Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 65

Θέμα: Πως δουλευει ενας ηλιακος θερμοσιφωνας?

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    γιάννη έχω ρωτήσει και σε μαγαζί και μου έχουν πει οτι βάζεις αναλογία, δεν το βάζεις όλο το αντιψυκτικό, κάποια λίτρα 1-2 και μετά συμπληρώνεις με νερό

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Αμάν ρε Γιάννη,όλα τα είπες.
    Άκη,υπάρχει άδιαλυτο,υπάρχει και αραιωμένο έτοιμο για χρήση.οχι Όμως με νερο βρύσης.
    Χαρη,δεν συζητάμε ότι το ηλιακό ειναι τσάμπα.συζητάμε αν κάνει αποσβεση,λόγω μεγάλου καζάνιου στην ύπαιθρο .τις απωλειες του νερου κλπ.
    Εγω πχ ποτε δεν ειχα (13 χρονια) ζεστο νερο στην βρυση.ηθελα τρια λεπτα να κατεβει το νερο .να ζεστανει τα ντουβαρια.τα πατωματα και μετα εμενα.
    Οι μελετες δε που κανεις περι 4kw kwh. Κανονικα) ισχυουν ποτε;καλοκαιρι;για ποσα ατομα;
    Θα με.κανετε να βαλω μετρητη να δω τι καιω σε ενα μήνα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    σιγουρα δεν κάνει το νερό βρύσης ? εμένα νερό βρύσης έχει μέσα και έχω ρωτήσει 2 και μου έχουν πει με νερό βρύσης,
    να βάλω απιονισμένο ? γιατί λέω να του κάνω μια συντήρηση μονος μου εντός των ημερών

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.071

    Προεπιλογή

    Δεν χρειάζεται απιονισμένο νερό. Απλώς αντί για σκέτο νερό, μπορείς να προσθέσεις λίγο έως πολύ αντιψυκτικό όπως του αυτοκινήτου, ώστε να μην παγώνει εύκολα το χειμώνα και να μη βράζει το καλοκαίρι. Το κύκλωμα ανάλογα με τις πλάκες κλπ μπορεί να θέλει ~8 έως ~13 λίτρα υγρό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.041

    Προεπιλογή

    Όταν αναφερόμαστε σε μετρήσιμα ή υπολογίσιμα μεγέθη (όπως ενέργεια, ισχύς, θερμοκρασία, όγκος, βαθμός απόδοσης, απόσβεση επένδυσης, κλπ) προφανώς δεν έχει νόημα η έννοια "προσωπική άποψη". Οι αριθμοί είναι αμείλικτοι και εφόσον η μελέτη και οι υπολογισμοί γίνουν σωστά και λάβουν υπόψη όλες τις αναγκαίες παραμέτρους, το αποτέλεσμα για συγκεκριμένη εφαρμογή θα είναι πάντα το ίδιο.
    Εννοείται ότι κάθε περίπτωση είναι μοναδική και κάποια μπορεί να ξεφεύγει τόσο πολύ από τον μέσο όρο ώστε να μην ισχύουν για αυτήν τα γενικά συμπεράσματα που ισχύουν για την πλειοψηφία.

    Μιλώντας γενικά για τους ηλιακούς θερμοσίφωνες στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι η χρήση τους είναι πολύ αποδοτική και αποσβένει γρήγορα το αρχικό κόστος ακόμη και με πρόχειρους υπολογισμούς που λαμβάνουν υπόψη τις χειρότερες των συνθηκών.
    Αυτό ισχύει για το ~95% των περιπτώσεων. Για το υπόλοιπο ~5%, για διάφορους λόγους, ο ηλιακός δεν είναι συμφέρουσα λύση.

    Όπως και σε πολλά άλλα ζητήματα, τα περισσότερα προβλήματα οφείλονται σε κακή (ή ανύπαρκτη) μελέτη, σε κακή εφαρμογή και σε μέτρια (ή κάκιστη) ποιότητα περιφερειακών υλικών. Σε κάποιες περιπτώσεις, εκτός των προαναφερθέντων, υπάρχουν σοβαρά προβλήματα και στην υπάρχουσα υδραυλική εγκατάσταση. Σπάνια φταίει ο ίδιος ο ηλιακός γι'αυτό και παρατηρείται συχνά το φαινόμενο κάποιος να δηλώνει ενθουσιασμένος και κάποιος άλλος να θεωρεί ότι έχει πετάξει τα λεφτά του....για το ίδιο μηχάνημα.
    Ο lepouras αναφέρει μόνο κάποια από αυτά που πρέπει να προσέξει ένας εκπαιδευμένος, ενημερωμένος και έμπειρος εγκαταστάτης για να έχει ένα καλό αποτέλεσμα. Οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά και αυτό φαίνεται στα δύσκολα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  6. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται απιονισμένο νερό. Απλώς αντί για σκέτο νερό, μπορείς να προσθέσεις λίγο έως πολύ αντιψυκτικό όπως του αυτοκινήτου, ώστε να μην παγώνει εύκολα το χειμώνα και να μη βράζει το καλοκαίρι. Το κύκλωμα ανάλογα με τις πλάκες κλπ μπορεί να θέλει ~8 έως ~13 λίτρα υγρό.
    απαγορεύεται το ποραφλού, υπάρχει ειδικό υδρό που δεν ειναι τοξικο, εννοείται ότι δεν έχω μονο νερό αλλά και το αντιψυκτικό για θερμοσίφωνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως έχω ελληνικό Manessman (άγνωστη μάρκα, προφανώς παίρνουν διάφορα κομμάτια και φτιάχνουν θερμοσίφωνα) από το '93 και δουλεύει μια χαρά.
    Έχει κάνει πολλές φορές απόσβεση το κόστος του.


    Τι εννοείς 'να τον κατασκευάσεις μόνος σου';
    μπραβο. την ιδια απορια εχω και εγω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Ευάγγελος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Εγώ γνωρίζοντας το μακροχρόνιο της απόσβεσης τον έβαλα κυρίως λόγω της ευαισθησίας μου στην οικολογία για την οποία στο παρόν νήμα δεν αναφέρθηκε καθόλου. (Ναι ξέρω είμαι ο beep της συζήτησης - κράξτε ελεύθερα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    απαγορεύεται το ποραφλού, υπάρχει ειδικό υδρό που δεν ειναι τοξικο, εννοείται ότι δεν έχω μονο νερό αλλά και το αντιψυκτικό για θερμοσίφωνες
    Καλυτερα απιονισμενο,μειωνει το φαινομενο ηλεκτρολυσης λογω ιοντων-προσφατα ακουσα και το αντιθετο βεβαια-
    Εδω Ακη αν και δεν ειμαι ειδικος προσφαρα χημικος μηχανικος μου ειπε οτι ειναι παπατζες του εμποριου οι αιθυλογλυκολες και οι προπυλενογλυκολες.
    Οντως εριξα και μια ματια wikipedia.Την μεν ακινδυνη προπυλε.... την χρησιμοποιουνε και στα τροφιμα,ηλεκ.τσιγαρα κλπ .την δεν αιθυλο.... ειναι τοξικη σε αναλογια πανω απο 786mg/kg στον ανθρωπο,Οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να υπαρξει αυτη η αναλογια .


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από awmn931 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ γνωρίζοντας το μακροχρόνιο της απόσβεσης τον έβαλα κυρίως λόγω της ευαισθησίας μου στην οικολογία για την οποία στο παρόν νήμα δεν αναφέρθηκε καθόλου. (Ναι ξέρω είμαι ο beep της συζήτησης - κράξτε ελεύθερα).
    beep beep beep.
    Καλακ κανεις μην το συζητας,Αν ειχα και εγω το 1000ρικο θα εβαζα για τους 3-5 μηνες το χρονο και τοους υπολοιπους παταρατος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμάν ρε Γιάννη,όλα τα είπες.
    Άκη,υπάρχει άδιαλυτο,υπάρχει και αραιωμένο έτοιμο για χρήση.οχι Όμως με νερο βρύσης.
    Χαρη,δεν συζητάμε ότι το ηλιακό ειναι τσάμπα.συζητάμε αν κάνει αποσβεση,λόγω μεγάλου καζάνιου στην ύπαιθρο .τις απωλειες του νερου κλπ.
    Εγω πχ ποτε δεν ειχα (13 χρονια) ζεστο νερο στην βρυση.ηθελα τρια λεπτα να κατεβει το νερο .να ζεστανει τα ντουβαρια.τα πατωματα και μετα εμενα.
    Οι μελετες δε που κανεις περι 4kw kwh. Κανονικα) ισχυουν ποτε;καλοκαιρι;για ποσα ατομα;
    Θα με.κανετε να βαλω μετρητη να δω τι καιω σε ενα μήνα.
    Δεν έκανα κάποια μελέτη, τουλάχιστον δεν παρέθεσα καμιά στο παρόν νήμα.
    Απλά αναφέρθηκα σε ιδιαίτερα αυστηρούς υπολογισμούς κάποιου μέλους.
    Τα 4kW που ανέφερα αφορούν την ωριαία κατανάλωση ενός οποιουδήποτε ηλεκτρικού θερμοσίφωνα. Το ανέφερα γιατί, απουσία ηλιακού σίγουρα χρησιμοποιείται καθημερινά και τουλάχιστον 1 ώρα και άρα αυτό (το 4άρι) είναι το ελάχιστο ημερήσιο όφελος μιας οικογένειας όταν πάει στη λύση ηλιακού.

    Σαφέστατα, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, είναι πολλές οι παράμετροι που επηρεάζουν την καλή/κακή απόδοση και άρα το όφελος (ή μη) αλλά θεωρώ από εμπειρία προσωπική, φίλων αλλά και παλαιότερους υπολογισμούς και "μελέτες" που έχουν πέσει στα χέρια μου ότι στο μεγαλύτερο μέρος των περιπτώσεων μόνο όφελος (πραγματικό και ουχί θεωρητικό) μπορεί να υπάρξει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλιακος θερμοσιφωνας....
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-22, 09:25
  2. Ηλιακος Θερμοσιφωνας..??
    By tomhel in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 08:26
  3. Πως δουλευει ενας zvs??
    By michaelcom in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-15, 18:39
  4. ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΜΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
    By vagroul in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-14, 19:33
  5. DC-DC CHOPPER..πως δουλευει;;;
    By manousos_p in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-12, 10:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας