Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: δύο τάσεις σε ένα κύκλωμα.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή δύο τάσεις σε ένα κύκλωμα.

    παδιιά εχω ενα κυκλωμα με δύο διαφορετικές τάσεις. η μία ειναι 36v και ή αλλη ειναι 12v. εχω δει ότι πρέπει να συνδέσω τις αρνητικές μεταξύ τους και ουσιάστικά θα εχω ένα - ( μειον) . ειναι σωστο αυτο ή έχω καταλάβει λάθος ?

    επισης κατι ασχετο . μπορεις να χρησιμοποιησεις ένα thermistor με κάποιον απλό τροπο ώστε να μεταβάλεις την τάση σε ένα κύκλωμα. ασ πούμε να το συνδέσεις σε σειρα σε έναν ανεμιστήρα και αναλογα την θερμοκρασια να αυξομειώνει τις στροφές?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    παδιιά εχω ενα κυκλωμα με δύο διαφορετικές τάσεις. η μία ειναι 36v και ή αλλη ειναι 12v. εχω δει ότι πρέπει να συνδέσω τις αρνητικές μεταξύ τους και ουσιάστικά θα εχω ένα - ( μειον) . ειναι σωστο αυτο ή έχω καταλάβει λάθος ?
    επισης κατι ασχετο . μπορεις να χρησιμοποιησεις ένα thermistor με κάποιον απλό τροπο ώστε να μεταβάλεις την τάση σε ένα κύκλωμα. ασ πούμε να το συνδέσεις σε σειρα σε έναν ανεμιστήρα και αναλογα την θερμοκρασια να αυξομειώνει τις στροφές?
    Στο πρώτο που λες θα έχεις ένα κοινό μείον (και μόνο αυτό) και δύο χωριστές τάσεις. Σωστά κατάλαβες.
    Και τα δύο γίνονται Παύλο !!!
    Αν συνδέσεις στην σειρά τις εξόδους των τάσεων, τότε εκεί που έχεις συνδεδεμένες τις δύο τάσεις( το - των 36 και το + των 12) θα έχεις 0 και προς τα" πάνω" θα έχεις π.χ. +36 ενώ προς τα "κάτω" -12 ... σε σχέση πάντα με το σημείο 0 (την ένωσή τους). Στα δύο άλλα άκρα θα εμφανίζεται 48 συνολικά !!!
    Ένα θερμίστορ (αντίσταση θερμομεταβαλλόμενη) σε σχέση με κάποιον συγκριτή ή PWM κύκλωμα μπορεί να το κάνει.
    Όλα αυτά θέλουν σχέδια και φωτό. Δώσε παραπάνω πληροφορίες και εδώ οι φίλοι θα σου βρουν πολλες λύσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 22-05-18 στις 01:27 Αιτία: Αντίθετη έννοια

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (21-05-18)

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    athina
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    νομιζω εννοει να ενωσει τα 2 - μαζι και να εχει διακριτα τα 2+. οποτε να καταληξει με 3 ακροδεκτες απο τα 2 τροφοδοτικα του. 1 +36v, 1 +12v και ενα 0v. φανταζομαι μπορει αρκει να σιγουρεψει πως τα 2 τροφοδοτικα στο - τους εχουν 0v. αλλα ας απαντησει καποιος απ τους πανπολλους πιο εμπειρους απο μενα.
    οσο για το δευτερο μ αρεσει σαν ιδεα κ περιμενω κ γω τις απαντησεις )))

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον slartibartfast για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (21-05-18)

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slartibartfast Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω εννοει να ενωσει τα 2 - μαζι και να εχει διακριτα τα 2+. οποτε να καταληξει με 3 ακροδεκτες απο τα 2 τροφοδοτικα του. 1 +36v, 1 +12v και ενα 0v.

    αυτο εννοούσα. συγνώμη κ. Δημήτρη δεν το εξήγησα. και τα δύο τα τροφοδοτικά δίνουν μηδέν (το ένα ειναι υπολογιστή και και παιρνω απο εκει +12vκιτρινο & 0vμαυρο). και απο το αλλο 36v και 0v.

    το δευτερο τώρα ότι μου καπνίσει. περισσότερο γενική απορία ηταν καθώς κοιταζα ενα θερμιστορ. μην πολυασχολειστε κιολας με αυτα που βγαινουν απο το στομα μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    αν ο ανεμιστήρας είναι μικρός σαν των επεξεργαστών και κάτω. τότε αυτό είναι εύκολο κύκλωμα και δουλεύει καλά.



    https://electronics.stackexchange.co...controlled-fan

    από εκεί και πέρα για ποιο μεγάλους θέλει λίγες μετατροπές το κύκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 21-05-18 στις 22:07
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (21-05-18)

  9. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Βάζω μια εικόνα για να είναι πιο εύκολο να δεις την σύνδεση δύο τροφοδοτικών. Πρέπει να έχουν εξόδους "floating", χωρίς σύνδεση με την γη!


    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να έχουν εξόδους "floating", χωρίς σύνδεση με την γη!
    Όπως τα τροφοδοτικά από pc....


    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως τα τροφοδοτικά από pc....
    Γενικά όλα τα τροφοδοτικά είναι απομονωμένα από το δίκτυο, και τα switching και αυτά με 50Hz μετ/στη στην είσοδο, αλλά μπορεί να τύχει ένα τροφοδοτικό να έχει γειωμένο το "0" της τάσης εξόδου και γι' αυτό το ανέφερα.

    Γενικά τα SMPS modules που βρίσκεις έτοιμα, έχουν το σασί γειωμένο (ξεχωριστός ακροδέκτης για Γη) και την έξοδο floating.
    Τα τροφοδοτικά των PC φυσικά έχουν ενωμένη την γείωση μόνο στο σασί.
    Τροφοδοτικά "πάγκου" όμως εγώ έχω δει τουλάχιστον δύο που είχαν το αρνητικό της τάσης εξόδου ενωμένο με το μεταλλικό σασί ή/και την γείωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τα δύο τα τροφοδοτικά δίνουν μηδέν (το ένα ειναι υπολογιστή και και παιρνω απο εκει +12vκιτρινο & 0vμαυρο). και απο το αλλο 36v και 0v.
    Ωραία λοιπόν !!! Τώρα άκου πως θα δεις τι είναι floating και τι γειωμένο με το σασί. Με σβηστά τα δύο κυκλώματα μέτρα τι αντίσταση σου δείχνει μεταξύ του 0 (μαύρου) και του σασί .... Αν σου δείχνει άπειρο τότε είναι floating (ελεύθερο - επιπλέει), αν σου δείχνει κάποια Μεγαώμ τότε παρεμβάλεται και κάποιο μόσφετ ή κάτι τέτοιο και αν μπει σε λειτουργία θα δείχνει πλέον 0 που σημαίνει ότι γειώνεται αμέσως μετά όταν πάρει εντολή εκκίνησης. Αν σου δείχνει κάποια μικρή αντίσταση κοντά στο μηδέν, τότε είναι γειωμένο.
    Αν κάποιο είναι γειωμένο και του συνδέσεις πάνω του τον θετικό του άλλου, τότε το σασί του θα αποκτήσει θετική τάση κι αυτό μάλλον δεν είναι καθόλου σωστό (όπως εγώ πρότεινα). Αν συνδέσεις τα δύο 0 τότε άν κάποιο είναι γειωμένο θα γειωθεί και το άλλο σε άλλο σασί.
    Ας με επιβεβαιώσει ή όχι κάποιος εμπειρότερος ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 22-05-18 στις 01:32 Αιτία: Αντίθετη έννοια

  13. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Βάζω στοίχημα ότι μόνο το ένα από τα τροφοδοτικά (το ATX) έχει σούκο πρίζα, και σε αυτή τη περίπτωση είναι 100% ΟΚ.
    Η συσκευή που θα τροφοδοτήσει αλήθεια, είναι γειωμένη κάπου?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δύο σε ένα.
    By Πατέντες in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-15, 00:12
  2. Πώς να φτιάξω ένα κύκλωμα με δύο 7 Segment LED? HELP!!!!
    By Chris K. in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-10, 11:20
  3. Δύο (ανεξάρτητες) οθόνες σε ένα PC
    By Panoss in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-08, 00:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας