Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: μετατροπη βολτ σε αμπερ

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    για να μειώσεις την τάση και να αυξηθούν τα A που μπορείς να τραβήξεις χρειάζεσαι DC/DC μετατροπέα
    κάτι σαν αυτό

    http://www.ebay.com/itm/New-DC-DC-LM...item58a6d193ea
    αν και αυτό που σου δείχνω είναι ακατάλληλο για την περίπτωση σου γιατί καταναλώνει μεγάλο ρεύμα (σε σχέση με αυτό που έχεις διαθέσιμο)

    (αν ήταν εναλλασσόμενο θα αρκούσε απλά ένας μετασχηματιστής)

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Κάτι που δεν έγραψε κανείς και νομίζω ότι πρέπει να γραφτεί είναι πως ο,τι μετατροπέα και να βάλεις η ισχύς που μπορείς να πάρεις είναι αυτή που σου λέει το θεώρημα μέγιστης μεταφοράς ισχύος. Μέγιστη μεταφορά ισχύος λοιπόν έχεις μόνο όταν ταιριάξει η αντίσταση του φορτίου με την εσωτερική αντίσταση της πηγής. Η μπαταρία σου λοιπόν έχει σε ανοιχτοκύκλωμα 3V, σε βραχυκύκλωμα 0.1Α όπως λες νομίζω, άρα έχουμε εσωτερική αντίσταση 300Ω. Η μέγιστη ισχύς που μπορείς να πάρεις Ο,ΤΙ και να κάνεις είναι λοιπόν η ισχύς που θα έπαιρνες αν έβαζες ένα φορτίο 300Ω και θα ήταν 7,5mW.
    Αυτό που θα έκανε ένας μετατροπέας θα ήταν με απλά λόγια να μετατρέψει την αντίσταση που βλέπει η μπαταρία έτσι ώστε να πάρεις τη μέγιστη ισχύ από αυτή (φυσικά από αυτή την ισχύ θα πρέπει να τροφοδοτήσεις και τον ίδιο τον μετατροπέα).

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geosignals Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........ναι θα μου πειτε τη ζητα ο τρελοσ μαλλον,ειναι απλοσ μια προσπαθεια για να παρω δωρεαν ενεργεια απο την οξιτητα τησ γησ,εχω καταφερει μεχρι στηγμησ να αναψω λιγο χαμηλα θα ελεγα ενα led.
    θα εκτιμούσα πόλη την βοηθεια σας.
    G.S...
    Φίλε Γιάννη, Πολλή Καλημέρα σου!
    Κατ' αρχάς μου κέντρισες το ενδιαφέρον του 'Τρελού Φυσικού' μέσα μου. crazy-smiley-emoticon.gif
    Συμφωνώ μεν, με όσους έγραψαν πριν από εμένα... Ενέργεια από το 'Τίποτα' και από το 'Πουθενά' -δυστυχώς- δεν μπορείς να πάρεις.
    Μπορείς όμως να βελτιώσεις (αν δεν έχεις φτάσει ήδη στα όρια) την απόδοση της 'μπαταρίας' σου....
    Μιας και -τουλάχιστον στην περιοχή σου- η οξύτητα του εδάφους θεωρείται δεδομένη (δεδομένος ηλεκτρολύτης), γιατί δεν δοκιμάζεις να 'παίξεις' πρώτα με διάφορους πόλους (Ανόδους - Καθόδους) της μπαταρίας; Π.χ. δοκίμασε Χαλκό για τον ένα (από ένα χοντρό μονόκλωνο καλώδιο), και ψευδάργυρο (τενεκέ - κονσέρβα) για τον άλλο πόλο. Μην ξεχάσεις από τις δοκιμές σου, τον γραφίτη (από παλιά-τελειωμένη-κοινή μπαταρία).
    Έτσι, πειραματιζόμενος, και δοκιμάζοντας, θα βρεις πρώτα απ' όλα ποιο ζευγάρι υλικών έχει τη μεγαλύτερη απόδοση για τους πόλους της μπαταρίας σου.
    Μετά, βλέπεις/εξετάζεις αν μπορείς (πώς, και κατά πόσον) να επηρεάσεις τον ηλεκτρολύτη της μπαταρίας σου (οξύτητα του εδάφους).
    Έτσι, αφού φέρεις πρώτα την ίδια την μπαταρία σου στα μέγιστά της, συζητάμε για το 'Πώς θα μπορούσες να της προσθέσεις (ουσιαστικά) Ενέργεια, εξωτερικά;'..... Επειδή, για την ακρίβεια των πραγμάτων, αυτό είναι που ζητάς.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Φιλε Γιωργο,ο φιλος μας ο Γιαννης οπως ειπες το μοναδικο στανταρ που εχει ειναι η οξυτητα του εδαφους.Αυτο που του προτεινεις (να "παιξει" με διαφορα ανοδια η καθοδια) επρεπε να εχει και την προτροπη του ΚΟΣΤΟΥΣ των υλικων σε σχεση με την αποδιδομενη ενεργεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Φίλε Μιχάλη Πολλή Καλημέρα σου!
    1) Σχετικά με Ανόδους - Καθόδους... Στην αρχή, για πειραματισμό, μπορεί να βρίσκει/αξιοποιεί υλικό scrap (π.χ. πόλο γραφίτη, από ξωφλημένες μπαταρίες) common-battery.jpg, από μαλακά μολύβια σχεδίου, από scrap ηλεκτρόδια/ψήκτρες με γραφίτη από μοτέρ, γεννήτριες κλπ, ή πόλο από μέταλλο κονσέρβας, από πεταμένα καλώδια κλπ
    Πριν προλάβουν να τα 'μαζέψουν' οι γύφτοι, μπορεί να βρει ποικιλία από 'μεταλλικά σκουπίδια', τα οποία μπορεί να χρησιμοποιήσει -στα πειράματά του- ως πόλους.
    Σε πρώτη φάση ζητούμενη (πειραματικά) είναι η μέγιστη -δυνατή- απόδοση.
    2) Αφού 'κλείσει' το πρώτο ζητούμενο (μέγιστη απόδοση), μετά αρχίζουν οι συμβιβασμοί, για τον καλύτερο συντελεστή απόδοση/κόστος.
    3) Επιπλέον... Ακόμα κι αυτή, η ίδια η οξύτητα του εδάφους επηρεάζεται άνετα (και φτηνά) με διάφορους παράγοντες (π.χ. απόβλητα από πλύσεις πλυντηρίων ρούχων ή/και πιάτων).

    Φυσικά επιδεινώνεται περιβαλλοντολογικά η ποιότητα του εδάφους, με τέτοια - διάφορα απόβλητα. Ωστόσο και αυτή η ίδια η χρήση υλικών (ως πόλους) για την υποτιθέμενη 'μπαταρία' επιβαρύνει φυσικές λειτουργίες του εδάφους. Αυτήν ακριβώς την επιβάρυνση στις φυσιολογικές/φυσικές λειτουργίες του εδάφους επιφέρει ακόμα και αυτή η ίδια η διαδικασία λειτουργίας της 'μπαταρίας'...... Για σκεφτείτε το.... Πάρα πολύ σπάνια -αν όχι ποτέ- πριν από αυτήν την διαδικασία, δεν είχε κυκλοφορήσει ηλεκτρικό ρεύμα (διαρροής - μεταξύ των πόλων). Πέρα από την όποια (ακόμα και ελάχιστη) θέρμανση, επέρχεται και ηλεκτρόλυση σε διάφορα έμβια όντα, ή και νεκρά συστατικά του, επιφέροντας αλλαγή στη σύνθεσή του.
    Είτε έτσι, είτε αλλιώς, η Ανθρώπινη επέμβαση επιφέρει μικρότερη ή μεγαλύτερη αλλοίωση στο Περιβάλλον.
    Αν δεν θυσιάσεις κάτι, δεν παίρνεις κάτι άλλο!................. Πανάρχαια Αρχή!

    Όπως και νά' χει το πράγμα... Άπαξ και βρεθεί ο ιδανικός συνδυασμός, οξύτητας εδάφους - σύστασης πόλων, μετά αν θέλει δουλεύει 'ανακυκλώνοντας' scrap (ως προς τους πόλους), και απόβλητα (ως προς την οξύτητα εδάφους - ηλεκτρολύτης)
    Μπορεί να ανακυκλώνει -επίσης- ως ηλεκτρολύτη, τα υπολείμματα από την παρασκευή Ξυδιού (Βιοτεχνίες - Βιομηχανίες Κρασιού/Ξυδιού κλπ). Ακόμα κι αν θάβει στερεά υπολείμματα από τα σταφύλια... Ακόμα κι αυτά έχουν σημαντικότατη οξύτητα (για να μπορούν να φτιάχνουν ξύδι )
    Μην ξεχνάτε... Το ξύδι, ο χυμός του λεμονιού, του πορτοκαλιού, κλπ είναι οξέα! (Άρα και ηλεκτρολύτες).
    Ηλεκτρολύτες, όμως είναι και οι βάσεις της Χημείας. Μίαν από αυτές, την παράγουμε και την χρησιμοποιούμε (ο οργανισμός μας) με το κιλό... (Η Αμμωνία, στα ούρα!!!)
    Επίσης Ηλεκτρολύτες είναι και τα άλατα (μαγειρικό αλάτι), σόδα κλπ (όμως - σε διαλύματά τους στο νερό). Μπορούν να βρεθούν κι αυτά σε φτηνιάρικες ποιότητες, ώστε να χρησιμεύσουν τόσο στον πειραματισμό, όσο και μετά....

    [Off Topic] Προσωπικά, αγοράζω πάμφθηνα και χρησιμοποιώ, από κάβα της γειτονιάς, το -χειρότερης ποιότητας- ξύδι τους. Μπορεί για το φαΐ, και τη σαλάτα να μην κάνει... Κάνει όμως υπέροχη δουλειά (με ~βράσιμο) στον καθαρισμό σκευών (μπρίκια, κατσαρόλες) από άλατα, τα οποία -εκτός από αντιαισθητικά- είναι και εστίες μικροβίων.
    Επίσης πότε-πότε λίγο βραστό ξύδι σε κάτι αποχετεύσεις νιπτήρα, νεροχύτη, μπανιέρας, σιφωνιού-μπάνιου, και ~λεκάνης WC, κάνει μιά αρκετά καλή απολύμανση - (αφαίρεση αλάτων). [/Off Topic]

    Φαντασία και όρεξη για δημιουργία να υπάρχει... Ηλεκτρολύτες, παρέχει άφθονους η Φύση! Όπως επίσης και ηλεκτρικούς πόλους.

    Ας μην ξεχνάμε, ότι η Φύση λειτουργεί με Ηλεκτρικό Ρεύμα σε Αμέτρητες περιπτώσεις... Στο απέραντο Σύμπαν (Οι Ηλιακές κηλίδες είναι τεράστιοι ηλεκτρομαγνήτες με πηνία από πυρακτωμένο υλικό), στο καθημερινό Περιβάλλον μας (Σέλας, Αστραπο-Κεραύνια, Γήινος Μαγνητισμός), στον Εσωτερικό μας κόσμο (Σκέψη, Νευρικά Ερεθίσματα), όσο και στον Μικρόκοσμο.

    Ελπίζω να βοήθησα, έστω και λίγο!

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DGeorge : 21-09-14 στις 19:37

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστω πολυ φιλε dgeorge .
    εχω μια παλιά μπαταρία αυτοκινήτου αυριο θα την σφαξω για να παρω τον μολυβδο θα δοκιμασω να βελτιωσω την μπαταρια μου.
    αυτο που θελω να αναφερω εδω ειναι οτι ειμαι πολυ χαρουμενωσ γιατι η μπαταριαμου εργαζετε ακομι ακαταπαυστα.
    επισησ θελω να σασ πω οτι εχω αμπελωνα 9 στρέμματα η ιδεα με τα αποβλητα απο σταφυλια με βολεύει παρα πολι,δεν ηξερα που να τα ξεφορτωθω και τωρα βλεπω οτι τελικα θα μου ειναι χρισημα.το συστημα που θα κατασκευασω ετσι και αλιοσ απευθυνεται για το κτιμαμου.

    σασ ευχαριστω παρα πολυ

    πιστευω να με βοηθησετε μετα την υλοποιηση τησ μπαταριας μου για την περετερω ενισχησητησ..

    θα αναφερω εγω για τα πειραματα μου και τησ εξελιξησ.

    θελω να πω εδω σε αυτουσ που μου είπανε οτι μια κινι μπαταρια θα ειτανε μια καλιτερι λιση.η μπαταρια που κατασκευαζω λειτουργει ακομη απο τις 4 του μινοσ επομενωσ καταλαβαίνετε τον λογο για το ενδιαφέρον μου για την αναπτιξη αυτου του εργου,αυτο που θελω να τονισω εδω ομως ειναι οτι δεν θελω να χρησιμοποιήσω άλλο καταλυτη εκτοσ απο το γηινο χρωμα , ο λογοσ ειναι οτι θελο να αλλοιωνεται η πλακεσ οσο το δινατον λιγοτερο για την μεγαλυτερη διαρκεια ζωης τησ μπαταριασ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geosignals : 21-09-14 στις 23:02

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Φίλε geosignals Πολλή Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα σου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geosignals Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστω πολυ φιλε dgeorge.....
    Νά' σαι καλά. Όπως σου ξαναέγραψα, μου ξύπνησες το 'Πνεύμα' του 'Τρελλού Φυσικού'. Οπότε, το ψιλο-χοντρο-διασκεδάζω το όλο Θέμα!
    Είμαι 'Τρελλομομείο' σε τέτοια θέματα. Μου αρέσει φοβερά η 'Δημιουργία', η 'Πατέντα', σε θέματα που επηρεάζουν (στο ελάχιστο δυνατόν το Περιβάλλον). Τρελλαίνομαι για την αναζήτηση της διάσημης Πράσινης Ενέργειας.
    Στα Πλαίσια αυτά
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geosignals Εμφάνιση μηνυμάτων
    .......εχω μια παλιά μπαταρία αυτοκινήτου αυριο θα την σφαξω για να παρω τον μολυβδο θα δοκιμασω να βελτιωσω την μπαταρια μου.....
    Πιθανότατα το γνωρίζεις ήδη... Ωστόσο σου το υπενθυμίζω, ότι ο Μόλυβδος είναι ένα από τα πλέον τοξικά μέταλλα, τόσο για τον Άνθρωπο, όσο και για το Περιβάλλον, και την Ζωή γενικότερα. Αντί για την χρήση αυτού ως πόλου, θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα να 'σφάξεις' κονσέρβες, τενεκέδες κλπ. Είναι μέταλλα πολύ φιλικότερα στο Περιβάλλον.
    Τα άχρηστα σταφύλια κλπ, θα πρέπει πρώτα να τα 'ζυμώσεις' ώστε να πάνε προς το κρασί, και τελικά προς το ξύδι (οξύ).
    Αν θα ψάξεις (γνώσεις Γυμνασίου) στο Internet, θα βρεις ότι η κυτταρίνη είναι 'Πολυσακχαρίτης', δηλαδή κάτι ανάλογο προς τη ζάχαρη.
    Άρα και η κυτταρίνη 'ζυμώνεται' προς το ανάλογο οινοπνευματώδες (μεθανόλη), και συνεχίζει προς το ανάλογο οξύ (μυρμηγκικό οξύ). Αν θα ψάξεις στο Internet θα βρεις αυτό το οξύ, ως κύριο προϊόν από την Οξείδωση της Βιομάζας!!!!
    Μπορείς σχετικά εύκολα να 'οξειδώσεις' και τη δική σου Βιομάζα, ώστε με αυτό το οξύ να έχεις και τον Ηλεκτρολύτη σου.
    Φυσικά εξακολουθεί να 'παίζει' και ξύδι (όσο αισχρής ποιότητας κι αν είναι).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geosignals Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....αυτο που θελω να αναφερω εδω ειναι οτι ειμαι πολυ χαρουμενωσ γιατι η μπαταριαμου εργαζετε ακομι ακαταπαυστα........
    Εδώ θα σε ψιλο-απογοητεύσω. Η μπαταρία σου εξακολουθεί και λειτουργεί ακατάπαυστα, απλώς επειδή δεν της ζητάς και κάποια αξιόλογη Ενέργεια...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geosignals Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...εχω μια ταση dc 3 volts με δυναμη μονο 0.10ma.....
    0,10mA = 100μΑ. Άρα, σε μια ώρα, η μπαταρία σου μπορεί να σου παράσχει την Ενέργεια των 100μVAh.
    Αφού εξαντλήσεις το θέμα "Αύξηση Συντελεστή Απόδοσης" στο ένα στοιχείο (μπαταρία σου), τότε τα πράγματα είναι πάλι απλά....
    Θα δημιουργήσεις συστοιχίες -εν σειρά- συνδεδεμένων στοιχείων, ανεβάζοντας την συνολική Τάση, παράλληλα με τη συνολική Ισχύ.
    Τότε... Όταν καταφέρεις να αναβιβάσεις το στοιχείο στην τάξη/κατηγορία των VAh, έστω και οριακά στο 1VAh, και τη συστοιχία σου σε π.χ. 30VAh, και δουλέψεις/τροφοδοτήσεις καμμιά σοβαρή συσκευή (ασύρματο τηλέφωνο), τότε να δούμε πόσον καιρό θα διαρκεί η λειτουργία της μπαταρίας (στοιχείου), αλλά και της συστοιχίας.
    Κι εμένα... Το μπαταριάκι στο LCD ρολόϊ μου δουλεύει κάτι πάρα πολλούς μήνες τώρα! Αυτό ισχύει επειδή η τεχνολογία των ρολογιών LCD, τα έχει κάνει έτσι ώστε να καταναλώνουν 0,01μVAh..... Σχεδόν τίποτα.
    Το καλό με μπαταρίες του δικού σου τύπου, είναι, ότι μάλλον ξαναφορτίζονται....
    Αν όλα αυτά λειτουργούν στο κτήμα, με πόλους από ανακυκλωμένα υλικά, και ηλεκτρολύτες από τη Βιομάζα του αμπελώνα, το όλο 'project' δείχνει πολύ ενδιαφέρον. Δούλεψε πρώτα επάνω στο στοιχείο - μπαταρία σου, και μετά συζητάμε και για συστοιχίες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geosignals Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αυτο που θελω να τονισω εδω ομως ειναι οτι δεν θελω να χρησιμοποιήσω άλλο καταλυτη εκτοσ απο το γηινο χρωμα , ο λογοσ ειναι οτι θελο να αλλοιωνεται η πλακεσ οσο το δινατον λιγοτερο για την μεγαλυτερη διαρκεια ζωης τησ μπαταριασ.....
    Γράφοντας 'καταλυτη' υποθέτω ότι εννοούσες 'Ηλεκτρολύτη'.... Το 'Γήινο χώμα' καθεαυτό δεν είναι Ηλεκτρολύτης. Ηλεκτρολύτες είναι τα διάφορα υλικά (ρευστά, υγρά) που έχει απορροφήσει (σαν σφουγγάρι). Αν αναφέρεσαι δε στο 'χώμα' του κτήματος/αμπελώνα, τότε: Το πιθανότερο είναι, ο ηλεκτρολύτης να είναι Οξικό Οξύ (Ξύδι) από οξείδωση κάποιων σταφυλιών, ή/και Μυρμηγκικό Οξύ από την οξείδωση σε φύλλα, κλαδάκια, φλούδες από σταφύλια, κλπ υλικά, που περιέχουν Κυτταρίνη.
    Δηλαδή, ούτως ή άλλως, το χώμα είναι αλλοιωμένο από τον αμπελώνα. Αν -τώρα- το κάνεις περισσότερο Όξινο, ή Βασικό είναι θέμα δικό σου.
    Μπορείς να μάθεις αν το χώμα σου είναι όξινο, η βασικό (οξύ, ή βάση) διαλύοντας κάποιο δείγμα του σε νερό και βάζοντας μέσα κάποιο PHμετρικό χαρτί. Βρίσκεις από Εργαστήρια Χημείας, Γεωλογίας, ή εκεί όπου πουλάνε -γενικώς- Χημικά κλπ. Ανάλογα με το χρώμα, που θα επικρατήσει στο χαρτί σου, θα σου βγει η ένδειξη αν (και πόσο) Όξινο (ή Βασικό) είναι το χώμα σου.
    Αν είναι Όξινο, μπορείς να ενισχύσεις την Οξύτητά του, προσθέτοντας απόβλητο Ξύδι, ή Μυρμηγκικό Οξύ. Αν είναι βασικό, μπορείς να ενισχύσεις τη Βασικότητά του προσθέτοντας αμμωνία (ούρα), ή/και οξείδια μετάλλων (που, επίσης, αποτελούν βάσεις)....Βλέπε σκουριά!
    Πάντως, τρόπος ώστε η μπαταρία σου να είναι 'Αθάνατη/Άφθαρτη', 'Αποδοτική', και 'Ισχυρή' μαζί, Δεν υπάρχει!!!!!
    Δεν φαντάζομαι ωστόσο να σ'ενδιαφέρει το 'άφθαρτο' των 'πλακών', όταν μπορείς να τις βρίσκεις σχεδόν (αν όχι πλήρως) δωρεάν σε πεταμένες κονσέρβες, τενεκέδες κλπ μεταλλικά αντικείμενα-απορρίμματα.
    Ψάξε στο Internet για Ηλεκτρολύτες, Μπαταρίες, Πόλους και θα βρεις πάρα πολλές και διάφορες ιδέες!!

    [OffTopic]Ανακύκλωση δεν σημαίνει μόνο να μετατρέπεις το χαρτί, από χαρτί φωτοτυπικού σε χαρτί τουαλέτας, ή να κάνεις ανάκτηση μετάλλου από κονσέρβες, σίδερα κλπ, σε χυτήρια.... Ανακύκλωση σημαίνει -κατά την άποψή μου πάντα- να έχεις -κυριολεκτικά- 'στραγγίξει' κάτι, προτού το ρίξεις π.χ. στο χυτήριο, κλπ. Στο Γραφείο χρησιμοποιώ χαλασμένες (κακοτυπωμένες) αυτοκόλλητες ετικέτες ως κολλητική ταινία μίας ή/και δύο όψεων. Χρησιμοποιούνται πάρα πολύ, πριν καταλήξουν στη χημική επεξεργασία για χαρτοπολτός. Κάνω το κέφι μου, ενώ μένει και το Περιβάλλον, και ο Εργοδότης μου ευχαριστημένοι. Το Περιβάλλον επιβαρύνεται λιγότερο, ενώ ταυτόχρονα ο εργοδότης μου εξοικονομεί αρκετά έξοδα για χρήση κολλητικής ταινίας.
    Αυτό είναι ένα παράδειγμα της φιλοσοφίας μου.[/OffTopic]

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Φιλε Γιαννη ο Γιωργος σου λεει για ΓΡΑΦΙΤΗ και οχι για ΜΟΛΥΒΔΟ. Ωπς γραψαμε μαζι με τον Γιωργο.Φιλε Γιωργο ενα σλογκαν που ακουσα και μου αρεσε ηταν "Η επαναχρησιμοποιηση ειναι η καλυτερη ανακυκλωση"

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη micalis : 22-09-14 στις 12:35

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από micalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    .......Φιλε Γιωργο ενα σλογκαν που ακουσα και μου αρεσε ηταν "Η επαναχρησιμοποιηση ειναι η καλυτερη ανακυκλωση"
    Μιχάλη, αυτό ακριβώς εννοώ κι εγώ. Βέβαια αυτό δεν αρέσει σε κάτι γυφτο-ανακυκλωτές!!! Ζητάνε τις συσκευασίες (γυάλινες, μεταλλικές) πλυμένες από ακαθαρσίες, σε κάτι συνθετικές φιάλες να βγάλουμε τα πώματα (άντε καλά) και κάτι δαχτυλίδια ασφαλείας των πωμάτων, και τις αυτοκόλλητες ετικέτες (άντε γ@μ@@@@..). Τίποτα για Ουκ@@@ και Ρωσ@@@ πουτ@@@@ς δεν ζητάνε... Πάλι καλά! Όπως επίσης Ευτυχώς που -προς το παρόν- δεν ζητάνε τα προϊόντα να είναι προ-ανακυκλωμένα (αυτό είναι -για την ώρα- δικιά μου Ορολογία).
    Οι μάγκες δεν παίζονται! (Δεν ξέρω τι προϋποθέσεις βάζουν οι ανακυκλωτές στο εξωτερικό! ) Πάντως οι δικοί μας 'γράφουν Ιστορία'!!
    Γι' αυτό και έπαψα να δίνω βάση στην επίσημη ανακύκλωση...... ....Επαναχρησιμοποίηση μέχρι τελευταίας 'ρανίδος', και μετά βλέπουμε!!!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DGeorge : 22-09-14 στις 16:09

  10. #20
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Το καλό είναι οτι τα οξείδια μεταλλου (ΜΜΟ, μολύβδου) είναι χειρότερα από τον μόλυβδο και είναι ΦΟΥΛ μέσα στην μπαταρία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 22-09-14 στις 18:48 Αιτία: Διόρθωση.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση περι αμπερ και βολτ
    By aporiess in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-15, 16:43
  2. Μετατροπη ψηφιακου χρονοδιακοπτη AC σε 12 βολτ DC
    By xarisxxx in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-15, 09:44
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-14, 20:19
  4. Μειωση βολτ και οχι αμπερ σε τροφοδοτικο!!
    By tsitourman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-14, 08:30
  5. ΟΝ /OFF ΜΕΣΩ ΜΙΚΡΟΕΠΕΞ. 20 ΒΟΛΤ 10 ΑΜΠΕΡ
    By athalex in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-06, 18:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας