Σελίδα 15 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 5 13 14 15 16 17 25 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 150 από 323

Θέμα: 3D Printer

  1. #141
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    πρεπει να πάρεις καταρχήν λαστιχάκι βενζίνης αναλογος το πάχος της ντιζας και του αξονα του βηματικου και να το αλλαξεις με της σιλικονης που εχεις βάλει, καθότι το αυτο εχει μεγάλη ανθεκτικοτητα στην θερμοκρασία πράγμα που δεν εχει το λαστιχο σιλικονης που έχεις βάλει. για αυτο στην αρχή ειναι καλά και μετα σου χανει και σου βρισκει.

    και σε δευτερη φάση να κλεισεις εντελώς την ψύζη του κομματιου στο τελευταιο κομματι ( πριν απο εκει που σου εχει ξεκολήσει ).

    το κολλημα της μυτης δεν εχει να κάνει με κανενα απο τα παραπάνω προβλήματα ομως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #142
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Μετά από μετρήσεις που έκανα όπως είπε ο Μιχάλης (οι οποίες ήταν σωστές) αλλά κυρίως αυτό που είπε ο Παύλος για το κόλλημα της μύτης το έψαξα λίγο παραπάνω και μάλλον το πρόβλημα δεν είναι το ύψος της εκτύπωσης αλλά η ποσότητα που τυπώνεται γι' αυτό μετά από ένα ορισμένο σημείο αρχίζει και χαλάει η εκτύπωση μέχρι που στουμπώνει τελείως.
    Απ' ότι διάβασα σε διάφορα φόρουμ αυτό συμβαίνει γιατί σιγά σιγά γεμίζει με υλικό η μύτη μέχρι που επέρχεται το μοιραίο.

    Το πόση ώρα τυπώνει δεν έχει σημασία γιατί και στο γρήγορο και στο αργό στο ίδιο σημείο εκτύπωσης αρχίζει να χαλάει άρα έχει να κάνει με την ποσότητα.

    Να δούμε τώρα πως διορθώνεται η κατάσταση.
    Θα δοκιμάσω να πειράξω τα retraction speed και retraction distance στο cura οι default τιμές είναι 25 και 6.5.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #143
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Τελικά όντως φταίει το retraction.

    Τύπωσα αυτό και κατάφερα να το βγάλω καλά.
    Μετά τύπωσα αυτό και το αποτέλεσμα μετά στο τέλος του 3ου ορόφου άρχισε να χαλάει, καθώς επίσης άρχισε να ακούγεται και ο χαρακτηριστικός ήχος που βγάζει όταν δεν μπορεί να κάνει extrude.
    ο ήχος ακουγόταν αφού έκανε retract στο τέλος της επαναφοράς του για να αρχίσει να τυπώνει ξανά. Ένα τικ και μετά συνέχιζε κανονικά εννοώ χωρίς ήχος αλλά άφηνε κενά .
    Μόλις τύπωνε ξανά συνεχόμενα χωρίς retract όλα ήταν οκ μέχρι φυσικά να ξαναχρειαστεί retract, κ.ο.κ.

    Επίσης βρήκα σε γερμανικό φορουμ για τους CTC ότι όντως έχει λάθος ρυθμίσεις αυτοί βάζουν αυτούς
    M92 X80 Y80 Z2560 E100 στα settings του Cura πριν την εκτύπωση (ή το βάζεις στο firmware).

    Αυτό το βίντεο είναι επίσης χρήσιμο για να κάνεις την ρύθμιση του E100.

    Το ψάχνω ακόμη με τις ρυθμίσεις του retraction (distance και speed).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον cdesp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    georgeb1957 (29-04-18)

  5. #144
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Τελικά μετά από πάρα πολλές δοκιμές βρήκα τις κατάλληλες ρυθμίσεις για το retraction.
    Retraction Distance 2.0 mm
    Retraction Speed 20mm/s

    20180502_202119.jpg

    Κάνω άλλη μια δοκιμή με τον πύργο να δω αν διορθώθηκε και κει και μετά θα δοκιμάσω
    το φτερό ξανά να δούμε αν θα στουμπώσει πάλι.

    Πάντως η διαφορά στο τελευταίο είναι πολύ μεγάλη με όλα τα προηγούμενα.

    Στο GStart έχω βάλει
    M92 X80 Y80 Z2560 E99

    ο Πύργος φωτογραφία πριν και μετά, ο παλιός δεν μπόρεσε να ολοκληρωθεί λόγω κατάρρευσης

    20180502_225958.jpg

    Τυπώνω και το φτερό τώρα να δούμε το αποτέλεσμα.

    Ναι μεν τυπώθηκε ολόκληρο επιτέλους και χωρίς στούμπωμα αλλά μετά τα 7.5εκ η ποιότητα έπεσε αρκετά.

    20180503_181305.jpg

    Μάλλον θέλει περαιτέρω μικρορύθμιση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cdesp : 03-05-18 στις 18:38 Αιτία: Προσθήκη αποτελεσμάτων

  6. #145
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    οι τελικές μου ρυθμίσεις για το retraction είναι
    Retraction Distance 1.3 mm
    Retraction Speed 20mm/s

    Σχετικά με το πρόβλημα του Y-Axis Sensor αυτό δηλαδή που είναι κοντό και στο auto home η κεφαλή είναι εκτός κρεβατιού σχεδίασα ένα αντικείμενο που κουμπώνει στο κρεβάτι και το κάνει σε κείνο το σημείο μακρύτερο ώστε να έρχεται σε επαφή νωρίτερα.
    Μπορείτε να το βρείτε εδώ και είναι φτιαγμένο στο Solidworks. Υπάρχει και το αρχείο από το σχεδιαστικό για όποιον θέλει να το τροποποιήσει.

    3 Not allowed! Not allowed!

  7. #146
    Μέλος Το avatar του χρήστη makocer
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Napoli Di Morea
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Αγαπητε Χρηστο μπραβο για την προσπαθεια και το αποτελεσμα αλλα πιο πολυ για το οτι ενημερωνεις αναλυτικα το θεμα με τα βηματα που κανεις ετσι ωστε να ειναι οδηγος για οσους μελλοντικα το επισκεφθουν.
    Καποια στιγμη ημουν ετοιμος να παρω κι εγω εναν παρομοιο εκτυπωτη (αγγλια/γερμανια 100-130 ευρω) αλλα οσο διαβαζω σε φορα ή βλεπω βιντεο που ανεβαζουν απο αναλογα μηχανηματα τοσο πιο επιφυλακτικος γινομαι.Διαπιστωνω δλδ οτι μπορει το κοστος στην αρχη να ειναι δελεαστικο, στην πορεια ομως μαλλον ανεβαινει απο αρκετα εως πολυ ,καταληγονταςνα αναρωτιεσαι γιατι να μην παρεις εξ αρχης ενα ακριβο ΚΑΙ αξιοπιστο μοντελο γνωστης εταιρειας.
    Προσωπικα δεν θελω να διαθεσω μεγαλο ποσο (δυσκολη περιοδος) και με στοχο τα 150 ευρω συνολο σκεφτομαι να φτιαξω μονος μου ενα delta (kossel)
    εχω καποια εξαρτηματα και πιστευω οτι ο στοχος μου ειναι εφικτος!
    καλη συνεχεια και συντομα να φερεις στο 100% τον εκτυπωτη σου!

    1 Not allowed! Not allowed!
    ...ο χειροτεροτεχνίτης..!

  8. #147
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    δεν ξερω αν ηταν καταλληλοτερο εδω ή στο εξαέρωσης εν πάσι περιπτωση ...

    πειραματική εκτυπωση κυκλωμάτων...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #148
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Άρχισα να τυπώνω ένα RC Plane από το thingiverse.
    Έχω τυπώσει ήδη το πιο μεγάλο κομμάτι του που έχει ύψος 15 εκατοστά και βγήκε πολύ καλό.
    Παραθέτω φωτογραφίες από τα δυο κομμάτια που έχω τυπώσει ως τώρα ο εκτυπωτής δουλεύει συνέχεια για σχεδόν 24 ώρες και έπεται συνέχεια.

    20180526_235252.jpg20180526_235321.jpg20180527_103317.jpg

    Επίσης να πω ότι έχω αλλάξει τον αισθητήρα απόστασης και από το Max endstop το έβαλα στο min οπότε τώρα δουλεύει και στο homing του Ζ άξονα και δεν χρειάζεται να το ρυθμίζω πριν από κάθε εκτύπωση απλά πατάω print και όλα λειτουργούν αυτόματα.
    Τώρα βέβαια μου περισσεύει το endstop του Min το οποίο λέω να το ανεβάσω ψηλά για το max .

    Η λίπανση βοηθάει αρκετά έχω βάλει WD-40 στα ρουλεμάν και πλέον δεν κάνουν κάτι περίεργους ήχους που είχα πριν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #149
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.
    Μου ήρθε και 'μένα ο εκτυπωτής με χίλια ζόρια. Άλλον παράγγειλα και άλλος μου ήρθε. Είχα παραγγείλει αυτόν s-l1600.jpghttps://www.ebay.de/itm/232547119869?ul_noapp=true και ήρθε με Anet v1.0 Board
    wiring.jpgκαι η οθόνη είναι με κουμπιά
    Έχω παραγγείλει http://www.ebay.com/itm/3D-Printer-Kit-RAMPS-1-4-Mega2560-A4988-12864-LCD-Controller-for-Arduino-Reprap/252181241032? ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m27 49.l2649 Μέχρι να έρθει προσπάθησα να βάλω το Marlin με κάποιες αλλαγές στο Configuration.h που μου έστειλε o cdesp αλλά η οθόνη είναι μαύρη. Δεν ξεκινά. Το μόνο που μου κάνει περίπου είναι το A6_20160523_firmwareUpdate.hex αλλά πάει ανάποδα και είναι απενεργοποιημένοι οι τερματικοί του αλλά έχω μόνο το ΗΕΧ και έτσι δεν μπορώ να το πειράξω. Στο Marlin έχει κάποιος τις ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο mainboard?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos111 : 30-05-18 στις 13:42

  11. #150
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratos111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Μου ήρθε και 'μένα ο εκτυπωτής με χίλια ζόρια. Άλλον παράγγειλα και άλλος μου ήρθε. Είχα παραγγείλει αυτόν s-l1600.jpghttps://www.ebay.de/itm/232547119869?ul_noapp=true και ήρθε με Anet v1.0 Board
    wiring.jpgκαι η οθόνη είναι με κουμπιά
    Έχω παραγγείλει http://www.ebay.com/itm/3D-Printer-Kit-RAMPS-1-4-Mega2560-A4988-12864-LCD-Controller-for-Arduino-Reprap/252181241032? ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m27 49.l2649 Μέχρι να έρθει προσπάθησα να βάλω το Marlin με κάποιες αλλαγές στο Configuration.h που μου έστειλε o cdesp αλλά η οθόνη είναι μαύρη. Δεν ξεκινά. Το μόνο που μου κάνει περίπου είναι το A6_20160523_firmwareUpdate.hex αλλά πάει ανάποδα και είναι απενεργοποιημένοι οι τερματικοί του αλλά έχω μόνο το ΗΕΧ και έτσι δεν μπορώ να το πειράξω. Στο Marlin έχει κάποιος τις ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο mainboard?
    Μέσα στον φάκελο example_configurations του Marlin, θα βρεις έναν φάκελο που λέει Anet και μέσα έχει για τον A6 και τον Α8. Πάρε τα δύο αρχεία απο τον A8 folder, Configuration.h & configuration_adv.h και αντέγραψέ τα στο κεντρικό folder του Marlin κάνοντας overwrite τα δύο υπάρχοντα.
    Κάνε το compile και φόρτωσέ το.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

Σελίδα 15 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 5 13 14 15 16 17 25 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 3d printer
    By finos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-17, 21:46
  2. METATROPI PRINTER SE FLATBED
    By panikos38 in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-17, 13:30
  3. Οδήγηση E3D V6 3D Printer;
    By stratos111 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-16, 20:00
  4. 3D Printer
    By draco1 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-13, 23:20

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας