Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 45 από 45

Θέμα: πρωταρης στα linux

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim.ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε μου έχεις πρόβλημα στο να κατανοήσεις κάτι ή στο να παραδεχθείς ????

    ο νικητής σε κάθε περίπτωση (ίδιας ηλικίας) είναι το linux (ποιο ελαφρύ-ποιο γρήγορο)
    ΑΛΛΑ αν βάλεις σε PIII linux εποχής 2002 και πριν δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως, ούτε mp3 θα παίζει και θα ζητάει κωδικοποιητές (δεν ξέρω αν προλαβες αυτή την εποχή). Αρα βάζεις XP δεν σου λείπει τίποτα από τα σημερινά πρότυπα και πετάει το εργαλείο, τρέχεις όλα τα προγράμματα που έχουν φτιαχτεί για windows και τα λοιπά.
    Αν πάλι βάλεις νεότερα λειτουργικά είτε win είτε linux θα σέρνεται το p3. Κατανοητό?
    Γιατί θέλεις να με αναγκάσεις να πω αυτά που θέλεις εσύ και όχι αυτά που ειναι δικιά μου άποψη?
    να παραδεκτω οτι? εγω διαβαζω απο εσενα οτι σε καθε περιπτωση συγκρισης (ιδιας ηλικιας) το linux ειναι πιο γρηγορο, μαλιστα μας ειπες και την λυση για τα πιο αδυναμα παλαια μηχανηματα...

    "το PClinuxOS 2007 (που μου είχε δώσει ο ΚΟΚΑR), το monomaxos LITE, το puppel και το mint (που είναι βασικά ubuntu)"

    οποτε γιατι να βαλω XP σε εναν P3?

    Σχετικα με το τι προλαβα...προλαβα την εποχη slackware linux με εκδοση πυρηνα 1.0.9 μαλιστα ακομα εχω και το original CD της sybex. Αν θυμαμαι καλα ηταν την εποχη που η hellas on line ηταν ακομη BBS (bulletin board system) και ειχε γραμμη ιντερνετ 64kbps και σε καποια εκθεση που με ειχαν παει...ειχα δει για προτη μου φορα τα X windows!!! εγω τοτε βεβαια ημουν πιτσιρικακι...


    Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου και μην εξαπτεσαι! (την δικια σου αποψη θελω...)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lynx : 26-01-10 στις 03:26

  2. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή

    Δεν λέω ότι το λίνουξ είναι τέλειο ή τα win είναι χάλια
    ούτως η άλλως χρησιμοποιώ και τα 2.
    και είναι φυσικό ένας υπολογιστής 10ετιας να σέρνεται με λειτουργικό του σήμερα, χωρίς όμως να είναι απόλυτο αυτό(γιατί υπάρχουν και ελαφριές διανομές του σήμερα, αλλά και 'βαριές' διανομές που σου δίνουν πολλά χωρίς όμως να χρειάζονται εξωπραγματικούς πόρους)

    Πάντως αφού ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα έχει τον υπολογιστή ρεζέρβα μπορεί να δοκιμάσει(βαριές ή ελαφριές διανομές) και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, θετικά η αρνητικά τουλάχιστον θα χει δοκιμάσει και κάτι διαφορετικό.
    Εγώ δοκίμασα καμιά δεκαριά διανομές μέχρι νακαταλήξω σε ubuntu και gentoo.

    Στην πράξη έχω δοκιμάσει dual boot σε pc με pIII και 512mb ram xp sp3 και ubuntu 8.1 και ο υπολογιστής έτρεχε πιο άνετα(και από ταχύτητα, επεξεργαστή και ραμ) με ubuntu και αυτό μπορεί να μη φαίνεται από την πρώτη στιγμή, αλλά μετά από λίγο καιρό που αρχίζουν τα win να 'βαραίρουν', και δεν υπήρχε πρόβλημα στο ubuntu ούτε με τον ηχο-βιντεο. Δε χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Whiz η απαντηση αυριο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    ο υπολογιστης μαλλον απεβιωσε!
    σημερα μολις τον ανοιξα ενω πηγε να φορτωσει τα xp που ειχε κολλησε στην μπαρα φορτωσης εβγαλε μια μπλε οθονη με κινεζικα και εκανε restart και παλι απο την αρχη το ιδιο.
    Σκεφτικα οτι ηρθε η ευκαιρια να του κανω το format οποτε ξεκινησα να του περασω linux αλλα τπτ ουτε καν εβλεπε τo cd. δοκιμαζω το ιδιο με xp, και κει τα ιδια και μετα ξαφνικα εκλεισε τελειως και τωρα ουτε καν στο bios μπορω να μπω. με το που ανοιγει η πρωτη μαυρη οθονη οταν ανοιγει ο υπολογιστης κολλαει εκει δεν διαβαζει και δεν αναγνωριζει ουτε σκληρο ουτε cd τπτ απολυτως και τα γραμματα ακομα ειναι εντελως αλλοιωμενα.
    Μαλλον πρεπει να καηκε η μητρικη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη asterixx25
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    235

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electrosalonica Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι και είναι καλό .έχω τον μονομάχο 4.0.είναι εύκολο γρήγορο.το έχω σε asus e 900 που σερνόταν με xp .τώρα είναι γρήγορο και σταθερό.το προτείνω
    Πρόσφατα εγκατέστησα και εγώ τον μονομάχο 4 στο pc μου (athlon 3Ghz, 512 RAM) ,αλλά μετά απο 2 ημέρες αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα. Ενώ φορτώνει κανονικά το λειτουργικό απο τον σκληρό δίσκο μετά απο 2-3 λεπτά παθαίνει κάτι ο υπόλογιστής και βγάζει στην οθόνη κάτι περίεργα σχέδια. Απο εκεί και μετά ο υπολογιστής δεν ανταποκρίνεται καθόλου και χρειάζεται επανεκίνηση.
    Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει?
    Τον έχω κάνει ξανά εγκατάσταση άλλες 2 φορές και πάλι τα ίδια. Επίσης το ίδιο πρόβλημα το βγάζει και όταν βάζω να παίξει το Live Cd. Φορτώνει κανοικά το Cd για κανένα 5λεπτό και μετά νεκρώνει η οθόνη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. LINUX
    By homo mathematicus in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-12, 17:21
  2. LINUX
    By Αποστόλης1 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-10, 00:59
  3. Windows ή Linux.Linux ή Windows ???
    By manos_3 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-08, 18:40
  4. προβλημα με linux
    By sofaki in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-08, 13:38
  5. ο πρωταρης
    By sakk in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-07, 01:20

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας