Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Μπαταρίες UPS APC RBC7

  1. #1
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Question Μπαταρίες UPS APC RBC7

    Έχω ένα APC UPS του οποίου οι μπαταρίες θέλουν αλλαγή. Αυτό φοράει το kit RBC7 δηλαδή 2 μπαταρίες Sealed Lead Acid (VRLA) 12V 18Ah.

    Το αυθεντικό ανταλλακτικό kit με τις 2 μπαταρίες έχει 200+ euro αλλά βλέπω ίδιου τύπου μεμονωμένες μπαταρίες με περίπου 50euro η μία, δηλαδή μισή τιμή.

    Επειδή δεν έχω πείρα σε μάρκες μπαταριών κλπ, έχει κανείς να προτείνει κάποια;

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    το κακό δεν είναι μόνο η μάρκα.. πχ yuasa για εμένα είναι κορυφαίες.. το θέμα είναι που θα βρεις να την αγοράσεις φρέσκες... και δεν θα της έχει ο άλλος στο ράφι κανα χρόνο

    1 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Ναι, αυτό το σκέφτηκα κι εγώ... υποθέτω το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις τον αριθμό παρτίδας και αν από αυτόν μπορεί να εξαχθεί κάποιο συμπέρασμα

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Οι "αυθεντικές" APC μπαταρίες είναι απατεωνιά. Πληρώνεις φίκια για μεταξωτές κορδέλες. Ένας τρόπος να δεις αν είναι φρέσκια η μπαταρία που θα πάρεις είναι να μετρήσεις τάση χωρίς φορτίο με πολύμετρο. Κατω από 12,5V είναι πολυκαιρισμένη. Κάτω από 11,5V είναι για πέταμα. Αυτό με 2 παραδοχές:
    -Ότι η μπαταρία δεν έχει φορτιστεί/χρησιμοποιηθεί ποτέ.
    -Το πολύμετρο σου μετράει σωστά.
    Έχω δοκιμάσει NRG και CSB. Και οι δύο είναι καλές (CSB βάζει η APC με το αυτοκόλλητό της). Μακριά από ultracell!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    Μακριά από ultracell
    γιατι το λες αυτο ? , νομιζω κατασκευαζονται στο ιδιο εργοστασιο με αυτες που φερνει ο δησιος και ειναι πιο φθηνες ... τωρα μετργσα μια καινουρια και εδειξε 12.9 , δεν λεει κατι και δεν θα το αναλυσουμε εδω , εγω ανετα θα του εβαζα δυο τετοιες , η του δησιου powersonic η τιποτα yes , προσωπικα εγω για εμενα θα εβαζα οτι πιο φθηνο εβρισκα σε καταστημα , βασικα ολες ειναι ιδιες στο +/-5-10% κλαιν
    αν ηθελα καλη θα επαιρνα καμια yasa , panasonic κλπ .. απ τ κινεζιες apc με το αυτοκολλητο απ εξω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Δημήτρη δούλευα και ασχολούμαι ακόμα με τα UPS. Έχουν περάσει από τα χέρια μου 10αδες μάρκες μπαταρίες. Τόσο χαμηλή απόδοση όπως των ultracell δεν έχω μετρήσει σε καμία μάρκα. Αν τραβήξεις από μια 7ah ρεύμα 1Α δεν θα δεις καμιά διαφορά. Αν όμως βάλεις ενα μικρό Ups 800VA σε πλήρες φορτίο, το ρεύμα που τραβάει από την μπαταρία ξεπερνάει τα 50A. εκεί οι διαφορές είναι τεράστιες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Η τάση των μπαταριών εν κενώ είναι ένδειξη της στάθμης φόρτισης. Οι μπαταριές κατά την αποθήκευση έχουν μια αυτοεκφόρτιση που είναι μεγαλύτερη όσο μεγαλύτερη είναι η θερμοκρασία. Στα datasheet σου λέει ότι κάτω από ένα επίπεδο εκφόρτισης (δηλ αποθήκευση πάνω από 6-8 μήνες) υπάρχει μη ανακτίσημη απώλεια χωρητικότητας.

    Αν δεν έχει ημερομηνία παραγωγής πάνω η μπαταρία είναι μια ένδειξη. Δεν είναι απόδειξη ότι παίρνεις φρέσκια μπαταρία (γιατί μπορεί η μπαταρία να έχει φορτιστεί την προηγούμενη μέρα)

    Στο παρακάτω datasheet στην 2η σελίδα δες το σχήμα πάνω δεξιά (capacity retention characteristic). Δες τις σημειώσεις δίπλα στο διάγραμμα.

    http://www.batteries.gr/uploads/file/CSBGP1272.pdf

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη f_chronis : 19-12-15 στις 12:00

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον f_chronis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (19-12-15)

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρυθμισεις UPS APC
    By DJman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-14, 19:10
  2. ups μπαταρίες
    By mtzag in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-13, 21:57
  3. APC UPS και θόρυβος
    By Jiml in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-10, 03:47
  4. Πρόβλημα με τάση Φόρτισης σε UPS APC RS500
    By Λουκάς in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-09, 12:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας