Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 52

Θέμα: Συστάσεις - Προειδοποιήσεις προς κάθε επίδοξο αγοραστή Laptop

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Ολα εχουν περιορισμους αυτο ειναι το μονο σιγουρο, ομως οχι επειδη δεν γινεται καλυτερο, απλα επειδη δεν το θελουν να ξοδεψουν περισσοτερα για ποιοτητα. Παντως απο το service της sony ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Μια φορα ειχε χαλασει ενα psp που ειχα, στειλαν κουριερ το πηρε, το εξετασαν και μου στειλαν καινουριο, κι ολα αυτα σε 2 μερες..!!

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα εχουν περιορισμους αυτο ειναι το μονο σιγουρο, ομως οχι επειδη δεν γινεται καλυτερο, απλα επειδη δεν το θελουν να ξοδεψουν περισσοτερα για ποιοτητα.....
    Αυτό το είπαμε ξεκάθαρα! Αντίθετα μάλιστα, στην ίδια ονομαστική αξία, σου υποβαθμίζουν την ποιότητα! Άμα θέλεις (σου λένε!)... Εμείς έτσι γουστάρουμε!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....Παντως απο το service της sony ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Μια φορα ειχε χαλασει ενα psp που ειχα, στειλαν κουριερ το πηρε, το εξετασαν και μου στειλαν καινουριο, κι ολα αυτα σε 2 μερες..!!
    Δεν είχε όμως και την τιμή ενός ανάλογου Κατηγορίας ΥπερΣαβούρα, που θα έπαιρνες από το ΚΑΙΣΙΟ ΑΕ, (λέμε σε στυλ TURBO-X).
    Κάποιες εταιρείες προστατεύουν, μόνες τους, το κύρος τους στην Αγορά... Ακόμα και η Sony, όπως και όλοι, πήγε κάποτε να 'το παίξει Μονοπωλιακή'... Έκανε κάτι 'χοντράδες... Της γύρισε ο κόσμος την πλάτη. Πάτωσαν οι πωλήσεις κάτι 'αστεριών' της. Κι 'ήρθε κι ίσιωσε'!!
    Όλες όσες βλέπεις ότι προσέχουν το όνομά τους, στην Αγορά, έχουν -προφανώς- μεγάλον ανταγωνισμό στην κατηγορία πελατών στην οποία απευθύνονται.
    Το ΚΑΙΣΙΟ απευθύνεται -κυρίως- σε Σαβουροκυνηγούς, Σαβουροσυλλέκτες, Βαθείς Γνώστες Υλικού/Λογισμικού, και Απελπισμένους.
    Γι' αυτό και θα σε πρήξουν, μέχρι να βαρεθείς να κυνηγάς το δίκιο σου, και να πάρεις καινούργια ΥπερΣαβούρα.
    Σου αλλάζει τα φώτα από αξιοπιστία, Service, κλπ... Αλλά πάρα πολλοί ξαναγυρνούν εκεί!!!
    ...Διότι 'πουλάει' ΤΖΟΓΟ στον χώρο της Πληροφορικής. Αγοράζεις κάτι φτηνιάρικο, όπως ένα 'Ξυστό'.... Αν κερδίσεις, 'Μαγκιά σου!'!!! .....Τις περισσότερες, όμως, φορές χάνεις!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα εχουν περιορισμους αυτο ειναι το μονο σιγουρο, ομως οχι επειδη δεν γινεται καλυτερο..........
    Κάτσε! Τώρα το πρόσεξα καλά αυτό που γράφεις!
    Δεν μπορεί να σοβαρολογείς, έτσι όπως διαβάζεται, αυτό που γράφεις!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....ομως οχι επειδη δεν γινεται καλυτερο..........
    Η ισοπεδωτική γενίκευση, θά' λεγα ότι μπορεί να έχει πρόβλημα...
    Δηλαδή εννοείς, ότι μπορείς να δουλεύεις επί 24 ώρες το 24ωρο, ασταμάτητα, επί 366 ημέρες στον χρόνο;.... Αλλά δεν το κάνεις επειδή δεν θέλεις;....
    Υπάρχουν Φυσικοί, Χημικοί, Βιολογικοί κλπ Νόμοι!!! Η παραβίασή τους -απλώς- δεν έχει νόημα!
    Και δικιά σου δουλειά να έχεις, και να θέλεις να υπερ-εργαστείς δουλεύοντας για την πάρτη σου, δεν μπορείς να υπερβείς κάποιες σταθερές. Θα λιποθυμήσεις, θα πέσεις ξερός, θα πεθάνεις, και -τελικά- δεν θα γίνει και η δουλειά που ήθελες!
    Ούτε η δική σου απόδοση αυξάνεται πέρα από ένα όριο! Έχει κι αυτή τους δικούς της περιορισμούς.
    Η Ανθρώπινη Εξέλιξη έγκειται στο να πηγαίνει τα όρια (περιορισμούς) αυτά, όλο και μακρύτερα.
    Όμως... Είπαμε!! Το 'Άπειρον' και το Αόριστον' είναι έννοιες ασύλληπτες από τον Ανθρώπινο Νου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Εσυ καταλαβες απ αυτα που εγραψα οτι μιλησα για κατι που θα δουλευει επ απειρον?? Δεν υπαρχει τιποτα που να μπορει να το κανει αυτο, οπως ουτε και ο ανθρωπος μπορει να το δουλευει επ απειρον. Ομως το να κανεις μια συσκευη να δουλευει 10 ωρες τη μερα χωρις σε 2 χρονια να χαλασει, ναι, κατα τη γνωμη μου γινεται

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..... ο άλλος μπορεί να θέλει να παίζει 3 μέρες σερί, γι αυτό το πήρε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....Ομως το να κανεις μια συσκευη να δουλευει 10 ωρες τη μερα χωρις σε 2 χρονια να χαλασει, ναι, κατα τη γνωμη μου γινεται
    Άλλο το '3 μέρες σερί', κι άλλο το '10 ώρες τη μέρα'!
    Σχεδόν όλοι ξεκινούν για 'λίγη ωρίτσα... ούτε μισάωρο!' και φτάνουν πέρα από το '3 μέρες σερί'. Στο 'λίγη ωρίτσα... ούτε μισάωρο!', οι μεν κονσόλες 'φυσάνε', τα δε περισσότερα Laptop τα καταφέρνουν σχετικά χαλαρά. Ίσως και στο 10ωρο, που γράφεις, αναφορικά με τις κονσόλες.
    Και μάλιστα στο ημερήσιο δεκάωρο θα πρέπει να 'παίζουν' οι σοβαροί κατασκευαστές (για κονσόλες).
    Ο ΚΑΙΣΙΟ δίνει δεκάωρο στα λόγια... Όταν τους το ζητήσεις εγγράφως, αρχίζουν τα "Μα... Μου...".

    Το 10ωρο αυτό όμως -το πιθανότερο- δεν ισχύει για τα Laptop (σε λειτουργία Gaming). Αυτό θα πρέπει να το ξεκαθαρίσω πλήρως, πριν 'σκάσω' τα ωραία μου λεφτούλια. Όπως θα πρέπει να ξεκαθαρίσω πλήρως και τις συνθήκες τέτοιας λειτουργίας (θερμοκρασία χώρου, συνθήκες εξαερισμού, κλπ).
    Όταν όμως ο χρήστης αρχίζει να 'ξεχνιέται', απαιτώντας κιόλας, τα πράγματα αλλάζουν!
    Αν απαιτεί, οι 10 ώρες να γίνουν 11, έτσι απλά, το πιθανότερο είναι ότι θα έχει πρόβλημα...
    Ακόμα και ο ακριβός/σοβαρός κατασκευαστής θα μου πει: "Φίλε, 1 ωρίτσα τη μέρα, σημαίνει 15,5 πρόσθετες ημέρες στον χρόνο, ή 31 πρόσθετες ημέρες στη διετή εγγύηση (που ζητάς)! ...Συγγνώμη! Αλλά δεν σ'τις χαρίζω!
    Αν θέλεις, το επόμενο/ακριβότερο μοντέλο δίνει 60 πρόσθετες ημέρες στον χρόνο, ---> ~4 πρόσθετες ωρίτσες την ημέρα!... Αλλά κοστίζει και 1,5 φορά την αξία της κονσόλας, που έχεις!!!! .......Διαφορετικά......
    Σε παρατεταμένη παραβίαση των περιορισμών ασφαλείας, όλες οι συσκευές αρχίζουν να προειδοποιούν για επερχόμενα προβλήματα! ...Κι ο έχων ώτα ακουέτω!

    Ο κάθε χρήστης μιας μηχανής, μπαίνει στη θέση (και στη φιλοσοφία) ενός εργοδότη. Πληρώνει την μηχανή (αξία αγοράς, ενέργεια, συντήρηση, ανταλλακτικά, αναλώσιμα, κλπ) προκειμένου να έχει -ως ανταπόδοση- το έργο παραγωγής της κάθε μηχανής.
    Η συνεργασία -στην περίπτωση αυτή- θα εξαρτηθεί μόνο από την πλευρά του εργοδότη.... Διότι ο εργαζόμενος έχει -ευθύς εξ'αρχής- αποσαφηνίσει τους όρους, τις συνθήκες εργασίας του, όπως και την απόδοσή του. Αν ο εργοδότης συμφωνήσει στην αρχή, και στην πορεία αρχίσει να παραβιάζει λίγο-λίγο τους όρους του αρχικού συμβολαίου/συμφωνίας, ο εργαζόμενος θα προειδοποιήσει (όπως πρέπει). Αν ο εργοδότης τον αγνοήσει (αρκετές φορές 'επιδεικτικά'), τότε -σε κάποια (συνήθως ανύποπτη) στιγμή ο εργαζόμενος θα σταματήσει να εργάζεται λόγω 'σοβαρής βλάβης της υγείας του' (CPU, GPU, RAM, ο,τιδήποτε).

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    533

    Προεπιλογή

    Θα μου επιτρέψετε να πω την άποψή μου για turbo-x κλπ.... Προσωπικά έχω πάρει 2 turbo-x: 1 netpc και 1 λαπτοπ.
    Σε καμιά περίπτωση δεν θεωρώ ότι είναι ένα φθηνό υπερ-μηχάνημα...
    Κάθε ένας πρέπει να αξιολογεί τι θέλει.
    Το netpc το είχα πάρει δωρεάν με 2 χρόνια συμβόλαιο σε broadband vodafone. Ο λόγος που είχα πάρει αυτό, και δεν το μετάνιωσα είναι γιατί είχε τον μεγαλύτερο δίσκο και ενσωματωμένο το modulακι για το 3g... Του έχω φερθεί αρκετά βάναυσα και δεν είχε πρόβλημα (κυρίως μηχανικές καταπονήσεις). Βέβαια δεν έπαιξα παιχνίδια... εμαιλ, ιντερνετ και ταινίες στα ταξίδια (divx όχι καμιά τρελή ανάλυση).

    Το λαπτοπ το πήρα για την μητέρα μου που η χρήση είναι εμαιλ, ιντερνετ και τετρις.... πάλι μια χαρά είναι.
    Το δικό μου λαπτοπ για δουλειά είναι toshiba...απλόν μεν αλλά αξιόπιστο...

    Τι θέλω να πω με τα παραπάνω... ότι πληρώνεις παίρνεις.... .
    Πρέπει όμως να παίρνεις αυτό που χρειάζεσαι.

    Θυμόσαστε τα πρώτα ελληνικά brandname λαπτοπ που είχαν βγει με motherboard από desktop και επεξεργαστές desktop; Η μπαταρία κράταγε για 30 λεπτά και αν έπαιζες παιχνίδι παραμορφωνόταν το πλαστικό περίβλημα από ζέστη... ε και αυτά είχαν βοηθήσει πολύ κόσμο να έχει ενα φθηνό μηχάνημα να κάνη την δουλειά του, εφόσον ήθελε ένα εργαλείο δουλειάς.

    Δεν θα έπαιρνα ποτέ "ακριβό" μοντέλο από local brandname αλλά τα οικονομικά μοντέλα για σωστή χρήση θεωρώ ότι δεν είναι κακή περίπτωση, με λίγη τύχη μαζί...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosecon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μου επιτρέψετε να πω την άποψή μου για turbo-x κλπ.... Προσωπικά έχω πάρει 2 turbo-x: 1 netpc και 1 λαπτοπ.
    Σε καμιά περίπτωση δεν θεωρώ ότι είναι ένα φθηνό υπερ-μηχάνημα...
    Κάθε ένας πρέπει να αξιολογεί τι θέλει..........
    Δείχνεις κι εσύ να έχεις κάποια πείρα σχετική με το αντικείμενο.... Αυτό ακριβώς εννοώ όταν έφτασα να αναφέρομαι σε ΟικονομοΤεχνική Μελέτη, πριν την Αγορά.
    Όπως και να το κάνουμε: Επειδή ρόδες έχει το ποδήλατο, ρόδες και το φορτηγό, δεν σημαίνει αυτό ότι μπορείς να πάρεις ποδήλατο, έχοντας την απαίτηση να 'τραβήξεις' καρότσα με μπάζα.
    Εσύ πήρες αυτά τα δύο TURBO-X μηχανάκια, αλλά τα έβαλες τα λειτουργούν στο 50%~75% των δυνατοτήτων τους. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα σταθερή και σωστή λειτουργία τους... Δεν μας έγραψες την ηλικία τους...
    Ωστόσο, φαντάζομαι ότι, με τέτοια χρήση, θα ξεπεράσουν το όριο της διετίας, αν όχι και τετραετίας.
    Εγώ έχω ένα διπύρηνο PC, TURBO-X, από τη δουλειά, περίπου οκταετίας (αν όχι παραπάνω). Λειτουργεί άψογα, καθώς τα παιχνίδια που παίζω είναι απλούστατα MAHJONG, και παλιά παιχνιδάκια επιπέδου DOS. Ακούω μουσική (τα mp3 μου), ενώ είμαι στο Forum αυτό, στις επισκευές, ή σε κάποιο άλλο για Η/Υ. Αυτή είναι όλη-όλη η χρήση του.
    Έτσι ακριβώς όπως το είπες: Όταν μου το έδωσαν, καινούργιο, πλήρωσα ελάχιστα, είχε ένα ψιλο-πρόβλημα στην on-board GPU. (Μου χάρισαν μια μεταχειρισμένη add-on). Έκανε κι αυτή άψογα τη δουλειά της (λειτουργούσε υπο-χαλαρά..... ~μάλλον κοιμόταν σχετικά με τις δυνατότητές της και τις απαιτήσεις μου).

    Όμως γεγονός είναι: Ο,τι Laptop, PC, TURBO-X έχω παραλάβει ως εταιρεία, τρέμει το φυλλοκάρδι μου, αν θα πάρει μπρός και πόσο θα κρατήσει...
    Το τι τρέξιμο είχα από παλαβές ζημιές, όσο αγόραζε η εταιρεία PC TURBO-X δεν λέγεται.
    Παλιά (εποχή Windows XP, Service Pack 1) είχα βριστεί χυδαία με το Service τους, για απαράδεκτο δούλεμα. Πήγαινε χτεσινο-επισκευασμένο PC, στο Service, με πλήρη περιγραφή του προβλήματος. Επέστρεφε, μαζί με ένα κάρο πιστοποιητικά επισκευών, ελέγχων, κλπ, και το πρόβλημα παρέμενε εκεί αγκιστρωμένο!!!
    Μέχρι που έριξα ένα ξενύχτι στον χώρο του δικού μας Service (για ιατρικά μηχανήματα) και βρήκα μόνος μου την αιτία, που δημιουργούσε το πρόβλημα....
    Θα ξεφύγει πολύ το Θέμα, αν κάτσω να το αναλύσω... Απλώς είχα την πρώτη -ισχυρότατη- ένδειξη, ότι το Service του ΚΑΙΣΙΟ, πρόκειται περί ενός τσούρμου ασχέτων, που βαφτίζονται τεχνικοί υπολογιστών. Για να φανταστείτε πόσο Απάτη ήταν το πακέτο των ελέγχων λειτουργίας, ο PCής κόλλαγε, κάθε φορά, πριν τα Windows ολοκληρώσουν το 'φόρτωμά' τους, και παραδώσουν τον έλεγχο στον χρήστη. Κοινώς: After Sale's Service: 0!!!
    Αρκετά μηχανήματα με 'βρεφική θνησιμότητα'... Έφτασαν και στο θράσος, μετά από κάποιες μέρες ταλαιπωρίας, σε κάποια άλλη περίπτωση, να αφήσουν και υπονοούμενο πληρωμής (για τη βλάβη). Φυσικά εκεί επενέβη άνθρωπος από τη δική μας διοίκηση, μίλησε σε κάτι 'Γαλλικά' με κάποιον υψηλόβαθμο από το Καίσιο, κι ήρθαν τα πράγματα και ίσιωσαν.

    Κάποτε, ~το 1988, όταν 'περπάταγαν' τα πρώτα TURBO-X 8088 με ταχύτητες CPU 4MHz και turbo 8MHz, RAM 560kB (on board), GPU Hercules (on board επίσης), δισκέτα μεγάλη, και δίσκο (κατηγορία "γκουμούτσα") με την ασύλληπτη χωρητικότητα των 20MB.... Έτρεχαν με DOS 3.30 (10 δισκέτες υπόθεση).
    Τότε τα TURBO-X ήταν απλά και 'σκυλιά'. Όταν το ΚΑΙΣΙΟ έκανε το 'μεγάλο άνοιγμα', όλα αυτά χάθηκαν! Αξιοπιστία, Service, ειλικρίνεια.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    533

    Προεπιλογή

    Για την πληρότητα του θέματος το net pc είναι 4+ χρονών και το λαπτοπ 3+

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    ένα μεγάλο πρόβλημα είναι και η κάθε ψύξη του laptop
    για παράδειγμα
    μπορείς να πάρεις ένα με i5,με μια κάρτα γραφικών 1gb και 8 ram
    και αντίστοιχα ένα με i7,με μια κάρτα 2gb και 16 ram
    και μόνο λόγο ψύξης το πρώτο μπορεί να δουλεύει καλύτερα !
    εγώ πάντως παίζω games στο laptop και βαριά σχετικά
    αλλά δεν κάθομαι όλη μέρα
    απλά έχω φτιάξει μια βάση και του βαράω αέρα εκεί που πιάνει θερμοκρασίες
    και του αλλάζω και πάστες και δεν μου έχει πάθει τίποτα !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    οποτε ενας σημαντικος παραγοντας οταν αγοραζουμε φορητο υπολογιστη περα απο cpu μνημες κλπ ειναι:
    -να ειναι κατασκευασμενο για τροπικα κλιματα
    -να ειναι κατασκευασμενο για τριχωτα μπουτια

    3 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Logout κάθε τρείς και λίγο...
    By SV1JRT in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-18, 12:26
  2. Ρελε διαφυγής σε κάθε πίνακα?
    By freebil in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-16, 04:43
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-15, 22:14
  4. Κάθε <Κριτς> και ένα λιγότερο!!!!
    By fark in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-12, 15:53
  5. Χρονοδιακότης ρυθμιζόμενος με ρελαί στην έξοδο για κάθε φορτίο
    By eebabs2000 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-12, 16:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας