Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Κινητηρες

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή Κινητηρες

    Λοιπον εχω τους παραπανω κινητηρες.Ο πρωτος ειναι απο εναν φουρνο μικροκυματων,ο δευτερος και ο τριτος απο ενα πλυντηριο πιατων,ο τεταρτος απο ενα μιξερ(εχει καρβουνακια πρεπει να ειναι τυπου Universal) και ο τελευτεος παλι απο μιξερ χειρος(και αυτος εχει καρβουνακια και ειχε ενα κυκλωματακι για οδηγο,πρεπει να ειναι dc κινητηρας).
    Εχω τις εξης αποριες:Καταρχας τι ειδους κινιτηρας ειναι ο καθενας και τι διαφορα εχει ο δευτερος με τον πρωτο και τον τριτο σε θεμα λειτουργιας?(ο δευτερος εχει δυο πηνια ενω ο πρωτος και ο τριτος ενα).Επισης πως μπορω να υπολογισω τα rpm του καθενως κινητηρα?Και τελος γινεται με καποιο κυκλωμα σε καποιον απο τους πανω κινιτηρες να ρυθμισω ταχυτητα?Το κυκλωμα που ειχε ο τελευτεος ηταν για ρυθμισμα στροφων?(ειχε ενα πηνιο πανω δυο mkp πυκνωτες και διοδους)


    Ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να μην σας κουρασα!
    Οπ μλκια μου στις ερωτησεις για αρχαριους επρεπε να μπει αν μπορει καποιος να το μεταφερει!Ευχαριστω
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Μπορει καποιος να μου εξηγισει τις παραπανω αποριες μου η τουλαχιστον να μου πει απλα πως βρισκω την ταχυτητα του καθε κινιτηρα(με ποιον τυπο κι ετσι..)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη minusplus
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    294

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pizza1993 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με ποιον τυπο κι ετσι..
    Ξέρω δυο-τρεις τύπους για μοτέρ που συχνάζουν τα πρωινά, όσο για τη ταχύτητα δεν υπάρχει. Μόνο αν τη μετρήσεις.
    Διάβασε κ λίγο εδώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Δεν λεει και τιποτα το λινκ που μου εδωσες¨...Καπου ειχα δει οτι η ταχυτητα ενως ac κινητηραδινεται με τον τυπο u=f*60/n οπου n ο αριθμος των ζευγων πολων ομως για ποιους ακριβως κινητηρες ισχυει αυτος ο τυπος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη minusplus
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    294

    Προεπιλογή

    Τι τύπος είναι αυτός? Δε περιλαμβάνει τάση, ρεύμα, αριθμό σπειρών, μέγεθος... κτλ. Αλλά κ σωστός να ήταν, τις τριβές που τις βάζεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Αν δεν κανω λαθος καπου εδω στο φορουμ τον ειχα βρει,απλα δεν ξερω για τι ειδους κινιτηρες ισχυει..και σου δινει την συγχρονη ταχυτητα ετσι για τους ασυγχρονους κινιτηρες εχουμε μια πτωσει της ταξης του 10% λογο ολισθισης.Αν κανω λαθος διορθωστεμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Λοιπόν...

    Οι 3 πρώτοι κινητήρες είναι του ιδίου τύπου. Είναι κινητήρες AC με βραχυκυκλωμένες σπείρες. Πρόκειται για ασύγχρονα μοτέρ πολύ χαμηλής απόδοσης (της τάξης του 10%) για αυτό και υπάρχουν μόνο σε εφαρμογές μικρής ισχύος. Ο δεύτερος δεν έχει δυο πηνία - στην ουσία έχει ένα πηνίο χωρισμένο στη μέση. Αν προσέξεις το μαγνητκό κύκλωμα θα το δεις αυτό. Είναι σε σειρά. Για να ρυθμίσεις τις στροφές πρέπει να τα τροφοδοτήσεις με μεταβαλλόμενη συχνότητα και τάση ταυτόχρονα (δύσκολο). Σε συγκεκριμένες εφαρμογές (π.χ. ανεμιστήρας) μπορεί να πετύχεις ικανοποητικά αποτελέσματα ρυθμίζοντας μόνο την τάση.

    Το τρίτο μοτέρ είναι universal. Δουλεύει είτε με συνεχές είτε με εναλλασσόμενο. Μπορείς να του ελέγξεις τις στροφές ελέγχοντας τη μέση τιμή της τάσης τροφοδοσίας του είτε με PWM στο DC είτε με έλεγχο φάσεως στο AC. Αυτοί οι δυο είναι οι πιο απλοί και αποδοτικοί τρόποι.

    Το τρίτο δεν φαίνεται καλά. Αν έχει πηνία στο στάτορα είναι κι αυτό universal. Αν έχει μόιμους μαγνήτες στο στάτορα είναι μοτέρ συνεχούς και μπορείς να του ρυθμίσεις στροφές όπως και στο universal μόνο που στην περίπτωση ελέγχου φάσεως στο AC θα πρέπει να κάνεις και ανόρθωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Nα ρωτησω και κατι αλλο.Ο τελευταιος κινητηρας που εβαλα ειναι συνεχους ρευματος και οδηγοταν απο ενα κυκλωματακι που ειχε πανω διοδους κατι πηνιακια ενα τοροιδη πηνιο και 2 mkp πυκνωτες.Τι ακριβως μπορει να εκανε αυτο το κυκλωμα εκτος απο ανορθωση?Ειχε και δυο διακοπτες οπου αναλογα ποιον παταγες ειχες και διαγορετικη ταχυτητα.Επειδη ομως καηκε η ασφαλεια του κυκλωματος εβαλα καινουργια με ιδια χαρακτηριστικα αλλα πιο μεγαλη σε μεγεθος αλλα τον το βαζω στην πριζα μου την καιει και μου ριχνει την ασφαλεια του σπιτιου.
    Τεσπα εγω θελω να φτιαξω εναν ανορθωτη full wave με φιλτρο για να οδηγισω αυτο τον κινητηρα απ την πριζα του σπιτιου μου.Τι πυκνωτη λετε να βαλω στο φιλτρο?Απο οτι εχω διαβαζει μονο ηλεκτρολιτικοι κανουν?Αν ναι με τι χαρακτηριστικα?
    Ευχαριστω εκ των προτερων!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pizza1993 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα ρωτησω και κατι αλλο.Ο τελευταιος κινητηρας που εβαλα ειναι συνεχους ρευματος και οδηγοταν απο ενα κυκλωματακι που ειχε πανω διοδους κατι πηνιακια ενα τοροιδη πηνιο και 2 mkp πυκνωτες.

    (Triac δεν είχε; )

    Τι ακριβως μπορει να εκανε αυτο το κυκλωμα εκτος απο ανορθωση?

    (Πιθανόν έλεγχο φάσεως.)

    Ειχε και δυο διακοπτες οπου αναλογα ποιον παταγες ειχες και διαγορετικη ταχυτητα.Επειδη ομως καηκε η ασφαλεια του κυκλωματος εβαλα καινουργια με ιδια χαρακτηριστικα αλλα πιο μεγαλη σε μεγεθος αλλα τον το βαζω στην πριζα μου την καιει και μου ριχνει την ασφαλεια του σπιτιου.
    Τεσπα εγω θελω να φτιαξω εναν ανορθωτη full wave με φιλτρο για να οδηγισω αυτο τον κινητηρα απ την πριζα του σπιτιου μου.Τι πυκνωτη λετε να βαλω στο φιλτρο?Απο οτι εχω διαβαζει μονο ηλεκτρολιτικοι κανουν?Αν ναι με τι χαρακτηριστικα?
    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    Γιατί με φίλτρο; Δεν χρειάζεται. Το καλύτερο φιλτράρισμα το κάνει η αυτεπαγωγή του ίδιου του κινητήρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    δηλαδη με τεσσερις διοδους θα κανω την δουλεια μου?Αν του βαλω φιλτρο θα κερδισω τπτ σε ταχυτητα ή ροπη?Με αυτο το κυκλωμα εκτος απο ρυθμιση ταχυτητας κερδιζω τπτ αλλο?Επισης σε εναν universal κινητηρα ειχα βαλει σε σειρα μια αντισταση και μειωνοντας ετσι την ταχυτητα,συνεπως με εναν ροοστατη δεν θα μπορεσω να ρυθμισω καπως την ταχυτητα?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. INVERTER σε ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ
    By manosss in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-14, 09:49
  2. Πρόβλημα σε κινητηρες AC
    By theef in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 13:07
  3. Κινητηρες F-135
    By Λυκιδευς in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-10, 16:40
  4. [b]Ηλεκτρικοι κινητηρες[/b]
    By thess in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-08, 18:08
  5. ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ
    By GEORGE in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-05, 02:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας