Σελίδα 7 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 124

Θέμα: Ανεμογεννητρια | συνεχίζονται οι εργασίες

  1. #61
    Μέλος Το avatar του χρήστη rodopi
    Όνομα
    ..
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή


    1 Not allowed! Not allowed!
    ___________________
    Μαγνητική αγάπη

    ____________________________

  2. #62
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Ωραίος ! θα ήθελα να σε ενημερώσω σε 2 πράγματα (που έχω το ίδιο χόμπυ στα μοτέρ ) και έχω φτιάξει 6 μοτέρ (από πλυντήριο) διαφορετικά το ένα με το άλλο , και θέλω να τα λάβεις απλός υπόψη.
    1) Έφτιαξα αρχικά ένα μοτέρ πλυντηρίου και τον ρότορα τον είχα πετάξει όλο πλην του άξονα και πέρασα στο ίδιο ύψος του αρχικού ρότορα μόνο τεφλόν σωλήνα και την ίδια ακριβώς διαδικασία με σένα στην περιέλιξη και στους μαγνήτες (οι δικοί μου όχι τετράγωνοι αλλά κυλινδρικοί) .

    2) Στο μοτέρ που έκανα αρχικά είχε επιτυχία 90V και περίπου 50 με 60 αμπέρ (φοβερή κόντρα στο γύρισμα και κατέληξα ότι κάνει μόνο για υδροστρόβιλο) το γύρισμα το έκανα με απλό τρυπάνι των 500W .

    3) Ξαναφτιάχνω 2ο μοτέρ με άλλο μοτέρ . που αυτή την φορά το έκανα όπως ακριβώς εσύ (δηλαδή δεν πέταξα το μεταλλικό μέρος του ρότορα ) πιστεύοντας ότι και πιο απλό θα ήταν και πιο γρήγορα θα ξεμπέρδευα . Το αποτέλεσμα ήταν τραγικά χειρότερο του 1ου μοτέρ με τεφλόν.

    4) έχω φτιάξει και μοτέρ με παραλληλόγραμμους μαγνήτες που επίσης με απογοήτευσαν (προτιμότεροι οι στρόγγυλοι αλλά με αρκετό πάχος ) και αυτό γιατί οι παραλληλόγραμμοι έστω και αν το πάρουμε κατά ιδίου όγκου/ και βάρους μαγνήτη (και ελκτικής ικανότητας που πιστεύω θα τα γνωρίζεις τα περί Ν42 - Ν45 κτλ ) πιο πρακτικοί θα αποδειχθούν οι μαγνήτες οι στρόγγυλοι . Ο λόγος είναι ότι επειδή τα μοτέρ που επιλέγουμε έχουν βαθύ στάτη χρειάζονται και οι μαγνήτες πάχος .

    Το πρώτο μοτέρ που ανάφερα στο (2) (90V 50 A ) και όσα άλλα έφτιαξα δεν τα θεωρώ επιτυχίες γιατί αν δούμε το γινόμενο τους μας βγαίνει W = 90 X 50 = 4500 ?????? . Λες μια σταλιά μοτέρ σαν τα δικά μας να είναι "αξια" των 4,5 Kw? . Αφού λογικά για τα συγκεκριμένα δικά μας μεγέθη . πρέπει το πολύ να είναι 500 με 1000 watt . Αυτό θα έχει προβλήματα όσο αφορά στο ότι θα χρειαστούν τεράστια πτερύγια / μεγάλη κόντρα / θα ανάψουν τα τυλίγματα κτλ

    Tώρα πειραματίζομαι με άλλα 2 - 3 μοτέρ βάζοντας τους μισούς σε πάχος μαγνήτες (και μοτέρ με όσο γίνεται μικρό μήκος ρότορα και στάτη) γιατί το μεγάλο μήκος ρότορα παρουσιάζει και μεγάλη κόντρα. (ίσως στην δική σου περίπτωση που έχεις μεγάλο μήκος ρότορα και με τους σχετικούς μαγνήτες που έβαλες να έρχεται νορμάλ στο γύρισμα ) . Όλα παίζουν . αλλά δες και την αντικατάσταση του μεταλλικού ρότορα με τεφλόν και πες μου τις εντυπώσεις .

    Σε ρότορα με τεφλόν , τα ρουλεμάν και οι άξονες δεν "μαγνητίζουν" και δεν κάνουν παρεμβολές στην τάση και στην απόδοση.
    Σε ρότορα όπως έχει χωρίς τεφλόν οι άξονες μαγνητίζουν και υπάρχουν παρεμβολές (μέτρα την φάση με το σασί)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 05-03-15 στις 21:04

  3. #63
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος ! θα ήθελα να σε ενημερώσω σε 2 πράγματα (που έχω το ίδιο χόμπυ στα μοτέρ ) και έχω φτιάξει 6 μοτέρ (από πλυντήριο) διαφορετικά το ένα με το άλλο , και θέλω να τα λάβεις απλός υπόψη.
    1) Έφτιαξα αρχικά ένα μοτέρ πλυντηρίου και τον ρότορα τον είχα πετάξει όλο πλην του άξονα και πέρασα στο ίδιο ύψος του αρχικού ρότορα μόνο τεφλόν σωλήνα και την ίδια ακριβώς διαδικασία με σένα στην περιέλιξη και στους μαγνήτες (οι δικοί μου όχι τετράγωνοι αλλά κυλινδρικοί) .

    2) Στο μοτέρ που έκανα αρχικά είχε επιτυχία 90V και περίπου 50 με 60 αμπέρ (φοβερή κόντρα στο γύρισμα και κατέληξα ότι κάνει μόνο για υδροστρόβιλο) το γύρισμα το έκανα με απλό τρυπάνι των 500W .

    3) Ξαναφτιάχνω 2ο μοτέρ με άλλο μοτέρ . που αυτή την φορά το έκανα όπως ακριβώς εσύ (δηλαδή δεν πέταξα το μεταλλικό μέρος του ρότορα ) πιστεύοντας ότι και πιο απλό θα ήταν και πιο γρήγορα θα ξεμπέρδευα . Το αποτέλεσμα ήταν τραγικά χειρότερο του 1ου μοτέρ με τεφλόν.

    4) έχω φτιάξει και μοτέρ με παραλληλόγραμμους μαγνήτες που επίσης με απογοήτευσαν (προτιμότεροι οι στρόγγυλοι αλλά με αρκετό πάχος ) και αυτό γιατί οι παραλληλόγραμμοι έστω και αν το πάρουμε κατά ιδίου όγκου/ και βάρους μαγνήτη (και ελκτικής ικανότητας που πιστεύω θα τα γνωρίζεις τα περί Ν42 - Ν45 κτλ ) πιο πρακτικοί θα αποδειχθούν οι μαγνήτες οι στρόγγυλοι . Ο λόγος είναι ότι επειδή τα μοτέρ που επιλέγουμε έχουν βαθύ στάτη χρειάζονται και οι μαγνήτες πάχος .

    Το πρώτο μοτέρ που ανάφερα στο (2) (90V 50 A ) και όσα άλλα έφτιαξα δεν τα θεωρώ επιτυχίες γιατί αν δούμε το γινόμενο τους μας βγαίνει W = 90 X 50 = 4500 ?????? . Λες μια σταλιά μοτέρ σαν τα δικά μας να είναι "αξια" των 4,5 Kw? . Αφού λογικά για τα συγκεκριμένα δικά μας μεγέθη . πρέπει το πολύ να είναι 500 με 1000 watt . Αυτό θα έχει προβλήματα όσο αφορά στο ότι θα χρειαστούν τεράστια πτερύγια / μεγάλη κόντρα / θα ανάψουν τα τυλίγματα κτλ

    Tώρα πειραματίζομαι με άλλα 2 - 3 μοτέρ βάζοντας τους μισούς σε πάχος μαγνήτες (και μοτέρ με όσο γίνεται μικρό μήκος ρότορα και στάτη) γιατί το μεγάλο μήκος ρότορα παρουσιάζει και μεγάλη κόντρα. (ίσως στην δική σου περίπτωση που έχεις μεγάλο μήκος ρότορα και με τους σχετικούς μαγνήτες που έβαλες να έρχεται νορμάλ στο γύρισμα ) . Όλα παίζουν . αλλά δες και την αντικατάσταση του μεταλλικού ρότορα με τεφλόν και πες μου τις εντυπώσεις .

    Σε ρότορα με τεφλόν , τα ρουλεμάν και οι άξονες δεν "μαγνητίζουν" και δεν κάνουν παρεμβολές στην τάση και στην απόδοση.
    Σε ρότορα όπως έχει χωρίς τεφλόν οι άξονες μαγνητίζουν και υπάρχουν παρεμβολές (μέτρα την φάση με το σασί)
    Εφόσον, όπως λες και εσύ "το γύρισες" με ένα απλό τρυπάνι των 500W, τότε η γεννήτρια σου δεν πρέπει να έβγαλε ΟΥΤΕ 200 - 300W στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ περίπτωση. (μη σου πω οτι πιθανότατα να ήταν κάτω απο 100VA) !!!
    Απλή φυσική είναι.....

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  4. #64
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Στο μοτέρ που έκανα αρχικά είχε επιτυχία 90V και περίπου 50 με 60 αμπέρ (φοβερή κόντρα στο γύρισμα και κατέληξα ότι κάνει μόνο για υδροστρόβιλο) το γύρισμα το έκανα με απλό τρυπάνι των 500W .
    ένα κόμα, μια τελεία ξεχασες Πέτρο.
    δηλαδή η μέτρηση 5.0Α με 6.0Α έχει μεγαλη διαφορά απο το 50 με 60 Α.

    που είναι αυτό το φανταστικό μοτέρ να το δούμε να βγαζει 50Α;

    εχει σημασία και το πάχος του σύρματος που βγαζει τα "50Α"

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spark : 05-03-15 στις 21:58

  5. #65
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Αλλο το ρευμα βραχυκυκλωσης και αλλο η ταση ανοιχτοκυκλωσης.

    Μπορει να εβγαλε 90V ή 50Α προφανως μαλλον δεν εβγαλε και τα δυο ταυτοχρονα.

    Δυστηχως δεν υπολογιζουμε ετσι την ισχυ, μακαρι να ηταν ολα τοσο ευκολα.

    Ο ποιο απλος τροπος που μπορω να σκεφτω τωρα ειναι με το να εβαζες στην εξοδο τις γεννητριας ενα μεταβλητο φορτιο μεχρι να πεσει η ταση στο μισο, τοτε θα ηξερες την εσωτερικη αντισταση και την μεγιστη ισχυ που μπορει να βγαλει για τις δεδομενες στροφες!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Η απόδοση του software αντιτίθεται στον νόμο του Moore...

  6. #66
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    ή πιο απλά ακόμα, όταν η ένταση βρισκόταν στα 50Α (!!) πόση ήταν η τάση ??
    Το πιο πιθανό είναι η μέτρηση τάσης να έγινε με ένα απλό πολύμετρο στην θέση AC και εφόσον η "γεννήτρια" δεν δίνει ημίτονη τάση στα 50Hz, το πολύμετρο είχε λάθος ένδειξη τάσης !!

    .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  7. #67
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον, όπως λες και εσύ "το γύρισες" με ένα απλό τρυπάνι των 500W, τότε η γεννήτρια σου δεν πρέπει να έβγαλε ΟΥΤΕ 200 - 300W στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ περίπτωση.
    λογικό αυτό που λες και το έχω υπόψη . Σημειώνω όμως ότι δεν είμαι ειδικός των μετρήσεων . (έχω παραθέσει βίντεο της δοκιμής του μοτέρ , αν θυμάμαι καλά στο θέμα "αυτονομία οικίας " ) . στην δοκιμή (αν βρεις το βίντεο) οπωσδήποτε το τρυπάνι των 500W ζοριζόταν αφάνταστα . το ίδιο και με μεγαλύτερο τρυπάνι που το δοκίμασα αργότερα . Επίσης το έδωσα το συγκεκριμένο μοτέρ σε έναν συνταξιούχο ηλεκτρονικό να το τσεκάρει και ο ίδιος και μου έδωσε την ίδια εκτίμηση.
    Στο βίντεο και στην δοκιμή με τρυπάνι παρόλο το ζόρι που είχε . Το πολύμετρο μου μετράει μέχρι τα 20 αμπέρ, και οι στροφές δεν ήταν πλήρεις . Ούτε ο φίλος που το έδωσα για τεστάρισμα μπόρεσε να εξακριβώσει τα ακριβή αμπέρ καθώς τέτοια αμπερόμετρα δεν τα έχουν όλοι και η εκτίμηση έγινε προσεγγιστικά .
    μη σου πω οτι πιθανότατα να ήταν κάτω απο 100VA
    Όταν βρεις το βίντεο και το δεις ότι έχω συνδέσει 2 λάμπες αυτοκινήτου 65W έκαστη (αν θυμάμαι καλά ) (και λίγο αργότερα και 4 λάμπες ) μου τις έκαψε "σπίρτο" , οπότε ανέβασε λίγο την δική σου εκτίμηση περί 100VA. (και αυτό που κάηκαν οι λάμπες προτού καταφέρει το μοτέρ να πιάσει τις πλήρεις στροφές ).

    εχει σημασία και το πάχος του σύρματος που βγαζει τα "50Α"
    1,20 και 5 φασικό (άσχετος στις περιελίξεις αλλά έτσι το έκανα) δες και εσύ το βίντεο που είπα παραπάνω . Επίσης μαγνήτες νεοδυμιου και άλλα κολπάκια

    .ή πιο απλά ακόμα, όταν η ένταση βρισκόταν στα 50Α (!!) πόση ήταν η τάση ??
    Το πιο πιθανό είναι η μέτρηση τάσης να έγινε με ένα απλό πολύμετρο στην θέση AC και εφόσον η "γεννήτρια" δεν δίνει ημίτονη τάση στα 50Hz, το πολύμετρο είχε λάθος ένδειξη τάσης !!
    Έγινε με 5 ανορθώσεις (γέφυρες των 35 αμπερ ) και στις 5 φάσεις του μοτέρ σε DC μέτρηση (θα μου πεις πως μέτρησα ~50 αμπέρ με ανορθώσεις των 35Α) αλλά όπως είπα παραπάνω αυτό έγινε με πρόχειρη εκτίμηση από το άνετο ξεπέρασμα των 20 αμπέρ σε μειωμένες στροφές (που μπορούσα να το γυρίσω με το συγκεκριμένο τρυπάνι) και η εκτίμηση οπωσδήποτε θα συμφωνήσω ότι είναι λάθος . Άσε και ότι το ξεπέρασμα των 20 αμπέρ δεν είναι και κάτι αστείο.
    Θα προβάλω και εδώ το συγκεκριμένο βίντεο της δοκιμής που έκανα που τώρα δεν το βρίσκω καθώς ίσως να μην είναι στο θέμα "αυτονομία οικίας " αλλά κάπου αλλού που δεν μπορώ να θυμηθώ. Ευχαρίστως να κάνω μετρήσεις με τους δικούς σας όρους , (όπως απαιτούνται για σωστή μέτρηση) αλλά μην μου ζητάτε να πάω να βρω αμπερόμετρα της κλίμακας άνω των 50 αμπέρ!! .

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #68
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα μια εκτίμηση του φίλου Rodopi για το δικό του μοτέρ ως έχει . (βολτάζ / αμπέρ / πόσο κοντράρισμα ) για να κάνουμε συγκρίσεις και να αποκτούμε αμοιβαίες εμπειρίες και συμπεράσματα.

    Επίσης ένα καίριο ερώτημα σε αυτούς που "κράζουν" τα μοτέρ πλυντηρίου . Το δυναμό του αυτοκινήτου βγάζει αν θυμάμαι καλά και 80 - 100 αμπέρ . Έτσι δεν είναι ? (κατανοητό ότι αυτά δουλεύουν σε πολλές στροφές) ... αλλά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί να μην βγάζει και ένα μοτέρ διπλάσιου όγκου / μήκους σύρματος / ισχυρότερου μαγνητικού πεδίου / κτλ κτλ ? Για σκεφτείτε το

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #69
    Μέλος Το avatar του χρήστη rodopi
    Όνομα
    ..
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Grid Tie Inverter For Wind Turbine, 3 phase, DumpLoad, MPPT..

    http://www.aliexpress.com/item/Free-...287270059.html

    Βρίσκεται στην Ελλάδα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ___________________
    Μαγνητική αγάπη

    ____________________________

  10. #70
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον, όπως λες και εσύ "το γύρισες" με ένα απλό τρυπάνι των 500W, τότε η γεννήτρια σου δεν πρέπει να έβγαλε ΟΥΤΕ 200 - 300W στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ περίπτωση. (μη σου πω οτι πιθανότατα να ήταν κάτω απο 100VA) !!!
    Απλή φυσική είναι.....

    .
    http://tinypic.com/player.php?v=t9ih3d&s=6#.VPjgsXysUhA

    Απλή φυσική !! (να τα πετάξεις τα παλιά βιβλία φυσικής που σε άφησαν πίσω) και πρόσεξε αναλυτικά το βίντεο με πόσες στροφές γυρίζει (περίπου 100 στροφές αντί των 2000 ενός δυναμό αυτοκινήτου) στο βίντεο ήταν τεστ με 2 Χ 65Watt λάμπες και παρομοίως κάηκαν όταν έβαλα Χ 4 λάμπες . Φτιάξε μου πτερύγια για υδροστρόβιλο και έλα να το συζητήσουμε μετά πόσο "μαρσάρει" το εργαλείο. (το τρυπάνι επίτηδες το είχα σε χαμηλές στροφές γιατί φοβόμουν να μην σκάσει η μπομπίνα από το κοντράρισμα !)

    ένα κόμα, μια τελεία ξεχασες Πέτρο.
    δηλαδή η μέτρηση 5.0Α με 6.0Α έχει μεγαλη διαφορά απο το 50 με 60 Α.
    Φέρε μου άλλες 50 Χ 65 Watt τέτοιες λάμπες ... και αν σου τις κάψω να με συγχωρέσεις ....

    Στο παρακάτω βλέπε παράγραφο #18 έως #19
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...E7%F1%DF%EF%F5
    Και όσοι έχουν αντιρρήσεις περί "φυσικής" . εδώ είμαστε !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 06-03-15 στις 01:58

Σελίδα 7 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προς αναζήτηση γαντιών για εργασίες με οξέα
    By alefgr in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-16, 00:25
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-14, 02:29
  3. ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΑ
    By GT72 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-11, 17:08
  4. ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΑ
    By TRIAC in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-09, 13:05
  5. βοήθεια με εργασίες στο PSpice
    By glaza in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-08, 12:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας