Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: γεννητρια

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός είναι ένας λόγος που γειώνεται το δίκτυο της ΔΕΗ, αφού οι γραμμές μεταφοράς έχουν πολύ μεγάλη τάση και μεγάλα μήκη. Στη γεννήτρια των 230V δεν μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο. ΆΛλωστε αν ίσχυε θα είχαν προβλέψει οι κατασκευαστές γεννητριών, σύνδεση προς τη γη. Σε όσες γεννήτριες ΧΤ (οικιακής χρήσης) έχω δει δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη.

    Όσο για την εξομοίωση, δεν είναι σωστή αντιμετώπιση, αφού η παροχή της ΔΕΗ έχει τη σύνδεση στη γη, η οποία υπάρχει αναγκαστικά για άλλους λόγους, αλλά για μια παροχή σπιτιού, μάλλον αποτελεί πρόβλημα ασφάλειας. Το να έχεις απομονωμένο δίκτυο είναι ασφαλές και μια γεννήτρια μπορεί να την παράσχει αυτήν την απομόνωση. Άλλωστε στα εργαστήρια υπάρχει υποχρεωτικά μετασχηματιστής απομόνωσης για ασφάλεια.

    Καλό είναι όμως να περιμένουμε τον Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ να απαντήσει, μήπως έχει κάτι άλλο στο μυαλό του.
    Η διαδρομή από τον μ/ς χαμηλής τάσης ως το σπίτι σου είναι πολύ μικρή. Επίσης, η ΔΕΗ πάντα γειώνει τον ουδέτερο ακόμα και στα υπόγεια δίκτυα. Οι φορητές γεννήτριες δεν έχουν σύστημα γείωσης γιατί δουλεύουν και χωρίς αυτό. Πρόβλημα ασφάλειας δεν τίθεται. Το ρελέ διαρροής θα προστατέψει τον οποιονδήποτε από ηλεκτροπληξία. Οι μ/ς απομόνωσης που χρησιμοποιούνται στα εργαστήρια έχουν και άλλους λόγους ύπαρξης, όπως π.χ. τον έλεγχο με γειωμένο παλμογράφο ενός dimmer, τη δημουργία τάσης 460V~, δημιουργία διφασικού συστήματος, κ.ά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    δεν ηπαρχει καθολου δυκτιο τησ δεη θα ειναι τελιοσ ανεξαρτητο και ελεγα να βαλο εναν σταθεροπιητη και ενα πηνακα κανονηκο με ρελε και ασφαλιες και ενα ινβερτερ με δυο μπαταριες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν κάποια πράγματα...
    ..
    ...
    ...
    Θα σου πω. Σ' αυτή την περίπτωση λοιπόν, δεν θα γειώσει κανένα πόλο της γεννήτριας. Θα αφήσει τον ένα πόλο συνδεμένο με τον ουδέτερο της ΔΕΗ, και θα μετάγει μόνο τις φάσεις.

    ουδεν σχολιο φιλε filman... κανεις δεν ειναι τελειος αλλα απο ζευγη...ειμαι αστερι. δεν επιτρεπω λοιπον σε καποιον που λεει τετοια κουφα να με αποκαλει ασχετο. ειναι δυνατον σε Η/Ζ που τροφοδοτει εγκατασταση εφεδρικα σε περιπτωση διακοπης δεη να ΜΗΝ διακοψεις ΟΛΟΥΣ τους πολους???????? να αφησεις τον ενα πολο στον ουδετερο??? και να μεταγεις μονο τη "φαση"? συγνωμη φιλε μου αλλα τετοια πραγματα δεν πρεπει να λεγονται ετσι αβιαστα. ειναι πολυ επικυνδυνα και μπορει να θεσουν σε κινδυνο ζωη και περιουσιες.
    ο κανονισμος ειναι σαφης.!

    ελοτ hd384 551.7.4 Πρέπει να προβλέπονται µέσα που θα καθιστούν δυνατήτην αποµόνωση τηςµονάδαςιδιοπαραγωγήςαπότο δηµόσιο δίκτυο διανοµής.

    Ας υποθεσουμε τωρα οτι εχουμε ενα τριφασικο Η/Ζ μεγαλης ισχυος για εφεδρικη τροφοδοτηση ενος κτηριου τοτε ναι θα γειωσουμε τον ουδετερο κομβο του με καταλληλη γειωση.(2000Ω ΔΕΝ ειναι καταλληλη γειωση,ειναι επικυνδυνη γειωση) και σε αυτη την περιπτωση και παλι σαφης ειναι ο κανονισμος σε δικτυα ΤΝ (ουδετερογειωσης):
    55
    1.4.2 Πρόσθετες απαιτήσεις για τις περιπτώσεις στις οποίες η µονάδα ιδιοπαραγωγής
    προορίζεται για την εναλλακτική τροφοδότηση
    µιας εγκατάστασης συνδεδεµένης σε ένα δηµόσιο
    δίκτυο διανο
    µής (εφεδρική µονάδα τροφοδότησης)

    Όταν η
    µονάδα ιδιοπαραγωγήςαποτελείτην εναλλακτική(εφεδρική) πηγήτροφοδότησηςµιαςεγκατάστασηςπου είναι συνδεδεµένη σε ένα δηµόσιο δίκτυο διανοµής ηλεκτρικήςενέργειας, στο οποίο
    εφαρ
    µόζεται το σύστηµα σύνδεσηςτων γειώσεων ΤΝ, η προστασία έναντι ηλεκτροπληξίαςαπόέµµεση
    επαφήδεν πρέπει να βασίζεται στη σύνδεση προςτο γειω
    µένο ουδέτερο αγωγόαυτούτου δικτύου.

    Πρέπει, συνεπώς, να προβλέπεται ένα κατάλληλο ηλεκτρόδιο γείωσης

    Αυτό ας το κρίνει ο ίδιος ο Γιάννης.
    σε αυτο το τελευταιο συμφωνω κιεγω... ας αποφασισει ο ιδιος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε αυτο το τελευταιο συμφωνω κιεγω... ας αποφασισει ο ιδιος.
    Το αν είσαι αστέρι ή όχι, άσε να το κρίνει κανένας κάλύτερός σου... Εξακολουθώ λοιπόν να σε λέω άσχετο, γιατί με αυτά που γράφεις δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο... Ώστε είναι λάθος να μετάγεις μόνο τη φάση της γεννήτριας, εεεεεε; Βέβαια δεν μας είπες τι θα γίνει σε αυτή την περίπτωση, γιατί προφανώς δεν ξέρεις... Μάθε λοιπόν ότι θα δουλέψει κανονικότατα, χωρίς κανένα πρόβλημα και φυσικά κανένα κίνδυνο... Πολύ θα ήθελα να μου πεις ποιο είναι το πρόβλημα που είναι τόσο οφθαλμοφανές αλλά δεν το βλέπω... Ο κανονισμός που έγραψες εννοεί το αυτονόητο: Ότι η έξοδος της σβηστής γεννήτριας δεν πρέπει να παραμένει συνδεμένη στην εγκατάσταση όταν αυτή τροφοδοτείται από τη ΔΕΗ... Εκτός και αν εννοεί να ξεχωρίζουμε και τις γειώσεις... Έχεις δει πολλές φορές τετραπολικούς διακόπτες σε συστήματα μεταγωγής πηγών;
    Όσο για την αντίσταση της γείωσης, ναι, 2000Ω δεν είναι ότι καλύτερο, είναι όμως λειτουργικό σε συνδιασμό με ρελέ διαρροής 30 mA... Και αυτό γιατί 230/2000=115mA, ήτοι πολύ περισσότερα από 30...
    Ο τελευταίος κανονισμός εννοεί να μην γειώνεις τα μεταλλικά περιβλήματα των συσκευών στον ουδέτερο... Τι σχέση έχει αυτό με αυτά που λέμε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δει πολλές φορές τετραπολικούς διακόπτες σε συστήματα μεταγωγής πηγών;
    Δηλαδή εσύ έχεις δει σε εγκατάσταση πινάκα μεταγωγής ΔΕΗ-ΗΖ χωρίς τετραπολικούς διακόπτες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nveli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή εσύ έχεις δει σε εγκατάσταση πινάκα μεταγωγής ΔΕΗ-ΗΖ χωρίς τετραπολικούς διακόπτες;
    Μάλιστα! Τριπολικά ρελέ ισχύος ηλεκτρικά και μηχανικά μανδαλωμένα! Μια και ο Χρήστος δεν μπορεί να μου εξηγήσει τι πρόβλημα υπάρχει, μήπως μπορείς να το κάνεις εσύ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    τεληκα τη να κανο να γιωσο τον ενα πολο και να τον χαρακτηρησο ουδετερο και τον αλλο φαση επανο στον πινακα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    φιλε μου filman τι να πω πια...διαβαζω...και μενω καγκελο! τουλαχιστον πεσμου οτι δεν εισαι επαγγελματιας ηλεκτρολογος να ξαλαφρωσω!.
    αν δεν εχεις δει ποτε τετραπολικους διακοπτες ενναλαγης ,ειτε χειροκινητους ειτε αυτοματους σε πινακα εναλλαγης, τοτε μαλλον εχεις δει εναν μονο ,και αυτον τον βγαλανε απο πλοιο και τον εγκαταστησανε οπως εχει στη στερια μιας και στα πλοια απουσιαζει ο ουδετερος και υπαρχουνε μονο 3 φασεις σε συνδιασμο με συστημα γειωσης ΙΤ.

    επιμενεις να βασιζεις την προστασια σου στο ρελαι διαφυγης...ΛΑΘΟΣ
    καλο το ρελαι αλλα ως επικουρικο μεσο προστασιας σε συνηθισμενες εγκαταστασεις.το κυριο ηταν ειναι και θα ειναι η γειωση με πολυ μικρη αντισταση (το πολυ ως 2 Ωμ).
    μια εγκατασταση μονοφασικης γεννητριας μικρης ισχυος οπως του φιλου μας,ειναι απο μονη της απομονωμενη ,σαν να εχεις εγκαταστησει μ/σ 1/1.
    κινδυνευεις απο ηλεκτροπληξια μονο αν πιασεις και τους δυο πολους ταυτοχρονα, συνθηκη που στην οποια ΟΥΤΕ το ρελαι προστασιας προσφερει καμοια απολυτως προστασια.
    οσο για την εξηγηση που πρεπει να δωσω γιατι πρεπει να κοβονται ολοι οι πολοι σε μια γεννητρια γιατι να το κανω? μπορεις να δωσεις εσυ μια που να αποδικνυει οτι ισχυριζεσαι?
    ξαναλεω αλλη μια φορα οτι με το ρευμα ανω των 50ν δεν πρεπει να παιζει κανεις ουτε να κανει του κεφαλιου του.

    οσο για τους κανονισμους, αν δεν ξερεις τι σημαινει ΤΤ,ΤΝ,ΙΤ στις γειωσεις, με συγχωρεις αλλα δε φταιω εγω.
    αν εσυ καταλαβες οτι εννοει να μην ενωσουμε τα μεταλλικα μερη στον ουδετερο ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xrhstosmp : 06-02-10 στις 01:46

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου filman τι να πω πια...διαβαζω...και μενω καγκελο! τουλαχιστον πεσμου οτι δεν εισαι επαγγελματιας ηλεκτρολογος να ξαλαφρωσω!.

    Δεν πιστεύω να μου πεθάνεις και να το έχω και κρίμα...

    αν δεν εχεις δει ποτε τετραπολικους διακοπτες ενναλαγης ,ειτε χειροκινητους ειτε αυτοματους σε πινακα εναλλαγης, τοτε μαλλον εχεις δει εναν μονο ,και αυτον τον βγαλανε απο πλοιο και τον εγκαταστησανε οπως εχει στη στερια μιας και στα πλοια απουσιαζει ο ουδετερος και υπαρχουνε μονο 3 φασεις σε συνδιασμο με συστημα γειωσης ΙΤ.

    επιμενεις να βασιζεις την προστασια σου στο ρελαι διαφυγης...ΛΑΘΟΣ
    καλο το ρελαι αλλα ως επικουρικο μεσο προστασιας σε συνηθισμενες εγκαταστασεις.το κυριο ηταν ειναι και θα ειναι η γειωση με πολυ μικρη αντισταση (το πολυ ως 2 Ωμ).

    Λάθος κατάλαβες. Ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα στο 6ο μου ποστ...

    μια εγκατασταση μονοφασικης γεννητριας μικρης ισχυος οπως του φιλου μας,ειναι απο μονη της απομονωμενη ,σαν να εχεις εγκαταστησει μ/σ 1/1.
    κινδυνευεις απο ηλεκτροπληξια μονο αν πιασεις και τους δυο πολους ταυτοχρονα, συνθηκη που στην οποια ΟΥΤΕ το ρελαι προστασιας προσφερει καμοια απολυτως προστασια.

    Σωστό αυτό, αλλά και συνδέοντας τον ένα πόλο της γεννήτριας μόνιμα στον ουδέτερο της ΔΕΗ, και έχοντας ρελέ διαρροής, έχεις προστασία, ακριβώς όπως γίνεται όταν το σπίτι τροφοδοτείται από τη ΔΕΗ... Επίσης αυτό έχει το πλεονέκτημα του σαφούς καθορισμού της τάσης που υπάρχει στους πόλους και της Γης...

    οσο για την εξηγηση που πρεπει να δωσω γιατι πρεπει να κοβονται ολοι οι πολοι σε μια γεννητρια γιατι να το κανω? μπορεις να δωσεις εσυ μια που να αποδικνυει οτι ισχυριζεσαι?

    Ναι, αλλά θα ήθελα να κάνεις εσύ την αρχή, μια και έγραψες αυτά: "ουδεν σχολιο φιλε filman... κανεις δεν ειναι τελειος αλλα απο ζευγη...ειμαι αστερι. δεν επιτρεπω λοιπον σε καποιον που λεει τετοια κουφα να με αποκαλει ασχετο. ειναι δυνατον σε Η/Ζ που τροφοδοτει εγκατασταση εφεδρικα σε περιπτωση διακοπης δεη να ΜΗΝ διακοψεις ΟΛΟΥΣ τους πολους???????? να αφησεις τον ενα πολο στον ουδετερο??? και να μεταγεις μονο τη "φαση"? συγνωμη φιλε μου αλλα τετοια πραγματα δεν πρεπει να λεγονται ετσι αβιαστα. ειναι πολυ επικυνδυνα και μπορει να θεσουν σε κινδυνο ζωη και περιουσιες." Περιμένω μια τεχνική απάντηση για το ανωτέρω...

    ξαναλεω αλλη μια φορα οτι με το ρευμα ανω των 50ν δεν πρεπει να παιζει κανεις ουτε να κανει του κεφαλιου του.

    οσο για τους κανονισμους, αν δεν ξερεις τι σημαινει ΤΤ,ΤΝ,ΙΤ στις γειωσεις, με συγχωρεις αλλα δε φταιω εγω.
    αν εσυ καταλαβες οτι εννοει να μην ενωσουμε τα μεταλλικα μερη στον ουδετερο ...
    Και επειδή απ' ότι φαίνεται τα έχω χαμένα, ανάλυσέ μου το αυτό:

    Όταν η μονάδα ιδιοπαραγωγής αποτελεί την εναλλακτική (εφεδρική) πηγή τροφοδότησης μιας εγκατάστασης που είναι συνδεδεμένη σε ένα δημόσιο δίκτυο διανομής ηλεκτρικής ενέργειας, στο οποίο εφαρμόζεται το σύστημα σύνδεσης των γειώσεων ΤΝ, η προστασία έναντι ηλεκτροπληξίας από έμμεση επαφή δεν πρέπει να βασίζεται στη σύνδεση προς το γειωμένο ουδέτερο αγωγό αυτού του δικτύου.

    Πρέπει, συνεπώς, να προβλέπεται ένα κατάλληλο ηλεκτρόδιο γείωσης

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    εγω παντος μετα απο ολα αυτα καταλαβα με το φτοχο μου μιαλο οτι πιο σοστο ειναι να αφησο τους πολους της γενητριας οπως ειναι και να βαλο μηκριτερη ασφαλια για μεγαλητερη σηγουρια, ευχαρηστο παντος και τους δυο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. γεννητρια
    By iliastab in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-16, 08:35
  2. γεννητρια
    By stelios_a in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-14, 07:19
  3. γεννητρια
    By riggas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-12, 17:30
  4. Γεννητρια
    By tronic in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-06, 02:09
  5. ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ
    By stathiss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-06, 12:47

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας