Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: φόρτιση μπαταριών λιθίου σε σειρά

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannis_83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το bms αυτο ειναι δοκιμασμενο και κανει balance μεσω των 3 αντιστασεων 101 κατω απο το Β+.μολις μια μπαταρια φτασει 4.2 ανοιγει το αντιστοιχο τρανζιστορ και την αποφορτιζει "περιμενοντας"τις υπολοιπες να φτασουν κ αυτες 4,2.το αλαρμ ειναι αχρηστο,μπορεις να το παραλειψεις.το bms θα κοψει εκει που πρεπει.το lm2596 εχει μια μικρη καταναλωση παραμενοντας συνδεμενο στη μπαταρια,που σημαινει οτι θα την εξαντλει σε βαθος χρονου,εγω το προσαρμοσα στο μαμα φορτιστη οποτε την καρφωνω πανω οπως ηταν .οπως ειπε κ ο γιαννης,θελεις inr,με icr που εδειξες θα εχεις βυθιση τασης στο ξεκινημα και τα ζορια και θα ενεργοποιειται το bms,θα κοβει.
    Ευχαριστω.
    Θα πάρω αυτές για να ειμαι σίγουρος. Θα το συνδέσω όπως και συ με το LM2596 στον αντάπτορα του παλιού φορτιστή. Επίσης θα προσθέσω και ένα voltmeter ammeter για να είμαι σίγουρος για την τάση 12.6V στην έξοδο του LM.
    Το alarm ειναι ρυθμιζομενο και θέλω να το έχω ρυθμσιμένο λίγο πιο ψηλά για να ξέρω πότε κοντεύουν να τελειώσουν οι κπαταρίες πριν τις κόψει το BMS (θα του βάλω και έναν επιπλέον διακόπτη για να απενεργοποιείται και να μη βαράει ενοχλητικά).

    Ξέρουμε σε ποια τάση κόβει το BMS; Είναι ασφαλές;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Πρακτικά λίγο πανω από τα 2.5 ν κόβει.απλα πριν φτάσεις εκεί το δράπανο έχει ήδη ψοφησει θα το καταλάβεις.απο τον παλιό σ φορτιστή κρατά μετασχηματιστη γέφυρα ανόρθωσης εξομάλυνση,τα λαμάκια που κρατάνε τη μπαταρία και το 2596 θα κάνει τα υπόλοιπα.μη το φοβάσαι σε διακυμάνσεις τάσης έντασης,είναι πολύ σταθερό.τελος να ξέρεις ότι όσο πλησιάζεις στα 12.6ν το ρεύμα θα τείνει στο 0.γι αυτό σ είπα να ρυθμίσεις την τάση φόρτισης λίγο κάτω από 13.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Ξεκίνησα τη συγκεκριμένη μετατροπή τώρα που βρήκα χρόνο αλλά μάλλον έκανα ζημιά στο BMS.
    Οι μπαταρίες μου έχουν tabs και τα χρησιμοποίησα για να τις κολλήσω στο BMS χωρίς τη χρήση καλωδίων. Μάλλον επέμεινα λίγο παραπάνω με το κολλητήρι στο σημείο B2 και είδα να βγαίνει καπνός από ένα εξάρτημα. Το εξάρτημα φαίνεται στη φωτό

    IMG_1101.jpg


    Οι 3 μπαταρίες μου έχουν τάση 3.5V η κάθε μία και από B+ σε B- έχω 10.5V αλλά από P+ σε P- έχω 7.5V. Επίσης αν συνδέσω το κύκλωμα φόρτισης με το LM2596 στα P+ P- δεν τραβάει ρεύμα.

    Θα πάρω άλλο BMS αλλά ήθελα να ξέρω τι είναι το συγκεκριμένο εξάρτημα που έκαψα μήπως και μπορέσω να το αντικαταστήσω προσωρινά. Μπορεί να το ελέγξει κάποιος που έχει το ίδιο BMS; Είναι λογικό με αυτό το καμένο εξάρτημα να μη φορτίζει και να μην έχω τη σωστή τάση στην έξοδο;
    Από κάτω έχει δύο pads που γράφουν "T". Μήπως εκεί γίνεται κάποιος έλεγχος υπερθέρμανσης και ξεπέρασα το όριο με το κολλητήρι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για παράδειγμα με τα TP4056 modules μπορούμε να φορτίσουμε μία μπαταρία 18650 αλλά όχι πολλές μαζί σε σειρά. Ακόμη και αν βάλουμε ένα TP4056 σε κάθε μπαταρία, αν έχουμε ένα τροφοδοτικό για όλα, οι γειώσεις θα είναι βραχυκυκλωμένες και θα βραχυκυκλώσουν τις μπαταρίες.
    Επειδή ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα και στο βίντεο βλέπω φόρτιση σε σειρά ΑΛΛΑ παρεμβάλλει από ένα B0505S-1W . Το B0505S-1W είναι απομονωτής? Μήπως ο τρόπος αυτός είναι καλύτερος για balance φόρτιση?



    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Την είχα δει αυτή τη μέθοδο αλλά είναι πολύ λίγο το 1W και θα φορτίζουν πολύ αργά, γι αυτό και κατέληξα στον παραπάνω τρόπο.

    Το ιδανικό θα ήταν να βρούμε το σχηματικό του BMS που μου χάλασε ώστε να είμαστε σίγουροι και για την ορθή του λειτουργία αντί να το εμπιστευόμαστε στα τυφλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνησα τη συγκεκριμένη μετατροπή τώρα που βρήκα χρόνο αλλά μάλλον έκανα ζημιά στο BMS.
    Οι μπαταρίες μου έχουν tabs και τα χρησιμοποίησα για να τις κολλήσω στο BMS χωρίς τη χρήση καλωδίων. Μάλλον επέμεινα λίγο παραπάνω με το κολλητήρι στο σημείο B2 και είδα να βγαίνει καπνός από ένα εξάρτημα. Το εξάρτημα φαίνεται στη φωτό

    IMG_1101.jpg


    Οι 3 μπαταρίες μου έχουν τάση 3.5V η κάθε μία και από B+ σε B- έχω 10.5V αλλά από P+ σε P- έχω 7.5V. Επίσης αν συνδέσω το κύκλωμα φόρτισης με το LM2596 στα P+ P- δεν τραβάει ρεύμα.

    Θα πάρω άλλο BMS αλλά ήθελα να ξέρω τι είναι το συγκεκριμένο εξάρτημα που έκαψα μήπως και μπορέσω να το αντικαταστήσω προσωρινά. Μπορεί να το ελέγξει κάποιος που έχει το ίδιο BMS; Είναι λογικό με αυτό το καμένο εξάρτημα να μη φορτίζει και να μην έχω τη σωστή τάση στην έξοδο;
    Από κάτω έχει δύο pads που γράφουν "T". Μήπως εκεί γίνεται κάποιος έλεγχος υπερθέρμανσης και ξεπέρασα το όριο με το κολλητήρι;
    τέτοιο φούσκωμα δεν γίνεται από το κολλητήρι αλλά από τάση... μάλλον με το κολλητήρι ακούμπησες και κάπου αλλού όταν ακουμπούσες την μπαταριά και έκανες βραχυκύκλωμα, τέτοιο πλακετάκι περιμένω να μου έρθει από μέρα σε μέρα μιας και η παραγγελία μου ήταν 10/1, όταν μου έρθει θα επανέλθω

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Είμαι 99% σίγουρος πως δεν ακουμπούσα κάπου αλλού. Το σώμα του κολλητηριού μου είναι γειωμένο αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο. Επίσης οι μπαταρίες δεν έχασαν καθόλου από την τάση τους. Πριν και μετά τις κολλήσεις ήταν 3.5V. Αν υπάρχει στο κύκλωμα κάποια προστασία από υπερθέρμανση ίσως να εξηγούσε τι συνέβη.

    Πιο πολύ θέλω να μάθω τι είναι αυτό το εξάρτημα και τι συνέβη για να μη μου ξανασυμβεί όταν πάρω το επόμενο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    και σου λέω πως είμαι 1000% σίγουρος πως με το κολλητήρι ΈΤΣΙ δεν γίνεται το εξάρτημα.... ΕΙΔΙΚΆ όταν λες ότι έβγαλε καπνό.. μπορεί να είχες ελαττωματική πλακέτα... πάντως αν δεις εδώ... που από ότι βλέπω η πλακέτα είναι λίγο πολύ ίδια.. τα pads που λες δεν είναι για κάποιο θερμιστορ.. αλλά είναι test points. διάβασε το 15 στο λινκ... εκεί λέει πως για να δεις αν τα mosfet είναι οκ.. βραχυκυκλώνεις τα δυο pads και πρέπει να σου βγάλει τάση... βέβαια από την άλλη, στην δικιά σου την πλακέτα γιατί ο Κινέζος έχει βάλει εκεί μόνιμα μια γέφυρα? στείλε λίγο ακριβώς πιο bms πήρες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Η πλακέτα μου είναι ίδια μ αυτή. Τα δύο pads στο Τ ενώνονται με τα δύο άκρα ενός αντιστάτη 0Ω οπότε είναι ήδη βραχυκυκλωμένο. Το ένα άκρο αυτού του αντιστάτη είναι ενωμένο με το εξαρτημα που κάηκε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για παράδειγμα με τα TP4056 modules μπορούμε να φορτίσουμε μία μπαταρία 18650 αλλά όχι πολλές μαζί σε σειρά. Ακόμη και αν βάλουμε ένα TP4056 σε κάθε μπαταρία, αν έχουμε ένα τροφοδοτικό για όλα, οι γειώσεις θα είναι βραχυκυκλωμένες και θα βραχυκυκλώσουν τις μπαταρίες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironda19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα και στο βίντεο βλέπω φόρτιση σε σειρά ΑΛΛΑ παρεμβάλλει από ένα B0505S-1W . Το B0505S-1W είναι απομονωτής?

    Το B0505S-1W είναι ένας DC-DC converter (από 5V σε 5V) που πετυχαίνει γαλβανική απομόνωση μεταξύ εισόδου και εξόδου του και τον χρειάζεσαι για να μην γεφυρώνονται οι γειώσεις των TP4056 .



    Κυκλοφορούν 2 εκδόσεις των TP4056 modules:

    TP4056 module χωρίς προστασία TP4056 module με προστασία από υπερβολική εκφόρτιση της μπαταρίας



    Η διαφορά τους είναι πως το δεύτερο έχει επιπλέον ένα DW01A One Cell Lithium-ion/Polymer Battery Protection IC για να παρακολουθεί την τάση της μπαταρίας και να κόβει όταν απαιτείται:





    Εάν χρησιμοποιήσεις τα απλά TP4056 modules και συνδέσεις τις εξόδους τους σε σειρά, δεν έχεις καμία προστασία από υπερβολική εκφόρτιση μιας μεμονωμένης μπαταρίας. Για το σκοπό αυτό θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μπαταρίες με δική τους προστασία.


    Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα TP4056 modules που παρέχουν προστατευμένη έξοδο, σε μια συνδεσμολογία σαν την παρακάτω (με τις εισόδους από απομονωμένες τροφοδοσίες από το B0505S-1W):


    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (20-02-18), ironda19 (19-02-18)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φόρτιση ESP8266 με μπαταρίες λιθίου???
    By ατσουμπαλεο in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 23:07
  2. Φόρτιση μπαταρίας Ιόντων Λιθίου (Ερώτηση)
    By telemetric in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-12, 10:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας