Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: διαφορα φασης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή διαφορα φασης

    καλησπερα
    ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου πει οτι εαν εχουμε ενα τριφασικο μοτερ και ξεκιναει με ενα ρυθμιστη στροφων 440ac 60Ηz και ρυθμισουμε τον inverter στα 54 Ηz να ξεκουμπωνει τον breaker που δινει o inverter και να κουμπωνει ενας αλλος breaker ο οποιος τροφοδοτει τον κινητηρα απο την γεννητρια με 440 60Hz πανω σε αυτην την αλλαγη τι προκειται ναγινει?
    Γιατι οπως καταλαβαινετε υπαρχει μια διαφορα φασης κατα 6Hz.Συν τοις αλλοις τελικα δεν γνωριζουμε που κουμπωνει ο δευτερος διακοπτης.αν π.χ ειναι οι κυματομορφες την στιγμη που κουμπωνει ο διακοπτης ειναι και οι δυο θετικες η η μια απο αυτες ειναι αρνητικη.
    Το προβλημα μου ειναι οτι τριπαρει ο breaker απο θερμικο.και ρωταω τελικα αν σε διαφορα φασης στο τριφασικο,η διαφορα μπορει να ειναι τελειως αντιθετη ( θεμα τυχης οταν κουμπωσει ο δευτερος breaker), καταναλωνει πολυ περισσοτερο ρευμα ο κινητηρας εστω στιγμιαια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    χωρις να ειμαι ειδημονας στα inverters (η αληθεια ειναι πως δεν εχω ασχοληθει καθολου) θα σου πω κατι ασχετο.προφανως κατα τη στιγμη της αλλαγης, οι φασεις δεν ταυτιζονται ακριβως, αυτα τα 6hz διαφορα και καποιες φορες δινοντας απ'ευθειας παροχη στρεφεις το μαγνητικο πεδιο αναποδα (τεινεις να αντιστρεψεις τη φορα του κινητηρα δλδ με αποτελεσμα κατι περιπου ιδιο με Υ/Δ που το ενα ρελαι εχει αναποδα τις φασεις απο το αλλο) επειδη εκανα κατι λιγο στα βαπορια σκεψου αν μπορουν να συγχρονιστουν 2 γεννητριες με 6 hz διαφορα... δε νομιζω... στα 6 hz το συχρονοσκοπιο θα γυρναει με 6 στροφες το δευτ/το ...λογικος ανθρωπος δε θα παταγε το μπουτον να τις παραλληλισει. χωρις να εχω παρομοια εμπειρια λεω πως τετοιο <<μπαι πας>> δε νομιζω να γινεται.... ή μαλλον καλυτερα πως για να γινει θα πρεπει να συγχρονιστουν και να συμπεσουν οι φασεις πρωτα και μετα να γινει η μεταγωγη.

    φιλικα χρηστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη CITRO
    Όνομα
    Ν/Α
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Γαλλια
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Μην το κάνεις αυτό θα γίνει ένας αχταρμάς στο MOTer απο ασύμμετρες τάσεις κύκλικά ρευματα πολλες αρμονικές μεγάλες ταλαντωσεις και ασυμμετρες ροπες.Αν τα ρεύματα είναι μεγάλα μπορεί να κινδυνεψεις ασχημα!Στο εργαστήριο στο πολυτεχνείο μια φορα έγινε λάθος στο συχρονισμό και μια γεννήτρια βάροθσ 100 κιλών εκτοξευτικε στα 10 μετρα πανω σε ένα αμάξι κάνοντας μια τρύπα στο τοιχο.Αν έχεις μεγάλα ρεύματα εχεις τεράστιες ροπές..Απο κει και Περα τα αλλα τα αφήνεις στο θεό.

    Ουτε για αστείο να τις βάλεις ασυχρόνιστες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    φιλε citro δε μιλαει για συγχρονισμο γεννητριων ο φιλος μας, αυτο το ανεφερα εγω ως παραδειγμα (και μεταξυ μας αν ειναι συναδελφος του εμπορικου ναυτικου εχει κανει περισοτερους συγχρονισμους γεννητριων απ'οτι ολοι οι καθηγητοφοιτητες πολυτεχνειων παγκοσμιως :p ) για ενα ινβερτερ και ενα κυκλωμα παρακαμψης του μιλαει αν διαβασεις ποιο προσεκτικα....
    φιλικα χρηστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή διαφορα φασης

    φιλοι
    μιλαω οπως λεει και ο χρηστος για ενα κυκλωμα παρακαμψης.οχι φυσικα για γεννητριες.χρηστο αυτο ακριβως σκεφτηκα και εγω.σαν παραδειγμα τις ηλεκτρομηχανες πηρα που οταν ειναι αυγχρονιστες κανουν reverse power.την ιδια συμπεριφορα νομιζω εχει και ο κινητηρας.γνωριζετε αγαπητοι φιλοι αν υπαρχει καποιο εξαρτημα που να μπορω να οδηγησω τον ρυθμιστη στροφων,π.χ να βγαζει μια αναλογικη εξοδο με setpoint τα 60Hz και τοτε να δωσω την εντολη να κουμπωσει ο breaker παρακαμψης και να ξεκουμπωσει αυτος του ρυθμιστη στροφων?υπ'οψιν μιλαμε για μοτερ 100kw αντλια νερου
    παντως σας ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    φιλε μου δε νομιζω να λυθει το προβλημα ετσι απλα.... και στα 60 χερτζ να φτασει το ινβερτερ ποιος σου λεει οτι οι φασεις θα συμπεσουν (R -R ,S-S,T-T) ? το ξαναλεω ειμαι ασχετος απο ινβερτερς μπορει λοιπον να λεω βλακειες αλλα η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να μπει μια διαταξη ομοια με εκεινη που εχουν οι γεννητριες για τον αυτοματο συγχρονισμο.. απορια: γιατι θελεις να παρακαμψεις το ινβερτερ? για να δουλευει μονο στην εκκινηση και να ξεκουραζεται η για αλλο λογο? παντως νομιζω πως αν ειναι για να ξεκουραζεται πιστευω πως το ιδιο το ινβερτερ εχει καποιου ειδους παρακαμψη του εαυτου του οταν πιανει τη μεγιστη συχνοτητα του.. (οι ειδημονες να με συγχωρεσουν αν λεω κουφα ε!)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    χρηστο ακριβως θελω να δουλευει στην εκκινηση το ινβερτερ και μετα να ξεκουραζεται.για να μην ξεκιναει αποτομα η μπαλλαστ αντλια.θελω φασιμετρα και υπομονη να κανω εναν αυτοματισμο να κουμπωνουν συμφασικα.συμφωνω απολυτα μαζι σου λοιπον και σε ευχαριστω που με βοηθησες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geomariolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρηστο ακριβως θελω να δουλευει στην εκκινηση το ινβερτερ και μετα να ξεκουραζεται.για να μην ξεκιναει αποτομα η μπαλλαστ αντλια.θελω φασιμετρα και υπομονη να κανω εναν αυτοματισμο να κουμπωνουν συμφασικα.συμφωνω απολυτα μαζι σου λοιπον και σε ευχαριστω που με βοηθησες.

    συγνωμη για το θαρρος (θρασος) βρε Γιωργο αλλα... ξερω γω? μπαλαστ ειναι...ποση ωρα θα δουλεψει?ταπεινη μου γνωμη πως ειναι περιττη η παρακαμψη.. εκτος βεβαια αν ειναι τρυπια τα φορ πικ και σαβουρωνεις συνεχεια

    και κατι που σκεφτικα τωρα... δε μας λες την μαρκα/τυπο του ινβερτερ, να το ψαξω λιγο κιεγω μιας που εχει ενδιαφερον το θεμα... μηηηηπως και βρουμε καμοια λυση?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xrhstosmp : 11-11-09 στις 00:17

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Iωαννινα
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Εχω δει σε πολλες εφαρμογες να παρακαμπτουν το inverter ή τον ομαλο εκκινητη. Αυτο το κανουν σε εφαρμογες που το inverter χρησιμοποιειται για την εκκινηση του κινητηρα. Σε εφαρμογες που εχουμε μεγαλους κινητηρες και "βαριες" εκκινησεις. Οταν ο κινητηρας εκκινησει και πιασει τις στροφες λειτουργιας του τοτε δεν υπαρχει λογος να λειτουργει ο κινητηρας μεσω του inverter η του εκκινητη. Κι αυτο για να μην καταπονειται το inverter και για να μην φθειρεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή διαφορα φασης

    χρηστο η εγκατασταση εγινε απο ενα φιλο και το μονο που ξερω ειναι οτι ειαι της omron αλλα δεν γνωριζω τον τυπο του.παντως τελικα και γω εχω καταληξει σε αυτο που λες.μπαλλαστ ειναι ποσο θα δουλεψει η ατιμη?
    φιλε τομκα θυμασαι τοτε αφου το εχεις δει πως ειχαν αποφυγει αυτο που εχουμε παθει εμεις?να μας πεφτει ο κυριος διακοπτης απο υπερφορτωση δλδ και να καταπονειται ασχημα το mechanical seal λογω αποτομης ροπης?και ολα αυτα πανω στο κουμπωμα του δευτερου κυριου ρελε παρακμψης?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετρητης φασης
    By positron4 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-11, 23:57
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-11, 02:59
  3. ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕΣΟ ΦΑΣΗΣ????
    By Θάνος Κ in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-11, 11:58
  4. Υπολογισμος διαφορας φασης
    By Xarry in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-11, 23:37
  5. Κυκλωμα στροφης φασης 90 μοιρων
    By tsounami in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-11, 12:03

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας