Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34

Θέμα: Codecs/Conteiners

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Leonardo
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς η κωδικοποίηση των δύο ταινιών έχει γίνει απο διαφορετικά προγράμματα. Το κάθε πρόγραμμα αποθήκευσε τις πληροφορίες με διαφορετικό τρόπο. Και το MPEG4 και το AVC είναι συμπιέσεις. Κάθε μια με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της. Η πρώτη ταινία είναι συμπιεσμένη κατά MPEG-4 η δεύτερη κατά AVC. Το να σου εξηγήσω ...με λεπτομέριες τι είναι κάθε μια σειρά από αυτά είναι πολύ ...χρονοβόρο. Ίσως κάποια στιγμή να γράψω κάτι για αυτά αλλά συγγνώμη τώρα δεν μπορώ...
    Ναι, αφου το MPEG-4 και το AVC ειναι συμπιεστές τοτε γιατι στην 1η λεει codec XVID στην 2η λεει V_MPEG4/ISO/AVC.. Αυτα δεν ειναι συμπιεστες/κωδικοποιητες? (νομιζω πριν ειπες ειναι το ιδιο αυτα συμπιεστες/κωδικοποιητες). Αυτο ειναι που με μπερδευει...γιατι στην ουσια δειχνει στην καθε ταινια απο 2 codecs ενω κανονικα πρεπει να ειναι ΕΝΑΣ (Αναφερομαι στην 1η ταινια που λεει φορματ MPEG-4 και πιο κατω εχει αλλον συμπιεστη Xvid - Δηλαδη 2 συμπιεστες Mpeg4 & Xvid).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leonardo : 26-05-18 στις 01:35
    E = mc ²

  2. #12
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonardo Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Αναφερομαι στην 1η ταινια που λεει φορματ MPEG-4 και πιο κατω εχει αλλον συμπιεστη Xvid - Δηλαδη 2 συμπιεστες Mpeg4 & Xvid).
    DIVX = περιπου XVID = Mpeg4 .
    Το xvid ειναι η "ελευθερη " μορφη του divx - χωρις royalties .
    το bit rate ,παιζει σπουδαιο ρολο στην τελικη ποιοτητα και κανουμε συμβιβασμους
    για να μην μας προκυπτει μεγαλο μεγεθος αρχειου .
    Η ποιοτητα του αρχικου "ασυμπιεστου " βιντεο ειναι το σπουδαιοτερο .
    Σκουπιδια ΙΝ , Σκουπιδια OUT.
    Πχ και την καλυτερη τηλεοραση - μονιτορ να εχουμε με τον σουπερ ντουπερ
    επεξεργαστη εικονοσηματος δεν μπορει να κανει θαυματα ..
    αν βαλεις σκουπιδια , σκουπιδια θα δειξει .....
    Δες Ηχο και ηχεια , κακη - κακιστη ηχογραφηση αναπαραγομενη στα
    "καλυτερα" ηχεια , θορυβο θα βγαλει .

    Δες εδω για κατι παραπανω :
    Understanding bitrates in video files

    http://help.encoding.com/knowledge-base/article/understanding-bitrates-in-video-files/

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nepomuk : 26-05-18 στις 15:02

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Νομίζω δεν έχεις πει το σημαντικότερο. Τι ακριβώς θες να πετύχεις... Αν κατάλαβα σωστά απο τα συμφραζόμενα, θες να φτιάξεις μια ταινιοθήκη με τις ταινίες στη καλύτερη δυνατή ποιότητα.

    Στην περίπτωση αυτή, αυτό που θα έκανα εγώ είναι να βρω τις ταινίες σε Blu-ray, π.χ. από κάποιο video club, και να τις ripάρω με ρυθμίσεις που θα πειράξουν σε ένα αποδεκτό για μένα επίπεδο την ποιότητα ώστε να φτάσουν σε ένα επίσης αποδεκτό μέγεθος για την τσέπη μου, σε ο,τι αφορά το κόστος σε αποθηκευτικά μέσα... (και την ανανέωση τους στο μέλλον, κάποια στιγμή θα βαρέσουν οι δίσκοι).

    Οι ταινίες που βρίσκονται σε torrents στην πλειοψηφία τους είναι κατακρεουργημένες... Αυτές που είναι π.χ. στα 1080p στα 8-16 GiB είναι συνήθως ένας αποδεκτός συμβιβασμός, και όπως είπαμε πιο πριν δεν έχει νόημα να παίξεις με αυτά τα αρχεία, να τα μετατρέψεις σε κάτι άλλο. Θα βγει χειρότερο αποτέλεσμα...

    Εξαρτάται βέβαια πάντα και απο το μέσο που χρησιμοποιείς. Άλλο μια τηλεόραση 40”, άλλο μια 50”+ και άλλο ένας προβολέας. Όσο ανεβαίνουν οι διαστάσεις τόσο ανεβαίνουν και οι απαιτήσεις για ποιότητα, όπως και η χρωματική απόδοση, αν υποστηρίζουν HDR ή όχι...

    Αν θες την απόλυτη ποιότητα δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο απο το Blu-ray.

    Αν πάλι θες να παίξεις, H.264 & πια H.265 θεωρώ πως είναι μονόδρομος... Καταφέρνουν πολύ καλή συμπίεση και είναι συμβατά με όλα τα multimedia players... Τον ήχο μπορείς να το αφήσεις απήραχτο, π.χ. σε AC3 αν έχεις κάποιον πολυκάναλο ενισχυτή...

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Leonardo
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    DIVX = περιπου XVID = Mpeg4 .
    Το xvid ειναι η "ελευθερη " μορφη του divx - χωρις royalties .
    το bit rate ,παιζει σπουδαιο ρολο στην τελικη ποιοτητα και κανουμε συμβιβασμους
    για να μην μας προκυπτει μεγαλο μεγεθος αρχειου .
    Η ποιοτητα του αρχικου "ασυμπιεστου " βιντεο ειναι το σπουδαιοτερο .
    Σκουπιδια ΙΝ , Σκουπιδια OUT.
    Πχ και την καλυτερη τηλεοραση - μονιτορ να εχουμε με τον σουπερ ντουπερ
    επεξεργαστη εικονοσηματος δεν μπορει να κανει θαυματα ..
    αν βαλεις σκουπιδια , σκουπιδια θα δειξει .....
    Δες Ηχο και ηχεια , κακη - κακιστη ηχογραφηση αναπαραγομενη στα
    "καλυτερα" ηχεια , θορυβο θα βγαλει .

    Δες εδω για κατι παραπανω :
    Understanding bitrates in video files

    http://help.encoding.com/knowledge-b...n-video-files/
    Φιλε, ξερω τι ειναι Bitrate πανω κατω αλλα θα ριξω μια ματια.. Ξες τι? Εγω ρωτησα γιατι ο AVC codec μπορει να χρησιμοποιει MPEG-4 στην συμπιεση/κωδικοποιηση και ο MPEG-4 να χρησιμοποιει Xvid ενω ο MPEG-4 ειναι απο μονος του codec και μπορει να κανει την δουλεια απο μονος του. Αυτο που γραφει στον MediaInfo Format -->MPEG-4 και στο Codec --> Xvid...? Αυτο με σκαλωνει!
    Επισης μου λες οτι μια ταινια δεν γινεται να μην συμπιεστει αν θελουμε να την αντιγραψουμε απο το δισκακι στο πισι μας, αλλα θα συμπιεστει σε μικρο ποσοστο...Ας πουμε οτι αυτη την ταινια που εχω ειναι REMUX στα 30γιγα. Αυτη για παραδειγμα ειναι ατοφια οπως μου ειχε πει ενα παιδι. Μου ειχε πει οτι απλα την κωδικοποιει χωρις να την συμπιεζει, απλα την παιρνει και την περναει στο πισι μετατρεποντας την σε ειδικη μορφη που το μπορει ο υπολογιστης να διαβαζει.. Αν και αυτο δεν το πιστευω, για να γινει ενα αρχειο πρεπει να συμπιεστει...σωστα??

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω δεν έχεις πει το σημαντικότερο. Τι ακριβώς θες να πετύχεις... Αν κατάλαβα σωστά απο τα συμφραζόμενα, θες να φτιάξεις μια ταινιοθήκη με τις ταινίες στη καλύτερη δυνατή ποιότητα.

    Στην περίπτωση αυτή, αυτό που θα έκανα εγώ είναι να βρω τις ταινίες σε Blu-ray, π.χ. από κάποιο video club, και να τις ripάρω με ρυθμίσεις που θα πειράξουν σε ένα αποδεκτό για μένα επίπεδο την ποιότητα ώστε να φτάσουν σε ένα επίσης αποδεκτό μέγεθος για την τσέπη μου, σε ο,τι αφορά το κόστος σε αποθηκευτικά μέσα... (και την ανανέωση τους στο μέλλον, κάποια στιγμή θα βαρέσουν οι δίσκοι).

    Οι ταινίες που βρίσκονται σε torrents στην πλειοψηφία τους είναι κατακρεουργημένες... Αυτές που είναι π.χ. στα 1080p στα 8-16 GiB είναι συνήθως ένας αποδεκτός συμβιβασμός, και όπως είπαμε πιο πριν δεν έχει νόημα να παίξεις με αυτά τα αρχεία, να τα μετατρέψεις σε κάτι άλλο. Θα βγει χειρότερο αποτέλεσμα...

    Εξαρτάται βέβαια πάντα και απο το μέσο που χρησιμοποιείς. Άλλο μια τηλεόραση 40”, άλλο μια 50”+ και άλλο ένας προβολέας. Όσο ανεβαίνουν οι διαστάσεις τόσο ανεβαίνουν και οι απαιτήσεις για ποιότητα, όπως και η χρωματική απόδοση, αν υποστηρίζουν HDR ή όχι...

    Αν θες την απόλυτη ποιότητα δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο απο το Blu-ray.

    Αν πάλι θες να παίξεις, H.264 & πια H.265 θεωρώ πως είναι μονόδρομος... Καταφέρνουν πολύ καλή συμπίεση και είναι συμβατά με όλα τα multimedia players... Τον ήχο μπορείς να το αφήσεις απήραχτο, π.χ. σε AC3 αν έχεις κάποιον πολυκάναλο ενισχυτή...
    Στην πρωτη ερωτηση σου, ναι δεν ασχολουμε με επεξεργασια βιντεο, ουτε φωτογραφος ειμαι ή κινηματογραφιστης ή κατι τετοιο, απλα θελω να ξερω μερικες πληροφοριες οπως οταν πας να αγορασεις αυτοκινητο και πρεπει να ξες 2-3 πραγματα... και ποιος ξερει ισως ασχοληθω στο μελλον με αυτα.

    Αυτο που λες το εκανα παλια, πιο μικρος οταν ημουν που νοικιαζα ταινιες απο σεβεν και αλλα κλαμπ, τις μετεφερα και μετα τις εκεγα σε δισκακι κατευθειαν, δεν τις κρατουσα σαν αρχειο AVI, MPEG etc... Mε DVDShrink και FAB Platinum. Ηξερα να τα πειραζω αυτα πιο παλια, τωρα τα εχω ξεχασει δεν ασχολουμε. Τις κατεβαζω πλεον. Αυτο το παιδι μου εχει πει να κατεβαζω αυτες που ειναι σε μορφη REMUX γιατι αυτες ειναι αυτο που ειπες οτι εχουν δεχτει παρα πολυ λιγη συμπιεση εως καθολου (μηδαμινη). Βεβαια εχω βρει και αλλες blueray ταινιες που δεν ειναι αρχειο MKV αλλα ειναι σε μια αλλη μορφη με 200 files με λιγο παραπανω μεγεθος που μαλλον αυτες τις κατεβαζεις για να τις καψεις σε δισκακι κατευθειαν με ολα τα εξτρα. Αυτες ανηκουν στην κατηγορια MOVIES/ FULL BD. Αυτες βεβαια δεν μπορεις να τις παιξεις οπως ενα αρχειο MKV.
    Ειναι οι ιδιες ταινιες απλα η μια ειναι στην μορφη οπως ειναι μεσα στο δισκακι και στην αλλη περιπτωση ειναι μετατροπη σε MKV χωρις τα εξτρα!

    ΑΑΑ δεν θελω να εχω πολλες ταινιες μεσα σε αποθηκευτικο χωρο. Θελω ας πουμε να εχω εναν δισκο 2ΤΒ και ταινιες μονο Horror, Thriller...αντε και κανα δυο αλλες που μου αρεσουν, δηλαδη μονο αυτες που μου αρεσουν θελω να εχω, δυνατες ταινιες, αλλα θελω να τις εχω σε πολυ δυνατη ποιοτητα... Λιγες και καλες!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leonardo : 26-05-18 στις 21:20
    E = mc ²

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    H.264, MPEG-4 (part 10) και AVC είναι διαφορετικά ονόματα για το ίδιο video format.

    Το Xvid codec χρησιμοποιεί το MPEG-4 video format. Ομοίως το XviD, DivX, DivX Pro, Apple QuickTime, Microsoft WMV, Google VP9, ο ενσωματωμένος H.264 decoder στην κάρτα γραφικών σου και δεν συμμαζεύεται...

    Γενικά video codec λέμε το λογισμικό ή κάποιο ψηφιακό κύκλωμα το οποίο συμπιέζει και αποσυμπιέζει video, σε κάποιο video format. Και εδώ υπάρχει ένα μπλέξιμο συνήθως, μια ταύτιση...

    Ένα video format είναι μια προδιαγραφή και ένα codec η υλοποίηση της, και εδώ μπορεί να υπάρχουν πολύ μεγάλες αποκλείσεις... Μπορεί μια υλοποίηση να μην είναι πολύ καλή ή να μην υποστηρίζει όλα τα τμήματα της προδιαγραφής.

    Στο Remux παίρνουμε π.χ. ένα Blu-Ray, αφαιρούμε το DRM και αντιγράφουμε μόνο τα streams που μας ενδιαφέρουν (πχ. video, πρωτότυπο ήχο, χωρίς τυχόν μεταγλωττίσεις, υπότιτλους, μενού κ.α. πρόσθετα..) για να γλιτώσουμε κάποιο χώρο μέσα σε κάποιο container όπως το mkv.

    Τα stream αυτά είναι ήδη συμπιεσμένα μεH.262/MPEG-2 Part 2, ή H.264/MPEG-4 Part 10 (AVC), ή SMPTEVC-1. Από το 2007 περίπου χρησιμοποιούνται τα δύο τελευταία...

    Προτείνω να ρίξεις μια ματιά στα παρακάτω. Πιστεύω θα λύσουν τις απορίες σου, σίγουρα τα λένε καλύτερα από μένα!

    https://en.wikipedia.org/wiki/Video_codec
    https://en.wikipedia.org/wiki/Video_coding_format
    https://en.wikipedia.org/wiki/H.264/MPEG-4_AVC

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonardo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξες τι? Εγω ρωτησα γιατι ο AVC codec μπορει να χρησιμοποιει MPEG-4 στην συμπιεση/κωδικοποιηση και ο MPEG-4 να χρησιμοποιει Xvid ενω ο MPEG-4 ειναι απο μονος του codec και μπορει να κανει την δουλεια απο μονος του. Αυτο που γραφει στον MediaInfo Format -->MPEG-4 και στο Codec --> Xvid...? Αυτο!
    Σου απάντησα ...δυο φορές. Γύρνα πίσω και δες τα. Θα το γράψω και μια τρίτη φορά. Το τι αναφέρει το MediaInfo έχει να κάνει με το πρόγραμμα που έγραψε την ταινία. Μπορώ παραδείγματος χάρη να πάρω το FFmpeg που είναι open source να αλλάξω τον κώδικα και να το κάνω να καταχωρεί εκεί στις πληρροφορίες Codec ID: πίτσα-τοστ ! Φυσικά και δεν υπάρχει ...πίτσ-τοστ codec! Εσένα όμως θα σε προβληματίσει ιδιαίτερα από ότι φαίνεται!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonardo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πουμε οτι αυτη την ταινια που εχω ειναι REMUX στα 30γιγα. Αυτη για παραδειγμα ειναι ατοφια οπως μου ειχε πει ενα παιδι. Μου ειχε πει οτι απλα την κωδικοποιει χωρις να την συμπιεζει, απλα την παιρνει και την περναει στο πισι μετατρεποντας την σε ειδικη μορφη που το μπορει ο υπολογιστης να διαβαζει.. Αν και αυτο δεν το πιστευω, για να γινει ενα αρχειο πρεπει να συμπιεστει...σωστα??
    Όχι δεν είναι ...ατόφια μια ταινία REMUX. Είναι ήδη κωδικοποιημένη / συμπιεσμένη!! Remux κυριολεκτικά σημαίνει επανένωση. Αν κάνεις rip ένα DVD θα έχεις μια σειρά από αρχεία VOB, IFO, BUP πιθανόν και διάφορα άλλα. Remux σημαίνει να τα ενώσεις όλα αυτά σε ένα. Όταν όμως το κινηματογραφικό στούντιο έγραφε αυτά τα αρχεία στο DVD είχε ήδη συμπιέσει το βίντεο! Δεν είναι ασυμπίεστο ( ατόφιο ) βίντεο! Ξέχασες για τι μεγέθη μιλάμε; Το στούντιο πρέπει να ...χωρέσει αυτά τα τεράστια μεγέθη στο μέγεθος του DVD! Αυτό που προφανώς ήθελε να σου πει ο φίλος σου είναι ότι απλά με το remux ενώνεις τα πολλά αρχεία που υπάρχουν στο DVD χωρίς να τα επεξεργάζεσαι παραπάνω. Μπορείς επίσης να δεις αυτά τα αρχεία του DVD και χωρίς remux. Ένας από τους πιο δημοφιλής media pleyers το VLC παίζει μια χαρα VOB αρχεία. Το γιατί υπάρχουν ένα σωρό αρχεία εκεί στο DVD είναι άλλο ...ανέκδοτο. Να το πω και λίγο διαφορετικά. Κάνε rip ένα DVD. Θα έχεις δυο φακέλους: AUDIO_TS και VIDEO_TS. Δώσε αυτούς τους δυο φακέλους σε οποιονδήποτε και θα μπορεί να δει μια χαρά την ταινία. Για να μην δίνεις όμως δυο φακέλους με ένα σωρό αρχεία μέσα, το remux τα ενώνει σε ένα, τα πακετάρει σε ένα ωραίο περιτύλιγμα ( container avi, mov, mpg, mkv κτλ κτλ ) και έτσι έχεις τα αρχεία που ...διακινούνται στο κακό ιντερνε! Αν τώρα σε ενδιαφέρει και το τελικό μέγεθος, γιατί το bandwidth πληρώνεται όταν είσαι online τότε την συμπιέζεις κιόλας πριν την πακετάρεις, έστω με το MPEG-4. Ποιά συμπίεση και πόσο θα εφαρμόσεις είναι θέμα δικό σου. Έχω ήδη αναφέρει σε άλλη ανάρτηση ότι κάθε συμπίεση έχει τα αρνητικά και θετικά της.

    Προσθήκη: Προτείνω να κάνεις αυτό που λέει ο Ste7ios

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  7. #17
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonardo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΑΑ δεν θελω να εχω πολλες ταινιες μεσα σε αποθηκευτικο χωρο. Θελω ας πουμε να εχω εναν δισκο 2ΤΒ και ταινιες μονο Horror, Thriller...αντε και κανα δυο αλλες που μου αρεσουν, δηλαδη μονο αυτες που μου αρεσουν θελω να εχω, δυνατες ταινιες, αλλα θελω να τις εχω σε πολυ δυνατη ποιοτητα... Λιγες και καλες!
    Εφ'οσον εισαι Σουπερ Χαιφιντελιστας στην εικονα , τοτε :
    Πας δαγκωτο για Uhd καταστασεις ,πχ τλχ 4 γιγα σκληρο(ύς) για οικονομια και άπλα ,
    φιλικο στο ριπαρισμα bluray Uhd - recorder και σχετικο λογισμικο να υπερνικαει το Cinavia.++
    δες εδω: https://deuhd.ru/ για λεπτομερειες .
    Απομενει το .. περιεχομενο δηλ δισκακια uhd για ενοικιαση απο κοντινο βιντεο κλαμπ
    και σφαιρα για ριπαρισμα που διαρκει ωρες .Αν εισαι και μερακλης θα αγορασεις κιολας
    μερικα πρωτοτυπα που γουσταρεις ιδιαιτερα , ριπαρισμα κι αυτα κοκ .
    Ενα μηχανακι δικτυακο media player φυσικα uhd με το Kodi θα ηταν επισης χρησιμο.
    Παντως για τον πολυ κοσμο και για αρκετα χρονια ακομα το full HD φαινεται "τελειο ".
    Οι ταινιες σε mkv μεγεθους περι τα 10 giga που καταβεζουμε απο τα τορρεντς
    ειναι μια χαρα γι αυτο και τα βιντεο κλαμπ σπανιζουν .
    Σε πολλες χωρες το κατεβασμα ειναι παρανομο , αν γινεται με τορεντς σε κυνηγανε και για
    διακινηση - τραφικινγκ ...
    Επομενως οσο ακομα στη χωρα μας ισχυει αυτο το καθεστως κατεβαζουμε αβερτα ...
    γιατι δεν θα ειναι για παντα ετσι .
    Το Divx , xvid mpeg4 κτλπ γινεται φανερο οτι ανηκουν στην ιστορια ...
    γιατι να ασχολουμαστε ακομα ; Παμε ολοταχως για 8Κ στους Ολυμπιακους του Τοκυο.
    Μεχρι τοτε δηλ σε 2 χρονια το UHD 4k , εκτιμω οτι θα ειναι προσιτο σε πολλους.
    Ακομα και στη Σωρακωσταινα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Παντού απαγορεύεται, πρόκειται περί κλοπής πνευματικών δικαιωμάτων. Απλά στο εξωτερικό που οι νόμοι τηρούνται κιόλας, το κυνηγάνε και δεν τολμάς ούτε να το σκεφτείς... Εδώ υπάρχουν ελάχιστες περιπτώσεις που έχει πέσει πρόστιμο, τουλάχιστον ελάχιστες γνωστές.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Leonardo
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Συγνωμη ρε παιδια αν γινομαι κουραστικος, αλλα προσπαθω να καταλαβω την φιλοσοφια επειδη δεν εχω σπουδασει κατι που αφορα υπολογιστες, καμερες(βιντεο-φωτο) και καποιες εννοιες δεν τις καταλαβαινω.. Σταθηκα περισσοτερο σε αυτο απο το MediaInfo, επειδη εκεινο με σκαλωσε...τιποτα παραπανω.
    Βασικα ισως στο μελλον θα μπορουσα να ασχοληθω ή να σπουδασω κατι που να εχει σχεση με κινηματογραφο(κινηματογραφιστης), οπτικοακουστικα, φωτογραφος ή οπως αλλιως λεγονται στα πανεπιστημια... Γι' αυτο γινομαι τοσο αναλυτικος, ρωταω και ξαναρωταω...

    Οσο για το ριπ του DVD το ξερω παλια αντεγραφα και ξερω λιγα πραγματα οσον αναφορα τη διαδικασια... Ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον σας.. Πραγματικα ευχαριστω, για ολες τις απαντησεις που μου δωσατε!!
    Βεβαια πιστευω οτι μεσα απο το γραψε γραψε δεν σου λυνονται ολες οι αποριες αλλα ενα μερος. Αυτα ή απο κοντα ή μεσω σκαιπ κλησης θα ηταν καλυτερα να στα εξηγει καποιος. Παιδια, ετσι πιστευω εγω!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leonardo : 27-05-18 στις 18:41

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Leonardo
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    NEW EDIT

    Παιδια, για να μην ανοιγω νεο θεμα, κανω edit εδω.
    Κατεβασα 2 ιδιες ταινιες.
    Η (Α) εχει τα χαρακτηριστικα αυτα:
    VideoID: 1
    Format: AVC
    Format/Info: Advanced Video Codec
    Format profile : High@L4.1
    Format settings : CABAC / 5 Ref Frames
    Format settings, CABAC: Yes
    Format settings, RefFrames: 5 frames
    Codec ID: V_MPEG4/ISO/AVC
    Duration: 1 h 24 min
    Bit rate : 8 496 kb/s
    Width : 1 920 pixels
    Height : 800 pixels
    Display aspect ratio : 2.40:1
    Frame rate mode : Constant
    Frame rate : 24.000 FPS
    Color space: YUV
    Chroma subsampling: 4:2:0
    Bit depth: 8 bits
    Scan type : Progressive
    Bits/(Pixel*Frame): 0.230
    Stream size : 4.99 GiB (91%)
    Writing library: x264 core 155 r2901 7d0ff22
    Forced: No


    Audio
    ID : 2
    Format: DTS
    Format/Info : Digital Theater Systems
    Format profile: MA / Core
    Codec ID: A_DTS
    Duration : 51 min 7 s
    Bit rate mode : Variable / Constant
    Bit rate : 1 310 kb/s / 768 kb/s
    Channel(s): 6 channels
    Channel positions : Front: L C R, Side: L R, LFE
    Sampling rate : 48.0 kHz
    Frame rate : 93.750 FPS (512 SPF)
    Bit depth : 16 bits
    Compression mode: Lossless / Lossy
    Stream size : 479 MiB (9%)
    Language : English
    Default : No
    Forced : No

    και η (Β) αυτα:

    Video
    ID: 1
    Format: AVC
    Format/Info: Advanced Video Codec
    Format profile : High@L4.1
    Format settings: CABAC / 6 Ref Frames
    Format settings, CABAC: Yes
    Format settings, RefFrames : 6 frames
    Codec ID: V_MPEG4/ISO/AVC
    Duration: 1 h 24 min
    Bit rate : 9 638 kb/s
    Width : 1 920 pixels
    Height: 800 pixels
    Display aspect ratio : 2.40:1
    Frame rate mode: Constant
    Frame rate : 24.000 FPS
    Color space: YUV
    Chroma subsampling : 4:2:0
    Bit depth : 8 bits
    Scan type : Progressive
    Bits/(Pixel*Frame): 0.261
    Stream size: 5.66 GiB (86%)
    Writing : x264 core 155 r2901 7d0ff22
    Default: Yes
    Forced: No

    Audio
    ID : 2
    Format: DTS
    Format/nfo : Digital Theater Systems
    Mode: 16
    Format settings, Endianness : Big
    Codec ID: A_DTS
    Duration: 1 h 24 min
    Bit rate mode : Constant
    Bit rate 1 509 kb/s
    Channel(s) : 6 channels
    Channel positions : Front: L C R, Side: L R, LFE
    Sampling rate: 48.0 kHz
    Frame rate : 93.750 FPS (512 SPF)
    Bit depth : 24 bits
    Compression mode: Lossy
    Stream size : 909 MiB (14%)
    Language: English
    Default : Yes
    Forced : Yes

    Τωρα... πως γινεται η (Α) να εχει μικροτερο bitrate απο τη (Β) και μικροτερο μεγεθος και αντι να ειναι χειροτερη απο την (Β), αυτη ειναι καλυτερη απο την (Β), που θεωτητικα η (Β) επρεπε να ειναι καλυτερη. Οταν παιζω την (Α) εχει πιο εντονη εικονα σε σχεση με τη (Β). Στη (Β) φαινεται ξεθωριασμενη.
    Επισης, στη (Β) εκτος οτι φαινεται ξεθωριασμενη, υπαρχουν μερικα σημεια της ταινιας που η εικονα φαινεται θα το πω κατι σαν "τετραγωνακια" ξεθωριασμενα και αυτα
    Ο ηχος μου ακουγεται ιδιος και στις 2.
    Τι παιζει ? Τελικα ειναι μουφα αυτα τα χαρακτηριστικα που δειχνει στο MediaInfo? Πως γινεται να ειναι καλυτερη η (Α), ενω η (Β) εχει μεγαλυτερο Bitrate ?
    [Η (Α) ειναι .PROPER. και η (Β) απο το blueray disc ριπαρισμενη)...Δεν ξερω αν αυτο παιζει καποιο ρολο.
    Περιμενω απαντηση...????

    0 Not allowed! Not allowed!
    E = mc ²

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Codecs ήχου
    By pol465 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-10, 13:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας