Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: συνδεση θερμοστατη καλοριφερ για τηλεχειρισμο μεσω internet

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή συνδεση θερμοστατη καλοριφερ για τηλεχειρισμο μεσω internet

    Γεια και χαρα σε ολους, επειτα απο ερευνα κατελειξα να παραγγειλω εναν ψηφιακο θερμοστατη με δυνατοτητα τηλεχειρισμου μεσω διαδικτυου. Το προβλημα ειναι οτι ο θερμοστατης αυτος λειτουργει με 24V και οχι με 220V που ειναι ο υπαρχον αναλογικος θερμοστατης και ψαχνω λυση με καποιο ρελε και μετασχηματιστη να τον συνδεσω. Επειδη ειδα οτι υπαρχουν σχετικοι με το αντικειμενο ανθρωποι στο φορουμ ειπα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει τι συνδεσμολογια πρεπει να γινει (ωστε να αποφυγω τα πειραματα και πιθανες ζημιες). Ευχαριστω εκ των προτερων ολους οσους διαθεσουν λιγο απο τα χρονο τους να με βοηθησουν. Ο θερμοστατης που εχω παραγγειλει ειναι ο CT-30.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Νομίζω θα πρέπει να συνδέσεις τον ψηφιακό κανονικά με το κατάλληλο τροφοδοτικό από 220σε 24 . Εννοείται ο ψηφιακός θα έχει δικό του ρελε. οπότε χρησιμοποιείς το ρελέ του 24V. Λογικό δεν είναι? μου ξέφυγε κάτι? επομένως χρειάζεσαι μόνο μετασχηματιστή.
    Το ρελέ του ψηφιακού λογικά πρέπει να είναι ανεξάρτητο (απλή επαφή) από τα 24V.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω θα πρέπει να συνδέσεις τον ψηφιακό κανονικά με το κατάλληλο τροφοδοτικό από 220σε 24 . Εννοείται ο ψηφιακός θα έχει δικό του ρελε. οπότε χρησιμοποιείς το ρελέ του 24V. Λογικό δεν είναι? μου ξέφυγε κάτι? επομένως χρειάζεσαι μόνο μετασχηματιστή.
    Το ρελέ του ψηφιακού λογικά πρέπει να είναι ανεξάρτητο (απλή επαφή) από τα 24V.
    ρωτησα την εταιρεια κατασκευης του θερμοστατη και μου ειπε οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω το ρελε του ψηφιακου γιατι ειναι για 24V οχι για 220V υπαρχει ενα συστημα ρελε 24V σε 240V ρελε με μετασχηματιστη για αυτη την δουλεια (Aube RC840T) αλλα δυστυχως δεν υπαρχει πουθενα Ευρωπη για αγορα και απο Αμερικη τα μεταφορικα ειναι περισσοτερα απο οτι το ρελε. Κατι τετοιο θελω να φτιαξω βασικα μια και δεν φαινετε πολυπλοκη υλοποιηση απο τα λιγα που θυμαμαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Αυτός ειναι ο θερμοστάτης σου ? http://www.ebay.com/itm/NEW-Radio-CT...-/281206256438
    και εχεις παρει έξτρα το wifi module ? Το πλεονέκτημα αυτού του θερμοστάτη ( και αντιστοιχων low power θερμοστατων ) είναι οτι μπορεί να συνδεθει σε σύστημα z wave ,( παραλλαγή του zigbee επι το κλειστότερο απο μια εταιρεία ) , και φυσικά ( χωρίς το wifi ) λειτουργει με απλές μπαταρίες για ένα χρόνο , τηλεχειριζόμενος απο τον zwave controller . Κανονικά , ο έλεγχος του καυστήρα απο τον θερμοστάτη πρέπει να ειναι ανεξάρτητος από την τροφοδοσια του καυστήρα ( πχ οταν σταματησει απο setpoint θερμοκρασιας ο καυστηρας , οι καινούριοι καυστηρες χρειαζονται επιπλέον λίγο χρόνο τροφοδοσία για να κλείσουν κάποια tamper κλπ ... ) Κοίτα ξανα τη συνδεσμολογία του καυστήρα σου μήπως μπορείς να τον κάνεις να μη κόβει όλη τη τροφοδοσία του καυστήρα αλλά το κύκλωμα ελέγχου ( η αλλιώς βάλε το ρελέ κοντα στον καυστήρα και οχι κοντα στον θερμοστατη )

    Απο έναν πιο απλό θερμοστάτη που λειτουργούσε με μπαταρίες και ειχα ανοίξει , συμπεραίνω οτι αυτη η κατηγορία χρησιμοποιεί ρελεδάκια με 3 V στιγμιαία όπλιση
    Το ρελεδάκι παίρνει ένα παλμό για λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο και "κλειδώνει " μηχανικά στην μια από τις δύο θέσεις του
    με τον επόμενο παλμό αλλάζει στην άλλη θέση ... κοίτα τις επαφές του να δείς τι ρεύμα αντέχουν . το δικό μου μπορει να διακόψει και μικρα μοτερ

    omron G6cu -2117p us με 3V στιγμιαία διέγερση , κάνει και για μικρά μοτέρ

    http://gr.mouser.com/Search/ProductD...hOT9ZS7XoN4w==






    8 A, 250 VAC (general use)
    8 A, 30 VDC (resistive load)
    1/6 hp, 125 VAC
    1/4 hp, 125 VAC
    1/4 hp, 250 VAC
    1/3 hp, 250 VAC
    TV-5 (40°C, 25,000 operations)
    600 W, 120 VAC (tungsten)
    530 VA, 20 to 265 VAC, 2 A max. (pilot duty)
    43.2 VA, 30 VDC (pilot duty)
    12LRA, 2.2FLA, 30 VDC (30,000 operations)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 04-12-13 στις 12:35

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός ειναι ο θερμοστάτης σου ? http://www.ebay.com/itm/NEW-Radio-CT...-/281206256438
    και εχεις παρει έξτρα το wifi module ? Το πλεονέκτημα αυτού του θερμοστάτη ( και αντιστοιχων low power θερμοστατων ) είναι οτι μπορεί να συνδεθει σε σύστημα z wave ,( παραλλαγή του zigbee επι το κλειστότερο απο μια εταιρεία ) , και φυσικά ( χωρίς το wifi ) λειτουργει με απλές μπαταρίες για ένα χρόνο , τηλεχειριζόμενος απο τον zwave controller . Κανονικά , ο έλεγχος του καυστήρα απο τον θερμοστάτη πρέπει να ειναι ανεξάρτητος από την τροφοδοσια του καυστήρα ( πχ οταν σταματησει απο setpoint θερμοκρασιας ο καυστηρας , οι καινούριοι καυστηρες χρειαζονται επιπλέον λίγο χρόνο τροφοδοσία για να κλείσουν κάποια tamper κλπ ... ) Κοίτα ξανα τη συνδεσμολογία του καυστήρα σου μήπως μπορείς να τον κάνεις να μη κόβει όλη τη τροφοδοσία του καυστήρα αλλά το κύκλωμα ελέγχου ( η αλλιώς βάλε το ρελέ κοντα στον καυστήρα και οχι κοντα στον θερμοστατη )

    Απο έναν πιο απλό θερμοστάτη που λειτουργούσε με μπαταρίες και ειχα ανοίξει , συμπεραίνω οτι αυτη η κατηγορία χρησιμοποιεί ρελεδάκια με 3 V στιγμιαία όπλιση
    Το ρελεδάκι παίρνει ένα παλμό για λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο και "κλειδώνει " μηχανικά στην μια από τις δύο θέσεις του
    με τον επόμενο παλμό αλλάζει στην άλλη θέση ... κοίτα τις επαφές του να δείς τι ρεύμα αντέχουν . το δικό μου μπορει να διακόψει και μικρα μοτερ

    omron G6cu -2117p us με 3V στιγμιαία διέγερση , κάνει και για μικρά μοτέρ

    http://gr.mouser.com/Search/ProductD...hOT9ZS7XoN4w==






    8 A, 250 VAC (general use)
    8 A, 30 VDC (resistive load)
    1/6 hp, 125 VAC
    1/4 hp, 125 VAC
    1/4 hp, 250 VAC
    1/3 hp, 250 VAC
    TV-5 (40°C, 25,000 operations)
    600 W, 120 VAC (tungsten)
    530 VA, 20 to 265 VAC, 2 A max. (pilot duty)
    43.2 VA, 30 VDC (pilot duty)
    12LRA, 2.2FLA, 30 VDC (30,000 operations)
    O θερμοστατης ειναι αυτος που ειδες στο ebay συν το wifi module που περιεχει αυτο που εχω παραγγειλει, τωρα για τον ελεγχο του καυστηρα (Buderus G115 με Logamatic 2101) μετρησα με πολυμετρο τα καλωδια που πηγαινουν στον υπαρχον απλο θερμοστατη του σαλονιου και ειδα οτι εχω 1 ουδετερο, μια φαση και 1 ακομα καλωδιο το οποιο ειναι σαν ουδετερος (δινει 220V με την φαση και 0V με τον ουδετερο σε μετρηση). Αντιστοιχα στο logamatic 2101 ειναι συνδεμενα σε μια σειρα απο κλεμες που εκτος των αλλων διασυνδεσεων ειδα οτι η μοναδα τροφοδοτειτε απο τον πινακα απο αλλα καλωδια και οχι αυτα που πανε στον θερμοστατη. Σε ενα προχειρο σχεδιο του logamatic 2101 ειδα οτι οι θεσεις 17 και 18 που πανε στον θερμοστατη μπορουν να ελεγχουν την λειτουργια του καυστητα και ισως γιαυτο ο εγκαταστατης του καυστηρα εβαλε τον θερμοστατη του σπιτιου εκει. Αν θελεις μπορω να επισυναψω το σχεδιο του logamatic 2101 μπας και βρεις καλυτερο τροπο διασυνδεσης και ελεγχου του καυστηρα απο θερμοστατη. Τωρα για αυτον που αγορασα δεν μπορω να σου πω πολλα για ακομα δεν εχει ερθει αλλα απο τα λεγομενα της εταιρειας που τον φτιαχνει καταλαβαινω οτι ελεγχει 24V ρελε, φυσικα μπορει να καταλαβα και λαθος αλλα θα το δουμε οταν τον παρω στα χερια μου. Δεν ξερω αν ειδες καθολου το http://www.aubetech.com/products/pro...2&noProduit=42 που ουσιαστικα κανει την δουλεια που θελω. Ειναι ευκολο να φτιαξουμε κατι τετοιο?
    Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τον χρονο σου, το εκτιμω πολυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoal Εμφάνιση μηνυμάτων
    O θερμοστατης ειναι αυτος που ειδες στο ebay συν το wifi module που περιεχει αυτο που εχω παραγγειλει, τωρα για τον ελεγχο του καυστηρα (Buderus G115 με Logamatic 2101) μετρησα με πολυμετρο τα καλωδια που πηγαινουν στον υπαρχον απλο θερμοστατη του σαλονιου και ειδα οτι εχω 1 ουδετερο, μια φαση και 1 ακομα καλωδιο το οποιο ειναι σαν ουδετερος (δινει 220V με την φαση και 0V με τον ουδετερο σε μετρηση). Αντιστοιχα στο logamatic 2101 ειναι συνδεμενα σε μια σειρα απο κλεμες που εκτος των αλλων διασυνδεσεων ειδα οτι η μοναδα τροφοδοτειτε απο τον πινακα απο αλλα καλωδια και οχι αυτα που πανε στον θερμοστατη. Σε ενα προχειρο σχεδιο του logamatic 2101 ειδα οτι οι θεσεις 17 και 18 που πανε στον θερμοστατη μπορουν να ελεγχουν την λειτουργια του καυστητα και ισως γιαυτο ο εγκαταστατης του καυστηρα εβαλε τον θερμοστατη του σπιτιου εκει. Αν θελεις μπορω να επισυναψω το σχεδιο του logamatic 2101 μπας και βρεις καλυτερο τροπο διασυνδεσης και ελεγχου του καυστηρα απο θερμοστατη. Τωρα για αυτον που αγορασα δεν μπορω να σου πω πολλα για ακομα δεν εχει ερθει αλλα απο τα λεγομενα της εταιρειας που τον φτιαχνει καταλαβαινω οτι ελεγχει 24V ρελε, φυσικα μπορει να καταλαβα και λαθος αλλα θα το δουμε οταν τον παρω στα χερια μου. Δεν ξερω αν ειδες καθολου το http://www.aubetech.com/products/pro...2&noProduit=42 που ουσιαστικα κανει την δουλεια που θελω. Ειναι ευκολο να φτιαξουμε κατι τετοιο?
    Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τον χρονο σου, το εκτιμω πολυ.
    με κλειστα ματια να διαλεγες ,συμβατοτερο θα επελεγες .
    Τα τρια καλωδια ειναι ΜΑΛΛΟΝ φαση-ουδετερος και επιστροφη. τα αλλα δεν τα καταλαβα.που εβαλε τον θερμοσατατη χωρου??
    ανεβασε και ενα σχεδιο του λογαματικ κανε και λιγο υπομονη γιατι στην φωτο ο θερμοστατης φαινεται να εχει πολλες κλεμες και ισως δεν χρειαστει τιποτα(ζητα και ενα σχεδιο να στειλει)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    με κλειστα ματια να διαλεγες ,συμβατοτερο θα επελεγες .
    Τα τρια καλωδια ειναι ΜΑΛΛΟΝ φαση-ουδετερος και επιστροφη. τα αλλα δεν τα καταλαβα.που εβαλε τον θερμοσατατη χωρου??
    ανεβασε και ενα σχεδιο του λογαματικ κανε και λιγο υπομονη γιατι στην φωτο ο θερμοστατης φαινεται να εχει πολλες κλεμες και ισως δεν χρειαστει τιποτα(ζητα και ενα σχεδιο να στειλει)
    εχεις δικιο οταν διαλεγα δεν ειχα στο μυαλο μου καθολου το θεμα συμβατοτητας μια και θεωρησα (κακως) οτι ολοι οι θερμοστατες λειτουργουν με τον ιδιο τροπο.
    Τωρα τον υπαρχον θερμοστατη χωρου τον εχει βαλει στο σαλονι διπλα σε παραθυρο, (μου ειχε φανει περιεργη η θεση και εμενα). Ενα σχεδιο του logamatic 2101 εχει εδω http://www.buderus.gr/files/20110616...am%20R2101.pdf και του καυστηρα εδω http://www.buderus.us/files/20091201...rvice_0807.pdf .
    Τωρα για ηλεκτρολογικο σχεδιο του θερμοστατη δεν ξερω αν μπορουμε να βρουμε αλλα το manual συνδεσης ειναι αυτο http://www.radiothermostat.com/docum...on-16apr10.pdf αν βοηθα σε κατι.
    Ευχαριστω και παλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση θερμοστατη καλοριφερ
    By Crane in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-15, 21:40
  2. συμβουλη για τηλεχειρισμο μεσω κινητου τηλ
    By xarisxxx in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-13, 15:52
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-10, 12:46
  4. Βοηθεια για χειρισμο Com και Parallel port μεσω visual basic
    By triplex in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-05, 21:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας