Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 71

Θέμα: Πρόβλημα σε Yaesu 8800R

  1. #61
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    γιώργο αυτά έχουν γίνει στα τελωνεία δεν τα λέω έτσι, θα στα πω απο κοντά και θα στα δείξω γιατί με το θέμα ειμαι άσχετος.
    Δηλαδή οι συχνότητες UHF και vhf επιτρέπεται να τις περνάς απο το ένα region σε άλλο ?
    εκτός αν εχει σχέση με την άδεια ραδιοερασιτέχνη και όχι με την νομιμη εισαγωγή

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Άστον Άκη έχει ξεφύγει.
    Να μου δείξεις που ανέφερα ότι έφτιαξα καλώδιο και θα σου ζητήσω δημόσια συγνώμη, αλλιώς πρέπει να βρεις το θάρρος να το κάνεις εσύ.
    Επίσης δες το θέμα με το φορητό τα εξηγώ επαρκώς και τουλάχιστον όταν το πήρα εγώ και όταν μίλησα με την κένγουντ στο εξωτερικό, αντιπρόσωπος εμφανιζόταν, σε αυτόν με παρέπεμψαν και αυτός μου το άλλαξε και από αυτόν είχε πάρει το μηχάνημα ο εκ Θεσσαλονίκης έμπορος, ο κύριος κόμπρα. Είπαμε ήταν το σώμα του F-7 με πρόσοψη του F-6. Θες να σου εξηγήσω τι σημαίνει πρόσοψη;
    Από αυτή την στιγμή γίνομαι συγκαταβατικός και δεν σου ξαναφέρνω αντίρρηση, μην ανησυχείς θα περάσει, όλοι είναι λίγο γειά σου τώρα με την κρίση.
    Ελπίζω μόνο να μην προκαλείς επίτηδες θιγόμενος για κανέναν εμπορικό φιλαράκο σου, το θέμα άνοιξε και θα κλείσει είτε γιατί θα γίνει αντικατάσταση είτε γιατί η υπόθεση θα πάει μέσω της νομικής προστασίας. Το να μαστορεύεις εντυπώσεις δεν θα αλλάξει κάτι, λέω μη τυχόν δηλαδή....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john_b : 06-02-16 στις 19:02

  3. #63
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Γιάννη τι να αφήσω ? Τον ξέρω προσωπικά το γιώργο και απο κοντά , αν σε κάποια πράγματα επιμένει ειναι γιατί αυτά τα ξέρε σε βάθος,
    την όπια κριτική απο τέτοιους ανθρώπους να την βλέπεις καλοπροαίρετα.
    Απλά πιστεύω ότι μεσα απο το φόρουμ επειδή δεν ξέρεις ποιος ειναι ο "Γιώργος" τι εμπειρίες έχει, που έχει δουλέψει, τι γνώσεις έχει με αποτέλεσμα να γίνονται παρεξηγήσεις,
    καλώς οι κακώς κάποιοι είναι δάσκαλοι και εμείς μαθητές και δεν το λέω μονο για το γιώργο αλλά και για άλλους που έχουν εμπειρία και γνώσεις στο τομέα τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 06-02-16 στις 19:51

  4. #64
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Εγώ με τις σχετικές γνώσεις μου δεν τον βλέπω ως δάσκαλο αλλά ως καθηγητή, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εδώ δεν έχει ξεφύγει. Πρώτα απ' όλα καταλαβαίνει ότι θέλει και όχι ότι γράφω, ή το κάνει επίτηδες και γίνεται προκλητικός. Πως θα μπορούσα να του μιλήσω διαφορετικά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #65
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    john_b
    Η σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ αγοραστή και πωλητή χτίζεται σε βάθος χρόνου και είναι αμοιβαία.
    Παράδειγμα:
    - Στην Αμερική πας αγοράζεις κάτι και αν απλά δεν σου αρέσει το επιστρέφεις και παίρνεις τα χρήματα πίσω. Γνωστοί μου Έλληνες, που πήγαν για εκπαίδευση, αγόρασαν κάμερα για να τραβήξουν την εκδήλωση αποφοίτησης, και την επέστρεψαν. Μόλις γύρισαν εδώ περηφανεύονταν για το κατόρθωμα τους !
    - Φίλος αγόρασε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο από τη Γερμανία, αξίας 38.000€ , μέσω ίντερνετ, απο τις φωτογραφίες μόνο.
    - Στην Εγνατία, έχει ένα μαγαζί με ελαστικά. Ήμουν παρών όταν κάποιος από τους βόρειους γείτονες (skatokavoides, που έλεγε ο Χάρυ), ζητούσε να του αλλάξει δωρεάν (εγγύηση) το ένα λάστιχο. Είχε βάλει καινούρια λάστιχα εκεί ποιο πρίν, πήγε στη Χαλκ/κή, και κάπου πάτησε κάποιο κομμάτι σίδερο και το έκοψε.

    Αν διακρίνεις τη διαφορά ανάμεσα στους παραπάνω θα καταλάβεις γιατί υπάρχει η καχυποψία και αυτή η αντιμετώπιση.
    Από την άλλη φυσικά υπάρχουν και οι περιπουτζήδες που τυχαίνει να είναι και έμποροι, τεχνικοί κλπ.
    Καλή τύχη στο θέμα σου.
    Το πρόβλημα είναι περίπλοκο, πολύπλευρο και έχει να κάνει με την νοοτροπία μας.
    Στην Ελλάδα, εδώ και αρκετές δεκαετίες, ο ειλικρινής, τίμιος και συνεπής (επαγγελματίας ή καταναλωτής) θεωρείται απ' όλους (ΚΑΙ από το κράτος, όπως αυτό εκπροσωπείται απ΄τους δημόσιους λειτουργούς), ως "κορόϊδο".
    Αντίθετα ο επιλεκτικά-ειλικρινής (ευγενική διατύπωση), κουτοπόνηρος, βλαχόμαγκας (επαγγελματίας ή καταναλωτής), υπό αυτό τις συνθήκες, βγαίνει σχεδόν πάντα κερδισμένος.
    Η νοοτροπία αυτή αναπαράγεται (αφού είναι επιτυχημένη εκ του αποτελέσματος) και για τις δύο κατηγορίες και έχει δημιουργήσει την σημερινή κατάσταση.
    Δεν είναι καθόλου σπάνιο κάποιος επαγγελματίας σε κάποιο αντικείμενο να παραπονείται για τους κουτοπόνηρους πελάτες που πάνε να τον "ρίξουν", ενώ την ίδια στιγμή, ως καταναλωτής ο ίδιος, προσπαθεί να "ρίξει" κάποιον άλλον επαγγελματία.
    Είναι θέμα νοοτροπίας και δυστυχώς δεν αλλάζει εύκολα αφού απαιτείται αυτοκριτική και αυταπάρνηση. Οι έννοιες αυτές αρχίζουν να είναι δυσνόητες για τους νεο-Έλληνες.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  6. #66
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άστον Άκη έχει ξεφύγει.
    Να μου δείξεις που ανέφερα ότι έφτιαξα καλώδιο και θα σου ζητήσω δημόσια συγνώμη, αλλιώς πρέπει να βρεις το θάρρος να το κάνεις εσύ.
    Επίσης δες το θέμα με το φορητό τα εξηγώ επαρκώς και τουλάχιστον όταν το πήρα εγώ και όταν μίλησα με την κένγουντ στο εξωτερικό, αντιπρόσωπος εμφανιζόταν, σε αυτόν με παρέπεμψαν και αυτός μου το άλλαξε και από αυτόν είχε πάρει το μηχάνημα ο εκ Θεσσαλονίκης έμπορος, ο κύριος κόμπρα. Είπαμε ήταν το σώμα του F-7 με πρόσοψη του F-6. Θες να σου εξηγήσω τι σημαίνει πρόσοψη;
    Από αυτή την στιγμή γίνομαι συγκαταβατικός και δεν σου ξαναφέρνω αντίρρηση, μην ανησυχείς θα περάσει, όλοι είναι λίγο γειά σου τώρα με την κρίση.
    Ελπίζω μόνο να μην προκαλείς επίτηδες θιγόμενος για κανέναν εμπορικό φιλαράκο σου, το θέμα άνοιξε και θα κλείσει είτε γιατί θα γίνει αντικατάσταση είτε γιατί η υπόθεση θα πάει μέσω της νομικής προστασίας. Το να μαστορεύεις εντυπώσεις δεν θα αλλάξει κάτι, λέω μη τυχόν δηλαδή....
    Οφείλω να διευκρινήσω ότι δεν είχα δει το θέμα σου με το KENWOOD TH-F7E που ανάφερες! Πραγματικά ήταν σκόπιμο να το αναζητήσω και να το διαβάσω! Μετά ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ, είμαι πεπεισμένος ότι ο Μητσοτάκης ωχρειά εμπρός σου! Αν και... τελικά ΑΞΙΖΕΙ τον κόπο όποιος θέλει να καταλάβει τι συμβαίνει με εσένα ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ!

    Βάζω λοιπόν ένα σύνδεσμο εδω γιατί είναι άξιο αναφοράς...
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=75512

    Είναι όντως αξιοθαύμαστο τόσο το τι συνέβει... όσο πολύ σημαντικότερο, η "αντιμετώπισή" σου !
    Όχι ότι δεν έχεις "δίκιο" ως προς το 7 & 6... βεβαίως!
    Αλλά από την άλλη, μάλλον το ήθελες και "ξεκλείδωτο" - ως ο πάντα νομότυπος που θα τους γ@μ όλους με τους "νόμους" - αλλά σε ενόχλησε το ότι έβαλαν την μπατταρία έστω για δοκιμή ξεκλειδώματος... !

    Σίγουρα αξίζει να το διαβάσουν ΟΛΟΙ, αφού ειδικά από εκεί είναι εμφανές περί τίνος πρόκειται!!!

    Πάντως ενημερωτικά... οι διαφορές F6 & F7 είναι ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ... επ' ουσίας! ρίξε μιά ματιά εδώ προς ενημέρωση!
    http://www.pc5e.nl/downloads/thf7e/M...-f7%20mods.pdf



    Τα υπόλοιπα τα προσπερνω΄... ως απλά ανόησίες σου!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. #67
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Όχι ρε μάγκα γιατί μας έχεις πρήξει τα ούμπαλα, να μου πεις που ανέφερα εγώ ότι έφτιαξα καλώδιο καταρχήν, διότι έχεις ξεσκίσει το θέμα με ένα περίεργο παραλήρημα που σε πιάνει επικαλούμενος σχεδόν το ίδιο πράγμα που εγώ δεν είπα ποτέ. Ακόμη και γενικά η πρώτη σου αναφορά στο καλώδιο που άρχισες να μου λες βλακείες ήταν κάτι που δεν το είπα εγώ αλλά κάποιο άλλο μέλος και εσύ το απέδωσες σε μένα. Η κόψε τα ληγμένα ή άλλαξε συνταγή.
    Όσο για το φορητό ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι σε ένα μαϊμου, ένα επισκευασμένο ή ένα σπασμένο θα μπορούσαν να είχαν κουμπώσει επάνω του μία λάθος πρόσοψη. Η Kenwood απέκλεισε την περίπτωση να έγινε λάθος στο εργοστάσιο κατασκευής. Εσύ λοιπόν αν σου τύχει κάτι τέτοιο, δες τις μηδαμινές διαφορές των δύο μοντέλων και κράτα το. Τι είπαμε οτι είσαι; Καθηγητής; Δεν θα σου έφερνα ούτε σφουγγαρίστρα να επισκευάσεις Διότι κατά την άποψή σου προφανώς θα την είχα χαλάσει εγώ βάζοντας ανάποδα τις μπαταρίες. Δεν έχει σημασία που η σφουγγαρίστρα δουλεύει χωρίς μπαταρίες βέβαια, από αυτούς τους τεχνικούς είσαι όπως δείχνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john_b : 07-02-16 στις 07:33

  8. #68
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Τς τς τς τς....

    Ραδιοερασιτεχνική συζήτηση...

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #69
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Έπειτα από δύο μήνες ταλαιπωρίας ήρθε στα χέρια μου με αλλαγμένη πλακέτα. Το πρόγραμμάτισα αρκετές φορές μόλις το παρέλαβα για να δω αν θα βγάλει κάτι και όλα είναι καλά. Δεν πλήρωσα τίποτε, το θεώρησαν ότι όντως ήταν θέμα εγγύησης. Ελπίζω να μη σπαστούν όσοι θεωρούν ότι το να διεκδικήσεις τα αυτονόητα τους χαλάει τη πιάτσα, που πιάστηκε στην εγγύηση.
    Στο πρόγραμμα η προηγούμενη πλακέτα διαβαζόταν ως έκδοση ring 60 ενώ η τωρινήως rig 62. Τι διαφορές υπάρχουν ανάλογα με αυτό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον john_b για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (07-03-16)

  11. #70
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Ότι του κάνανε το δαχτυλίδι από 60 σε 62...

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβληματάκι σε Yaesu VX-2
    By leosedf in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 14:18
  2. yaesu vx-7r ανταλακτικα
    By takisdgr in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-13, 19:40
  3. yaesu vx-6
    By mhxanikos in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-10, 20:43
  4. Yaesu FC 1000
    By Hifi in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-08, 19:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας