζω μου κάνει οριακά. Θέλω τουλάχιστον δύο ίδια ( ένα σε κάθε ρόδα) για να πω ότι κάνω σωστά την δουλειά μου, άρα γύρω στα 100 ευρώ χώρια τροχαλίες και ιμάντες για μετάδωση. Σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να πάω από ebay. Καμιά ίδέα κανείςγια ισχύη 250watt και πάνω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Σημαντικά είναι τα βατ απλά με νούμερα, άμα πάρεις ένα μοτερακι που βγάζει 3000 στροφές με ισχύ 10 βατ και του κατεβάσεις τις στροφές στις 100 που θες εσύ τότε έχεις μια σχέση που σου αυξάνει την δύναμη κατά 3000/100= 30 φορές.
    Οπότε είναι σαν να έχεις ένα μοτέρ που περιστρέφεται με 100 στροφές και ισχύ 300 βατ. Αν έχεις και 2 τέτοια μοτερακια όπως λες ότι θέλεις για τους 2 τροχούς τότε αντίστοιχα είναι σαν να έχεις 600 βατ ισχύ να σου μετακινεί το όχημα, και πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να βρεις τέτοια μοτέρ.
    Από την άλλη με το να διπλασιάζεις τις στροφές από το μοτέρ που λες , αν το μοτέρ είναι 150 βατ τότε 54/108=0,5 που είναι σαν να έβαλες ένα μοτερακι 108 στροφών αλλά 75 βατ.
    Αν πας στα βατ που λες εσύ αυτομάτως έχεις και απαίτηση 300/24 βολτ 12.5 αμπέρ αν πας και 12 βολτ πας στα 25 αμπέρ οπότε μάλλον το πας για τρικαβαλο με τις μπαταρίες που χρειάζεσαι. η επιλογή είναι δική σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Γιάννη χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι έχεις μπερδέψει την ισχύη με την ροπή. Κάθε μοτέρ ( είτε εσωτερικής καύσης είτε ηλεκτρικό ) έχει μία δεδομένη ισχύη. Συνήθως στα ηλεκτρικά μετριέται σε βατ και στους εσωτερικής καύσης σε ίππους. Αυτή η ισχύη νομίζω είναι δεδομένη. Αν κατεβάζοντας τις στροφές κατά 30 φορές αυξάναμε την ισχύη ενός μοτέρ κατά αντίστοιχες φορές τότε θα ήταν εύκολο να δημιουργήσουμε ισχυρά μοτέρ που καταναλώνουν 10 βατ και αποδίδουν 300. Στο παράδειγμα που αναφέρεις όντως η ροπή αυξάνεται κατά 30 φορές αλλά όχι και η ισχύη. Αν ίσχυε αυτό που λες τότε ένας κινητήρας συνδεδεμένος σε σαζμάν θα απέδιδε άλλους ίππους με 1η ταχύτητα άλλους με δευτέρα κ.ο.κ Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου τις οποίες και εκ των προτέρων θεωρώ καλοπροαίρετες. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας πει γιατί και εγώ μπορεί να κάνω λάθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΘΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    το πιο ισχυρο μοτέρ ειναι αυτο που δουλευουν τα ηλεκτρικα τζαμια του αυτοκινήτου. Μπορείς να βρείς όσα θέλεις στα παλιατζίδικα αυτοκινήτων. στο βαρδάρι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Φίλε μου έχω καταλήξει ότι η δύναμη από αυτά τα μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων και των παραθύρων δεν μου φτάνει εκτός αν βρω δύο από υαλοκαθαριστήρες φορτηγού 24 volt και μάλιστα ίδια ( για να μην ζορίζεται το ένα και λυφάρει το άλλο ). Ψάχνοντάς το λίγο στο internet βρήκα με 100 περίπου ευρώ 350 βατ με ενσωματωμένο μειωτήρα που κατεβάζει τις στροφές από 3000 στι 450 ( περίπου)

    http://cgi.ebay.com/ebaymotors/24V-3...xZ39QQyZ4#shId

    Το θέμε είναι ότι ο συγκεκριμένος δεν στέλνει στην Ελλάδα. Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι σε αυτή την περίπτωση?
    Έχει κανένας άποψη?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. 24v σε 12v μοτερ υαλοκαθαριστηρων αυτ/ων.
    By jojosst in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-16, 12:05
  2. τροφοδοτικο +24v, -24v, +12v και -12v
    By nio-4- in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-16, 14:12
  3. Aντικατασταση μοτερ 24V DC
    By marioland in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-11, 18:25
  4. μοτερ 12v ή 24v απο 100-300w σε πατεντα..!
    By stavroskaloxrist in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-10, 11:47
  5. Ρύθμιση στροφών σε 24v μοτερ....???
    By Anbus in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 20:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας