Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: RS485 driver IC & Optoisolator? Προτςινόμενα?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή RS485 driver IC & Optoisolator? Προτςινόμενα?

    Ψάχνω να βρω RS-485 driver FULL duplex (η έστω ανεξάρτητα Tx & Rx) & Optoisolators (optocouplers αλλά με TTL/CMOS logic έξοδο) για μια εφαρμογή. Έχω δουλέψει παλαιότερα με MAX1490 αλλά το κόστος είναι σημαντικός παράγοντας πλέον, και αποφάσισα να γυρίσω το σύστημα σε πιό discrete μορφή! Έχει κανένας κάποια πρόταση συγκεκριμένων επιλογών που να έχουν δοκιμαστεί σε περιβάλλον επιβαρυμένου EMI? Επιβάλλεται στην εφαρμογή μου απομόνωση τουλάχιστον 1kV!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη shoco
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    κοιτα στη maxim σε max485 - max488

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Ναι τα έχω δει αυτά και τα ξέρω. Το θέμα είναι ότι ειδικά η MAXIM είναι "δύσκολη" εταιρεία στην Ελληνική αγορά. Αυτό που ζητάω είναι κάποιος που δουλεύει RS485/422 να προτείνει κάποια εξαρτήματα που βρίσκονται αρκετά "εύκολα" στην εγχώρια αγορά χονδρικής, τόσο για Line drivers όσο και για τους Optoisolators. Προσανατολίζομαι σε TLP της TOSHIBA αλλά αν υπάρχει κάτι "ιδανικότερο" να το προτιμήσω! Από ότι βλέπω θα πάω μάλλον σε ΤΙ για τα drivers, αν και δεν είναι εταιρεία προτίμησής μου... αλλά δείχνει να έχει ευκολία εύρεσης υλικών και καλές τιμές!
    Προτάσεις θέλω, για υλικά με σχετικά χαμηλό κόστος & εύκολη ανέρευση στην προμήθειά τους, αν έχει δουλέψει κάποιος (παραγωγικά, όχι ερασιτεχνικά για 1-2 τεμάχια με δείγματα) προϊόν με RS485/422 interface & μάλιστα isolated!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη shoco
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    http://agricom.gr/eshop/product_info...roducts_id=713

    Αρκετά φτηνό και αρκετά ευκολο. Πάντως για να ξέρεις τα περισσότερα έχουν ίδιους ακροδέκτες, οπότε με όποιο και να κάνεις τη σχεδίαση σου είσαι καλυμένος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.035

    Προεπιλογή

    Το LTC490 ίσως; Βέβαια δεν έχει απομόνωση, θα πρέπει να το συνδυάσεις με οπτοζεύκτες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shoco Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://agricom.gr/eshop/product_info...roducts_id=713

    Αρκετά φτηνό και αρκετά ευκολο. Πάντως για να ξέρεις τα περισσότερα έχουν ίδιους ακροδέκτες, οπότε με όποιο και να κάνεις τη σχεδίαση σου είσαι καλυμένος.
    Το έχω υπ'όψην μου, και ακριβώς αυτό είναι που "κυνηγάω", να υπάρχει πλειονότητα second source αυτού που θα αποφασίσω τελικά, ώστε να μην εξαρτώμαστε από συγκεκριμένη διαθεσιμότητα (βλέπε MAX1490 πχ που είναι μόνο από MAXIM).
    To SN75176 το έχω δεί, όντως είναι υποψήφιο! Ευχαριστώ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το LTC490 ίσως; Βέβαια δεν έχει απομόνωση, θα πρέπει να το συνδυάσεις με οπτοζεύκτες.
    Φίλιππε σε κάτι τέτοιο καταλήγω, αναγκαστικά με οπτοαπομόνωση, αφού τελικά το κόστος θα αποδειχτεί μικρότερο από τα 12-14Ευρώ ανά αμφίδρομο κανάλι που βγαίνει τώρα με το MAX1490! Ήδη έχω κοστολογήση απομονωμένο τροφοδοτικό στα 4Γιούρια και υπολογίζω 0.5Γιούρι το Full duplex Driver και το πολύ 2 Γιούρια τα οπτοζευκτικά απομόνωσης! Άρα "κυνηγάω" αξιοπρεπέστατα περίπου το 1/2 του κόστους που έχω τώρα. Πήρα τιμές για 75179 και μοιάζει να μην αξίζει τον κόπο να κοιτάω για κάτι άλλο. Το ερώτημα είναι αρκετά αξιόπιστο σε εφαρμογές επιβαρυμένου EMI? Ιδού το ερώτημα!!! Το ΜΑΧ που δούλευα ΔΕΝ καταλάβαινε τίποτα από ΕΜΙ παίζωντας σε περιβάλλον που δουλεύαν Ραντάρ και ηλεκτρομηχανές πολύ μεγάλης ισχύος, όλα ταυτόχρονα και με στατικά εκφόρτισης στον χώρο. Εννοείται ότι θα πέσουν και τα απαραίτητα TVS αλλά αν κάποιος έχει "δουλέψει" κάτι και το έχει θεωρήσει αξιόπιστο σε τέτοιες συνθήκες με ενδιαφέρει να ακούσω την άποψή του. Επίσης καμμιά πρόταση για οπτοζεύκτες για χαμηλό baudrate (<100kbps)? Έξοδο είτε τρανζίστορ είτε έτοιμη CMOS/TTL (προτιμάται)?

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.567

    Προεπιλογή

    Τα 4n26 είναι "αργά" και φτηνά.
    Για πιό γρήγορα (αλλά τσιμπιμένα) έχει έναν διαφημιστικό κατάλογο η NEC.
    Αν όλα τα transeiver τα φτιάξεις εσύ, ίσως να σε βόλευε να ξέφευγες λίγο από το rs485 και να πήγαινες προς CAN (π.χ. MCP2551)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    ΠΟΙΟΣ ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΣΤΑ "ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ & DATASHEET" ???

    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΒΑΣΗ ΠΟΙΑΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΚΡΙΣΕΩΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ Ο 'Χ' ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙ, ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΝΑΡΤΗΜΕΝΟ?
    ΜΗΠΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΕΡΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΥ & ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ ΠΡΑΞΕΩΣ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑ (πχ ΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΝΟΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥ), ΑΛΛΑ ΖΗΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΕ IEC-485A ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΕΙΣ!!!

    ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ (forum>Συζήτηση Κυκλωμάτων>Ψηφιακά Κυκλώματα>Γενικά)
    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕ, ΤΟΤΕ ΤΙ ΑΝΗΚΕΙ?

    ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΛΟΠΟΙΗΣΩ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑΣ ΚΑΤΑΝΝΟΗΣΗΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕ, ΘΑ ΤΟ ΘΕΣΩ ΩΣ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ...
    "ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗ ΕΝΟΣ ΜΙΚΡΟΕΛΕΓΚΤΗ ΜΕΣΩ RS-485, ΠΩΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ, ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΕΙΡΙΑΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΑΣ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ"?

    ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ "ΑΝΕΚΤΟ"
    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ?

    ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΙ ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΡΩΤΟΥΣΑ
    "ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ TLP113 OPTOCOUPLER" Ή "ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ DATASHEET ΤΟΥ MAX490" ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΗΝ "ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ" ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ ΠΟΥ ΤΟ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ "ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ & DATASHEET" !!!

    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ & ΛΟΓΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΡΑΞΕ!!!
    ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙ "ΓΕΝΙΚΟΥ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ ΤΥΠΟΥ IEC485" ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ "ΚΡΥΜΜΕΝΟ" ΣΤΑ "ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ" ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ "ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ" ΥΠΟΕΝΟΤΗΤΑ "ΓΕΝΙΚΑ" ???

    ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟ ΕΠΡΑΞΕ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΩΣ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ, ΣΕ ΒΑΘΜΟ 'ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥ' ΣΗΜΕΙΟΥ, ΑΛΛΑ & ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΝΗΘΙΚΟΣ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ & ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΤΗΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ, Η ΑΦΗΝΕΙ ΜΙΑ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΣΤΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΥΠΟΕΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΕΣΤΩ 1-2 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΩΣ ΤΗΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΣ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.035

    Προεπιλογή

    Γιώργο, όχι, το LTC490 δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη. Για οπτοζεύκτες, ίσως σου κάνουν οι 6Ν137 - 6Ν139.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αντικατάσταση optoisolator για pwm σε mosfer
    By kyr34 in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-16, 12:09
  2. Driver για USB to RS485
    By Kokshare in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-13, 23:35
  3. RS485 3.3V
    By acmilangr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-11, 18:01
  4. RS485 με ATMEGA328
    By acmilangr in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-11, 15:53
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-11, 20:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας