Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: αλλαγή θερμοστατη χώρου IMIT TA-2

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης Κ
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Αύριο θα έρθει ο καυστηρατζής που έχει κάνει την εγκατάσταση οπότε ελπίζω να βγει μια άκρη.

    Απλα να πω ότι η συνδεσμολογία στον θερμοστατη μου είναι παρόμοια με αυτή του πανω διαμερίσματος. Δηλαδή το δοκιμαστικό ανάβει 2 απο τα 3 καλώδια οταν ειναι off ο διακόπτης και οταν ανοίγουμε τον θερμοστάτη σε on , το λαμπάκι του δοκιμαστικού δείχνει ρεύμα μόνο στο ενα καλώδιο (δεν έχω πολύμετρο και είμαι και άσχετος γενικά ).

    Αν είναι πατέντα καυστηρατζή ή πρόβλημα με ουδέτερους και τα σχετικά δεν μπορώ να το πώ. Αν είναι παλιάς σχολής και γράφει στα παλιά του υποδήματα τα διαγράμματα σύνδεσης που έχουν οι συσκευές και κάνει τα δικά του, πάλι δεν μπορώ να πω (αν και αυτό το κάνει σίγουρα, δεν χρειάζεται να αποδειχθεί.Αφου συνδέει φάση εκεί που θα έπρεπε να ήταν ο ουδέτερος). θα φανεί αύριο και θα κάνω update .



    παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες , δεν νομίζω να δίνουν φως ως προς την συνδεσμολογία. Είναι περίπτωση (δεν ξέρω την ορολογία καλά) με κοινό λέβητα και αυτόνομη θέρμανση σε 3 διαμερίσματα.
    η ηλεκτροβάνα έξω απο το διαμέρισμα
    IMG_4563.JPG
    το κουτί διακλάδωσης καλωδίων δίπλα στην ηλεκτροβάνα προς/απο ηλεκτροβάνα, θερμοστατη , λεβητα
    IMG_4564.JPG
    το δωμάτιο καυστήρα με ότι υπάρχει μέσα (τριφασικό ρεύμα)
    IMG_4568.JPGIMG_4569.JPGIMG_4570.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Δεν έχει αντιστρέψει απλά τη φάση και τον ουδέτερο της παροχής (όπως θα μπορούσε να συμβεί αν το σύστημα είχε φις και έμπαινε σε πρίζα) διότι το μπλε είναι ουδέτερος και το μαύρο φάση, ενώ ταυτόχρονα ο καυστήρας έχει φάση μόνιμα και του λείπει ο ουδέτερος που τον παίρνει από τον θερμοστάτη για να δουλέψει.

    Τώρα το να λέμε ότι δεν γίνεται να είναι λάθος γιατί αλλιώς θα είχε ήδη σκοτωθεί άνθρωπος νομίζω είναι κατανοητό ότι δεν έχει καμία λογική, όπως επίσης και το ότι το βρέξιμο με πετρέλαιο (που είναι μονωτικό) θα μπορούσε να προκαλέσει ηλεκτροπληξία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης Κ
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    ενημέρωση για το θεμα

    ηρθε σήμερα ο καυστηρατζής, και τα συνέδεσε οπως ήδη είχαν προτείνει οι αγαπητοί συνάδελφοι σε προηγούμενα posts αλλά φοβήθηκα να το κάνω μόνος μου

    πράσινο και μπλε ήταν η λύση
    Ο μάστορας μου είπε ότι δουλεύει με διακοπή ουδέτερου. Δεν είμαι σε θέση να κρίνω αν αυτό είναι σωστός ή λαθος τρόπος και αν συνηθίζεται στη δουλειά των καυστηρατζήδων. Αλλά σίγουρα ένας άσχετος οπως εγώ που βλέπω το διάγραμμα του θερμοστάτη και νομίζω ότι κάτι δουλεύει by the book, θα έχω ένα θέμα.

    Προσπάθησα να τον ρωτήσω μπας και καταλάβω πως δουλευει, αλλα μάλλον δεν κατάλαβα και πολλά.
    Νόμιζα ότι η εντολή απο τον θερμοστάτη πάει στην ηλεκτροβάνα αλλά αυτός μου είπε ότι πάει στον πίνακα αυτονομίας.
    Μιας και έιχα δουλειά δεν επέμεινα. Μου το έφτιαξε μια χαρά και δουλεύει.

    Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας

    PS Μιας και μπορεί να φανεί χρήσιμο για άλλους χρήστες που ψάχνουν στο internet για αλλαγή θερμοστάτη (οπως και εγώ εχαψνα) να γράψω ότι ο νεος θερμοστάτης είναι o Netatmo thermostat o οποίος είναι ξηρής επαφής (dry contact) πρακτικά on off. Σε συνδεσμολογία wireless με χρήση relay οπου το relay αντικατέστησε τον παλιό θερμοστάτη 3 καλωδίων και με τον θερμοστάτη να πηγαίνει οπου θες (δηλαδή στο καθιστικό στην περίπτωσή μου) και ταυτόχρονα απομακρυσμένη χρήση απο κινητό .

    IMG_4578.JPGIMG_4579.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θήβα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Ωραίος φαίνεται ο καινούριος σου θερμοστάτης!Απο που τον προμηθεύτηκες εαν επιτρεπεται και σε τι τιμη;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης Κ
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    99 λίρες Αγγλίας, γύρω στα 120 ευρω απο πολύ γνωστό και μεγάλο site του εξωτερικού εκπτώσεις Black Friday . Απο 144 λίρες το είχε 99 οποτε ειπα να το κανω.
    Στο πρακτικό του θέματος, ειχα τον παλιό θερμοστάτη που προφανώς δεν δούλευε σωστά και ηταν πάντα όν , δεν έσβηνε ποτε το λαμπάκι , οποτε ειπα να κανω αλλαγή μπας και μειωθεί λιγο η κατανάλωση. Ήθελα να ειναι στο σαλόνι να μετράει θερμοκρασία και οχι στο χωλ και να μπορω να το χειρίζομαι απο κινητο ώστε να βρίσκω ζεστό το σπιτι ερχόμενος απο έξω. Οι άλλες δυνατότητες που εχει , για έξυπνος θερμοστάτης δεν με ενδιέφεραν και πολύ οποτε κατέληξα σε αυτόν που υπολείπεται σε δυνατότητες έναντι nest, tado κλπ αλλα με καλύπτει απόλυτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teamwork Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μάστορας μου είπε ότι δουλεύει με διακοπή ουδέτερου. Δεν είμαι σε θέση να κρίνω αν αυτό είναι σωστός ή λαθος τρόπος και αν συνηθίζεται στη δουλειά των καυστηρατζήδων.
    Σωστά σου είπε. Δεν ξέρω αν συνηθίζεται αλλά προφανώς δεν θα έπρεπε. Και ναι, είναι λάθος (για λόγους ασφαλείας, και όχι επειδή θα γίνει κάποια ζημιά στον εξοπλισμό).

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Kαλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά-καλή χρονιά. Στο διαμέρισμα που νοικιάζω υπάρχει ένας παλιός διμεταλλικού τύπου θερμοστάτης χώρου της ιταλικής ΙΜΙΤ. Λόγω της αρκετά χονδροειδούς ρύθμισης θερμοκρασίας που κάνει σκέφτομαι σοβαρά να τον αντικαταστήσω με ηλεκτρονικό. Είμαι ανάμεσα σε 2 μοντέλα: Τον PERRY 1TP TE530B

    http://www.telethermansi.gr/el-gr/Pr...a#.WHafIRuLSiM
    και τον olympia electronics bs-812
    http://www.olympia-electronics.gr/C6F9117C.el.aspx
    με πιθανότερη επιλογή τον δεύτερο.ς
    Ανοίγοντας τον υφιστάμενο αναλογικό θερμοστάτη βρήκα ένα χαρτάκι με τη συνδεσμολογία του την οποία και παραθέτω μαζί με φωτογραφία της συνδεσμολογίας που είχε κάνει (προ 25ετίας) ο τότε εγκαταστάτης.


    Θα ήθελα τα φώτα σας φίλοι μου σχετικά με το αν βλέπετε κάτι περίεργο στην πραγματική συνδεσμολογία του εγκαταστάτη σε σχέση με αυτή του σχεδίου του ΙΜΙΤ και αν θα έχω ή όχι πρόβλημα αντικαθιστώντας τον με έναν από τους 2 που προανέφερα. Πχ αν επιλέξω τον Ολύμπια, του οποίου οι οδηγίες εγκατάστασης είναι εδώ:

    http://www.olympia-electronics.gr/dat/4730446C/[el]file.pdf

    πως διαφοροποιείται η σύνδεση σε σχέση με την υφιστάμενη;
    Ευχαριστώ θερμά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θεοδωρος
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teamwork Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα,

    περιληπτικά ο εγκαταστάτης του καυστήρα έχει κάνει τα παρακάτω στον IMIT TA2 (που προσπαθώ να αντικαταστήσω αλλά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται η σύνδεση).

    3 καλώδια τοίχου, μαύρο , πράσινο, μπλέ και μια μικρή γεφυρα (πρασινη κι αυτη)

    οι επαφές απο τα αριστερά προς δεξιά 1,3, 2 ,4,5,6

    Ο εγκαταστάτης έχει βάλει το μαύρο καλώδιο στην θέση 6 - έχει φάση πάντα, είτε είναι ον είτε οφφ ο διακόπτης (κανονικά εδώ δεν είναι ο ουδέτερος?)
    Το πράσινο γέφυρα απο το 5 στο 2 (για το λαμπάκι)
    Το πράσινο τοίχου ατο 2 έχει φάση όταν είναι κλειστός ο διακόπτης (Θεωρητικά επρεπε να είναι η εντολή?)
    Το μπλέ στο 1 δεν δείχνει ποτέ τίποτα. . Και με βάση το σχεδιάγραμμα θα έπρεπε να ήταν η φάση

    τι δεν καταλαβαίνω?
    μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τι εγκατάσταση είναι αυτή ?
    Συνημμένο Αρχείο 67822
    .Συνημμένο Αρχείο 67819



    ευχαριστώ
    Καλησπερα εχω ακριβως τον ιδιο θερμοστατη της ινιτ και αγορασα τον νετατμο μπορεις αν θελεις να μου πεις πως εκανες την συνδεση στο ρελε? Συνδεσες τα δυο καλωδια απο τον τοιχο(μπλε και πρασινο στην περιπτωση σου) στις αποληξεις που ειναι για τον θερμοστατη στο ρελε η η στις αποληξεις για το ρευμα ? και αν τα συνδεσες στα καλωδια για τον θερμοστατη απο που παιρνει ρευμα το ρελε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    nikos
    Εγγραφή
    Oct 2019
    Περιοχή
    athina
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Λοιπόν χρειάζομαι την βοήθειά σας...

    σε μια παρόρμηση της στιγμής πήρα απο τα leroy εναν θερμοστάτη celcia και τωρα δεν είμαι σίγουρος πως να τον συνδέσω:

    απο τον τοίχο σε εναν IMIT TA3 έρχονται 3 καλώδια: μπλε (ουδέτερος?) , καφέ (φάση?) και μαύρο?? και συνδέονται στον ta3 οπως φαίνεται στην φωτογραφία.

    2 ερωτήσεις:

    1) στον celcia απ'οτι κατάλαβα επειδή παίρνει ρευμα απο μπαταρία βάζω μόνο 2 καλώδια.. το θέμα είναι ποιά και πού..

    2) παραθέτω τα τεχνικά χαρακτηριστικά του celcia.. γράφει 2Α ενώ ο imit ΤΑ3 2.5A.. μήπως είναι ακατάλληλος?
    ενα 20αρικο έκανε, απο το να γίνει καμιά στραβή προτιμώ να τον πετάξω.

    ta3 wall.jpgcelcia specs.jpgcelcia diagram.jpgta3 diagram.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Γράψε αν μπορείς στον ΤΑ3 ποιο χρώμα συνδέεται που, γιατί στην φώτο δε φαίνονται καλα. Μετά είναι εύκολο

    Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αλλαγη θερμοστατη
    By vamei in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-16, 22:13
  2. θερμοστάτης χώρου
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-16, 23:45
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-13, 22:08
  4. ΥΔΡΟΣΤΑΤΗΣ ΧΩΡΟΥ IMIT
    By giorgos.gr in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-12, 17:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας