Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Μετρηση πηγης με διαφορετικα grounds.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Κεφαλονιά Αργοστόλι
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή Μετρηση πηγης με διαφορετικα grounds.

    Καλησπερα,
    Εχω μια πηγη συνεχους ρευματος που αποτελειτε απο μπαταριες συνολικης τασης 30βολτ απο την οποια θελω να στελνω σημα σε εναν μικροελεγκτη κ να μετραω τα επιπεδα τασης. Το θεμα ειναι οτι ο μικροελεγκτης τροφοδοτειτε απο διαφορετικη πηγη με αποτελεσμα να μην εχω κοινα grounds.
    Στην ουσια θελω εναν διαιρετη τασης οπου στην εξοδο πρεπει να εχω μεχρι 5βολτ με διαφορετικο ground απο οτι στην εισοδο. Εχετε καποιο κυκλωμα ή τροπο για να λυσω το προβλημα μου αυτο? Εχω βρει το παρακανω λινκ για το θεμα αλλα δεν 3ερω ουτε αν ειναι αξιοπιστο αλλα ουτε αν λειτουργει. http://www.mosaic-industries.com/emb...-loop-isolator
    (Το κυκλωμα στον γαλαζιο πινακα).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ventouza1987 : 27-09-16 στις 19:44

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    ψαξε για isolated op amp... θα χει δύο grounds οπότε θα το λύσεις εύκολα το θέμα σου.

    αυτό πυο δείχνεις δεν κάνει αυτό που θες, ένας διαφορικός ενισχυτής είναι, όπως άλλωστε λέει

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Δεν βρίσκω λογο γιατι να μην ενώσεις τα grounds.
    Και μετα, ειτε με op-amp ειτε με διαιρετη να κανεις την δουλεια σου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    μπορείς και με τον τρόπο που λες με διαφορικό ενισχυτή,
    μπορείς και με isolation amplifier, υπάρχουν διάφορα ολοκληρωμένα, άλλα που στέλνουν τα data μέσω πυκνωτών (εσωτερικά στο chip) όπως iso122, iso 124 κλπ και άλλα που βασίζονται σε αναλογικά optocoupler (έχουν δύο φωτοδιόδους και μεσω feedbback έχουν γραμμική απόκριση) όπως το IL300.
    Το ποια λύση θα επιλέξεις έχει να κάνει με κόστος, με ακρίβεια με δυνατότητα ή οχι παροχής ρεύματος και στις δύο μεριές του κυκλώματος που θα κάνει το Interface. Νομίζω οτι καλό θα είναι να ξεκινήσεις να δεις αν σε ικανοποιεί ένα κύκλωμα με διαφορικό ενισχυτή. Θα χρειαστεί να βάλεις δύο διαιρέτες τάσης, έναν σε κάθε είσοδο του διαφορικού ενισχυτή....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Κεφαλονιά Αργοστόλι
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορείς και με τον τρόπο που λες με διαφορικό ενισχυτή,
    μπορείς και με isolation amplifier, υπάρχουν διάφορα ολοκληρωμένα, άλλα που στέλνουν τα data μέσω πυκνωτών (εσωτερικά στο chip) όπως iso122, iso 124 κλπ και άλλα που βασίζονται σε αναλογικά optocoupler (έχουν δύο φωτοδιόδους και μεσω feedbback έχουν γραμμική απόκριση) όπως το IL300.
    Το ποια λύση θα επιλέξεις έχει να κάνει με κόστος, με ακρίβεια με δυνατότητα ή οχι παροχής ρεύματος και στις δύο μεριές του κυκλώματος που θα κάνει το Interface. Νομίζω οτι καλό θα είναι να ξεκινήσεις να δεις αν σε ικανοποιεί ένα κύκλωμα με διαφορικό ενισχυτή. Θα χρειαστεί να βάλεις δύο διαιρέτες τάσης, έναν σε κάθε είσοδο του διαφορικού ενισχυτή....
    Να σε ρωτησω κατι chip στην προκειμενη αν χρησιμοποιησω το iso122 που μου φενεται καλη λυση. Η συνδεσμολογια των πινς θα ειναι στην μεν εισοδο +Vs1 μαζι με Vin στο + της μπαταριας κ το -Vs1 μαζι με gnd1 στο - της μπαταριας? Κ στη δε εξοδο το +Vs2 στο + της τροφοδοσιας του ελεγκτη το - Vs2 k gnd2 στο - της τροφοδοσιας του ελεγκτη κ το Vout στην αναλογικη εισοδο του ελεγκτη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Κεφαλονιά Αργοστόλι
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βρίσκω λογο γιατι να μην ενώσεις τα grounds.
    Και μετα, ειτε με op-amp ειτε με διαιρετη να κανεις την δουλεια σου...
    Το κυκλωμα λειτουργει απο αλλη τροφοδοσια αν παρω εγω να βαλω κοινες γειωσης δεν νομιζω να περνω σωστα δεδομενα. Εκτος κ κανω την μπαταρια πηγη της πλακετας κατι το οποιο δεν θελω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Ισα-ισα, που τοτε θα παρεις σωστη μέτρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ventouza1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε ρωτησω κατι chip στην προκειμενη αν χρησιμοποιησω το iso122 που μου φενεται καλη λυση. Η συνδεσμολογια των πινς θα ειναι στην μεν εισοδο +Vs1 μαζι με Vin στο + της μπαταριας κ το -Vs1 μαζι με gnd1 στο - της μπαταριας? Κ στη δε εξοδο το +Vs2 στο + της τροφοδοσιας του ελεγκτη το - Vs2 k gnd2 στο - της τροφοδοσιας του ελεγκτη κ το Vout στην αναλογικη εισοδο του ελεγκτη?
    ΟΧΙ!!!!
    Το ISO122 θέλει συμμετρική τροφοδοσία!!! άρα χρειάζεσαι DC/DC converter για να φτιάξεις αρνητική τροφοδοσία!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-16, 22:46
  2. Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-11, 11:07
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-10, 15:52
  4. ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΠΗΓΗΣ ORCAD
    By pliktras in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-09, 00:50
  5. Τί κάνουμε όταν υπάρχουν 2 Grounds
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-08, 10:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας