Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: ΑVR αρχαριος βοηθεια

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhssdra
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    191

    Προεπιλογή ΑVR αρχαριος βοηθεια

    μεχρι στιγμης εχω ασχοληθει μονο με τον 8051 της atmel και επεισης εχω τον 8052 απλα για να μαθω τις παραπανω λειτουργεις του.και σκοπευω μολις τον τελειωσω ,δλδ μολις μαθω να δουλευω ολες τις λειτουργιες του ,να ασχοληθω με AVR.το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο μοντελα και πιο θα ηταν καταλληλο για να ξεκηνισω.μπορειτε να μου προτεινετε καποιο μοντελο για αρχη?και γενικα τι αλλα θα χρειαστω το προγραμμα του την πλακετα για να το προγραμματιζω ολα.θα ειναι καλυτερα να αρχισω με εναν 8bit(δεν ξερω καν αν υπαρχει 8bit avr) η με καποιον μεγαλυτερο?η δεν εχει σημασια?
    επισης θα μου ειναι ευκολη η μεταβαση απο την μια οικογενεια στην αλλη?
    οποιος ξερει......
    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.969

    Προεπιλογή

    οι AVR είναι οκτάμπιτοι (έχουν βγει βέβαια εδώ και λίγο καιρό και 32 μπιτοι).
    Υποθέτω οτι σε ενδιαφέρουν οι γνωστοι AVR (8bit).
    Θα κατεβάσεις το AVRstudio και θα φτιαξεις τον προγραμματιστή http://www.lancos.com/prog.htmlπροτείνει που συνδέεται στην παράλληλη θύρα του PC. Επίσης θα κατεβάσεις και το πρόγραμμα για προγραμματισμό του μικροελεγκτή ponyprog από το ίδιο site.
    Για αρχή προτείνω μικρούς (απλούς) μικροελεγκτές όπως ο ATtiny2313 και ο ATMEGA8515.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhssdra
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    191

    Προεπιλογή

    οκ γενικα αν ξεκινισω με εναν απο τους 2 αυτους θα μπορω μετα να παω και σε καποιον μεγαλυτερο?ποσο περιπου κοστιζουν ολα αυτα?δλδ με,προγραμμα,και προγραμματιστης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.969

    Προεπιλογή

    Δεν έχω αγοράσει τελευταία από ελλάδα τους μικροελεγκτές αυτούς οπότε εκτμώ γύρω στα 3 ευρώ ο μικρός και 5 ο μεγάλλος.
    Τα πρόγράμματα είναι δωρεάν
    και ο προγραμματιστής θα σου κοστίσει 2-3 ευρώ (μαζί με το κουτάκι που θα τον βάλεις)
    Φυσικά και θα μπορείς να πας σε μεγαλύτερους AVR (των 8 bit)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Αν θυμαμαι καλα ο mega8515 εχει ιδιο pinout με τους 8051 με μια διαφορα στο reset.
    Οποτε ισως υποστηριζεται απο τον προγραμματιστη που ηδη εχεις με καποιες τροποποιησεις.

    Βεβαια αφου αρχιζεις τωρα η προταση του chip ειναι σωστη, φτιαξε ενα απλο προγραμματιστη απο την αρχη κ τελος.
    Αν σε ενδιαφερει αργοτερα συνδεση usb υπαρχει το usbasp που εχω ανεβασει στις παρουσιασεις.

    Οι προγραμματιστες ειναι οι ιδιοι για το 99% των AVR 8bit, το ιδιο και το βασικο σετ εντολων.

    Υποψιν οτι ο mega8515 ακριβως επειδη ειναι σχεδιασμενος σαν αντικαταστατης του 8051 δεν εχει ADC και εχει διαφορετικο pinout απο την πλειονοτητα των 40πινων avr.

    Οι μΕ κοστιζουν ~2€ για τον tiny2313, 3-4€ ο mega8515 ή mega16(40pin επισης-καλυτερος-διαφορετικο pinout).
    Τα υλικα για τον προγραμματιστη που προτεινε ο chip κοστιζουν λιγοτερο απο 5€.

    Το avrstudio (assembler κ εξομοιωση) το κατεβαζεις κατευθειαν απο την atmel και ειναι δωρεαν.
    Αν θελεις καποια γλωσσα υψηλου επιπεδου οπως C υπαρχουν διαφοροι compilers απο δωρεαν (AVR-GCC) μεχρι πολυ ακριβοι.

    Θα ελεγα για να ξεκινησεις με assembly παντως δεν χρειαζεται καν να αγορασεις τπτ, κατεβασε απλα το AVR studio και παιξε λιγο με την εξομοιωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhssdra
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    191

    Προεπιλογή

    οι avr ειναι μονο 8bit?και τωρα βγηκαν και 32?γενικα μπορεις να μου εξηγησεις αν γνωριζεις κιολας για ποιο λογο να προτημισω εναν avr απο εναν pic (χωρις να ξερω και κατι για τους pic).για τι ειδους project χρησιμοποιουνται?ξερεις τις διαφορες μεταξυ των δυο οικογενειων?
    δεν θελω γλωσσα υψηλου επιπεδου.χρησιμοποιω assembly.οποτε λες καλυτερα να κανω τον προγραμματιστη μονος μου.
    τι διαφορες εχουν ο mega8515 και ο mega16?
    για τον mega16 ειναι παλι ο ιδιος προγραμματιστης και το ιδιο προγραμμα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannhssdra : 02-02-10 στις 15:15

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Ναι, 8 bit ειναι η κυρια σειρα, οι 32μπιτοι δεν χρησιμοποιουνται τοσο πολυ.

    Ενα τεραστιο πλεονεκτημα των avr σε σχεση με τους pic ειναι στην ταχυτητα, οι περισσοτερες εντολες εκτελουνται σε ενα κυκλο ρολογιου εναντι 4 για τους pic.
    Δλδ ενας avr στα 4ΜΗz ειναι περιπου ισος σε ταχυτητα επεξεργασιας με εναν pic στα 16Μ. (1 MIPS/MHz εναντι 1MIPS/4MHz)

    Αν θυμαμαι καλα εχουν αρκετα μεγαλυτερο ρεπερτοριο εντολων σε σχεση με τους pic. Δλδ υπαρχουν εντολες που εκτελουν πιο συνθετες λειτουργιες απευθειας.

    Κατα τα αλλα λιγο πολυ τα ιδια ειναι, για pic υπαρχουν περισσοτερα project ετοιμα ισως αλλα για avr υπαρχει το avrfreaks.com που ειναι ενα τεραστιο φορουμ με παρα πολλες πληροφοριες και "αναγνωρισμενο" απο την atmel.

    Η χρηση τους ειναι λιγο πολυ γενικη, οπου δεν υπαρχουν πολυ αυξημενες απαιτησεις σε επεξεργαστικη ισχυ (χρηση ARM) και χρειαζεται χαμηλη καταναλωση ενεργειας.

    Αν εχεις καποια πειρα σε κατασκευες ο προγραμματιστης της παραλληλης ειναι πανευκολος, δεν υπαρχει λογος να παρεις ετοιμο.

    Αν θες πληρες αναπτυξιακο συστημα μια πολυ δημοφιλης επιλογη ειναι το stk500 που κυκλοφορει στην αγορα με τιμη 90-100€ αλλα υποψιν οτι πλεον ειναι "γερασμενο" και χρειαζεται ανταπτορα για μερικους νεους avr.

    Αν δεν βιαζεσαι εχω φτιαξει ενα δικο μου dev board για 40πινους που συνδεεται σε οποιονδηποτε προγραμματιστη (οι προγραμματιστες γενικα δεν εχουν απαραιτητα βαση για τον μΕ αλλα ενα βυσμα που το συνδεεις σε αλλη πλακετα ή breadboard) αλλα μαλλον θα το ανεβασω κατα το τελος του μηνα.

    Οσον αφορα την διαφορα μεταξυ mega16 κ 8515 ο 1ος ειναι γενικα καλυτερος και εχει παραπλησια τιμη. Κυριως εχει καλυτερη (και την πιο κοινη) διαταξη στα pins, διπλασια μνημη και ενσωματωμενο adc.

    Για να αποφυγεις την αγορα βιβλιου μπορεις να βοηθηθεις στην αρχη απο σημειωσεις του Τει Πειραια εδω: http://digilab.teipir.gr/kyriakhs_MICRO.htm αν το παρεις αποφαση πες μου να σου στειλω και τις εντολες με επεξηγηση στα ελληνικα απο το δικο μου τμημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhssdra
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    191

    Προεπιλογή

    οκ ευχαριστω.ναι αν μπορεις στειλε μου και τις εντολες η εδω η στο μαιλ μου
    giannhssdra@hotmail.com
    γενικα υπαρχουν βιβλια για να αρχισω να διαβαζω πανω σε αυτον τον επεξεργαστη?e-books υπαρχουν που να μποπρω να βρω ευκολα?
    κατι που εγραψες 1MIPS/Mhz το MIPS τι ακριβως σημαινει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Million Instructions Per Second, εκατομμυρια πραξεις ανα δευτερολεπτο.

    Απο βιβλια το κλασικο ειναι αυτο http://www.bibliopolio.gr/%CE%A0%CF%...E-p-48534.html

    το οποιο μπορεις να βρεις με λιγο ψαξιμο σε ebook, φυσικα στην αγγλικη εκδοση. Πιστευω παντως οτι με τις σημειωσεις απο το τει πειραια κ τις εντολες μπορεις να αρχισεις να ασχολεισαι.
    Τις εντολες θα στις στειλω με μαιλ γιατι δεν χωραει εδω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dbsjro
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    384

    Προεπιλογή

    Τασο αν δεν σου ειναι πολυς κοπος στειλε τα και σε μενα

    dbsjro@hotmail.com

    Ευχαριστω!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    **Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό,αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ - ΒΟΗΘΕΙΑ
    By SERET in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-12, 01:50
  2. ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΓΙΑ ΑVR
    By george_007 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-10, 08:37
  3. ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΖΗΤΑ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By kamp82 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-09, 21:40
  4. Αρχαριος ζητα βοηθεια
    By mgi2003 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-07, 22:30
  5. Αρχαριος ζητα βοηθεια!
    By red7genius in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-07, 16:23

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας