Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 42

Θέμα: Αγορά Soldering Station & Hot Air για ερασιτέχνη

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή Αγορά σταθμού θερμού αέρα

    Καλησπέρα. Είμαι στην αναζήτηση αγοράς σταθμού θερμού αέρα. Ψάχνω κάτι σχετικά οικονομικό (150+- ευρώ). Γλυκοκοιτάω τον OEM ZD-912 αλλά σε κάτι σχόλια που διάβασα εδώ δεν είδα να λέτε και τα καλύτερα. Προορίζεται για ερασιτεχνική χρήση. Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;

    Επίσης κοιτάω και τον σταθμό αποκόλλησης ZD-915. Ο Γιάννης από το fubar λέει ότι είναι αρκετά καλό για τα λεφτά του.

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Το ZD915 θεωρείται αρκετά καλό...βεβαια το να δώσει κάποιος 100 για χομπιστική χρήση το θεωρώ σπατάλη όταν μπορέις να φτιάξεις ένα με αντλία κενού (τιμές ebay ~15 ευρώ) + το πιστόλι που χρησιμοποιεί ο ZD και πωλείται ανεξάρτητα στο εμπόριο γύρω στα 25 ευρώ (και πολλά λέω) + κύκλωμα ελέγχου (είτε DIY είτε από Ebay)με λιγότερα από 50 ευρώ εχεις έτοιμο απορροφητικό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον agis68 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (08-10-17)

  4. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς οι φθηνές αντλίες κενού του ebay δεν έχουν επαρκή δύναμη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Για θερμό αέρα + κολλητήρι προτείνω αυτό http://www.ebay.com/itm/2in1-852D-SM...gAAOSwi~5Zyw0H στη μισή τιμή από αυτό που έβαλες. Το έχω 2 χρόνια και για την χρήση που το κάνω και τα λεφτά που έδωσα (77ευρώ) είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το ΖD-915 το εχω και εγώ είναι αρκετά καλό, για ερασιτεχνική χρήση πάντα, το έχω και αυτό περίπου 2 χρόνια και μόλις τώρα μου χάλασε η μύτη (1,35ευρω από Ελλάδα).

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (08-10-17), George37 (09-10-17)

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη makocer
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Napoli Di Morea
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ZD915 θεωρείται αρκετά καλό...βεβαια το να δώσει κάποιος 100 για χομπιστική χρήση το θεωρώ σπατάλη όταν μπορέις να φτιάξεις ένα με αντλία κενού (τιμές ebay ~15 ευρώ) + το πιστόλι που χρησιμοποιεί ο ZD και πωλείται ανεξάρτητα στο εμπόριο γύρω στα 25 ευρώ (και πολλά λέω) + κύκλωμα ελέγχου (είτε DIY είτε από Ebay)με λιγότερα από 50 ευρώ εχεις έτοιμο απορροφητικό.
    μπορεις σε παρακαλω να μου προτεινεις ενα συμβατο απο ebay κλπ που να οδηγει το πιστολι zd? (εχω το πιστολι με τα 7 πιν)

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...ο χειροτεροτεχνίτης..!

  8. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    σου συγχώνευσα τα δύο θέματα. να μην καταλήξεις να σου απαντάνε σε δύο και χάσεις την μπάλα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για θερμό αέρα + κολλητήρι προτείνω αυτό http://www.ebay.com/itm/2in1-852D-SM...gAAOSwi~5Zyw0H στη μισή τιμή από αυτό που έβαλες. Το έχω 2 χρόνια και για την χρήση που το κάνω και τα λεφτά που έδωσα (77ευρώ) είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το ΖD-915 το εχω και εγώ είναι αρκετά καλό, για ερασιτεχνική χρήση πάντα, το έχω και αυτό περίπου 2 χρόνια και μόλις τώρα μου χάλασε η μύτη (1,35ευρω από Ελλάδα).
    Θα προτιμούσα να'ναι ξεχωριστές οι συσκευές ώστε άμα πάθει κάτι η μία να'χω την άλλη. Επίσης πλέον οι αγορές από ebay σε αυτά τα ποσά εμπεριέχουν τον κίνδυνο του τελωνείου και στο τέλος θα μου βγει ακριβότερο απ'ότι από Ελλάδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bobiras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για θερμό αέρα + κολλητήρι προτείνω αυτό http://www.ebay.com/itm/2in1-852D-SM...gAAOSwi~5Zyw0H στη μισή τιμή από αυτό που έβαλες. Το έχω 2 χρόνια και για την χρήση που το κάνω και τα λεφτά που έδωσα (77ευρώ) είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το ΖD-915 το εχω και εγώ είναι αρκετά καλό, για ερασιτεχνική χρήση πάντα, το έχω και αυτό περίπου 2 χρόνια και μόλις τώρα μου χάλασε η μύτη (1,35ευρω από Ελλάδα).
    εμενα μου χαλασε μετα απο 3 μερες και ταυτοχρονα εκλεισε και η εταιρια.... και δεν ειχα δωσει 77 ευρο. ο αερας χαλασε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bobiras Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα μου χαλασε μετα απο 3 μερες και ταυτοχρονα εκλεισε και η εταιρια.... και δεν ειχα δωσει 77 ευρο. ο αερας χαλασε.
    Tι έπεθε ο αέρας;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bobiras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tι έπεθε ο αέρας;
    ισα ισα βγαλει αερα σχεδον τπτ και εστειλα και στην κινα στην εταιρια να μου στηλουν ενα να το βαλω πανω και μου απαντησαν να πας να το παρεις απο εκει που το πηρες αλλα απο εκει που το πηρα ηταν για κλωτσιες τα παλικαρια

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εντυπωσεις απο QUICK 861DW hot air station
    By JOUN in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-20, 14:39
  2. Hot air rework station
    By shoco in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 87
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-13, 00:26
  3. Αγορα φθηνού hot air station!
    By dreamer1984 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-13, 19:36
  4. Hot Air Station
    By Aiosforos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-11, 15:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας