Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 56

Θέμα: Τρανζιστορικό ή λαμπάτο ?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Triton
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή Τρανζιστορικό ή λαμπάτο ?

    Ανοίγω αυτό το θέμα θέλω να ακούσω γνώμες και ρωτώ.
    Είναι αλήθεια ότι η ηλεκτρονική λυχνία πλεονεκτεί έναντι του τρανζιστορ στον ήχο ??? Όλοι λένε για πλούσιες αρμονικές για ήχο με χρώμα ,αλλά επειδή δεν έτυχε ποτέ να ακούσω λαμπάτο δεν έχω ιδία γνώμη.Η διαφορά πόσο εμφανής είναι ??? σε ποιες συχνότητες ??? σε ποιο είδος μουσικής ακούγεται καλύτερα ??? Δηλαδή αν την ίδια πηγή την συνδέσω σε δύο παράλληλους ενισχυτές και αλλάζω στιγμιαία τα ίδια ηχεία από τον ένα στον άλλον θα αντιληφθώ τη διαφορά???

    Αν όλα συγκλίνουν στο ότι θα δω διαφορά.
    Αν φτιάξω ενισχυτή με FET τα οποία έχουν τα πλεονεκτήματα του διπολ.τρανζιστορ αλλά και της λυχνίας μήπως είναι καλύτερα???

    Μήπως τελικά είναι μια μόδα και ένα εμπορικό τερτίπι για να κινούνται μετ/ές λάμπες κτλπ,σύν το ότι ειναι πιο επιβλητικός στην εμφάνιση και αυτό κάνει τη διαφορά ???

    Υπάρχουν τρανζιστορικοί που μάλλον πρέπει να συνδέσεις τα ακουστικά σου νεύρα με παλμογράφο για να δείς τη διαφορά από μηχάνημα σε μηχάνημα.

    Τελικά το κόστος σε σχέση με τη ποιότητα του ήχου,σε σχέση με τρανζιστορικό???

    Ο όρος HI-FI αν δεν κάνω λάθος βγήκε τη 10ετία το 50 και αναφέρεται στην υψηλή πιστότητα.Σήμερα HI-FI μπορεί να χαρακτηρίσουμε ένα σύστημα ήχου που παίρνουμε δώρο με το αριέλ η κάποιο περιοδικό.Για ποια πιστότητα μιλάμε όταν το αρχικό σήμα παραμορφώνεται με χρωματισμούς γλύκες κτλπ???

    Διαβάζω αρκετούς που θέλουν λαμπάτο και από αυτόν να ακούνε mp3 !!!Αυτοί οι άνθρωποι ξέρουν τι θέλουν πραγματικά ???
    Τελικά μήπως όλα αυτά είναι ένα παραμύθι που μας αρέσει να ακούμε???
    Μήπως είναι το ίδιο φαγητό σερβιρισμένο σε δυο διαφορετικά πιάτα ??? Και περι ορέξεως ταραμοσαλάτα ???

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Triton : 20-06-09 στις 03:02
    Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι στραβώσαν τα κουτάλια.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Είμαι πολύ περίεργος να ακούσω τις απαντήσεις τον ιδικών.
    (προσωπικά δεν πιστεύω στα παραμύθια, ακόμα, ίδωμεν)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    426

    Προεπιλογή

    Χρηστο ανοιγεις ενα ποοοολυ μεγαλο θεμα ....
    Το σιγουρο παντως ειναι αυτο που λες στο τελος..
    περι ορεξεως ΄ταραμοσαλατα'....

    Τωρα οσον αφορα το θεμα πιστοτητας ηχου , εχοντας αρκετα χρονια ενασχολησης με το θεμα , εκεινο που εχω να πω ειναι οτι οποιος ψαχνει τα πολλα ( πιστοτητα ) , χανει και τα λιγα ( χρηματα του )...
    Η πιστοτητα και ηχητικη τελειοτητα ειναι κατι σαν ενα τρενο που ποτε δεν φτανουμε..
    Παντα τρεχουμε να το προλαβουμε , αλλα ποτε δεν το φτανουμε..
    Γιαυτο καλο ειναι απλα να προσεγγισουμε την ικανοποιηση σε αυτο που ακουμε , και να μηνουμε εκει...
    Στην δικη μου περιπτωση , εχοντας ακουσει δεκαδες ενισχυτες και ηχεια δεν θυμαμε καποιον που μου εκανε ιδετερη εντυπωση και εχοντας σαν 'καπριτσιο' το γεγονος οτι ποτε μου δεν ασχοληθηκα με λαμπατους ενισχυτες , ειπα να ξοδεψω καμοια 350 ευρω για να ικανοποιησω την 'καπριτσιοσινη' μου βασικα - και οχι να προσπαθησω να πιασω το τρενο..

    Για εμενα λοιπον βασικο θα ελεγα πως ειναι , ενας καλος ενισχυτης ( τρανζιστορς - τριπαθ - stk δεν εχει σημασια ) με ενα καλο ζευγαρι ηχεια και ας ακουμε και mp3 ....
    Οι λαμπατοι μαλλον ειναι ενα ακριβο σπορ για καποιον που απλα θελει να ακουει σωστα και καλα μουσικη...και απαιτει και αναλογα 'ακριβα΄σπορ ( ηχεια και πηγες ) για παρεεα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Ανοιγεις μεγαλο θεμα οντως.Θα προσπαθησω να απαντησω με αυτα τα ελαχιστα που γνωριζω, καθοτι ειμαι πολυ νεος στην λαμπα, και οτι πω ειναι αυστηρα προσωπικη μου αποψη, που δεχεται και κριτικη και βελτιωση.

    Εχουμε και λεμε λοιπον.Πιστευω οτι υπαρχει διαφορα στον ηχο αναμεσα σε λαμπα και σε τραντζιστορ, οταν τα υλικα που χρισιμοποιουνται και στους δυο ειναι αναλογης ποιοτητας.Κατα τη γνωμη μου η διαφορα ειναι εμφανης, αλλα να ξερεις οτι τον μεγαλυτερο ρολο σε αυτο που ακουμε τον παιζουν τα ηχεια μας.Οσο καλυτερα τα ηχεια, τοσο μεγαλυτερες διαφορες θα δουμε.Πιστευω οτι καλυτερα μπορουμε να απολαυσουμε ηχο απο λαμπες, οταν η μουσικη μας ειναι κατ'αρχας φτιαγμενη απο φυσικα οργανα και κατοπιν εχει πλουσιες μεσαιες, φωνη και λοιπα.Ενδεικτικα αναφερω, κλασσικη, jazz, blues, γενικα οτι εχει καθαρα και πλουσια φωνητικα(οπερα ισως;) και πασης φυσεως μπαλαντες.Ολες τις μουσικες τις παιζει καλα, απλα σε αυτες "δινει τα ρεστα του".Καποιοι υποστηριζουν οτι ορισμενοι λαμπατοι δεν αποδιδουν καλα το μπασο, μεχρι στιγμης δεν εχω ακουσει κατι τετοιο, αλλα οπως ειπα και πιο πανω η εμπειρια μου ειναι ελαχιστη.Εκτιμω οτι ναι, με ενα ζευγαρι καλα ηχεια, θα καταλαβεις την διαφορα ευκολα.Εγω να φανταστεις, αρχισα να καταλαβαινω την ποιοτητα της εγγραφης, καλα οταν ειναι mp3 εχει κανει κατι peak πολυ ενοχητικα...

    Την ερωτηση σου για το FET κλπ δεν ειμαι σε θεση να την απαντησω.

    Το οτι τον σπρωχνουν εμποροι και λοιπα το θεωρω πολυ πιθανο, το οτι βοηθαει η οψη του το θεωρω δεδομενο, να θυμασαι οτι το ματι ποτε δεν χορταινει, σκεψου ποσες φορες γεμισες το πιατο σου μεχρι επανω απο λιγουρα και μετα εφαγες το μισο...

    Hi-Fi σημενει High Fidelity.Χρησιμοποιηθηκε για να ξεχωρισουν τα μηχανηματα που απεδιδαν υψηλη πιστοτητα στον ηχο εγγραφης.Ακριβως επειδη δεν ειναι κατι μετρησιμο πολυ ευκολα το καπηλευτηκαν ολοι και εχασε την σημασια του.Σημερα το Hi-Fi ειναι συνωνυμο του stereo.Τα μηχανηματα υψηλης πιστοτητας σημερα οι οντιοφιλ τα ονομαζουν High End, ακριβως γιατι το Hi-Fi εχασε την σημασια του.

    Εαν θελεις λαμπατο για να ακους mp3 ειναι σαν να λες οτι σου χρειαζεται Ferrari για να πας με 30km/h μεχρι το περιπτερο.Ναι ξερουν τι θελουν, ενα μηχανημα για να κανουν εφφε στους φιλους τους.

    Περι ορεξεως σιγουρα οποιοδηποτε φαγητο...Ελπιζω να βοηθησα εστω και ελαχιστα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή

    υπάρχουν πολλοι παράγοντες και σας αναφέρω μερικούς

    ένας παράγοντας είναι το τι μουσική ακούμε
    αν π.χ βάλεις hard rock - punk η λαϊκά κ.λ.π και μηχάνημα των 10000 ευρώ να έχεις σιγά μην ακούσετε διαφορά
    ένας ακόμα παράγοντας είναι η διαρρύθμιση του χώρου που ακούμε μουσική
    και η θέση ακρόασης
    άλλος ένας παράγοντας είναι η πηγή, αν π.χ παίζουμε με mp3 που ο ηχως
    είναι ήδη συμπιεσμένος και τις ποιο πολλές φορές και χάλια (επειδή τα
    έχουμε κατεβάσει από το Internet) τότε τι να μας κάνει ο ενισχυτής ??
    και ο βασικότερος είναι η ψυχοσύνθεση μας την δεδομένη στιγμή που
    βάζουμε να ακούσουμε κάτι, π.χ αν έχουμε κάνει την οποιαδήποτε αλλαγή
    στο σύστημα μας ( καλώδια - ηχεία - cd player - η ενισχυτή ) τότε
    μας φαίνονται όλα διαφορετικά και είμαστε ενθουσιασμένοι
    υπάρχουν δε φορές που έχουμε "σκάση" ένα σκασμό χρήματα και ο ήχος
    είναι κάπως... παρόλα αυτά κάνουμε το "παπί" και αυτό λόγο των
    χρημάτων που έχουμε δώσει
    ο ποιο καλός τρόπος να "δεις" αν μπορείς να ακούσεις διαφορά στα
    μηχανήματα είναι να κάνεις ένα blind test

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Triton
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Σας διαβάζω όλους με πολύ ενδιαφέρον και εδώ θέλω να τονίσω πως η άποψη σας,έχει βαρύνουσα σημασία διότι η συζήτηση γίνεται σε φόρουμ ηλεκτρονικών ,ανθρώπων με τεχνικές γνώσεις, που ξέρουν τον ήχο από "μέσα", παράλληλα δε, είναι και ακροατές και όχι σε φόρουμ οντιοφιλ που ο καθένας λέει το κοντό και το μακρύ του.

    Μέχρι τώρα θεωρητικά συμφωνώ με τον tomhel αλλά κρατάω το : <για καποιον που απλα θελει να ακουει σωστα και καλα μουσικη>.

    Από τον Phatt κρατάω το ότι παίζει καλύτερα στα μεσοπρίμα. Και εμένα αυτές οι κατηγορίες μουσικής που ανέφερες με ενδιαφέρουν.Και μάλλον θα με χαρακτήριζα Χατζηδακικό.

    Με ΚΟΚΑR πάλι συμφωνώ ειδικά στο : <αν π.χ βάλεις hard rock - punk η λαϊκά κ.λ.π και μηχάνημα των 10000 ευρώ να έχεις σιγά μην ακούσετε διαφορά>
    κρατάω το : <ο βασικότερος είναι η ψυχοσύνθεση μας την δεδομένη στιγμή που
    βάζουμε να ακούσουμε κάτι>

    Κώστα τι είναι πάλι τούτο blind test ????

    Για να δούμε πού θα καταλήξουμε.

    Υ.Γ. Θεωρητικά η λάμπα κερδίζει σαν ενισχύτρια τάσεως ενώ το τρανζίστορ σαν ενισχυτής ρεύματος.Μήπως ένα υβριδικό σύστημα είναι καλύτερη επιλογή,λαμπάτος προενισχυτής και τρανζ.τελικός ???

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι στραβώσαν τα κουτάλια.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    παρε και μια αποψη η οποια εινα βγαλμενη απο παρα πολλα χρονια εμπειριας και πανω απο 500 ενισχυτες κατασκευασμενους με διαφορετικη ισχυ και ποιοτητα .

    θελει λιγο προσοχη .....

    η βασικες διαφορες ενος ενισχυτη hifi -hi end ειναι δυο

    Α) τα μετρα προστασιας ..... οι ενισχυτες hiend ειναι απολυτως ελευθεροι δεν εχουν vi limmiters συχνα δεν εχουν zobel με inductor εχουν ελευθερη εως αφυλακτη την εισοδο τους και τα ενδιαμεσα σταδια οπου η ισοροπια μεταξυ ταλαντωσης και bandwidth ειναι εξαιρετικα λεπτη . Με λιγα λογια και για να μην σε κουραζω ( αν και το θεμα αυτο ειναι πολυ μεγαλο ) Αν αγορασεις ενα ενισχυτη ΥΑΜΑΗΑ και βγαλεις απο μεσα ολα τα μεσα προστασιας ο ενισχυτης αυτος εχει λιγα να ζηλεψει απο ενα ενισχυτη που εχει ταμπελακι 3,000 -5000 ευρα και λελει οτι ειναι hi end

    Β) στους ενισχυτες hi end υπαρχουν τονοι overdesign που πολλες φορες ειναι μεχρι και αχρειαστα αλλα ειναι και αυτη μια θυσια στο βωμο των νουμερων ....για παραδειγμα δεν εχει κανενα νοημα κατα την γνωμη μου σε ενα ενισχυτη 2χ35 να εχεις μεσα πυκνωτες 2χ100,000 mfd σε καθε καναλι .....ομως δεν ειναι και σωστο να εχεις 2χ4700 για ολο τον ενισχυτη οπου θα ειχε ενας ενισχυτης παργωγης ..... Η αλήθεια οπως στα περισσοτερα πραγματα ειναι καπου στη μεση

    Τελος οι λυχνιες πραγματι εχουν γλυκοτερες αρμονικες απο οτι ενα τρανσιτορ αλλα εχουν και εν α καρρο προβληματα και ακομα πιο πολλα οταν ο ενισχυτης ειναι diy

    ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΩ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΜΕ ΛΥΧΝΙΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ ΤΟ ΠΟΛΥ ΕΝΑΣ Η ΔΥΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΛΜΟΓΡΑΦΟ ΟΠΟΤΕ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΛΕΝΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΜΕ ΚΑΠΕΛΟ ΚΑΙ ΑΝ Η ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΛΑ ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ .....


    στην πραξη ενας οποιοσδηποτε ενισχυτης μπορει να παιξει απιστευτα καλα αν ανοιξουμε ενα βιβλιο του rundy slone η του Douglas Shelf η του JLH και εφαρμοσουμε αυτα που λενε σε ενα ενισχυτη ακομα και αν αυτος ειναι σμαρτ κιτ

    καποια απο τις μερες αυτες θα ανεβασω στο φορουμ ενα τετοιο θεμα δλδ ΠΩς ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ SMART KIT ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ HIGH END ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΚΟΣΤΟς ΤΟ ΟΙΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΟΔΕΨΩ ΜΕ ΠΛΗΡΕς ΣΕΤ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ ΜΕ ΦΑΣΗ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ

    τελος αν καποιος φιλος εχει αντιθετη γνωμη ειμαι στην διαθεση σας να το συζητησω διεξοδικα

    φιλικα sakis

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Triton
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Φαίνεται ότι είναι πολύ νωρίς για να "κρατάω".
    Η κουβέντα τώρα αρχίζει.
    sakis σ` ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι στραβώσαν τα κουτάλια.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη h@ris
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίο θέμα που σηκώνει και αρκετή συζήτηση! Βλέποντας λοιπόν ανθρώπους με τόση εμπειρία και γνώσεις που συμμετέχουν προτιμώ να μην πάρω θέση, παρά μόνο να διαβάζω.

    Συνεχίστε παιδιά, έτσι για να μαθαίνουμε και εμείς οι νεότεροι στο χώρο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη edgar
    Όνομα
    *
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    *
    Μηνύματα
    326

    Προεπιλογή

    Triton , νοιμιζω οτι το blind test που εννοει ο Kokar ειναι να παρεις εναν λαμπατο και εναν με τρανζιστορ , να τους βαλεις να παιξουν χωρις να ξερεις ποιος ειναι τι και μετα να βγαλεις αναλογα συμπερασματα!

    Παντως καλο το θεμα συζητησης, ειχα και εγω την ιδια απορια και ρωτησα εναν καθηγητη μου που ασχολειται με το συγκεκριμενο θεμα (ενισχυτες) και μου ειπε οτι γενικα υπαρχει αυτη η ιδεα με τους λαμπατους. Οποτε επειδη γενικως υπαρχει αυτη η απορια , μου ειπε πως καποιος εχει ηδη παρει διπλωματικη εργασια για την κατασκευη audio ενισχυτη με λυχνιες και τρανζιστορ , μελετη πανω σε αυτους και συγκριση για να βγουν καποια τεκμηριωμενα (οσο γινεται) συμπερασματα.

    Μολις ολοκληρωθει και μαθω τι συμπερασμα βγηκε θα ενημερωσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λαμπάτο tone control, απορίες.
    By Pmccx in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-15, 16:20
  2. τσοκ για λαμπάτο
    By nikosrita in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-14, 14:59
  3. Λαμπάτο tone control
    By thebadtall in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 12:26
  4. Λαμπάτο linear fm ...βλαβη
    By lasenios in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-13, 14:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας