Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: ΑΚΟΜΑ ΕΝΑΣ ALEMBIC F2B (ΕΝΑ ΚΑΝΑΛΙ)

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή ΑΚΟΜΑ ΕΝΑΣ ALEMBIC F2B (ΕΝΑ ΚΑΝΑΛΙ)

    Μετα την επιτυχη κατασκευή του ALEMBIC F2B πριν δυο χρονια περιπου,

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=76150

    Αυτη τη φορα εφτιαξα το ενα καναλι μονο, παραγγελία για φίλο μου μπασίστα.
    Ο ίδιος γνωστός τρόπος των κατασκευών μου.
    Πρόσθεσα άλλο ενα πυκνωτή "bright" 250pf οπότε με ενα διακόπτη ΟΝ-ΟFF-ON έχουμε δύο θέσεις "bright"
    Απολύτως αθόρυβος ακόμα και με το volume τέρμα. Το βύσμα εισόδου ειναι μονωμένο απο το σασί, ενω το εξόδου όχι.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  1.jpg Εμφανίσεις:  554 Μέγεθος:  51,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2.jpg Εμφανίσεις:  500 Μέγεθος:  60,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  3.jpg Εμφανίσεις:  462 Μέγεθος:  52,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  4.jpg Εμφανίσεις:  427 Μέγεθος:  60,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  8.jpg Εμφανίσεις:  524 Μέγεθος:  31,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  6.jpg Εμφανίσεις:  473 Μέγεθος:  75,5 KB  


    8 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον biker883 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CLOCKMAN (20-07-16)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    μερικες φωτο ακομαΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  9.jpg Εμφανίσεις:  224 Μέγεθος:  54,8 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  7.jpg Εμφανίσεις:  223 Μέγεθος:  47,5 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  5.jpg Εμφανίσεις:  230 Μέγεθος:  53,5 KB

    3 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Ωραιος ρε Πετρο!Εκανα καλη αρχη οπως φαινεται....Τα Alembic πανε κι ερχονται!Τουλαχιστον το αξιοποιεις σε κανα καλο παιξιμο?
    Εγω το δικο μου το εκανα point to point και γλυτωσα το ψιλοβομβο! Ασε που τον καψουρευτηκαν κανα δυο μπουζουκτσιδες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιος ρε Πετρο!Εκανα καλη αρχη οπως φαινεται....Τα Alembic πανε κι ερχονται!Τουλαχιστον το αξιοποιεις σε κανα καλο παιξιμο?
    Εγω το δικο μου το εκανα point to point και γλυτωσα το ψιλοβομβο! Ασε που τον καψουρευτηκαν κανα δυο μπουζουκτσιδες!
    Ευχαριστώ Σάκη. Και τα 2 που έχω φτιάξει με αυτό τον τρόπο είναι αθόρυβα.
    Υπάρχει όμως ένα θεματάκι που το έχουν και τα δύο: Οταν ο διακοπτης normal/bright ειναι στο bright, γυρίζοντας το ποτενσιομετρο treble στη μέση περιπου και πανω , κόβεται ο ήχος, μπουκώνει, και βλέπω το Vumeter του ενισχυτή να τερματίζει !! Γιατι συμβαίνει αυτο? (Το έχω δοκιμάσει μόνο στο λαμπάτο τελικό, δεν ξέρω μήπως έχει κάποια σχέση αυτό..)
    Στο κάνει το δικό σου αυτό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Πετρο τετοιο προβλημα δεν εχω!Ισως καποιος πυκνωτης ή αντισταση δε λειτουργει καλα?Εγω εχω ενα θεμα οταν ανοιγω τους διακοπτες bright - hi-cut ακουγεται ενας θορυβος μονο τη πρωτη φορα μεχρι να παρουν ρευμα οι πυκνωτες.Μετα δουλευουν κανονικα!Γεγονος ειναι οτι βγαζει τρελο σημα και θελει συνμμαζεμα!Σκεφτομαι να αυξησω τη τιμη των αντιστασεων στην ανοδο να περιοριστει λιγο η ισχυς.Στο φιναλε θελω πιο πολυ τη χροια της λαμπας.Απο ενταση εχω οση θελω!
    Δες λιγο το κυκλωμα των τονων μηπως εχεις καποιο λαθος?Συνημμένο Αρχείο 65837Εγω εχω αυτο το σχεδιο....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετρο τετοιο προβλημα δεν εχω!Ισως καποιος πυκνωτης ή αντισταση δε λειτουργει καλα?Εγω εχω ενα θεμα οταν ανοιγω τους διακοπτες bright - hi-cut ακουγεται ενας θορυβος μονο τη πρωτη φορα μεχρι να παρουν ρευμα οι πυκνωτες.Μετα δουλευουν κανονικα!Γεγονος ειναι οτι βγαζει τρελο σημα και θελει συνμμαζεμα!Σκεφτομαι να αυξησω τη τιμη των αντιστασεων στην ανοδο να περιοριστει λιγο η ισχυς.Στο φιναλε θελω πιο πολυ τη χροια της λαμπας.Απο ενταση εχω οση θελω!
    Δες λιγο το κυκλωμα των τονων μηπως εχεις καποιο λαθος?Συνημμένο Αρχείο 65837Εγω εχω αυτο το σχεδιο....

    Ναι αυτο το σχέδιο έκανα και γώ. Το έχω τριπλο-τσεκάρει δεν έχω λάθος. Μόνο που το ποτενσιόμετρο middle(250Κ)πρέπει να είναι λάθος. Στο original σχέδιο είναι 10Κ. Εγω στο ένα έβαλα 20Κ και στο άλλο 10Κ. και το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στα δύο. Εσυ έχεις 250Κ στο middle?
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Αν δε κανω λαθος εχω ακριβως οτι εχει το σχεδιο απο ποτενσιομετρα!δηλ και τα τρια 250Κ!Το 10Κ πρεπει να ειναι λαθος!Δεν ειναι δυνατον τοσο μεγαλη αποκλιση σε αντισταση!
    Λιγο με τις χωρητικοτητες των πυκνωτων επαιξα για να προσαρμοσω τον ηχο του μπασσου, αλλα και να παιζει και με αλλα οργανα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Νομιζω οτι το λαθος ειναι εσκεμμενο!Το σωστο σχεδιο το βρηκα σε ενα φορουμ απο Αμερικη απο καποιον που το σχολιαζε σε μια συζητηση για ενισχυτη-προενισχυτη κιθαρας.Ειχε φτιαξει νομιζω το ΑΧ84 και δεν του δουλεψε καλα και μετα εφτιαξε αυτο.....κατι τετοιο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δε κανω λαθος εχω ακριβως οτι εχει το σχεδιο απο ποτενσιομετρα!δηλ και τα τρια 250Κ!Το 10Κ πρεπει να ειναι λαθος!Δεν ειναι δυνατον τοσο μεγαλη αποκλιση σε αντισταση!
    Λιγο με τις χωρητικοτητες των πυκνωτων επαιξα για να προσαρμοσω τον ηχο του μπασσου, αλλα και να παιζει και με αλλα οργανα.

    Λες να φταίει αυτό τελικά?? Ειναι δυνατον το σχέδιο απο το manual της alembic να ειναι λάθος.
    Θα το ψάξω περαιτέρω...
    Δεν το έχω παραδώσει ακόμα, και επίσης μονο με κιθάρα το έχω δοκιμάσει.
    Τι αλλαγές σε πυκνωτές βοηθάνε για το μπάσο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Ο πυκνωτης στο bright και άλλος που είναι παράλληλα.Λιγο πάνω, λίγο κάτω ακούγεται ή διάφορα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΣΤΕΡΕΟ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ALEMBIC F2B
    By biker883 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-14, 10:12
  2. ακομα ενα εκονομιζερ
    By briko in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-13, 14:58
  3. ακομα ενας με το tda7294
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-13, 01:34
  4. Ενα ακομα RTC με lcd
    By HeavenNHell in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-10, 09:10
  5. Gainclone LM3875 ( ακομα ενας.......)
    By KOKAR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-09, 21:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας