Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 49

Θέμα: Σταθμός κόλλησης 24VOLT

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα οργανα για να δείχνουν σωστά τους ξεκολλάς το πόδι της τελείας,και παρακάμπτεις την αντησταση 1Μ για να ανεβάσεις την ευαισθησία τους. Μετα τα ρυθμίζεις με το ποτενσιομετρακι τους
    Μπορείς να δώσεις ένα link με το οργανάκι που χρησιμοποίησες (γιατί δεν έχουν όλα τριμεράκι) και να βάλεις φωτογραφία με τις μετατροπές;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΣΥΡΟΣ
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    http://www.ebay.com/itm/Blue-LED-Pan...item4acaa425c5
    Εδώ δείχνει ότι εχει τριμεράκι .Αυτό που έβαλα εγώ δεν το βρισκω. Θα βαλω και φωτο.Αν δεν εχει τριμεράκι μπορείς να βάλεις εξωτερικο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  PANEL METER YB27 V1.3 3.jpg Εμφανίσεις:  238 Μέγεθος:  130,2 KB
    ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΩ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ YB27 (0-99V)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kge : 06-05-15 στις 00:31

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη radiotimes
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή

    Γιωργο καλημερα.Πες μας λιγο για το καλιμπραρισμα-ρυθμιση.Η R3 τι ρυθμιζει?Μπορουμε να βαλουμε 1 οργανακι με διακοπτη επιλογης οπως αναφερει πιο πανω ο Γρηγορης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΣΥΡΟΣ
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiotimes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο καλημερα.Πες μας λιγο για το καλιμπραρισμα-ρυθμιση.Η R3 τι ρυθμιζει?Μπορουμε να βαλουμε 1 οργανακι με διακοπτη επιλογης οπως αναφερει πιο πανω ο Γρηγορης?
    Kαι εγώ με ένα όργανο PANEL METER το έκανα. Και είναι καλύτερα διότι είναι λίγο δύσκολο να ρυθμίσης δυο όργανα να δείχνουν το ίδιο.
    Θέλει μόνο ένα μεταγογικο διακόπτη η Μπουτον,που θα αλλάζει τις δυο εξόδους μέτρησης.
    Το τριμερ R3 ρυθμίζει τα μιλιβολτ εισόδου για την μάξιμουμ θερμοκρασία.Αυτό επιδει μερικά κολλητήρια έχουν μικροδιαφορες στους σενσορες .Στην αρχη το βάζουμε τέρμα δηλ χωρίς εξασθένηση. Όσο το γυρνάμε τόσο αυξάνεται η θερμοκρασία.Αυτό βρίσκεται μέσα και γίνεται μια φορά η ρύθμιση.ρύθμιση. Όχι λιγότερο από τη μέση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη radiotimes
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή

    Οποτε η ταση στην εξοδο 1 και 7 ειναι αυτη που πρεπει να δειχνει στο display?Και κατι ακομα τον κονεκτορα για την συνδεση με το κολητηρι μπορουμε να το βρουμε ποθενα Ελλαδα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι εγώ με ένα όργανο PANEL METER το έκανα. Και είναι καλύτερα διότι είναι λίγο δύσκολο να ρυθμίσης δυο όργανα να δείχνουν το ίδιο.
    Θέλει μόνο ένα μεταγογικο διακόπτη η Μπουτον,που θα αλλάζει τις δυο εξόδους μέτρησης.
    Το τριμερ R3 ρυθμίζει τα μιλιβολτ εισόδου για την μάξιμουμ θερμοκρασία.Αυτό επιδει μερικά κολλητήρια έχουν μικροδιαφορες στους σενσορες .Στην αρχη το βάζουμε τέρμα δηλ χωρίς εξασθένηση. Όσο το γυρνάμε τόσο αυξάνεται η θερμοκρασία.Αυτό βρίσκεται μέσα και γίνεται μια φορά η ρύθμιση.ρύθμιση. Όχι λιγότερο από τη μέση.
    Πρακτικά δεν χρειάζεται το δεύτερο οργανάκι. βλέπεις την θερμοκρασία ρύθμισης στην ένδειξη γύρω από το ποτενσιόμετρο (εννοείται ότι πρέπει να βαθμονομηθεί κάπως καλά).
    Για την ένδειξη της πραγματικής θερμοκρασίας έκανες κανένα έλεγχο της θερμοκρασίας στη μύτη με εξωτερικό θερμόμετρο να δεις αν βλέπεις πραγματική θερμοκρασία ή ότι νάναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΣΥΡΟΣ
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Ο ΟΡ2 ενισχυει τα 0-25mv που έρχονται από τον σενσορα του κολλητηριούστο πιν5 ,στα 0-10V στην έξοδο του πιν 7.
    Ο ΟΡ1 δημιουργεί τη τάση αναφοράς που θέτουμε με το ποτενσιόμετρο10Κ ( 0-10V)στο πιν 1.
    Ο ΟΡ3 συγκρίνει τις δυο αυτές τάσεις και ανάλογα εχει η δεν έχειέξοδο 10 βολτ στο πιν 8.
    Η τάση αυτή οδηγεί το μοσφετ σε κατάσταση ON η OFF.
    Στο πιν 7 έχουμε την ένδειξη της πραγματικής (REAL) θερμοκρασίας .
    Στο πιν 1 έχουμε την ένδειξη της αναμενόμενης (SET) θερμοκρασίας.
    Οι καλοί ρυθμιστές έχουν δυο όργανα .Αλλά και εγώ προτιμώ ένα που θα τις βλέπει και τις δυο μέσω διακόπτη(μπουτον).
    Γιακονεκτορα χρησιμοποίησα έναν με 5 πιν βιδωτό αυτούς που έχουν τα μικρόφωνα VHF καιυπάρχουν στην Ελλάδα .Εγω παρήγγειλα αυτούς
    http://www.ebay.com/itm/251374547537?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageNa me=STRK%3AMEBIDX%3AIT
    Για κολλητήρι αυτό
    http://www.ebay.com/itm/5-Pin-50W-24V-Soldering-iron-handle-for-936-Soldering-station-907A-852D-4mm-tip/131091474037?_trksid=p2047675.c100012.m1985&_trkpa rms=aid%3D444000%26algo%3DSOI.DEFAULT%26ao%3D1%26a sc%3D30251%26meid%3Dba235bbcef1b478d8f7ed7e335570c e9%26pid%3D100012%26rk%3D3%26rkt%3D10%26mehot%3Des %26sd%3D141067803622
    Για μύτεςαυτές
    http://www.ebay.com/itm/291117510644?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageNa me=STRK%3AMEBIDX%3AIT
    Αυτό που δεν έχω βρειείναι συλικονουχο καλώδιο με 5 αγωγούς.
    Μάρκο είναι μεγάλη εξυπηρέτηση να βλέπεις τη θερμοκρασία σε όργανο.
    Τη βαθμονόμηση την εκανα με ένα εξωτερικό όργανο έλεγχου με επαφήεπάνω στη μύτη.


    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kge : 06-05-15 στις 19:03

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω κάτι. Έχω ένα κλώνο Hakko αναλογικό. Με το κύκλωμα αυτό μπορώ να το κάνω ψηφιακό; Δηλαδή να βλέπω την ένδειξη της θερμοκρασίας; Με το LM324 από τα pin 1 και 7;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΣΥΡΟΣ
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratos111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι. Έχω ένα κλώνο Hakko αναλογικό. Με το κύκλωμα αυτό μπορώ να το κάνω ψηφιακό; Δηλαδή να βλέπω την ένδειξη της θερμοκρασίας; Με το LM324 από τα pin 1 και 7;
    Στρατο ποιος Hakko είναι αυτος (τυπος)και αν εχεις το σχεδιο του

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Γιώργο σου απαντάω εγώ. Στο πόστ μου #38 δείχνω και το "ιμιτασιόν" και το γνήσιο ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταθμός κόλλησης επιλογή
    By hackertom in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-24, 18:58
  2. Σταθμός κόλλησης
    By joe003 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-15, 23:52
  3. Σταθμός κόλλησης
    By dimitris89gr in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-12, 01:29
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-11, 15:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας