Σελίδα 15 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 5 13 14 15 16 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 150 από 158

Θέμα: Τι διαφορά έχει ο ηλεκτρολόγος από τον ηλεκτρονικό..?

  1. #141
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    προσωπικα ειμαι φοιτητης στην Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. στο τμημα ηλεκτρολογιας...και πραγματικα οπως μας εχουν πει στην σχολη οταν θα απελευθερωθει η ηλεκτρικη ενεργεια εντελως στην ελλαδα τοτε θα ερθουν πολυ δυσκολες μερες...απλα καθε φορα που απελευθερωνεται κατι τοτε οι υπολοιποι γινονται υπαλληλοι!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #142
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Λυκιδευς Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...απλα καθε φορα που απελευθερωνεται κατι τοτε οι υπολοιποι γινονται υπαλληλοι!

    Δεν έχω κανένα πρόβλημα στο να είμαι υπάλληλος , και μέλος μιας εταιρείας με όραμα , και γνώση στην διαχείριση ανθρώπινων πόρων .

    Το θέμα είναι , οτι δεν έχουμε μάθει , να σεβόμαστε ο ένας το άλλον,
    για αυτό που προσφέρει ο καθένας " μικρο ή μεγάλο " ώστε να συνεργαστούμε , και η δύναμη αυτή μέσα από την συνεργασία να γίνει επιθετικό όπλο και ασπιδα , για την δημιουργία και επιβίωση ,
    μιας μεγάλης παραγωγικής μονάδας , στον τομέα της τεχνολογίας .

    Οι όποιοι Ελληνες επενδυτές και επιχειρηματίες ,
    εαν δεν βάλουν σε δεύτερη μοίρα το ξέφρενο κέρδος ,
    με σκοπό να λειτουργήσουν , με αίσθημα ευθύνης , απέναντι στην πραγματική πρόοδο του Ελληνικού πληθυσμού ... και οικονομίας ...

    Σύντομα θα χάσουν την όποια δύναμη τους , και θα πιάσουν δουλειά στα βενζινάδικα , να κουβαλούν την μάνικα .

    Έχουμε στην Ελλάδα έμπειρους και ειδικούς , σε όλους τους τομείς ...
    Εεεε ας συνεργαστούμε επιτέλους ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #143
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    προφανως δεν γινεται να ειμαστε ολοι επιχειρηματιες και κεφαλαια απλα εγω εννοουσα πως θα γινουμε υπαλληλοι σε ξενα συμφεροντα!!!σωστο αυτο που λες και για το κερδος των ελληνων επιχειρηματιων αλλα και για τα μυαλα που εχουμε!!πιστευω πως πρεπει να γυρισουμε πισω απο εκει που ξεκινησαμε και να επαναλειτουργησουμε την μηχανη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #144
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω κανένα πρόβλημα στο να είμαι υπάλληλος , και μέλος μιας εταιρείας με όραμα , και γνώση στην διαχείριση ανθρώπινων πόρων .

    Το θέμα είναι , οτι δεν έχουμε μάθει , να σεβόμαστε ο ένας το άλλον,
    για αυτό που προσφέρει ο καθένας " μικρο ή μεγάλο " ώστε να συνεργαστούμε , και η δύναμη αυτή μέσα από την συνεργασία να γίνει επιθετικό όπλο και ασπιδα , για την δημιουργία και επιβίωση ,
    μιας μεγάλης παραγωγικής μονάδας , στον τομέα της τεχνολογίας .

    Οι όποιοι Ελληνες επενδυτές και επιχειρηματίες ,
    εαν δεν βάλουν σε δεύτερη μοίρα το ξέφρενο κέρδος ,
    με σκοπό να λειτουργήσουν , με αίσθημα ευθύνης , απέναντι στην πραγματική πρόοδο του Ελληνικού πληθυσμού ... και οικονομίας ...

    Σύντομα θα χάσουν την όποια δύναμη τους , και θα πιάσουν δουλειά στα βενζινάδικα , να κουβαλούν την μάνικα .

    Έχουμε στην Ελλάδα έμπειρους και ειδικούς , σε όλους τους τομείς ...
    Εεεε ας συνεργαστούμε επιτέλους ...
    το πιο ωραιο σου ποστ

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #145
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω κανένα πρόβλημα στο να είμαι υπάλληλος , και μέλος μιας εταιρείας με όραμα , και γνώση στην διαχείριση ανθρώπινων πόρων .

    Το θέμα είναι , οτι δεν έχουμε μάθει , να σεβόμαστε ο ένας το άλλον,
    για αυτό που προσφέρει ο καθένας " μικρο ή μεγάλο " ώστε να συνεργαστούμε , και η δύναμη αυτή μέσα από την συνεργασία να γίνει επιθετικό όπλο και ασπιδα , για την δημιουργία και επιβίωση ,
    μιας μεγάλης παραγωγικής μονάδας , στον τομέα της τεχνολογίας .

    Οι όποιοι Ελληνες επενδυτές και επιχειρηματίες ,
    εαν δεν βάλουν σε δεύτερη μοίρα το ξέφρενο κέρδος ,
    με σκοπό να λειτουργήσουν , με αίσθημα ευθύνης , απέναντι στην πραγματική πρόοδο του Ελληνικού πληθυσμού ... και οικονομίας ...

    Σύντομα θα χάσουν την όποια δύναμη τους , και θα πιάσουν δουλειά στα βενζινάδικα , να κουβαλούν την μάνικα .

    Έχουμε στην Ελλάδα έμπειρους και ειδικούς , σε όλους τους τομείς ...
    Εεεε ας συνεργαστούμε επιτέλους ...
    Συμφωνώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #146
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά, μη τα χάσουμε και τελείως... Τι εξαρτήματα χρησιμοποιεί η ηλεκτρολογία; Καλώδια, διακόπτες, ασφάλειες, ρελέ, αντιστάσεις, πυκνωτές, πηνία και μετασχηματιστές. Χρησιμοποιεί τίποτα άλλο και δεν το ξέρω; Ποιο από τα παραπάνω δεν χρησιμοποιεί η ηλεκτρονική; Ποιο από τα παρακάτω που χρησιμοποιεί η ηλεκτρονική χρησιμοποιεί επίσης η ηλεκτρολογία: διπολικά τρανζίστορ, MOSFET, IGBT, διόδους (απλές - schottky - varicap - tunnel - avalanche - zener κ.λ.π.) τελεστικούς ενισχυτές, ψηφιακές πύλες, μετρητές, flip flop, αποκωδικοποιητές, πολυπλέκτες, μνήμες, μικροελεγκτές, γραμμές καθυστέρησης, κρυστάλλους, φίλτρα (κρυσταλλικά - SAW), τάσεις αναφοράς, DAC, ADC, να μη συνεχίσω να γράφω κι άλλα; Για να καταλάβω δηλαδή ποια επιστήμη περιλαμβάνεται σε ποια... Όσο γι αυτούς που μιλάνε για περίπλοκους υπολογισμούς στην ηλεκτρολογία. Για πέστε μου ένα παράδειγμα. Μιλάτε για τον υπολογισμό ενός μετασχηματιστή π.χ.; Μπράβο. Θέλετε να μιλήσουμε για μετασχηματιστές όπως τους χρησιμοποιούν οι ηλεκτρονικοί; Για τη συμπεριφορά τους σε διάφορες συχνότητες αντί για μόνο μία; Για τη συμπεριφορά τους αν τροφοδοτηθούν με κάθε είδους κυματομορφή εκτός από ημίτονο; Για τη συμπεριφορά τους αν το υλικό του πυρήνα είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από σίδερο; Για τη συμπεριφορά τους αν υπάρχει διάκενο στο μαγνητικό κύκλωμα; Για τη συμπεριφορά τους αν το πρωτεύον δουλεύει με μη μηδενική συνεχή συνιστώσα; Ας μην αναφέρω άλλες περιπτώσεις. Μήπως πάλι δεν μιλάτε για υπολογισμούς μετασχηματιστών αλλά μιλάτε για σχεδίαση κυκλωμάτων αυτοματισμού; (Συμβατικού, γιατί αν είναι με PLC τότε αυτό σας το φτιάξανε ηλεκτρονικοί, οπότε χάσατε). Ωραία. Θέλετε να μιλήσουμε για αντίστοιχη σχεδίαση αυτοματισμών με κλασσικά ψηφιακά εξαρτήματα; Ποιο φαντάζεστε ότι είναι πιο δύσκολο; Ανοίξτε έναν πίνακα αυτοματισμού ασανσέρ με ρελέ, και μετά ανοίξτε ένα παλιό ηλεκτρονικό παιχνίδι τύπου UFO από εκείνα με τις κάρτες των 40 Χ 40cm που είχανε πάνω καμιά εκατοστή ολοκληρωμένα TTL η καθεμιά. Πώς σας φαίνεται; Όπως βλέπετε, αναφέρομαι στην ηλεκτρολογία με τη σημασία που σας αρέσει, δηλαδή όχι οπωσδήποτε με αυτή του ηλεκτρολόγου που σκάβει και τραβάει καλώδια. Όσο για τις άδειες και τις ποινές που αναφέρθηκε κάποιος, έχω να πω ότι όλες οι κακοτεχνίες που βλέπουμε όλοι σε πίνακες π.χ., από αδειούχους έγιναν. Ποιος ηλεκτρολόγος εκτελεί μετρήσεις στις εγκαταστάσεις που φτιάχνει προτού υπογράψει; Πόσοι πίνακες ακόμα θα πάρουν φωτιά αν τους λειτουργήσουμε υπό πλήρες φορτίο; Άρα λοιπόν, τα ατυχήματα κατά τύχη δεν είναι περισσότερα. Και φυσικά η κατοχή ενός χαρτιού (πτυχίου ή άδειας) σε καμμία περίπτωση δεν δέχομαι ότι αποδεικνύει την ύπαρξη γνώσεων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #147
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Φίλιππε, ..ξεχνάς ότι χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα δεν θα υπήρχε ηλεκτρονική, όπως χωρίς τροχήλατο δεν θα υπήρχε δρόμος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #148
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αποστόλης1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλιππε, ..ξεχνάς ότι χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα δεν θα υπήρχε ηλεκτρονική, όπως χωρίς τροχήλατο δεν θα υπήρχε δρόμος.
    ατυχες το παραδειγμα σου... αν ο ηλεκτρισμος ηταν ο τροχος η ηλεκτρονικη δεν θα ηταν ο δρομος.. αλλα το αυτοκινητο... το αυτοκινητο ειναι πιο περιπλοκο απο τον τροχο.. ο δρομος δεν ειναι αναγκη να υπαρχει... υπαρχουν και τα offroad

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #149
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αποστόλης1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλιππε, ..ξεχνάς ότι χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα δεν θα υπήρχε ηλεκτρονική, όπως χωρίς τροχήλατο δεν θα υπήρχε δρόμος.
    Σωστός ο παίχτης ...

    Διότι στην χρονική περίοδο που αναφέρεται , το offroad σημαίνει ότι πας με το γαϊδούρι ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #150
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός ο παίχτης ...

    Διότι στην χρονική περίοδο που αναφέρεται , το offroad σημαίνει ότι πας με το γαϊδούρι ..
    στην εποχη του τωρα offroad παντος εννοουμε κατι τετοιο...


    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

Σελίδα 15 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 5 13 14 15 16 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-19, 17:58
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-17, 00:57
  3. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-16, 13:25
  4. Διαφορά sn74hc14n από cd74hc14e
    By dimi124 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-16, 16:47

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας