Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: βοηθεια για συνδεση επιτητηρητη τασης σε πινακα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη thespyros
    Όνομα
    K
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    489

    Προεπιλογή βοηθεια για συνδεση επιτητηρητη τασης σε πινακα

    Καλημέρα σε όλους,

    Θέλω να τοποθετήσω επιτηρητή τάσης και αντικεραυνικό σε οικιακό τριφασικό πίνακα. Επειδή οι απόψεις των ηλεκτρολόγων διίστανται θα ήθελα την γνώμη σας.
    Ο ένας μου λέει ότι η σειρά είναι: Γενικός Διακόπτης-Ασφαλειες Αντικεραυνικού-επιτηρητής τάσης-ρελέ ισχύος που δίνει εντολή ο επιτηρητής και στην έξοδο του ρελέ βάζουμε γενικές ασφαλειες και ΔΔΕ.
    Έτσι σε περίπτωση κεραυνού δεν θα πέσει το ρελέ.

    Η άλλη περίπτωση είναι: Γενικός διακόπτης-επιτηρητής-γενικές ασφάλειες-ΔΔΕ-ασφάλειες αντικεραυνικού-ρελέ ισχύος από επιτηρητή.
    Έτσι όμως σε περίπτωση που λειτουργήσει το αντικεραυνικό θα πέσει το ρελέ.

    Από τη hager μου είπαν ότι εκείνοι συστήνουν την πρώτη περίπτωση έτσι ώστε εάν λείπεις από το σπίτι να μην πέσει το ρελέ και μείνεις χωρίς ρεύμα.
    Όμως δεν υπάρχει κίνδυνος στο τμήμα γενικός διακόπτης έως ρελέ ισχύος να συμβεί οτιδήποτε πχ φωτιά στην χειρότερη, ανάλογα με την ένταση του κεραυνού και το τι θα προλάβει να κόψει το αντικεραυνικό?

    Τελικά τι είναι σωστό σύμφωνα με τον κανονισμό.

    Ευχαριστώ για την βοήθεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    θελει υπομονη για να βρεις την βλαβη ,,,,

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thespyros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους,

    Θέλω να τοποθετήσω επιτηρητή τάσης και αντικεραυνικό σε οικιακό τριφασικό πίνακα. Επειδή οι απόψεις των ηλεκτρολόγων διίστανται θα ήθελα την γνώμη σας.
    Ο ένας μου λέει ότι η σειρά είναι: Γενικός Διακόπτης-Ασφαλειες Αντικεραυνικού-επιτηρητής τάσης-ρελέ ισχύος που δίνει εντολή ο επιτηρητής και στην έξοδο του ρελέ βάζουμε γενικές ασφαλειες και ΔΔΕ.
    Έτσι σε περίπτωση κεραυνού δεν θα πέσει το ρελέ.

    Η άλλη περίπτωση είναι: Γενικός διακόπτης-επιτηρητής-γενικές ασφάλειες-ΔΔΕ-ασφάλειες αντικεραυνικού-ρελέ ισχύος από επιτηρητή.
    Έτσι όμως σε περίπτωση που λειτουργήσει το αντικεραυνικό θα πέσει το ρελέ.

    Από τη hager μου είπαν ότι εκείνοι συστήνουν την πρώτη περίπτωση έτσι ώστε εάν λείπεις από το σπίτι να μην πέσει το ρελέ και μείνεις χωρίς ρεύμα.
    Όμως δεν υπάρχει κίνδυνος στο τμήμα γενικός διακόπτης έως ρελέ ισχύος να συμβεί οτιδήποτε πχ φωτιά στην χειρότερη, ανάλογα με την ένταση του κεραυνού και το τι θα προλάβει να κόψει το αντικεραυνικό?

    Τελικά τι είναι σωστό σύμφωνα με τον κανονισμό.

    Ευχαριστώ για την βοήθεια.
    Γιατί πιστεύεις ότι δεν θα πέσει το ρελέ;
    Εφόσον καεί έστω και μια ασφάλεια από το αντικεραυνικό ο επιτηρητής, επειδή θα του λείψει φάση, θα άρει την εντολή λειτουργίας του ρελέ και δεν θα έχεις ρεύμα στο σπίτι γενικώς.

    Γενικά όλα αυτά που αναφέρεις είναι διακόπτες σε σειρά, ότι και να πέσει θα διακοπεί το ρεύμα γενικώς. Εκτός από τις γενικές ασφάλειες που θα διακόψουν το ρεύμα στη φάση που ασφαλίζουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thespyros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους,

    Θέλω να τοποθετήσω επιτηρητή τάσης και αντικεραυνικό σε οικιακό τριφασικό πίνακα. Επειδή οι απόψεις των ηλεκτρολόγων διίστανται θα ήθελα την γνώμη σας.
    Ο ένας μου λέει ότι η σειρά είναι: Γενικός Διακόπτης-Ασφαλειες Αντικεραυνικού-επιτηρητής τάσης-ρελέ ισχύος που δίνει εντολή ο επιτηρητής και στην έξοδο του ρελέ βάζουμε γενικές ασφαλειες και ΔΔΕ.
    Έτσι σε περίπτωση κεραυνού δεν θα πέσει το ρελέ.

    Η άλλη περίπτωση είναι: Γενικός διακόπτης-επιτηρητής-γενικές ασφάλειες-ΔΔΕ-ασφάλειες αντικεραυνικού-ρελέ ισχύος από επιτηρητή.
    Έτσι όμως σε περίπτωση που λειτουργήσει το αντικεραυνικό θα πέσει το ρελέ.

    Από τη hager μου είπαν ότι εκείνοι συστήνουν την πρώτη περίπτωση έτσι ώστε εάν λείπεις από το σπίτι να μην πέσει το ρελέ και μείνεις χωρίς ρεύμα.
    Όμως δεν υπάρχει κίνδυνος στο τμήμα γενικός διακόπτης έως ρελέ ισχύος να συμβεί οτιδήποτε πχ φωτιά στην χειρότερη, ανάλογα με την ένταση του κεραυνού και το τι θα προλάβει να κόψει το αντικεραυνικό?

    Τελικά τι είναι σωστό σύμφωνα με τον κανονισμό.

    Ευχαριστώ για την βοήθεια.
    Αμα ειναι να παρει φωτια οχι το αντικεραυνικο θα σε σωσει αλλα ουτε και αλεξικεραυνο στην ταρατσα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Επαναφέρω το θέμα, μιάς και έχω διαβάσει κι εγώ αρκετές αντικρουόμενες απόψεις από τεχνικούς, εταιρείες και κανονισμό και έχω μπερδευτεί.
    Επιβεβαιώνετε οτι η σωστή σειρά είναι
    Γενικός Διακόπτης - Αντικεραυνικό - Επιτηρητής Τάσης - Ρελέ ισχύος (με ασφαλισμένη γραμμή 1Α) - Γενικές Ασφάλειες - ΔΔΕ ?
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναφέρω το θέμα, μιάς και έχω διαβάσει κι εγώ αρκετές αντικρουόμενες απόψεις από τεχνικούς, εταιρείες και κανονισμό και έχω μπερδευτεί.
    Επιβεβαιώνετε οτι η σωστή σειρά είναι
    Γενικός Διακόπτης - Αντικεραυνικό - Επιτηρητής Τάσης - Ρελέ ισχύος (με ασφαλισμένη γραμμή 1Α) - Γενικές Ασφάλειες - ΔΔΕ ?
    Ευχαριστώ
    Ξέχασες τις ασφάλειες του αντικεραυνικού. Κατα τα άλλα σωστό. Γενικά, τα αντικεραυνικά πρέπει να τοποθετούνται όσο πιο κοντά στην παροχή του πίνακα για να είναι η πρώτη γραμμή ας το πούμε σε περίπτωση κεραυνού. Βέβαια αν αναλογιστείς τον χρόνο που διαρκεί ένα κεραυνικό πλήγμα, μπορεί ούτε το αντικεραυνικό να προλάβει να σε σώσει.

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Δεν παίρνουν όλοι οι τύποι Α/Κ ασφάλειες.καλο είναι να μπαίνουν πριν τις γενικές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Για το 4πολικό αντικεραυνικό Hager SPN415R που έχω πάρει, στις τεχνικές οδηγίες εμφανίζει να προηγείται στη γραμμή μία 3πολική ασφάλεια 125Α και διακόπτες 32Α καμπύλης C.

    http://www.hager.co.uk/files/downloa...DR_6S5051F.PDF

    Επειδή δεν έχω γνώσεις για να το διαβάσω σωστά, τι εννοεί ο ποιητής? Αυτά τα δύο υλικά είναι παράλληλα σε κουτάκι με συνεχή γραμμή, ή σκέτες οι ασφάλειες με διακεκομμένη γραμμή
    Μη φοβάστε, δεν πρόκειται να τα τοποθετήσω, απλά να τα αγοράσω θέλω! Τι κωδικούς θα συστήνατε για υλικό Hager?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rama : 22-11-17 στις 21:15
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    δεν αναφερει τριπολικη ασφαλεια 125Α.Αναφερει οτι αν οι γενικες σου ασφαλειες ειναι μεγαλυτερες απο 125Α Ag η ασφαλεια του ΑΚ θα ειναι μικροτερη απο 125.Αν η γενικες σου ειναι κατω απο 125Α τοτε δεν βαζεις ασφαλειες(F2) φαινεται στο πινακακι backup fuse και απο κατω του.θα μπει μονο ο C1-32A.Aν θα μπει διαρροης πριν απο αυτα θα ειναι 500ma -s-

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Σε 3Φ γραμμή με γενικές ασφάλειες τήξεως F1 = 35Α δεν μπαίνουν οι ασφάλειες F2, αλλά μόνο όταν F1 > 125Α. (υποθέτω).

    Οι διατομές S2 είναι 4mm2 με μήκος μικρότερο από D = 50cm για την είσοδο της συσκευής, και η S3 = 6 mm2 έξοδος.

    Ο τύπος SPN415D/R από ότι καταλαβαίνω αντέχει κρουστικές τάσεις μέχρι 1KV για ρεύμα 5KA 20 μs και για ρεύμα 15KA 8μs. Πάνω από αυτές τις τιμές καίγονται οι ασφάλεις του αντικεραυνικού, και το ενδεικτικό γίνεται κόκκινο και η εγκατάσταση συνεχίζει να λειτουργεί χωρίς προστασία όμως μέχρι να αντικατασταθούν (σελ. 2)

    Της σνέϊντερ ασφαλίζει και ουδέτερο με παρόμοια όρια στα μήκη και τις διατομές των αγωγών S2 και S3 και ιδιαίτερη επισύμανση για προσοχή στη σύνδεση PE.
    Χωρίς επιτηρητή τάσης η σειρά είναι γενικός διακόπτης, γενική ασφάλεια, αντικεραυνικό, δδε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Καλημέρα, και σας ευχαριστώ ιδιαίτερα Βασίλη και Κυριάκο για τις διευκρινίσεις σας που λύνουν την απορία μου.
    Στον πίνακά μου (παροχή 25KVA), μετά τον γενικό διακόπτη C45Α έχει ασφάλειες C32Α ανά φάση, οπότε δεν τίθεται θέμα να χρειάζομαι πρόσθετη ασφάλιση των γραμμών με το αντικεραυνικό. Επομένως θα χρειαστώ μόνο έναν τριπολικό διακόπτη C32A να παρεμβληθεί στις φάσεις.
    Κυριάκο, ο SPN415R έχει και στον ουδέτερο ξεχωριστό φυσίγγιο, όπως και στις φάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΜΕ ΠΙΝΑΚΑ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By kouros9 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-16, 14:01
  2. ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΤΑΣΒΕΣΗΣ!!!
    By gkouk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-15, 02:12
  3. ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΑΜΠΕΡ ΣΕΙΡΗΝΑΣ ΣΕ ΠΙΝΑΚΑ
    By moicanos in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-13, 12:41
  4. συνδεση θερμοσιφωνα με ηλ.πινακα
    By savasga in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-12, 17:44
  5. Βοηθεια για Regulator, σταθεροποιητης τασης
    By Δημήτρης Δημητρίου in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-11, 22:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας