Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 69

Θέμα: Αγορά νέου δυνατού desktop (Γνώμες)

  1. #51
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Σε τέτοιο Hardware (RAM 16GB), δεν έχεις επιλογές 32 ή 64 Bit. Βάζεις ΜΟΝΟ 64Bit.
    Αν μιλάγαμε για 2GB RAM, ok να το συζητούσαμε ...

    1 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  2. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kougianos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο, αυτό που λες "τίποτα άλλο" το πιστεύεις? Ψάξτο καλύτερα.. γιατί αν συγκρινείς τον ίδιο υπολογιστή (με 2-3gb ram) στο λειτουργικό 64bit θα δεις μια διαφορά 20-30% στις επιδόσεις. Ούτε είναι τυχαίο που το ίδιο πρόγραμμα στην έκδοση 64bit τραβάει περισσότερη μνήμη.

    Τέλος πάντων.. ο καθένας πιστεύει οτι θέλει.
    Στο μόνο που συμφωνω είναι πως την ερώτηση που έκανε για τον υπολογιστή θα ήταν καλύτερα να την κάνει σε ένα forum για υπολογιστές. Δεν θα είχαμε και τόσες διαφωνίες με αυτό το τρόπο!
    Το ίδιο πρόγραμμα σε 64ρα έκδοση κάνει καλύτερη διαχείριση μνήμης. (Οκ και πυρηνων) Δεν είναι θέμα "πιστης" αλλά απτό γνωστό τεχνικό θέμα.
    Τα 64bit όμως δεν πρόκειται ΠΟΤΈ να φτάσουν στο ταβάνι για να πούμε πως θα χρειαστούμε περισσότερα (ακόμα κι αν φτάσουμε να φτιάξουμε τους τηλεμεταφορεις του startrek)

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 64bit όμως δεν πρόκειται ΠΟΤΈ να φτάσουν στο ταβάνι για να πούμε πως θα χρειαστούμε περισσότερα (ακόμα κι αν φτάσουμε να φτιάξουμε τους τηλεμεταφορεις του startrek)
    καλά. μην είσαι και σίγουρος. γιατί κάποτε είχες μνήμες σε KB και τα ΜΒ ήταν άπιαστο όνειρο και πηγαίναν και στο διάστημα με αυτές. τώρα μιλάμε για GB μετράμε πόσα πολλά και αν φτάνουν.
    σε λίγα χρόνια θα ακούμε σε κινητά(πόσο μάλλον στα πισι...αν υπάρχουν...) τα ΤΒ και θα τα λέμε... μπακατέλες. άλλωστε τεχνολογία είναι αυτή.οπότε το <<ΠΟΤΕ>>μην το λες γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις....

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (12-10-15)

  5. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά. μην είσαι και σίγουρος. γιατί κάποτε είχες μνήμες σε KB και τα ΜΒ ήταν άπιαστο όνειρο και πηγαίναν και στο διάστημα με αυτές. τώρα μιλάμε για GB μετράμε πόσα πολλά και αν φτάνουν.
    σε λίγα χρόνια θα ακούμε σε κινητά(πόσο μάλλον στα πισι...αν υπάρχουν...) τα ΤΒ και θα τα λέμε... μπακατέλες. άλλωστε τεχνολογία είναι αυτή.οπότε το μην το λες γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις....
    Το περίμενα ότι κάποιος θα σκεφτεί έτσι όμως άλλο 4 gb περιορισμός κι άλλο κάτι Exabyte! Που είναι ο "περιορισμος" των 64bit.
    Ουσιαστικά μιλάμε για ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΗ ράμ και όπως είπα -προφανώς θεώρησες ότι το πα μεταφορικα- αν φτάσουμε να μιλάμε για μνήμες τέτοιων μεγεθών δε μιλάμε για τις χρήσεις που γνωρίζουμε αλλά για τιποτα διακτινιστες όπως στο star trek η για simulation ολοκλήρου σύμπαντος.
    ΌΤΑΝ και ΑΝ φτάσουμε να μιλάμε για τέτοιες εφαρμογές πιστεύεις ότι θα έχουμε την ibm αρχιτέκτονικη του κλασσικού pc?
    Το επόμενο βήμα εξελιξης εξωτικης τεχνολογιας κάπου στο -ίσως μακρυνο- μελλον είναι η ΚΑΤΆΡΓΗΣΗ της ram με διαφορετικές αρχιτέκτονες επεξεργαστών που θα έχουν τεράστια κας πολύ πριν την ανάγκη χρήσης τέτοιων μεγεθων οπότε θεωρητικά πρακτικά και λογικά τα 64 bit είναι το ταβάνι της τρέχουσας αρχιτεκτονικης

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #55
    Μέλος Το avatar του χρήστη vagelisda
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Εγω θα πρότεινα στο φίλο ,όπως προαναφέρθηκε ,να πέρναγε μια βόλτα από το thelab .
    Εδω η συντριπτική πλειοψηφία ειναι είτε rookies είτε experts ,στα ηλεκτρονικά και ουχί στα pcια .
    Πολλές από τις απαντήσεις που βλέπω δεν είναι σούπερ εμπεριστατωμένες .
    Οι ηλεκτρονικοί ξέρουν και κάνουν πολλά ,αλλά δεν ειναι ντε και καλα geeks με τα κομπιούτερ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    κοίτα που πας,για να μην πας εκεί που κοιτάς...

  7. #56
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagelisda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα πρότεινα στο φίλο ,όπως προαναφέρθηκε ,να πέρναγε μια βόλτα από το thelab .
    εγώ εκτος του ότι συμφωνώ και εχω ξαναδηλώσει ότι thelab αλλα περισσότερο το insomnia ( λογο ιδιοσυγκρασίας του συγκεκριμένου φιλτατου) ειναι κατα πολύ καταλληληοτερα για τετοιου ειδους συζητήσεις εχω να πώ ότι τετοια θέματα εκει ειναι αν μην τι αλλο λιγοτερο προκλητικά λογο κυρίως της συχνοτητας τους.

    τώρα απο εκει και στο εξης νομιζω ότι πολλά απο αυτα τα θέματα που έχουν ανηχτει εδώ ειναι και απο την αλλη μιγες για τον χρόνο τους..!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #57
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #58
    Μέλος Το avatar του χρήστη vagelisda
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ εκτος του ότι συμφωνώ και εχω ξαναδηλώσει ότι thelab αλλα περισσότερο το insomnia ( λογο ιδιοσυγκρασίας του συγκεκριμένου φιλτατου) ειναι κατα πολύ καταλληληοτερα για τετοιου ειδους συζητήσεις εχω να πώ ότι τετοια θέματα εκει ειναι αν μην τι αλλο λιγοτερο προκλητικά λογο κυρίως της συχνοτητας τους.

    τώρα απο εκει και στο εξης νομιζω ότι πολλά απο αυτα τα θέματα που έχουν ανηχτει εδώ ειναι και απο την αλλη μιγες για τον χρόνο τους..!
    Το insomnia δε θα το ελεγα τόσο ,έχει πολλούς σουβλατζηδες μέσα .

    Edit
    τωρα έπιασα την παρένθεση ,δεν έχεις αδικο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    κοίτα που πας,για να μην πας εκεί που κοιτάς...

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vagelisda για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (11-11-15)

  11. #59
    Μέλος
    Όνομα
    Σίμος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    241

    Προεπιλογή

    Το θέμα "ταβανιού" κατά τη γνώμη μου το εξαντλήσαμε...
    Είναι λογικό, και θεμιτό να έχει ο καθένας δικές του απόψεις... καθώς κανένας δεν μπορεί να προβλέψει το μέλλον.

    Το παράδοξο είναι οτι οι υπολογιστές βασίζονται στα ηλεκτρονικά!!
    Μπορεί να έχω διαβάσει για δυνατότητες και άλλα θεωρητικά που ηλεκτρονικός δεν έχει λόγο να ασχοληθεί.. αλλά τι κρύβεται μέσα στο τσιπάκι και πως λειτουργεί μόνο ηλεκτρονικός μπορεί να το καταλάβει!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #60
    Μέλος
    Όνομα
    Σίμος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    241

    Προεπιλογή



    Τώρα το είδα!!!! Απο το thelab του λένε να πάει σε 1151, απο insomnia όχι.. στο adsl ότι να ναι!!! απορώ τι υπολογιστή θα φτιάξει στο τέλος!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γνώμες για desktop
    By djtaz13 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-15, 19:27
  2. αγορά νέου κολητηριου
    By stelioszaf97 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-13, 01:55
  3. Αγορά παλμογράφου - γνώμες
    By Tolaras in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-10, 00:56
  4. Αγορά νέου κολλητηριού
    By grg_e46 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-09, 23:00
  5. Αγορά νέου κολλητηριού
    By patridas595 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-09, 14:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας