Σελίδα 33 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 23 31 32 33 34 35 43 83 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 321 έως 330 από 898

Θέμα: ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 1950-1980

  1. #321
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Δεν με εκπλήσσουν τα γραφόμενά σου genesis διότι είναι πασίγνωστο ότι σε τέτοιες δουλειές η πιθανότητα να μπήκε εκεί κάποιος πολίτης με μέσον είναι πάρα πολύ μεγάλη. Αυτό που συμβαίνει συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ότι κάποιοι φιλότιμοι σηκώνουν το μεγαλύτερο φόρτο της εργασίας και οι υπόλοιποι... αγρόν αγοράζουν... Και σε αυτό ευθύνεται η έλλειψη αξιοκρατίας... δυστυχώς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  2. #322
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Φίλε Παναγιώτη είμαι σίγουρος οτι όση ώρα έγραφες τα ποστ #316 , #317 περπάτησες με το νου σου βήμα - βήμα στα "λημέρια " σου .....είδες κάθε γωνιά , συνάντησες συναδέλφους και θυμήθηκες καλές και κακές στιγμές . Αυτό τουλάχιστον σκέφτομαι εγώ σαν απλός αναγνώστης , αν και με όλα όσα γράφεις σε αυτό το νήμα από την αρχή , είναι σαν να ζεις εκεί κάθε στιγμή . Καλή συνέχεια στις περιγραφές σου .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sv9dri για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (17-10-12)

  4. #323
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Και κάτι άλλο: Επί χρόνια παρακολουθούσα τις προκηρύξεις για θέσεις εργασίας στο δημόσιο τομέα (από το 91-99 περίπου) και δεν έπεσε στην αντίληψή μου κάτι για ΕΒΤ. Παναγιώτη και πάλι ευχαριστώ για τις περιγραφές σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Τρελός Επιστήμονας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (17-10-12)

  6. #324
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιώτη, με όλο τον σεβασμό στην ΤΕΡΑΣΤΙΑ δουλειά που έχεις κάνει, με την ευκαιρία της αναφοράς σου στο Εργοστάσιο Βάσης Τηλεπικοινωνίας, θα ήθελα να καταθέσω την δική μου εμπειρία για το ΕΒΤ η οποία, δυστυχώς, δεν είναι τόσο "ειδυλλιακή" όσο η δική σου.

    Πέρασα από το εργοστάσιο στις αρχές της δεκαετίας του '90, προερχόμενος από την Σ.Ε.Τ.ΤΗΛ. και με ειδικότητα Τ.ΥΓ.ΟΡ. (Τεχνίτης ΥΓειονομικών ΟΡγάνων), μαζί με άλλους στρατιώτες, τεχνίτες διαφόρων ειδικοτήτων.
    Υποτίθεται ότι στο εργοστάσιο θα κάναμε πρακτική εξάσκηση ο καθένας στην ειδικότητά του.
    Να σημειώσω ότι προερχόμουν από πολύχρονη αναβολή λόγω σπουδών και είχα ήδη σημαντική εργασιακή εμπειρία ως ηλεκτρονικός (όπως και πολλοί άλλοι στην σειρά μου) οπότε δεν έβλεπα τα πράγματα με το "τυπικό" βλέμμα του 19χρονου στρατιώτη.

    Ξεκινώ δηλώνοντας ότι για τον περίπου ενάμιση μήνα που έμεινα στο ΕΒΤ εγώ, ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ενδιαφέρθηκε για την εκπαίδευση την δική μου και απ' όσο ξέρω ούτε των υπολοίπων εκπαιδευόμενων στρατιωτών. Δεν έγινε ποτέ καμία αναφορά στο θέμα ούτε καν για τυπικούς λόγους.
    Εντός του εργοστασίου με ξενάγησε μία (1) φορά ένα "παλιός", μόνιμος υπαξιωματικός που αφού γνωριστήκαμε κατάλαβε ότι ήμουν "τρελλαμένος" με τα ηλεκτρονικά και τους ασύρματους (ασχολούνταν και εκείνος με πομπούς και ασυρμάτους).
    Για την ξενάγηση ήταν απολύτως απαραίτητη η παρουσία του αφού από κάθε τμήμα που περνάγαμε με κοίταζαν καχύποπτα σε βαθμό που 1 - 2 φορές χρειάστηκε να καθησυχάσει κάποιους λέγοντας "είναι μαζί μου το παιδί, δεν τρέχει τίποτα...".
    Το εργαστήριο / χώρο της δικής μου ειδικότητας δεν θυμάμαι να το είδα και επί της ουσίας δεν το είδα / επισκέφθηκα ΠΟΤΕ.

    Αφού πέρασαν οι πρώτες ημέρες με τις συνήθεις αγγαρείες, ήμουν αρκετά τυχερός ώστε να τοποθετηθώ στο κυλικείο εντός του εργοστασίου που εξυπηρετούσε κυρίως τους πολίτες εργαζόμενους. Εκεί ήμουν "βοηθός" του στρατιώτη που ανήκε στην οργανική δύναμη του στρατοπέδου και απλά έφτιαχνα καφέδες όλο το πρωί!
    Οι υπόλοιποι εκπαιδευόμενοι απλά συνέχισαν να ασχολούνται με τις καθημερινές αγγαρείες του στρατοπέδου.

    Στο ΕΒΤ ήταν σαφές ότι
    - "Κουμάντο" έκαναν οι πολίτες εργαζόμενοι οι οποίοι προφανώς είχαν σε μεγάλο ποσοστό κάποιου είδους "μέσο" ή "γνωριμία". Πολιτικό ή στρατιωτικό, δεν έχει σημασία....σημασία έχει ότι οι στρατιωτικοί το σκέφτονταν διπλά πριν αποφασίσουν να "επιπλήξουν" κάποιον πολίτη....κάτι που μάλλον γινόταν πολύ σπάνια..................................
    ...



    ΚΩΣΤΑ
    Δεν μπορω να αρνηθω τιποτα απο οσα λες
    Δεν θελω με κανεναν τροπο, να αναφερομαι σε γεγονοτα μετα το 1980
    Περασαν και κακες εποχες για το εργοστασιο, και ακομα πιο κακες διοικησεις
    Εγιναν τοτε που ολα τιναχτηκαν στον αερα ,συνδικαλστες, κομματικα, και απελευθερωση ,κυριαρχουσαν .Εποχες για τις οποιες τωρα πληρωνουμε

    Ομως εγω αναφερομαι σε συγκεκριμενες εποχες,εποχες για τις οποιες, οσα αναφερω ειναι αληθη
    Να σου πω χαρακτηριστικα οτι ,μια εποχη και για κατουρημα να πηγαιναμε, παιρναμε ενα κοκκινο ταμπελακι απο τον προισταμενο
    Το δε διαλειμμα ηταν 20 λεπτα και με την σειρηνα πολεμου να κρουει την παυση


    ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (28-10-12), genesis (18-10-12)

  8. #325
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη, είναι κατανοητοί οι λόγοι που δεν αναφέρεσαι σε αυτές τις εποχές και σε τιμά ο τρόπος που το κάνεις.
    Αναφέρθηκα εγώ για να δώσω ένα δείγμα όπως το έζησα εγώ και να καταλάβουμε όλοι ποια είναι τα λάθη μας (πέρα από τα λάθη που έχουν κάνει άλλοι) που εν ολίγοις μας οδήγησαν στο σήμερα.
    Αν δεν αναγνωρίσουμε τα λάθη μας ώστε να τα διορθώσουμε, δεν έχουμε μέλλον...

    "Κλείνει η παρένθεση" και περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον την συνέχεια!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  9. #326
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv9dri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Παναγιώτη είμαι σίγουρος οτι όση ώρα έγραφες τα ποστ #316 , #317 περπάτησες με το νου σου βήμα - βήμα στα "λημέρια " σου .....είδες κάθε γωνιά , συνάντησες συναδέλφους και θυμήθηκες καλές και κακές στιγμές . Αυτό τουλάχιστον σκέφτομαι εγώ σαν απλός αναγνώστης , αν και με όλα όσα γράφεις σε αυτό το νήμα από την αρχή , είναι σαν να ζεις εκεί κάθε στιγμή . Καλή συνέχεια στις περιγραφές σου .
    φίλε γιαννη σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια
    ειναι ακριβως οπως τα λες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι άλλο: Επί χρόνια παρακολουθούσα τις προκηρύξεις για θέσεις εργασίας στο δημόσιο τομέα (από το 91-99 περίπου) και δεν έπεσε στην αντίληψή μου κάτι για ΕΒΤ. Παναγιώτη και πάλι ευχαριστώ για τις περιγραφές σου.
    δημητρη ειδικα αυτην την περιοδο δεν υπηρξε καμμια προσληψη

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιώτη, είναι κατανοητοί οι λόγοι που δεν αναφέρεσαι σε αυτές τις εποχές και σε τιμά ο τρόπος που το κάνεις.
    Αναφέρθηκα εγώ για να δώσω ένα δείγμα όπως το έζησα εγώ και να καταλάβουμε όλοι ποια είναι τα λάθη μας (πέρα από τα λάθη που έχουν κάνει άλλοι) που εν ολίγοις μας οδήγησαν στο σήμερα.
    Αν δεν αναγνωρίσουμε τα λάθη μας ώστε να τα διορθώσουμε, δεν έχουμε μέλλον...

    "Κλείνει η παρένθεση" και περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον την συνέχεια!

    κωστα καμμια παρεξηγηση

    Απλως εδειξα πως καποτε ,τα πραγματα στο δημοσιο ηταν αλλοιως

    και για να ισχυροποιησω την θεση μου ,δεν θα πω τιποτε αλλο, ουτε θα επανελθω
    θα πω μονον αυτο ....ΚΑΠΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ Η ..........ΜΟΜΑ.......
    αλλα χχχχχχχχχ χχ χχχ χχχχχχχχ

    ΘΑ συναιχισω με αγνωστα σε μενα εδαφια, απλως απο ενα σετ που καποτε διεσωσα
    Στο ιντερνετ ελαχιστα πραγματα και δυο τρεις φωτο

    TRC1 με R 19 ....T 14 σε εναν αγνωστο πολυδιαυλικο τηλεφωνικο - ασυρματο
    συστημα επι κλωβου
    Απο το μουσειο μας

    IMAG0064.jpg

    θα καθυστερισω λιγο, γιατι εχω αρχισει την επεξεργασια και την ψηφιοποιηση οσων εχω γραψει

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 18-10-12 στις 21:11

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (19-10-12)

  11. #327
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι άλλο: Επί χρόνια παρακολουθούσα τις προκηρύξεις για θέσεις εργασίας στο δημόσιο τομέα (από το 91-99 περίπου) και δεν έπεσε στην αντίληψή μου κάτι για ΕΒΤ. Παναγιώτη και πάλι ευχαριστώ για τις περιγραφές σου.
    Δημήτρη το 2000-2001 βγήκε μια με αρκετές θέσεις.Ακολούθησε το 2004 και νομίζω το 2005 με λίγες θέσεις για Ανατολική Αττική.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #328
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή


    Ζεύξη.... Τηλεφωνικών-Τηλεγραφικών, Τερματικών Κέντρων







    H παρουσίαση του ΤRC-1 με οδήγησε στην σκέψη να αρχίσουμε μια νέα ενότητα
    H ενότητα αυτή θα περιλαμβάνει ασυρμάτους και συσκευές ζεύξεως
    Oι πληροφορίες είναι πολύ λίγες, αλλά θα προσπαθήσω έστω με αυτές


    Το πρώτο σύστημα που συνάντησα και απ ότι φαντάζομαι ήταν Τα TERMINAL TELEPHONE TCC-3, TCC- 4, TCC-5 ,TCC-7

    SAVE0297.jpg

    Τα συστήματα αυτά ήταν σε δυο κατηγορίες. Τηλεγραφικά ,Τηλεφωνικά η και τα δυο σε συνδυασμούς


    Η αρχή λειτουργιάς ήταν, η κατάτμιση του σήματος διαμορφώσεως σε ζώνες που η κάθε ζωνη περιείχε ενα κανάλι
    Αυτο απαιτούσε ασυρμάτους με ευρεία ζώνη διαμορφώσεως FM
    Σταδιακά αυτοί οι ασύρματοι ,ανέβηκαν πολυ σε συχνοτητα, ώστε να έχουν και μεγαλύτερο BANDWITH
    O καιρός πέρασε και τα συστήματα άλλαξαν, Ετσι φτάσαμε σε πολλυπλέκτεςULTIPLEXER) όπου η μορφή του σήματος ειναι πλέον ψηφιακή .
    Με λίγα λόγια ,χρονισμένου
    ς πομπούς δέκτες ,με δειγματοληπτική πληροφορία των καναλιών


    θα μιλήσουμε για τους καλύτερους ασυρματους ,24ωρης λειτουργίας , ξεκινώντας απο τον TRC1
    Τον
    GRC-10 (φύλο και φτερό)

    SAVE0296.jpg

    TERMINAL SET . MRC-68, κάποιον που ψάχνω να βρω

    SAVE0299.jpg

    Πάμε λοιπόν σε ασύρματους ΛΥΣΕ (λιαν υψηλές συχνότητες επικοινωνίας) για τους οποίους ουδεμία αναφορά υπάρχει

    τα κυκλώματα-φίλτρα CAVITY


    cavftr.jpg

    Yπήρξαν και νεώτερα στα οποία δεν ειναι σωστό να αναφερθώ
    Τέλος να πω (είναι γνωστό και δεν αποτελεί πληροφορία) ότι ο Ε.Σ βασίζεται και λειτούργει το σύστημα ΕΡΜΗΣ , που δεν θα έχουμε καμία ανάμιξη, ούτε σε αυτό, για λογούς νοητούς


    Ότι μπορέσω θα κάνω και φυσικά φωτογραφίες, μέχρι να μου δώσουν πόδι

    θα είναι μια προσπάθεια δύσκολη και καθε βοήθεια δεκτή

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 21-10-12 στις 00:31

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (21-10-12)

  14. #329
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΛΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Ο GRC-103, δεν είναι το σύστημα "ΑΠΟΛΛΟΝ"?????

    0 Not allowed! Not allowed!

  15. #330
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Στέλιο δεν ξέρω αν ετσι είχαν ονομάσει το σύστημα του AN/GRC 103..




    Υ.Γ
    ΔΙΟΡΘΩΣΑ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ
    Τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν χρειάζεται να αναφέρω τίποτε άλλο, παρά μόνον στις χρονολογίες που εχω ορίσει

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 21-10-12 στις 00:31

Σελίδα 33 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 23 31 32 33 34 35 43 83 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιστρατος - μετεκπαιδευση στρατου
    By street in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 156
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-17, 21:44
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 11:16
  3. Πρόβλημα με link c&a 10W στους 1950
    By tzovani in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-14, 13:40
  4. VHF-UHF HANDBOOK 1980-1985
    By dovegroup in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-07, 23:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας