Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Κατασκευή L_Meter (Πηνιόμετρο) μεγάλης ακριβείας.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή Κατασκευή L_Meter (Πηνιόμετρο) μεγάλης ακριβείας.

    Το όργανο αυτό μετράει την αυτεπαγωγή του πηνίου, η αρχή λειτουργίας του στηρίζεται σε ένα ταλαντωτή LC (Πηνίο , πυκνωτής). Τις απαντήσεις γιατί έχει μεγάλη ακρίβεια θα τις βρείτε στην θεωρία που είναι ενσωματωμένη μέσα στην εφαρμογή , επίσης μέσα στην εφαρμογή θα βρείτε πως λειτουργεί καθώς και τα αρχεία PCB , HEX και τα υλικά για να κατασκευάσετε το όργανο , με άλλα λόγια μέσα στην εφαρμογή έχουν ενσωματωθεί όλα όσα χρειάζονται για την κατασκευή καθώς και οι απαντήσεις για τυχόν απορίες. Το κόστος δεν θα ξεπεράσει τα 12-15 € . Για την εμφάνιση των δεδομένων αντί για ξεχωριστή LCD οθόνη χρησιμοποιεί την επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή για να κατεβεί το κόστος , η σύνδεση της πλακέτας με τον υπολογιστή γίνεται μέσου RS232 ή USB με καλώδιο USB to RS232.
    Τα πνευματικά δικαιώματα της κατασκευής και του σχεδιασμού μου ανήκουν Copyright © 2014 και δεν επιτρέπω την εμπορική διάθεση από τρίτους του μετρητή αυτεπαγωγής επιτρέπω μόνο την προσωπική κατασκευή και χρήση για πειραματισμούς.
    Το πρόγραμμα μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ

    73 de SV1HAG
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  LMETER.jpg Εμφανίσεις:  771 Μέγεθος:  140,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  L_Meter.jpg Εμφανίσεις:  645 Μέγεθος:  146,5 KB  

    21 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 05-03-15 στις 21:02

  2. 21 μέλη ευχαρίστησαν τον SV1HAG για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (04-04-15), αλπινιστης (26-03-15), airgeorge (05-10-17), bchris (26-02-15), CLOCKMAN (23-02-15), Dbnn (08-03-15), dias0 (22-02-15), ezizu (26-02-15), GiwrgosTH (04-03-15), kostas_dh (23-02-15), kwstas92 (25-02-15), lepouras (26-02-15), manolena (23-02-15), Marc (25-02-15), MHTSOS (26-02-15), rep (05-03-15), SeAfasia (22-02-15), Spark (22-02-15), spirakos (23-02-15), TSAKALI (23-02-15), usa (23-02-15)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ για την παρουσίαση Γιάννη....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SeAfasia για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SV1HAG (22-02-15)

  5. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη gsouf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    487

    Προεπιλογή

    Πολυ ωραιο φαινεται μπραβο θα το ψαξω και για μενα ,αλλα να ρωτησω το μεγαλης ακριβειας που λες το πηγες καπου για διακριβωση η το συγκρινες με καποιο αλλο οργανο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Γιαννη αφού όπως λες η αρχή λειτουργίας του στηρίζεται σε ένα ταλαντωτή LC (Πηνίο , πυκνωτής) τοτε θα μπορεί να μετρήσει και πυκνωτές οταν έχουμε γνωστό το πηνίο , σωστά ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ ωραιο φαινεται μπραβο θα το ψαξω και για μενα ,αλλα να ρωτησω το μεγαλης ακριβειας που λες το πηγες καπου για διακριβωση η το συγκρινες με καποιο αλλο οργανο?
    Νομίζω αν διαβάσεις τα pdf αρχεία και ειδικά την θεωρία και την λειτουργία πιστεύω να καταλάβεις για τον τίτλο που έχω βάλει

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη αφού όπως λες η αρχή λειτουργίας του στηρίζεται σε ένα ταλαντωτή LC (Πηνίο , πυκνωτής) τοτε θα μπορεί να μετρήσει και πυκνωτές οταν έχουμε γνωστό το πηνίο , σωστά ?
    Γεια σου Κώστα ναι μπορεί να μετατραπεί σε LC meter απλά εγώ έχω μια ένσταση ότι αυτά τα όργανα που στηρίζονται σε LC κύκλωμα δεν είναι σωστό να μετρούμαι π.χ. ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές όπως δεν βάζουμε σε κύκλωμα LC ηλεκτρολυτικό πυκνωτή πως έχουμε την απαίτηση να παρεμβάλουμε παράλληλα σε αυτό το όργανο ένα ηλεκτρολυτικό πυκνωτή λόγου ότι οι συχνότητες φόρτισης εκφόρτωσης είναι υψηλές όπως βλέπω κατά κόρον να μετρούν κάποιοι με τέτοια όργανα , βέβαια κεραμικούς ή μίκας ή πολυεστέρα με αλλαγή του αλγόριθμου μετατρέπεται σε LC meter από L_Meter πανεύκολα , αλλά επειδή εμένα προσωπικά μου χρειαζόταν L_Meter και όχι καπασιτόμετρο παρουσιάζω αυτό . Καπασιτόμετρα έχω φτιάξει δύο τα οποία εκτός του blog μου τα έχω ποστάρω και εδώ το ένα είναι με το 555 timer με την RS232 και ένα άλλο για να μετράω ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές με pic 16F628A ο οποίος μετράει την φόρτιση και εκφόρτωση του πυκνωτή και στηρίζεται στην θεωρία του RC .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Γιαννη το καπασιτομετρο συνήθως δεν το έχουμε για ηλεκτρολυτικους ( εγω τουλάχιστον ) αλλα για κεραμικούς και μάλιστα απο μερικά pF έως μερικά μF

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    θα το δοκιμάσω Γιάννη όπως ειχα κατασκευάσει και το καπασιτόμετρο σου αν θυμάσαι. Ηταν και η 2η μου κατασκευη σε pcb με αποχάλκωση!
    Τώρα κανα μήνα κατασκευάζω ένα σταθμό κόλλησης ελεγχόμενο, η επόμενη μου κατασκευή θα ειναι το πηνιόμετρο σου. Ετσι να γεμίζει ο πάγκος DIY κατασκευές.

    Να είσαι καλά για την προσπάθεια σου και τις γνώσεις που μοιράζεσαι

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Γιάννη μπράβο για την κατασκευή και για την προσέγγιση που έκανες.Επειδή αυτό τον καιρό ψάχνω ένα όργανο που να μπορεί να μετράει nH, διαβάζω ότι είναι σχετικό και ενδιαφέρον.Κατέβασα την εφαρμογή σου και διάβασα τα pdf.Εξακολουθώ όμως να μην καταλαβαίνω τον τρόπο που πετυχαίνει την ακρίβεια την οποία υποστηρίζεις καθώς επίσης και τον τρόπο με τον οποίο έλεγξες την ακρίβεια του οργάνου.Αν έχεις κάποια πρότυπη αυτεπαγωγή ή κάποιο πρότυπο όργανο μέτρησης αυτής.Αν θέλεις ανάλυσε το λίγο αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    LC Tank και colpitts oscillator....
    μια χαρά ιδέα Γιάννη...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. καπασιτόμετρο – Πηνιόμετρο
    By antonisc in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-17, 17:21
  2. Αντιστάσεις Ακριβείας 500Ω
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-13, 11:40
  3. Κλανόμετρο ακριβείας.
    By leosedf in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-13, 10:34
  4. Κατασκευή θερμομέτρου ακριβείας με το DS1621 για τον υπολογιστή
    By SV1HAG in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-12, 05:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας