Σελίδα 32 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 22 30 31 32 33 34 42 82 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 311 έως 320 από 898

Θέμα: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 1950-1980

  1. #311
    Μέλος Το avatar του χρήστη kx5
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV2IPW Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αργότερα για την αποθήκευση χρησιμοποιούσαμε γράσο σιλικόνης σε σπρέϊ για τις επαφές και σε δοχείο για τα βύσματα και τις φίσες. Τέλος τα εξωτερικά βύσμα αφού λιπαίνονταν με το γράσο σιλικόνης έμπαινε το κερόπανο από πάνω και δενόταν. Αυτά τα ολίγα.
    χε... πόσες ώρες έχω φάει να καθαρίζω αυτό το γράσο, αλλά δε παραπονιέμαι. Είχε κάνει καλά τη δουλειά του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV2IPW Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...πολυόργανο της MARCONI...
    Αυτά πότε θα... αποσυρθούν?! (όνειρα θερινής νυχτός )

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #312
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV2IPW Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν ερχόταν η ώρα του καθαρισμού εσωτερικά αυτό το κάναμε με το υγρό ξηράς καθάρσεως όπως το λέγαμε το οποίο είχε μία οσμή σαν καθαρό πετρέλαιο αλλά απ'ότι είχα δει το κουτί περιείχε και ναύθα. Αργότερα για την αποθήκευση χρησιμοποιούσαμε γράσο σιλικόνης σε σπρέϊ για τις επαφές και σε δοχείο για τα βύσματα και τις φίσες. Τέλος τα εξωτερικά βύσμα αφού λιπαίνονταν με το γράσο σιλικόνης έμπαινε το κερόπανο από πάνω και δενόταν. Αυτά τα ολίγα .
    .
    Ναι το ειχα ξεχασει το υγρό ξηράς καθάρσεως ...τωρα τι αλλα περιειχε αυτο δεν γνωριζω







    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kx5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χε... πόσες ώρες έχω φάει να καθαρίζω αυτό το γράσο, αλλά δε παραπονιέμαι. Είχε κάνει καλά τη δουλειά του.


    Αυτά πότε θα... αποσυρθούν?! (όνειρα θερινής νυχτός )

    Για αυτα πρεπει να μιλα ο Στελιος
    Marconi 2955 RF Communications Test Set


    marconi5_2.jpg

    1000 εβρο τα βρισκεις ....
    http://www.ebay.com.au/itm/Marconi-2...-/250846999861
    .......................................
    Υστερουν πολυ εν σχεση με τα HP 8920

    8920B.jpg

    ΦΟΒΕΡΟ λειτουργικο, ευκολο ,γρηγορο,χωρις βλαβες ,και με πολυ καλη αντοχη στον χρονο.....Αγεραστα
    13 χρονια μετα τηρουν ολες τις προδιαγραφες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 15-10-12 στις 20:37

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (18-10-12), SV1EDG (16-10-12)

  4. #313
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    8920B.jpg

    ΦΟΒΕΡΟ λειτουργικο, ευκολο ,γρηγορο,χωρις βλαβες ,και με πολυ καλη αντοχη στον χρονο.....Αγεραστα
    13 χρονια μετα τηρουν ολες τις προδιαγραφες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    αυτο εχω την τιμη να το εχω στη δουλεια! πραγματικα τελειο μηχανημα!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  5. #314
    Μέλος Το avatar του χρήστη kx5
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    Και εγώ θα ήθελα να έχω την τιμή να παρουσιαζόταν ένα από τα δύο μπροστά μου αλλά που...

    Για αυτα πρεπει να μιλα ο Στελιος
    Marconi 2955 RF Communications Test Set
    Ω ναι. Το είχα χειριστεί για λίγο στη μονάδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #315
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή



    Λειτουργία , συντήρηση, επισκευή, έλεγχος ασυρμάτων

    Πρόλογος


    Θα μιλήσουμε λίγο έστω και τώρα για αυτό το θέμα
    Θα περιπλανηθούμε σε παλαιότερες εποχές όπου είναι και το θέμα των ασύρματων
    Η σύνθεση τωρα του τεχνικού σώματος εχει αλλάξει και για αυτό δεν έχω εγώ καμία αρμοδιότητα να δώσω πληροφορίες
    Για ενημέρωση μπορείτε μα ανατρέξετε στις σχετικές σελίδες του υπουργείου αμύνης
    http://www.army.gr/structure/asdys/organwsh.html

    Ο χειριστής

    Υπήρχαν οδηγίες για τον κάθε ασύρματο εκπαίδευση και σχετικά manual

    Ο χειρίστης άτομο ειδικευμένο ,κατείχε στα χέρια του σχετικό manual ,με τις οδηγίες χρήσης και συντήρησης Οι οδηγίες προορίζονταν για τον κάθε εμπεκόμενο.
    2.jpg


    Για τους χειριστές για τα συνέργεια περιοχής ,για τα κύρια συνέργεια για την ανακατασκευή καθώς και την αποθήκευση
    Τα manual για τον χειρισμό ασύρματων , ειχαν συνηθως καταληξη σε 10

    1.JPG


    Για γενικές οδηγίες, τοποθέτηση, την σύνδεση ,μικροεπεμβάσεις και ακομη περισσότερα, τα προτεινόμενα manual ειχαν κατάληξη 20

    3.JPG


    O Kάθε ασύρματος είχε ένα βιβλιαράκι (ΤΟ ΜΗΤΡΩΟ) όπου αναφερόντουσαν οι συντηρήσεις και οι παρατηρήσεις .Εκεί ο χειριστής ‘έγραφε τυχόν βλάβες

    Έπρεπε να φροντίζει για την καθαριότητα ,τυχόν φθορές ,Να επεμβαίνει σε διαδικασίες αποκατάστασης όπως ασφάλειες ,κουμπιά ,τυχόν λιπάνσεις, να φροντίζει την σωστή λειτουργία του και να αναφέρει τυχόν σφάλμα .
    Τέλος να φροντίζει τα παρελκόμενα όπως κεραίες , μικροτηλέφωνα και να αναγνωρίζει πότε το μηχάνημα του δεν λειτουργούσε σωστά
    Εάν διαπιστώνονταν κάποια βλάβη, έπρεπε να προωθηθεί με έγκριση στο κοντινότερο συνεργείο περιοχής μαζί με το μητρώο και τα σχετικά έγραφα παράδοσης υλικών γνωστό σε όλους ως 1045

    Το συνεργείο περιοχής

    Είχε τον κατάλληλο εξοπλισμό και αρμοδιότητες για την επαναφορά του ασύρματου, για επισκευή μέχρι 3 κλιμάκιου, που αφορούσαν και την εσωτερική επέμβαση σε μικρές κλίμακας επισκευών . Όπως ,αντικαταστάσεις λυχνιών ,καλωδίων και κυρίων εξαρτημάτων , σύμφωνα με τις οδηγίες, που παρείχε το manual του κάθε ασυρμάτου
    Τέλος ειχε την δυνατότητα αλλαγής συχνοτήτων, σε παλαιότερους και ενός τυπικού ελέγχου λειτουργίας

    Ο εξοπλισμός οργάνων και ανταλλακτικών για την επισκευή που κάθε ασύρματου, είχε προβλεφτεί με την σύμβαση αγοράς
    H αδυναμία επισκευής τους από τα συνεργεία περιοχής ,απαιτούσε προώθηση με όλα τα σχετικά έγραφα και άδεια στα κύρια συνεργεία

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 17-10-12 στις 23:10

  7. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (17-10-12), A--15 (18-10-12), kx5 (18-10-12)

  8. #316
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Εργοστάσια βάσεως τηλεπικοινωνίας


    Η αναφορά μου θα γίνει για σχετικό εργοστάσιο και θα αφόρα την δεκαετία του 1970



    Τα εργοστάσια βάσεως τηλ/νιας, ήταν επισκευαστικά εργοστάσια τελευταίου κλιμάκιου 3-5 και ανακατασκευής
    Επανδρωμένα με στρατιωτικό και πολιτικό προσωπικό
    Το τεχνικό προσωπικό ήταν πολιτικοί υπάλληλοι, λιγοστοί μόνιμοι και οι περισσότεροι επί σύμβαση αορίστου χρόνου .Άνθρωποι λιγοστών γραμματικών γνώσεων, έχοντας τέλειωσε μια τεχνική σχολή , το σχολείο της ΣΕΤΤΗΛ ,η και χρησμένοι εκ της διοικήσεως ραδιοτεχνίες
    Το στρατιωτικό προσωπικό στα διοικητικά και οι οπλίτες, ολοκλήρωναν την σύνθεση του εμψύχου υλικού ..ΠΟΥ ΞΕΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΑ 300 ΑΤΟΜΑ

    Το τμήμα παραλαβής-παράδοσης


    Από κει ξεκινούσαν και τελείωναν όλα
    Η παράδοση των εισερχόμενων υλικών με το σχετικό άγραφο 1045 και στο τέλος η παραλαβή του


    Στο συνεργείο ασυρμάτων

    Ένας ενιαίος χώρος , πλήρης από ανθρώπινο και μηχανολογικό εξοπλισμό, φιλοξενούσε τους υπάλληλους σε ξύλινους πάγκους
    Ντυμένοι με την μπλε φόρμα ,ήταν στην θέση τους πριν από τις επτά
    Η ανάκρουση του εθνικού ύμνου και η πρωινή προσευχή ,έδιναν την εκκίνηση της εργασίας
    Με την παραλαβή του κάθε ασύρματου, ανοιγόταν κάρτα εργασίας και παραδιδόταν στο ανάλογο τεχνίτη

    Η διαδικασία επισκευής


    Η αφαίρεση από το κουτί, ήταν το πρώτο βήμα και η πρώτη οπτική εκτίμηση της καταστάσεως του .Το κουτί τις περισσότερες φορές χρειαζόταν κάποια (περιποίηση) Για τον λόγο αυτόν ,με εσωτερική εντολή στέλνονταν στο μηχανουργείο και θα ακλουθούσε η βαφή του
    Ο τεχνίτης αφού πρώτα το καθάριζε και όπως προηγουμένως αναφέρθηκε ήταν έτοιμος για την εξέταση
    Ο λεπτομερής οπτικός έλεγχος ήταν απαραίτητος, καθώς πολλές φορές φανέρωνε στοιχειά βλάβης . Ακλουθούσε η ωμομέτρηση κύριων στοιχείων όπως πυκνωτές και αντιστάσεις
    Δεύτερο βήμα
    Η στιγμη της αλήθεια έφτανε και το χέρι βρισκόταν στο διακόπτη ΟΝ
    καθοριστικής σημασίας η πρώτη ένδειξη ,σε οδηγούσαν προς την βλάβη Φυσαει δεν φυσαει; Άρχιζε το δέντρο του trablsuting. να εξελίσσεται

    Tα τεχνικά manual με την κατάλληξη 35 αφορούσαν επισκευή 3-5 κλιμακίου

    4.jpg


    έχει το κεφάλαιο trablsuting αλλά, από τους έμπειρους παραβλέπεται, καθ’ ότι οι λιγοστές γνώσεις αγγλικών δεν προσφέρουν βοήθειες
    Ένα προσωπικό τετράδιο με πιθανές βλάβες πολλοί είχαν
    Εάν η κατάσταση του, ήταν λειτουργική, τότε προχωρούσαν σε έλεγχο τάσεων , συχνοτήτων και ευθυγραμμίσεων. Βήμα- βήμα έως ότου τέλειωνε ο λειτουργικός έλεγχος Ακολουθούσε μετά η διαδικασία ρυθμίσεων ,όπως ορίζει ο κατασκευαστής, η όπως τα έχει γραμμένα στις σημειώσεις του, η ακόμη δια μνήμης
    Τέλος ο τελικός έλεγχος των αποδόσεων του μηχανήματος, με ότι προβλέπεται
    Οταν ολα ειχαν τελειωσει,υπήρχε η διαδικασία της εμφάνισης , που απαιτούσαν καθαριότητα λίπανση και γυάλισμα της πρόσοψης Mεχρι και οι χαρακιές καθώς και τα γράμματα, ξαναπερνούσαν με πένα σινικής άσπρης μελάνης

    Τα μηχανήματα είχαν προβλεπόμενο χρόνο επισκευής. Περί τις 14-24 οι άπλες και έως 47 οι πιο δύσκολες ΠΧ το R388 και ο κάθε τεχνίτης, το είχε σοβαρά υπόψη του

    Όμως τίποτε δεν είχε τελειώσει, το μηχάνημα έκλεινε την κάρτα του και παραδιδόταν στο τμήμα τελικού -Ποιοτικού έλεγχου




    Τμήμα , Τελικού-ποιοτικού ελέγχου

    Εκεί αλλά άτομα (κακά) φρόντιζαν, να βρουν κάποιο ελάττωμα, λειτουργικό η εμφανισιακό , να στο επιστρέψουν πίσω .Μέχρι και με ματσόλες το χτυπούσαν για τυχόν αστάθεια
    Επιείκια για τα παλιά μηχανήματα δεν ύπηρχε καμιά
    Έτσι λοιπόν έπρεπε να είχες φροντίσει να είναι άριστο, γιατί η κάθε επιστροφή, σημειωνόταν και λειτουργούσε αρνητικά για σένα
    Τέλος εάν όλα ήταν καλά, τότε ένα χάρτινο ταμπελάκι κρεμόταν στην συσκευή με την πιστοποίηση .Αναγραφόταν το όνομα του τεχνίτη ,του τελικού έλεγχου ημερομηνία ,το εργοστάσιο και η σφραγίδα
    Ακλουθούσε η μεταφορά του , στο τμήμα παραλαβής παράδοσης υλικών για την φύλαξη μέχρι την παράδοση
    Το τμήμα αυτό φρόντιζε και για την συσκευασία εάν επρόκειτο να μεταφερθεί με περίεργα μέσα, καθώς και τα απαιτούμενα εάν επρόκειτο για αποθήκευση υγιούς υλικού


    Επισκευάζονταν μηχανήματα όχι μόνον αποσταλμένα από τις μονάδες αλλά και από ΑΒΥΠ .Όπου η αυτά, η είχαν επιστραφεί από τις μανάδες, η ήταν στο υγείες απόθεμα. Υπήρχε λοιπόν και σε αυτά περιοδικός έλεγχος

    Άλλη μια αρμοδιότητα του εργοστασίου ,ήταν να κρίνει εάν μια συσκευή για διαφόρους λογούς ήταν μη επισκευάσημη
    Τότε το μηχάνημα κρινόταν ΠΟΕ .Δηλ. πέραν οικονομικής επισκευής


    Βοηθητικά συνεργεία εργοστασίου


    Το συνεργείο ενσυρμάτων


    Όπου είχε τις επισκευές τηλεφώνων , παρελκόμενων , μικροφωνικών ,και καλωδίων. Χαρακτηριστικά να πω ότι υπήρχε και αναγόμωση των φθαρμένων μονώσεων χοντρών καλωδίων, καθώς και καταλήξεως στα βύσματα


    Το μηχανουργείο


    Επιφορτισμένο με πολύ δουλεία Αποκατάσταση των κυτίων, σπειρώματα ,φρέζες, καλούπια τα πάντα. όλοι δούλευαν πυρετωδώς
    Επίσης, επισκευές στα παραπήγματα των κλωβών, μεταλλικές κατασκευές για την τοποθέτηση ασύρματων σε οχήματα , κατασκευές πωμάτων , βυσμάτων και κατεργασίες μέταλλων

    Το βαφείο

    και αυτό ,έκανε την αποστολή του

    Το τμήμα οργάνων

    Που φρόντιζε για την επισκευή και διακρίβωση των οργάνων του εργοστασίου, Γεννήτριες παλμογράφοι πολύμετρα, όλα επισκευάζονταν
    Επίσης τα όργανα περνούσαν και κάθε δυο χρονιά διακρίβωση ασχέτως βλάβης
    Επισκεύαζαν και τα αναλογικά όργανα των ασύρματων, συγκρινόμενα με πρότυπες συσκευέ
    ς



    Συναιχεια στο επομενο ποστ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 17-10-12 στις 23:23

  9. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (17-10-12), A--15 (18-10-12), kx5 (18-10-12)

  10. #317
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή





    Το ηλεκτρολογείο


    Όπου εκτός των εργασιών του φρόντιζε για το δίκτυο DCΤάσης 24-12 ΒΟΛΤ Τέτοια παροχή είχαν όλοι οι πάγκοι εργασίας. Υπήρχε μπαταριοστάσιο με ταυτόχρονη φόρτιση των συσσωρευτών Οι τάσεις αυτές απ μέσω δικτύου χάλκινων μπαρών κατέληγε σε όλους τους πάγκους
    Επισκεύαζε ακόμα και τις αντιστάσεις στα κολλητήρια

    Το τμήμα κατασκευών


    πολλές μα πολλές κατασκευές βγήκαν από κει
    φορτιστές μπαταριών ενισχυτές ακουστικής, τηλεφωνικά και πολλά αλλά

    Το τμήμα περιελίξεων


    κατασκευές αλλά και επισκευές μετασχηματιστών, που ήταν σε έλλειψη ακόμα και πισσαρισμένων, ένα ηταν απαραίτητο


    Το συνεργείο τηλέτυπων


    Όπου επισκευάζονταν, τα τηλέτυπα οι γραφομηχανές και οι πολυγράφοι

    Το τμήμα ηλεκτρογειονομικών


    Αντικείμενο¨ επισκευές ακτινολογικών επί οχημάτων ,μηχανήματα διαθερμίας, οδοντιατρικά ,κλίβανοι αποστειρώσεως, εξοπλισμοί εκστρατείας ,υδραργυρικά πιεσόμετρα, είναι λίγα από αυτά που μπορώ να σκεφτώ


    Το ξυλουργείο

    Πλήρως εξοπλισμένο, κατασκεύαζε ξύλινους πάγκους, ντουλάπες βιβλιοθήκες, καθώς και ξύλινες κάσες για συσκευασία ασύρματων

    Το γραφείο μελετών


    Λιτό ,για νέες εφαρμογές για μελέτες εγκαταστάσεων και ερεύνα


    Η βιβλιοθήκη

    με ατελείωτα εγχειρίδια και βοηθήματα

    Η Οικονομική διαχείριση


    που είχε και την μισθοδοσία όλου του προσωπικού Δυο φορές τον μήνα, στην ουρά και το χρήμα ζεστό στο χέρι

    Γραφείο κινήσεως

    Να αναφερθώ και στο γραφείο κινήσεως, όπου εκτός των άλλων ,φρόντιζε με τρία δρομολόγια την μεταφορά του προσωπικού, με τροποποιημένα REO


    Η διμοιρία ανταλλακτικών


    Όπου φρόντιζε για την παράδοση, την φύλαξη και την παραγγελία νέων υλικών

    Η διοίκηση

    Τίποτα όμως δεν θα λειτουργούσε χωρίς την Διοικητική μερίμνα
    Γραφείο πολίτικου προσωπικού ,1ον, 2ον΄,3ον,,4ον γραφείο . Γραφείο διοικήσεως όλα υπήρχαν



    Μια ολόκληρη πολιτεία που εκτελούσε έργο ανυπολόγιστης άξιας

    Άπλα άτομα χαμηλής εκπαίδευσης, πολλοί από αυτούς βετεράνοι πόλεμου , είχαν αναπτύξει μια αξιόλογη τεχνογνωσία
    Τεχνογνωσία που δεν διδάσκεται στα σχολεία ,αλλά αποκτάται με την συνεχή προστριβή, την επαφή με αλλά άτομα, την ανταλλαγή πληροφοριών,την βοήθεια προς τον συνάδελφο και την συμμέτοχη στα προβλήματα


    Αυτή η η τεχνογνωσία, σταδιακά μεταφερόταν σε κάθε νέο υπάλληλο
    Το 1975-77 ένας μεγάλος αριθμός νέων υπάλληλων, με σπουδές μέσης και ανωτέρας ηλεκτρονικών, προσλήφθηκαν να ανανεώσουν αυτόν τον όμορφο κόσμο
    Η πρώτη αυτη γενιά ,όπως και οι ασύρματοι ,παρέδωσε τα κατσαβίδια στους νεώτερους Αυτοί με τις περισσότερες γνώσεις ,ανταποκριθήκαν στην νέα τεχνολογία Τα πάντα σιγά- σιγά άλλαξαν, Υλικό νοοτροπία ,τρόπος συναναστροφές,, όπου μια μέρα ήρθε και γι αυτούς η ιδία η στιγμή

    Αισθάνομαι υπερήφανος που και εγώ ,ανήκα σε αυτήν την δεύτερη γενιά , που συμμετείχα σε αυτό το έργο ,στα τόσα και τόσους που γνώρισα ,Αισθάνομαι όμως και την υποχρέωση να ευχαριστήσω όσους μου είπαν δυο πράγματα
    Αναπολώ ,τα πρώτα χρόνια ,τους απερίγραφτους, μοναδικούς αυτούς χαρακτήρες ,τα μαστοριά τα παλιά, που τώρα δεν υπάρχουν Αναπολώ με νοσταλγία ,όλες αυτές τις συσκευές που τώρα ΕΔΩ αναφέρω

    Τέλος να υπενθυμίσω και το εκπαιδευτικό έργο του εργοστάσιου .Όλοι οι διαβιβαστές μετά την θεωρητική κατάρτιση περνούσαν από κει ,Καθώς και οι μαθητευόμενοι, σπουδαστές τεχνικών σχολών, έπαιρναν ένα γερό εφόδιο για την καριέρα τους

    Ήταν μια ιστορική αναφορά για το μεγαλύτερο εργοστάσιο βάσεως τηλεπικοινωνίας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 17-10-12 στις 21:02

  11. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (17-10-12), A--15 (18-10-12), kx5 (18-10-12)

  12. #318
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Πολλά μπράβο Παναγιώτη για αυτή την υπέροχη ξενάγηση στο χώρο των τηλεπικοινωνιών. Αν και δεν έχω επαγγελματική σχέση με το Στρατό, αν και δεν ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα τη στρατιωτική μου θητεία, αν και το χακί χρώμα των συσκευών δεν ταιριάζει με την αισθητική μου, έχω να πω μόνο συγχαρητήρια!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Τρελός Επιστήμονας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (17-10-12)

  14. #319
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΛΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Για μένα που πέρασα από το εργοστάσιο μετά τον καταστροφικό σεισμό του 99, όταν είχε αρχίσει να εξοπλίζεται σε υλικά και μέσα , όλα αυτά που αναφέρεις Παναγιώτη, είναι πολύ νοσταλγικά!!!
    Και επίσης να αναφέρω ότι αυτή η πρώτη γενειά ...οι μαστοράντζες ..ήταν οι αυτή που στελέχωσαν τις τεχνικές υπηρεσίες της πατρίδας μας μετά από τις καταστροφικές συνέπειες του πολέμου και του εμφυλίου. Οι απόφοιτοι του Ευγενίδιου, της ΣΕΤΤΗΛ ,του μικρού πανεπιστημίου, λάδωσαν τις μηχανές της ΔΕΗ, του ΟΤΕ , Ραδιοφωνίας κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV2IPW για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (17-10-12)

  16. #320
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη, με όλο τον σεβασμό στην ΤΕΡΑΣΤΙΑ δουλειά που έχεις κάνει, με την ευκαιρία της αναφοράς σου στο Εργοστάσιο Βάσης Τηλεπικοινωνίας, θα ήθελα να καταθέσω την δική μου εμπειρία για το ΕΒΤ η οποία, δυστυχώς, δεν είναι τόσο "ειδυλλιακή" όσο η δική σου.

    Πέρασα από το εργοστάσιο στις αρχές της δεκαετίας του '90, προερχόμενος από την Σ.Ε.Τ.ΤΗΛ. και με ειδικότητα Τ.ΥΓ.ΟΡ. (Τεχνίτης ΥΓειονομικών ΟΡγάνων), μαζί με άλλους στρατιώτες, τεχνίτες διαφόρων ειδικοτήτων.
    Υποτίθεται ότι στο εργοστάσιο θα κάναμε πρακτική εξάσκηση ο καθένας στην ειδικότητά του.
    Να σημειώσω ότι προερχόμουν από πολύχρονη αναβολή λόγω σπουδών και είχα ήδη σημαντική εργασιακή εμπειρία ως ηλεκτρονικός (όπως και πολλοί άλλοι στην σειρά μου) οπότε δεν έβλεπα τα πράγματα με το "τυπικό" βλέμμα του 19χρονου στρατιώτη.

    Ξεκινώ δηλώνοντας ότι για τον περίπου ενάμιση μήνα που έμεινα στο ΕΒΤ εγώ, ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ενδιαφέρθηκε για την εκπαίδευση την δική μου και απ' όσο ξέρω ούτε των υπολοίπων εκπαιδευόμενων στρατιωτών. Δεν έγινε ποτέ καμία αναφορά στο θέμα ούτε καν για τυπικούς λόγους.
    Εντός του εργοστασίου με ξενάγησε μία (1) φορά ένα "παλιός", μόνιμος υπαξιωματικός που αφού γνωριστήκαμε κατάλαβε ότι ήμουν "τρελλαμένος" με τα ηλεκτρονικά και τους ασύρματους (ασχολούνταν και εκείνος με πομπούς και ασυρμάτους).
    Για την ξενάγηση ήταν απολύτως απαραίτητη η παρουσία του αφού από κάθε τμήμα που περνάγαμε με κοίταζαν καχύποπτα σε βαθμό που 1 - 2 φορές χρειάστηκε να καθησυχάσει κάποιους λέγοντας "είναι μαζί μου το παιδί, δεν τρέχει τίποτα...".
    Το εργαστήριο / χώρο της δικής μου ειδικότητας δεν θυμάμαι να το είδα και επί της ουσίας δεν το είδα / επισκέφθηκα ΠΟΤΕ.

    Αφού πέρασαν οι πρώτες ημέρες με τις συνήθεις αγγαρείες, ήμουν αρκετά τυχερός ώστε να τοποθετηθώ στο κυλικείο εντός του εργοστασίου που εξυπηρετούσε κυρίως τους πολίτες εργαζόμενους. Εκεί ήμουν "βοηθός" του στρατιώτη που ανήκε στην οργανική δύναμη του στρατοπέδου και απλά έφτιαχνα καφέδες όλο το πρωί!
    Οι υπόλοιποι εκπαιδευόμενοι απλά συνέχισαν να ασχολούνται με τις καθημερινές αγγαρείες του στρατοπέδου.

    Στο ΕΒΤ ήταν σαφές ότι
    - "Κουμάντο" έκαναν οι πολίτες εργαζόμενοι οι οποίοι προφανώς είχαν σε μεγάλο ποσοστό κάποιου είδους "μέσο" ή "γνωριμία". Πολιτικό ή στρατιωτικό, δεν έχει σημασία....σημασία έχει ότι οι στρατιωτικοί το σκέφτονταν διπλά πριν αποφασίσουν να "επιπλήξουν" κάποιον πολίτη....κάτι που μάλλον γινόταν πολύ σπάνια.
    Αντίθετα υπήρχαν πολίτες με προκλητική συμπεριφορά που ήταν σαφές ότι δεν έδιναν λογαριασμό σε κανέναν. Σίγουρα έπαιζε ρόλο το γεγονός ότι οι πολίτες εργαζόμενοι έμεναν εκεί για πολλά χρόνια αντίθετα με τους στρατιωτικούς οι οποίοι, με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν έμεναν πάνω από 2 - 3 χρόνια.
    - Οι στρατιωτικοί είχαν σχεδόν "διακοσμητικό" ρόλο αφού έδειχναν "αδύναμοι" να "επέμβουν" δραστικά στην λειτουργία και κυρίως στην παραγωγικότητα του εργοστασίου. Μάλλον, από ένα σημείο και μετά καταλάβαιναν ότι αν θέλουν να μείνουν εκεί καλά θα κάνουν να σταματήσουν να ασχολούνται.
    - Η παραγωγικότητα του εργοστασίου ήταν σχετικά χαμηλή και μάλλον "κρατιόταν" εκεί επίτηδες. Ως βοηθός στο κυλικείο έβλεπα τι γινόταν καθημερινά. Έχοντας την εμπειρία από επισκευές και εργαστήρια, μπορούσα να καταλάβω ότι όλα πήγαιναν με ρυθμό "χελώνας". Μπορεί να έφταιγε η γραφειοκρατία ή το "σύστημα" του εργοστασίου...δεν ξέρω...το σίγουρο είναι ότι δεν έδειχνε κανένας διάθεση να αλλάξει ρυθμό (εκτός από τους στρατιωτικούς που έτρωγαν "γκάζι" από "ψηλά", αλλά δεν μπορούσαν να αλλάξουν και πολλά).
    Υποτίθεται ότι σε κάθε τμήμα θα έπρεπε να εργάζονται υπό την επίβλεψη των έμπειρων τεχνικών, οι αντίστοιχης ειδικότητας εκπαιδευόμενοι στρατιώτες. Αυτό δεν συνέβαινε για όλους...απλά κάποιοι (που κατά τα φαινόμενα είχαν μπάρμπα στην Κορώνη) τελικά πήγαιναν ως εκπαιδευόμενοι στα αντίστοιχα τμήματα όπου έιχαν την ρητή εντολή "να μην ακουμπήσουν τίποτα χωρίς σχετική εντολή αλλιώς θα γυρίσουν στις αγγαρείες"...
    - Το ωράριο είχε αξία ΄και τηρούνταν μόνο ως προς την είσοδο και έξοδο από το στρατόπεδο....κανείς δεν μπορούσε να φύγει πριν τις 14:00 αν δεν κάνω λάθος, οι περισσότεροι όμως ήταν από αρκετά νωρίτερα στα αυτοκίνητά τους τα οποία έβαζαν σε σειρά στο πλάι της πύλης περιμένοντας να ανοίξει και να φύγουν...

    Μπορώ να αναφέρω αρκετά άλλα σημεία που όλα δήλωναν ότι κυριαρχούσε παντού μια "δημοσιοϋπαλληλίστικη" (με την κακή έννοια) νοοτροπία και μάλιστα απροκάλυπτα....κανένας δεν έδειχνε να προσπαθεί έστω να είναι διακριτικός...
    Μπορεί να ήταν μόνο η συγκεκριμένη περίοδος ή απλά να έτυχε να πέσω μόνο πάνω στα "κακώς κείμενα.....δεν ξέρω....όπως επίσης είναι γνωστό ότι οι ευσυνείδητοι και σωστοί επαγγελματίες συχνά δεν φαίνονται και αρκούν 3 - 4 "κακοί" για να συμπαρασύρουν και να χαρακτηρίσουν το σύνολο....μπορεί...δεν θέλω να είμαι απόλυτος....ίσως να ήταν η πίκρα του "πυροβολημένου" ηλεκτρονικού που δεν τον άφηναν να ακουμπήσει οτιδήποτε και τον έβαλαν να φτιάχνει καφέδες με αποτέλεσμα να τα βλέπει όλα "ανάποδα"...μπορεί και αυτό....Σαν να πας ένα παιδί σε εργοστάσιο που φτιάχνει καραμέλες και να του απαγορεύσεις να φάει.....

    Είμαι σίγουρος ότι η ποιότητα της δουλειάς ήταν κορυφαία αφού χρόνος υπήρχε άφθονος, όργανα και ανταλλακτικά επίσης σε αφθονία και είναι σίγουρο ότι υπήρχε και σχετική εμπειρία αφού η συνεχής ενασχόληση με συγκεκριμένους τύπους συσκευών βοηθούσε σε αυτό.

    Και πάλι καταθέτω τον σεβασμό μου στην πολύτιμη δουλειά του Παναγιώτη και περιμένω με ενδιαφέρον τα επόμενα post...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  17. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (18-10-12), p.gabr (17-10-12)

Σελίδα 32 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 22 30 31 32 33 34 42 82 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιστρατος - μετεκπαιδευση στρατου
    By street in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 156
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-17, 21:44
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 11:16
  3. Πρόβλημα με link c&a 10W στους 1950
    By tzovani in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-14, 13:40
  4. VHF-UHF HANDBOOK 1980-1985
    By dovegroup in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-07, 23:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας