Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 25 από 25

Θέμα: Προσοχή.. ιός xp2011 κ πως αφαιρέθηκε

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    patra
    Μηνύματα
    613

    Προεπιλογή

    λοιπόν για "xp security 2011" μπήκα σε safe mode (πατώντας F8 στο ξεκίνημα του η/υ) και πρώτα σε administrator πάτησα start->run->regedit και βρήκα τα μολυσμένα αρχεία και τα διόρθωσα.. πολύ΄προσοχή για το οτιδίποτε κάνετε..

    >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
    >>>>>>>>>>>>>>>...
    Locate and correct:

    1) HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Security Center"AntiVirusOverride"="1"
    2) HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Security Center "FirewallOverride"="0"
    3) HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Clients\StartMenuInter net\FIREFOX.EXE\shell\safemode\command "(Default)" = "%UserProfile%\Local Settings\Application Data\pw.exe" /START "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" -safe-mode
    4) HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Clients\StartMenuInter net\FIREFOX.EXE\shell\open\command "(Default)" = "%UserProfile%\Local Settings\Application Data\pw.exe" /START "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe"
    5) HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Clients\StartMenuInter net\IEXPLORE.EXE\shell\open\command "(Default)" = "%UserProfile%\Local Settings\Application Data\pw.exe" /START "C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe"
    6) HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\pezfile\shell\o pen\command "(Default)" = "%UserProfile%\Local Settings\Application Data\pw.exe" /START "%1" %*
    7) HKEY_CLASSES_ROOT\pezfile\shell\open\command "(Default)" = "%UserProfile%\Local Settings\Application Data\pw.exe" /START "%1" %*
    HKEY_CLASSES_ROOT\.exe\shell\open\command "(Default)" = "%UserProfile%\Local Settings\Application Data\pw.exe" /START "%1" %*
    9) HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\.exe\shell\open \command "(Default)" = "%UserProfile%\Local Settings\Application Data\pw.exe" /START "%1" %*
    10) HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\pezfile
    11) HKEY_CLASSES_ROOT\pezfile
    12) HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Run "XP Security 2011"
    >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
    >>>>>>>>>>>>>>>>>
    Remove the "XP Security 2011" processes files:

    13) C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\y7V11
    14) C:\Documents and Settings\[USERNAME]\Local Settings\Temp\y7V11
    15) C:\Documents and Settings\[USERNAME]\Local Settings\Application Data\ave.exe
    16) C:\Documents and Settings\[USERNAME]\Local Settings\Application Data\y7V11
    17) C:\Documents and Settings\[USERNAME]\Templates\y7V11
    1 C:\WINDOWS\Prefetch\Beu.EXE-3098ECAE.pf

    δεν είναι απαραίτητο να έχει μπει σε όλα τα αρχεία ο ιός.. μετά έκανα scan με το avast και μετά με το malwarebytes.. εναλλαγή χρήστη και μπήκα και στον user και έλεγξα τα ίδια.. το ίδιο scan me avast kai malwarebytes ρεσταρτ και όλα ήταν ΟΚ..!!
    και άλλο κακό να μην μας βρει..!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όποιος χαμογελάει ,όταν όλα γύρω του πάνε στραβά
    σίγουρα έχει σκεφτεί κάποιον για να ρίξει το φταίξιμο...
    ------------------------------------------------
    Τα πράγματα είναι απλά.
    Tο μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις..

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soulhealer Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)μην παίρνεις όρκο γι αυτό.. γιατί εγώ ούτε καν εύρεση ενημερώσεων δεν πάτησα.. στα ξαφνικά καθώς κατέβασα μια φωτογραφία από ένα σιτε..
    Εσύ Θοδωρή μπορεί να μην πάτησες κάτι αλλά μπορεί να το είχε κάνει κάποιος άλλος που χρησιμοποιεί τον υπολογιστή, πριν από σένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη kentar
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Μηνύματα
    696

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soulhealer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι είναι φρόνιμο να προτείνεις στον κόσμο να δοκιμάσει να ενεργοποιεί ιούς.. ύστερα από το δικό μου πάθημα μετά την ενεργοποίηση δηλαδή σαφώς είχα πρόσβαση στο ιντερνετ αλλα όταν πήγα να εκτελέσω οποιοδίποτε αρχείο από windows or cmd commands πολύ απλά δεν μπορούσα.. όσο για το αν το αντιβιοτικό αναλαμβάνει τα υπόλοιπα, σε μένα μετά την ενεργοποίηση, το antivirus ήταν τελείως ανενεργό.. μια ψέυτικη προστασία είχα μόνο από τον ιο που ενεργοποίησα..
    Ζητω ΤΑΠΕΙΝΑ συγγνωμη , την επομενη φορα πριν ποσταρω θα ζητησω πρωτα την συμβουλη σου.
    Φρονιμο ειναι να προτεινω λυση που την δοκιμασα και καθαρισα τον υπολογιστη μου.
    Ερωτηση : Μηπως το να συμβουλευουμε καποιον να πειραξει το registry χωρις να εχει εμπειρια είναι πιο επικινδυνο ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    patra
    Μηνύματα
    613

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ Θοδωρή μπορεί να μην πάτησες κάτι αλλά μπορεί να το είχε κάνει κάποιος άλλος που χρησιμοποιεί τον υπολογιστή, πριν από σένα.
    δεν νομίζω.. ο υπολογιστής είναι σαν το αυτοκίνητο.. δεν είναι καλό να τον χειρίζονται πολλά χέρια..!! κρατάω αυτήν την αρχή..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όποιος χαμογελάει ,όταν όλα γύρω του πάνε στραβά
    σίγουρα έχει σκεφτεί κάποιον για να ρίξει το φταίξιμο...
    ------------------------------------------------
    Τα πράγματα είναι απλά.
    Tο μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις..

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    patra
    Μηνύματα
    613

    Προεπιλογή

    καταρχάς ούτε ειρωνικός νομίζω πως ήμουν αλλά και έδωσα ακριβώς τα βήματα που ακολούθησα μέχρι να λύσω το πρόβλημα μου..
    και τεχνικοί υπολογιστών μου είπαν να μην ενεργοποιήσω τον ιό (πράγμα που δεν το άκουσα) και κακώς ενεργοποίησα τον ιό... τώρα από κει και πέρα
    πόσταρε ότι θες...εγώ μιλώ με παραδείγματα κ νομίζω πολύ συγκεκριμένα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όποιος χαμογελάει ,όταν όλα γύρω του πάνε στραβά
    σίγουρα έχει σκεφτεί κάποιον για να ρίξει το φταίξιμο...
    ------------------------------------------------
    Τα πράγματα είναι απλά.
    Tο μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις..

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-16, 18:24
  2. Προσοχη Απατη
    By Samios60 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-13, 22:41
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-13, 17:39
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-11, 10:43
  5. Φορητός ραδιοερ/κός σταθμός διακοπών (/Ρ)
    By Γαληνίτης in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-10, 13:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας