Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Ο στόχος είναι να φτιάξουμε μια διάταξη που ανάλογα με το συνεχές ρεύμα που της δίνουμε (για έλεγχο), να αλλάζει το ρεύμα του φορτίου.

Η αρχική ιδέα είναι να βάλουμε ένα πηνίο (με πυρήνα) σε σειρά με το φορτίο μας (το οποίο δουλεύει με εναλλασσόμενο). Χρησιμοποιώντας ένα δεύτερο πηνίο τυλιγμένο στον ίδιο πηρήνα, αν το τροφοδοτήσουμε με συνεχές, θα δημιουργήσουμε μια συνεχή μαγνητική ροή μέσα στον πυρήνα, που αν είναι μεγάλη, θα τον σπρώξει προς τον κόρο. Αυτό θα επιφέρει μείωση της αυτεπαγωγής του πηνίου που είναι σε σειρά με το φορτίο μας, και άρα το ρεύμα του φορτίου θα αυξηθεί.

Αυτή η διάταξη έχει δυο ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα.

α) Το πηνίο ελέγχου βγάζει εναλλασσόμενο (ενώ εμείς θέλουμε να μην βγάζει τίποτα ώστε να μπορούμε να του δώσουμε ανενόχλητοι συνεχές)

β) Το εναλλασσόμενο ρεύμα του φορτίου δημιουργεί κι αυτό μαγνητική ροή στον πυρήνα, η οποία προστίθεται σε αυτήν του πηνίου ελέγχου κατά τη μια ημιπερίοδο και αφαιρείται κατά την άλλη, με αποτέλεσμα οι δυο ημιπερίοδοι που εφαρμόζονται στο φορτίο να έχουν διαφορετικά πλάτη

Για να εξαλείψουμε τα προβλήματα αυτά χρησιμοποιούμε και δεύτερο ίδιο "μετασχηματιστή" όπου τα πηνία ελέγχου των δυο "μετασχηματιστών" είναι ενωμένα σε αντίθεση φάσης. Έτσι δεν υπάρχει έξοδος εναλλασσομένου στην είσοδο ελέγχου του μαγνητικού ενισχυτή. Επίσης ό,τι κάνει ο ένας πυρήνας στη μια ημιπερίοδο το ίδιο κάνει ο άλλος στην άλλη, οπότε δεν υπάρχουν ασυμμετρίες μεταξύ των ημιπεριόδων που φτάνουν στο φορτίο
.
<<Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Ο στόχος είναι να φτιάξουμε μια διάταξη που ανάλογα με το συνεχές ρεύμα που της δίνουμε (για έλεγχο), να αλλάζει το ρεύμα του φορτίου.>> Ναι! Εσύ το περιγράφεις << να αλλάζει το ρεύμα του φορτίου>> Και εγώ

<< ρυθμίσουμε τη τάση σ΄ μια κατανάλωση>> βλέπε π.χ 1 πόστ νομίζω πως στο ίδιο αποτέλεσμα καταλήγουμε με διαφορετικά λόγια .

<< Αυτή η διάταξη έχει δυο ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα.>> << Το πηνίο ελέγχου βγάζει εναλλασσόμενο>> Ναι! Όταν σε μάθημα το διδάχτηκα ( μετά από ερώτηση τότε............. συμμαθητή μου) ο διδάσκων προχώρησε στην λεπτομέρειες αναφέροντας τα δίμιτα (#) τυλίγματα (*) όπως στο 1 ποστ το σχεδίασα.
<< Το εναλλασσόμενο ρεύμα του φορτίου δημιουργεί κι αυτό μαγνητική ροή στον πυρήνα.>> Αυτό ούτε ειπώθηκε τότε, ούτε μου είχε περάσει από το νου μου.
δίμιτα (#) Όπως -μάλλον- σωστά με διόρθωσε ο Ακρίτας
(*) Τώρα αν ήταν σωστή η εξήγηση ή όχι ;;;;;