Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Ανίχνευση πιθανού εισβολέα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη s12original
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή Ανίχνευση πιθανού εισβολέα

    Παίδες παρακαλώ την βοήθεια-ιδέες σας για το παρακάτω θέμα :



    Το πρόβλημα : Θέλω να καλύψω τις βεράντες του σπιτιού (1ος όροφος) με έναν αισθητήρα ή σύστημα ανίχνευσης ανθρώπινης παρουσίας- πιθανού εισβολέα πριν ακόμα (αν είναι δυνατόν) "καβαλήσει" τα κάγκελα . Αυτό θα είναι μέρος ενός απλού συστήματος ασφαλείας ( δικής μου κατασκευής ) , για να μπορώ να ........ κοιμάμαι με τα παράθυρα ανοιχτά (και τα παντζούρια κλειστά ενοείται) , καλοκαιράκι έρχεται . Τα ......κλειστά παράθυρα και ...... aircondition ως λύση είναι μη αποδεκτή , γιατί και αντιοικονομικό είναι (μην ξεχνάμε την κρίση) , αλλά και οικολογικά απαράδεκτο .

    Ο λόγος που θέλω να ανιχνεύσω έγκαιρα τον πιθανό εισβολέα είναι για να ξυπνήσω και να έχω χρόνο (μερικά δευτερόλεπτα) για να προλάβω να αντιδράσω .

    Δοκίμασα ήδη με PIR ανιχνευτές κίνησης με τοποθέτηση σε διάφορα ύψη-γωνίες , αλλά έχω πάρα πολλά false alarms .Οι βεράντες του σπιτιού είναι στον πρώτο όροφο και πιθανόν τα false alarms να προέρχονται από φώτα - κίνηση αυτοκινήτων και πεζών στον ακάλυπτο και την πυλωτή καθώς και από τον δρόμο και είναι πρακτικά αδύνατο να ρυθμίσω την ευαισθησία τους ώστε να ανιχνεύουν την προσέγγιση του πιθανού εισβολέα λίγα εκατοστά πριν καβαλήσει τα κάγκελα , άσε που δεν ξέρω θα πως συμπεριφερθούν τον χειμώνα λόγω παγωνιάς .

    Σαν σκέψη υπάρχουν και δέσμες laser ή υπέρυθρων αλλά θα είναι προσβάσιμα (όπερ και ...... παρακαμψίμα) στον
    πιθανό εισβολέα μιας και τέτοιου τύπου αισθητήρες πρέπει να μπουν πολύ κοντά στα κάγκελα .

    Η περίτωση των χωριτικών αισθητήρων μάλλον δεν είναι ικανή λύση γιατί αν δεν κάνω λάθος (και παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω) οι χωριτικοί αισθητηρες έχουν πρόβλημα με
    false alarms όταν βρέχει .

    Επιπρόσθετα το σύστημα θα πρέπει να είναι ........ stealth , δηλαδή οι όποιοι
    αισθητήρες να ........ κρύβονται και να μην πολυφαίνονται (ή να μην προειδοποιούν για το τι "ρόλο βαράνε" ) ώστε να μην "φωνάζει" προσοχή συναγερμός άρα και στόχος αξίας .



    Παρακαλώ την βοήθεια σας , τις ιδέες σας για τον σχεδιασμό και την κατασκευή ενός τέτοιου συστήματος-αισθητήρα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    Καλησπερα υπαρχει ληση μισινεζα χειροβομβιδες και οπιος μπει στο μπαλκονι τη μαμησε .ισως με θερμικες καμερες μου το ειχε πει και εμενα ενας ηλεκτρονικος αυτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ευοσμος
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Εγώ λέω βάλε καμια 3-4 αυτοκόλλητα ο χώρος φυλάσεται και κανα δυο προσοχή σκύλος... και εσύ είσαι ετοιμος!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s12original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες παρακαλώ την βοήθεια-ιδέες σας για το παρακάτω θέμα :



    Το πρόβλημα : Θέλω να καλύψω τις βεράντες του σπιτιού (1ος όροφος) με έναν αισθητήρα ή σύστημα ανίχνευσης ανθρώπινης παρουσίας- πιθανού εισβολέα πριν ακόμα (αν είναι δυνατόν) "καβαλήσει" τα κάγκελα . Αυτό θα είναι μέρος ενός απλού συστήματος ασφαλείας ( δικής μου κατασκευής ) , για να μπορώ να ........ κοιμάμαι με τα παράθυρα ανοιχτά (και τα παντζούρια κλειστά ενοείται) , καλοκαιράκι έρχεται . Τα ......κλειστά παράθυρα και ...... aircondition ως λύση είναι μη αποδεκτή , γιατί και αντιοικονομικό είναι (μην ξεχνάμε την κρίση) , αλλά και οικολογικά απαράδεκτο .

    Ο λόγος που θέλω να ανιχνεύσω έγκαιρα τον πιθανό εισβολέα είναι για να ξυπνήσω και να έχω χρόνο (μερικά δευτερόλεπτα) για να προλάβω να αντιδράσω .

    Δοκίμασα ήδη με PIR ανιχνευτές κίνησης με τοποθέτηση σε διάφορα ύψη-γωνίες , αλλά έχω πάρα πολλά false alarms .Οι βεράντες του σπιτιού είναι στον πρώτο όροφο και πιθανόν τα false alarms να προέρχονται από φώτα - κίνηση αυτοκινήτων και πεζών στον ακάλυπτο και την πυλωτή καθώς και από τον δρόμο και είναι πρακτικά αδύνατο να ρυθμίσω την ευαισθησία τους ώστε να ανιχνεύουν την προσέγγιση του πιθανού εισβολέα λίγα εκατοστά πριν καβαλήσει τα κάγκελα , άσε που δεν ξέρω θα πως συμπεριφερθούν τον χειμώνα λόγω παγωνιάς .

    Σαν σκέψη υπάρχουν και δέσμες laser ή υπέρυθρων αλλά θα είναι προσβάσιμα (όπερ και ...... παρακαμψίμα) στον
    πιθανό εισβολέα μιας και τέτοιου τύπου αισθητήρες πρέπει να μπουν πολύ κοντά στα κάγκελα .

    Η περίτωση των χωριτικών αισθητήρων μάλλον δεν είναι ικανή λύση γιατί αν δεν κάνω λάθος (και παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω) οι χωριτικοί αισθητηρες έχουν πρόβλημα με
    false alarms όταν βρέχει .

    Επιπρόσθετα το σύστημα θα πρέπει να είναι ........ stealth , δηλαδή οι όποιοι
    αισθητήρες να ........ κρύβονται και να μην πολυφαίνονται (ή να μην προειδοποιούν για το τι "ρόλο βαράνε" ) ώστε να μην "φωνάζει" προσοχή συναγερμός άρα και στόχος αξίας .



    Παρακαλώ την βοήθεια σας , τις ιδέες σας για τον σχεδιασμό και την κατασκευή ενός τέτοιου συστήματος-αισθητήρα .
    Δεν χρειαζεται να τον πιασεις εξω απο τα καγκελα,μπορεις να το πιασεις και μεσα απο τα καγκελα.Ο χρονος για να ανοιξει καποιος ενα πατζουρι κλειδωμενο ειναι αρκετος.Επισης καλο ειναι οι ανιχνευτες να ειναι οσο πιο ορατοι γινεται.Ειναι αποτρεπτικο να βλεπει καποιος ενα σπιτι με ανιχνευτες (ισως και καποια σειρηνα) κλειδωμενα πατζουρι κλπ.
    Υπαρχουν ανιχνευτες με στενη δεσμη 10μοιρες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΙΝΙΑΔΕΣ
    Όνομα
    ΘΕΟΔΩΡΟΣ
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    ΠΑΡΕ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΟΥ , ΤΡΑΒΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΥΚΑ Η ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΘΕΣ , ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΑΝΙΧΝΕΥΤΗ ΚΙΝΗΣΗΣ HAGER ΠΡΟΣΕΞΕ
    ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΕΣΥ ΠΑΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ.
    ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΔΕΣΕ ΤΟ ΡΕΛΕ ΤΟΥ ,ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΟΛΕΑ Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΗΓΗ ΦΩΤΟΣ ΘΕΣ Η ΕΧΕΙΣ
    ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΠΑΖΕΡ ΣΤΑ 220 ΒΟΛΤ . ΚΑΙ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΣ
    ΠΙΘΑΝΑ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ 2 ΑΝΙΧΝΕΥΤΕΣ ΕΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΙΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΕΞΙΑ.
    ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΔΩΣΕ ΦΩΤΑ ΚΑΙ ΜΠΑΖΕΡ ΜΕΣΩ ΑΛΛΟΥ ΡΕΛΕ ΠΟΥ ΘΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝ ΑΝΙΧΝΕΥΤΗ ΔΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΚΙΝΗΣΗ. ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ. ΤΩΝ ΔΥΟ ΑΝΙΧΝΕΥΤΩΝ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη s12original
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΙΝΙΑΔΕΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑΡΕ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΟΥ , ΤΡΑΒΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΥΚΑ Η ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΘΕΣ , ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΑΝΙΧΝΕΥΤΗ ΚΙΝΗΣΗΣ HAGER ΠΡΟΣΕΞΕ
    ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΕΣΥ ΠΑΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ.
    ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΔΕΣΕ ΤΟ ΡΕΛΕ ΤΟΥ ,ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΟΛΕΑ Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΗΓΗ ΦΩΤΟΣ ΘΕΣ Η ΕΧΕΙΣ
    ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΠΑΖΕΡ ΣΤΑ 220 ΒΟΛΤ . ΚΑΙ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΣ
    ΠΙΘΑΝΑ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ 2 ΑΝΙΧΝΕΥΤΕΣ ΕΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΙΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΕΞΙΑ.
    ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΔΩΣΕ ΦΩΤΑ ΚΑΙ ΜΠΑΖΕΡ ΜΕΣΩ ΑΛΛΟΥ ΡΕΛΕ ΠΟΥ ΘΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝ ΑΝΙΧΝΕΥΤΗ ΔΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΚΙΝΗΣΗ. ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ. ΤΩΝ ΔΥΟ ΑΝΙΧΝΕΥΤΩΝ.
    Φίλε Θεόδωρε , για τον ανιχνευτή κίνησης ποιο συγκεκριμένο μοντέλο της HAGER να ζητήσω και τι τον κάνει ποιο αξιόπιστο σε σχέση με τους άλλους ?




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειαζεται να τον πιασεις εξω απο τα καγκελα,μπορεις να το πιασεις και μεσα απο τα καγκελα.Ο χρονος για να ανοιξει καποιος ενα πατζουρι κλειδωμενο ειναι αρκετος.Επισης καλο ειναι οι ανιχνευτες να ειναι οσο πιο ορατοι γινεται.Ειναι αποτρεπτικο να βλεπει καποιος ενα σπιτι με ανιχνευτες (ισως και καποια σειρηνα) κλειδωμενα πατζουρι κλπ.
    Υπαρχουν ανιχνευτες με στενη δεσμη 10μοιρες.
    Φίλε Βασίλη , στις μέρες που ζούμε ακόμα και ο ποιο αδαής κακοποιός γνωρίζει πως με πολύ απλά κόλπα να παρακάμψει αισθητήρες και συναγερμούς (άτιμο YouTube) , οπότε το εμφανές σύστημα ασφαλείας δεν είναι και τόσο αποτρεπτικό , το αντίθετο θα έλεγα . Σύστημα ασφαλείας = στόχος αξίας και προτεραιότητας . Για τους ανιχνευτές με στενή δέσμη (PIR φαντάζομαι) , έχεις να προτείνεις κάποιο μοντέλο ?







    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jackie1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ λέω βάλε καμια 3-4 αυτοκόλλητα ο χώρος φυλάσεται και κανα δυο προσοχή σκύλος... και εσύ είσαι ετοιμος!!!
    Φίλε jackie1989 , Λόγο πολυκατοικίας , σκύλος απλά ……..δεν παίζει , όποτε η μπλόφα γυρνά στα μούτρα μου , όσα για τα αυτοκόλλητα από σεκιούριτι (αν κατάλαβα καλά) αυτά έχουν καταντήσει ανέκδοτο ακόμα και για τους ……... σεκιουριτάδες .





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα υπαρχει ληση μισινεζα χειροβομβιδες και οπιος μπει στο μπαλκονι τη μαμησε .ισως με θερμικες καμερες μου το ειχε πει και εμενα ενας ηλεκτρονικος αυτα.
    Φίλε Νεκτάριε , αν και στο στρατό πέρασα από σχολείο παγιδεύσεων και ανατινάξεων και γνωρίζω αρκετά πράγματα από χειροβομβίδες και εκρηκτικά , ο στόχος μου δεν είναι ούτε να «καθαρίσω» κόσμο , αλλά ούτε να το παίξω John Rambo . Θέλω απλά να μην με πιάσουν στον ύπνο και να έχω εγώ το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού . Αν παρά την αντίδραση από μέρους μου (δηλαδή φώτα , φωνές , τηλ στην αστυνομία) αντί να αιφνιδιαστεί και να φύγει , ανοίξει το παντζούρι και μπει μέσα , τότε και μόνο τότε και ως έσχατο μέτρο αυτοάμυνας θα έρθει αντιμέτωπος με την μαύρη κάνη της καραμπίνας μου . Όλα αυτά έχουν ως προϋπόθεση να έχω έγκαιρη προειδοποίηση . Για τις θερμικές κάμερες θα ήθελα περισσότερες λεπτομέρειες , αν και φοβάμαι ότι λόγο κόστους και έλλειψης τεχνογνωσίας θα καταλήξει το θέμα ……. mission impossible .

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Φίλε Βασίλη , στις μέρες που ζούμε ακόμα και ο ποιο αδαής κακοποιός γνωρίζει πως με πολύ απλά κόλπα να παρακάμψει αισθητήρες και συναγερμούς (άτιμο YouTube) , οπότε το εμφανές σύστημα ασφαλείας δεν είναι και τόσο αποτρεπτικό , το αντίθετο θα έλεγα . Σύστημα ασφαλείας = στόχος αξίας και προτεραιότητας . Για τους ανιχνευτές με στενή δέσμη (PIR φαντάζομαι) , έχεις να προτείνεις κάποιο μοντέλο ?



    Καλημερα..
    δηλαδη εσυ ξερεις πολλα σπιτια με συναγερμο που εχουν χτυπησει??
    Επισης αν ο αδαης οπως λες ξερει να παρακαμψει τον συναγερμο μεσω youtube τοτε δεν υπαρχει κατι αορατο δυστηχως.
    Ψαξε ανιχνευτες κουρτινας..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    καλησπερα δεν εχω την γνωση (εαν γινεται) αλλα σαν ιδέα κουρτινες PIR δηλαδη τοποθετιμενες στο πανω μεροσ (δηλαδη στο εξω μεροσ του μπαλκονιου 2ου οροφου) οπου μεχρι κατω ανοιγει η δεσμη και δεν το φτανει ο αλλοσ

    αλλιωσ εσωτερικα του μπαλκονιου PIR χαμιλα καμουφλαρισμενο και ολα μιλαμε για συνδεση με καποια πλακετα συναγερμου (μικρο κοστοσ) και να χτυπαει εσωτερικα ενα μπιπερ κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη s12original
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα..
    δηλαδη εσυ ξερεις πολλα σπιτια με συναγερμο που εχουν χτυπησει??
    Επισης αν ο αδαης οπως λες ξερει να παρακαμψει τον συναγερμο μεσω youtube τοτε δεν υπαρχει κατι αορατο δυστηχως.
    Ψαξε ανιχνευτες κουρτινας..

    Φίλε Βασίλη , δυστυχώς γνωρίζω δυο περιπτώσεις κατοικιών με συναγερμό που με πολύ απλά αντίμετρα οι διαρρήκτες παρέκαμψαν . Η μια μάλιστα είναι του αδερφού μου , στην οποία έριξαν κάποιο είδος αφρού στην εξωτερική σειρήνα και μετά ........... περιποιήθηκαν ανάλογος και την εσωτερική . Ευτυχώς ο αδελφός μου και η οικογένεια του δεν ήταν μέσα . Ο συναγερμός έστειλε τηλεφωνικά κλήση στο κινητό του αδελφού μου και αυτός ειδοποίησε την αστυνομία . Φυσικά έφτασε ....... κατόπιν εορτής και απλά διαπίστωσε την διάρρηξη . Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι ο συναγερμός δεν απέτρεψε τους κακοποιούς και πάνω από όλα αν ο αδελφός μου ήταν μέσα δεν θα είχε έγκαιρη προειδοποίηση .

    Αυτή η ιδέα με τις PIR κουρτίνες είναι ενδιαφέρουσα με μοναδικό πρόβλημα το υψηλό κόστος.








    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgo Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα δεν εχω την γνωση (εαν γινεται) αλλα σαν ιδέα κουρτινες PIR δηλαδη τοποθετιμενες στο πανω μεροσ (δηλαδη στο εξω μεροσ του μπαλκονιου 2ου οροφου) οπου μεχρι κατω ανοιγει η δεσμη και δεν το φτανει ο αλλοσ

    αλλιωσ εσωτερικα του μπαλκονιου PIR χαμιλα καμουφλαρισμενο και ολα μιλαμε για συνδεση με καποια πλακετα συναγερμου (μικρο κοστοσ) και να χτυπαει εσωτερικα ενα μπιπερ κλπ

    Φίλε Γιώργο , οταν λες "PIR χαμιλα καμουφλαρισμενο" , πως ενοείς το καμουφλάρισμα (ώστε να "βλέπει" ο ανιχνευτής) ? Δώσε λεπτομέριες σε παρακαλώ .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    Φιλε original φυσικα αστειευωμουνα .το κακω ειναι οτι τα πραγματα εχουν αγριεψει ΠΑΑΡΑ ΠΟΛΥ και δεν ειναι καθωλου αστεια σε ενα αλο σπιτι που εχω μπηκαν μεσα και δεν αφησαν ΤΙΠΟΤΑ! μονο το ψυγειο δεν πηραν ασε που το παραθυρο το κανανε χιλλια κοματια.και τωρα τελευτεα εχουμε και εμπρισμους επαγκελματικων χορων σκουρα τα πραματα,τωρα αν ομιγενιτο τον αφησεις και μπει μεσα την εβαψες (αυτο με την μαυρη κανη μου αρεσε χαχα)το κακο ειναι οτι στο δικαστηριο μπορει να πει οτι ημουνα μεθυσμενως κ προεδρε αν ζησει και εσυ μετα βραχιολακια εγω ηθελα μου ειχε πει καποιος ηλ/κος για θερμικες καμερες αλα που λευτα τωρα και κεφια ,ενας αλος γνωστος μου μου ειχε πει για ανιχνεφτη κινησης συνδεδεμενο με προβολεα η κουδουνι προχτες καπου ειδα μπαριερες 50μ αλα ενωειται οτι θελουν και καλοδιοση που κεφια για τετοια,στο μπαλκονακι ομως ειναι ευκολο μικρος χωρος και ναι γιατι να φαινωνται οι αισθητηρες, για να ειναι ποιο ευαλωτοι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ανίχνευση βλάβης σε ολοκληρωμένα κυκλώματα
    By fotinio in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-15, 12:35
  2. ανίχνευση βλαβών
    By fotinio in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-15, 22:40
  3. Σύστημα περιστροφής με ανίχνευση φωτός
    By hardcode in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-12, 02:07
  4. Ανίχνευση Κωδικών
    By POLYMETER in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-06, 09:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας