Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 38

Θέμα: Αυτόματο άναμα φώτων

  1. #11
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Δημήτρη θα σου πω κάτι που μάλλον δεν θα σου αρέσει. Μην κάνει τίποτα. Βλέπω οτι δεν "κατέχεις"
    τον τρόπο υλοποίησή του. Το λεω αυτό γιατί αν ήξερες δεν θα ρώταγες, θα το είχες ήδη κάνει.

    Μην παίζεις με την ασφάλειά σου, μπορεί να πάρεις φωτιά. Και μετά θα απορούν όλοι οι άλλοι, γιατί
    τα "Γαλλικά" δεν είναι καλά.

    Πατέντες σε αυτοκίνητο (ειδικά απο ανθρώπους που δεν ξέρουν), είναι σαν να δίνεις "Κινέζικα"
    φάρμακα στο παιδί σου (αχρείαστα να'ναι, λέμε τώρα).

    Ένας φίλος μου πέρασε καλώδιο για "βαριά" ηχητικά, απο μπαταρία πίσω στο καπό. Εως εδώ όλα καλά.
    Ξέχασε όμως να βάλει ασφάλεια απο τον πόλο της μπαταρίας. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα όταν "έπαιζε"
    πίσω μα τα καλώδια, χωρίς να το καταλάβει ακουμπούσε για ώρα το + του καλωδίου (που ερχόταν
    κατευθείαν απο την μπαταρία),
    με το σασί του αυτοκινήτου. Ξέρεις τι έγινε ?. Ότι γίνεται στο τέλος του
    καρναβαλιού στον "Βασιλιά Καρνάβαλο" στην Πάτρα. Παρανάλωμα ...

    Εντάξει δεν κάηκε, αλλά πρόλαβε να γίνει αρκετή ζημιά. Φαντάσου να γινόταν αυτό εν κινήσει. Οκ είναι
    λίγο δύσκολο να γίνει, αλλά είναι πανεύκολο να συμβεί σε "ερασιτεχνικές" εγκαταστάσεις.

    Προς θεού δεν λεω οτι δεν γίνεται. Αλλού εστίασα το πρόβλημα ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimkazas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... να αναβουν αυτόματα με το που νυχτωνει? ισως με τη βοηθεια καποιου φωτοκύτταρου ...
    ... ότι και βάλεις εννοείται δεν θα κοιτάζει μπροστά, γιατί όταν διασταυρώνεσαι με άλλον με ανοιχτά
    φώτα
    , τα δικά σου θα σβήνουν ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 02-05-15 στις 16:04
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Τα δικά μου φώτα στο αυτοκίνητο είναι αυτόματα (εργοστασιακά). Αφενός ο διακόπτης έχει τις θέσεις που προαναφέρθηκαν οπότε μπορείς να τα έχεις μόνιμα αναμμένα όποτε χρειάζεται. Π.χ. στη Βουλγαρία πρέπει να είναι μόνιμα αναμμένα οπότε με τα αυτόματα χωρίς πρόβλεψη για μόνιμα αναμμένα τρως πρόστιμο.
    Όταν μπαίνω σε τούνελ τα φώτα ανάβουν αυτόματα. Όταν βγαίνω από το τούνελ τα φώτα αργούν αρκετά για να σβήσουν >1 min. Το σημείο σκοτεινιάσματος κατά το οποίο ανάβουν είναι αρκετά νωρίς σχετικά με το άναμμα που κάνουν οι άλλοι οδηγοί με το χέρι.

    Όταν πήρα το αυτοκίνητο πίστευα ότι είναι ένα άχρηστο αξεσουάρ. Στην πορεία διαπίστωσα ότι δεν ασχολούμαι ποτέ με τα φώτα και δεν ανησυχώ αν τα ξέχασα αναμμένα.

    3 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Μάρκο συμφωνώ απόλυτα !!!. Μιλάμε όμως για εργοστασιακά. Με το παραπάνω μου πόστ
    δεν λεω οχι σε εργοστασιακά "auto light". Λεω οχι σε ερασιτεχνικές επεμβάσεις ...

    2 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    ε στα γερμανικά και ανοιχτά να τα αφήσεις , σβήνουν τα μεγάλα και έχεις και ηχητική προειδοποίηση ότι θα μείνουν ανοιχτά τα μικρά φώτα.

    Μην πω για τη καινούρια GOLFara που οδήγησα το πετρέλαιο το TDI , που έχει και αυτό φρένο-χειρόφρενο, πολύ μπέρδεμα μέχρι να το μάθεις γιατί το έχει σαν κουμπί και το χειρόφρενο μπαίνει βγαίνει ΑΥΤΟΜΑΤΑ, μόνο ταχύτητα βάζεις. Βάλε και το start stop ξεχνιέσαι.
    Οπως και να έχει οι Γερμανοί βγάζουν αυτοκίνητα τα άλλα ειναι αλοιφές.

    Βέβαια ένα μοντέλο polo έχει πρόβλημα, σβήνει μονο του στις χαμηλές στροφές,
    εκεί να δω αν έχεις αυτόματο χειρόφρενο πως σταματάς όταν σου σβήσει γιατί,
    αν έχεις χιλιόμετρα δεν ΣΤΑΜΑΤΕΙ με χειρόφρενο,πατάς το κουμπί και βγαίνει μονο του

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάρκο συμφωνώ απόλυτα !!!. Μιλάμε όμως για εργοστασιακά. Με το παραπάνω μου πόστ
    δεν λεω οχι σε εργοστασιακά "auto light". Λεω οχι σε ερασιτεχνικές επεμβάσεις ...
    Απλά το μήνυμα μου μπήκε κάτω από το δικό σου. Δεν αναφερόμουν σε όσα έγραψες. Έγραψα την εμπειρία μου από ένα τέτοιο σύστημα σε λειτουργία.

    Σχετικά με τις προειδοποιήσεις ασφαλείας καλό είναι να αναφέρονται, αλλά νομίζω ότι τα μέλη του φόρουμ δείχνουν μια υπερβάλλουσα επιμονή στο να μην προχωρήσουν κάποιοι που δεν γνωρίζουν καλά το αντικείμενο (κάτι που είναι υποθετικό μια και δεν γνωρίζει κανείς τις δυνατότητες τους και την βοήθεια από επαγγελματίες που μπορεί να έχουν). Πήρε τις προειδοποιήσεις του ας αποφασίσει μόνος του τι θα κάνει.

    Εγώ θα πρότεινα να το κατασκευάσει να το τοποθετήσει στο αυτοκίνητο χωρίς να συνδέσει τα φώτα επάνω του και για μια μακρά περίοδο να το τεστάρει με κάποιο LED που θα δείχνει την λειτουργία του. Αν είναι απόλυτα σταθερό μετά μπορεί να συνδέσει και τα φώτα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannopoulos.stavros
    Όνομα
    Уфбэспт
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Philippines
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Τα τελευταία 10 χρόνια οδηγώ αυτοκίνητα με αυτόματα φώτα και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ, κανένα πρόβλημα. Ο αισθητήρας είναι μπροστά στο ταμπλό ή πίσω απο τον καθρέφτη
    Θεωρώ αυτονόητο ότι, στην υλοποίηση μιας τετοιας ιδιοκατασκυης, θα έχει γίνει η απαραίτητη πρόβλεψη για την παράκαμψη της

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    ρε παιδιά πλέον τα φώτα ειναι μόνιμα ανοιχτά στα καινούρια με ευρωπαική οδηγία ,
    οπότε βάλτε ενα διακόπτη μονιμα στο on και είναι κομπλέ το αμάξι σύμφωνα με τις τελευταίες προδιαγραφές

    4 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Στο δικό μου τουλάχιστον (Yeti TSi mod 2010) μόνιμα είναι "αναμμένα" μόνο τα προβολάκια.
    Φαίνονται εδώ: http://www.roadsmile.com/images/skoda-yeti-12_engine_19.jpg . Βέβαια αν
    θέλεις απενεργοποιούνται μέσω "code". Απλά η Default/αρχική ρύθμιση είναι μόνιμα ON.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  9. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Πες μου κι εμενα που πριν καποια χρονια σε γεφυράκι μετα απο στροφή ,στην λαρισα ,η γκολφαρα επαθε εγκεφαλικό (μαλλον εγω πήγα να πάθω) και έσβησαν τα φώτα.παραλιγο να φύγω απο κατω στο ποταμι (δεν ειμαι απο λαρισα και προφανως δεν ήξερα καλα τον δρομο) και με έσωσε το γεγονός οτι δούλευε μονο το σινιάλο.τετοια επιτυχια η γερμανική ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ( αλοιφή δεν θα με εκανε,αλλα μπουρμπουλήθρες θα έβγαζα σίγουρα)για να μην μιλήσω για το κοστος επισκευής.οπως επισης για το που το εχω στείλει το χρέπι...και πολλα αλλα.
    Επιστρέφοντας στο θέμα του ανθρώπου ας του δωσει οποίος ξερει την βοήθεια που ζητάει,η λύση με arduino εχει ενδιαφέρον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    να κάνω μια πρόταση εφόσον είναι μεγάλο παιδί και έχει επίγνωση του τη θέλει να κάνει.
    ας σκεφτούμε τις προδιαγραφές αντιμετώπισης προβλήματος οπότε και σχεδιάζουμε ανάλογα.
    διακόπτης φώτα όπως είναι (on off).
    στο off προσθέτει ένα διακόπτη στο ταμπλό για off-auto.
    στο auto κύκλωμα που μόλις σκοτεινιάσει άμεσο άναμμα στα φώτα και χρονοκαθυστέρηση(1-2 λεπτά) στο σβήσιμο με τουλάχιστον 10-20 δευτερόλεπτα ηχητική και φωτεινή ειδοποίηση για το σβήσιμο.
    στο off δεν χρειάζεται να πω απλά κόβεις την τροφοδοσία στο κύκλωμα για να μην παίζει.
    στο on πλήρη παράκαμψη του κυκλώματος και σταθερά αναμμένα τα φώτα.
    στο μόνο πράγμα που βλέπω την χρησιμότητα είναι την μέρα αν μπούμε σε κάνα τουνελ που πρέπει να ανάψουμε τα φώτα το ξεχνάμε και δεν το κάνουμε με αποτέλεσμα αν για Χ λόγους γίνει διακοπή ρεύματος μέσα να βρεθούμε στα σκοτάδια.
    για το βράδυ δεν βλέπω καμιά χρηστικότητα μιας και ο ΚΟΚ προβλέπει ότι μετά την δύση ΠΡΕΠΕΙ να τα ανάψουμε όπως και να έχει.
    διότι το βράδυ ποια θα ήταν η χρησιμότητα να σβήνουν τα φώτα. να μην σε χρεώσει η ΔΕΗ και κάψεις κιλοβατώρες?

    αυτά.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετρητής με άναμα Led
    By VaRaDeRo21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-17, 15:39
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 14:20
  3. Τρεμόπαιγμα φώτων
    By patridas595 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-10, 18:21
  4. ειδοποίηση φώτων αυτοκινήτου
    By jimdrak in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-09, 19:13
  5. Διακόπτης φώτων (σκάλα)
    By aser in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-08, 02:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας