Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 37

Θέμα: Διακόπτες σωμάτων καλοριφέρ

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    έχω μια απορία.η βαλβίδα που έχουν πάνω τους δεν ρυθμίζει την ροή στην τριοδη;
    τι ακριβώς μας δείχνει το 30-50-100%

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.373

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω μια απορία.η βαλβίδα που έχουν πάνω τους δεν ρυθμίζει την ροή στην τριοδη; τι ακριβώς μας δείχνει το 30-50-100%
    Δεν είναι τρίοδες, αλλά τετράοδες και το bypass δεν ρυθμίζεται στους συγκεκριμένους διακόπτες πιο πάνω. Τα νούμερα δείχνουν το ποσοστό του νερού που παρακάμπτει το σώμα (bypass) και αναμιγνύεται με το νερό στην έξοδο του σώματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Εχεις δικιο 4οδη ειναι.Η βαλβιδα ρυθμισης του καλοριφερ τι ρυθμιζει τοτε?
    Ισως μου διαφευγει κατι γιατι στους δικους μου διακοπτες η βαλβιδα ειναι πανω στην 4οδη και ρυθμιζει την ποσοτητα του νερου που διερχεται μεσα στο καλοριφερ.
    να υποθεσω σε αυτη που εχει αναρτησει το 50% σημαινει με τερμα ανοιχτη την βαλβιδα η ποσοτητα παρακαμψης ειναι 50% και φτανει με τερμα κλειστη το 100%?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.373

    Προεπιλογή

    Στους διακόπτες για μονοσωλήνιο η παράκαμψη βρίσκεται πριν τη βάνα και όπως είπα πιο πριν στον συγκεκριμένο πιο πάνω δεν ρυθμίζεται αλλά είναι μόνιμα ανοικτή και παρακάμπτει το 50% του νερού. Ακόμη και τα ρυθμιζόμενα bypass δεν κλείνουν τελείως και το ελάχιστο που μπορούν να παρακάμψουν είναι μέχρι 35%. Δεν έχει νόημα άλλωστε σε μονωσωλήνιο να κλείνεις τελείως το bypass γιατί αν χρειαστεί για κάποιο λόγο να απομονώσεις το πρώτο σώμα της γραμμής τότε τα υπόλοιπα που ακολουθούν θα πρέπει να μπορούν να έχουν παροχή για να θερμαίνουν. Η βάνα που έχουν επάνω οι διακόπτες έχει διπλό σκοπό. Πρώτον είναι για κλείσιμο της παροχής στο σώμα και την απομόνωση του από το δίκτυο και δεύτερον για τη ρύθμιση της παροχής στο σώμα με σκοπό την εξισορρόπηση του δικτύου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    ε, κλείνοντας την παροχή στο σώμα δεν ρυθμίζεις το by pass ; αν το κλείσεις τελείως έχεις 100% by pass. αν είναι ανοικτή 30-50 ή ποσο είναι.
    κάποιοι κλείνουν τα σώματα το βράδυ σε δωμάτια που δεν χρησιμοποιούν, ειδικά όσοι έχουν θερμιδομετρητή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.373

    Προεπιλογή

    Το ρυθμίζεις με την έννοια ότι όταν κλείνεις το σώμα μειώνονται οι απώλειες λόγω τριβών οι οποίες είναι σχετικά μεγάλες στους διακόπτες καθώς και στο εσωτερικό των θερμαντικών σωμάτων και έτσι αυξάνεται η παροχή στα επόμενα σώματα. Αυτό που αλλάζει σημαντικά κυρίως είναι ότι το νερό έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία στην είσοδο των επόμενων σωμάτων αυξάνοντας έτσι την απόδοσή τους μιας και το μέγεθός τους είναι μεγαλύτερο από το(α) προηγούμενο(α) σώμα(τα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην ισχύει το 50%.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα στη παρέα και χρόνια πολλά ,
    τελευταία μετά απο κάτι ευτράπελα στο σύστημα καλοριφέρ άρχισα λίγο να ψάχνομαι
    2 οροφη μονοκατοικία με 2σωλήνιο , κάθε σώμα πάει με 2 σωλήνες σε κολεκτέρ ορόφου και σώματα τύπου πάνελ.
    Διακόπτες σωμάτων comap SAR, πάνω έχουν χαραγμένο το 0.5 και είναι μοντέλο που κάνει το 50% του νερού bypass
    δηλαδή ειναι διακόπτης για μονοσωλήνιο, υποτίθεται αν υπάρχει και άλλο σώμα σε σειρά , στέλνει το 50/100 του ζεστού νερού στο επόμενο μέσω της επιστροφής.

    Μελέτη θέρμανση δεν βρίσκω, ας μου πει ενας μηχανολόγος εδώ και 25 χρόνια ποσο παραπάνω ειναι η κατανάλωση απο αυτή τη μλκ
    Φιλε μου τελικα εκανες την αλλαγη?
    Ξεθαβω το θεμα γιατι ανακαλυψα και εγω το ιδιο προβλημα. Εχω 10 σωματα εκ των οποιων τα 2 λειτουργουν ανεξαρτητα σαν δισωληνιο. Τα υπολοια 8 χωριζονται σε 4 βρογχους των 2 σωματων , δηλαδη μονοσωληνιο. Απο τα 2 σωματα του βρογχου λοιπον εχουν βαλει διακοπτη με 50% bypass ακομη και στο τερματικο σωμα που δεν χρειαζεται να στειλει νερο στο επομενο σωμα. Το αποτελεσμα ειναι μιση ροη νερου στα τερματικα σωματα των βρογχων τα οποια ειναι ηδη καταδικασμενα να δεχονται νερο χαμηλοτερης θερμοκρασιας λογο μονοσωληνιου, τους ριχνεις και τη ροη στο μισο, και ετσι εχουν μια απωλεια 10+ βαθμων. Φυσικα και στα μονά σωματα παλι διακοπτες με 50% bypass εχουν βαλει και σιγουρα χανουν αποδοση αφου δουλεουν με μιση ροη και εχουν απωλεια θερμοτητας ειδικα στο χαμηλο τμημα τους.

    Το σωστο λοιπον ειναι διακοπτες ολικης ροης στα τερματικα σωματα του μονοσωληνιου και στα μονά οπως στη περιπτωση σου, και απαραιτητα 50% bypass στα πρωτα σωματα του μονοσωληνιου.
    Ειναι τρομακτικο οτι επαγγελματιες υδραυλικοι δεν γνωριζουν αυτα τα βασικα και τα βρισκουμε εμεις οι ασχετοι με τα υδραυλικα μονοι μας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον epistimon για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (14-02-22)

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epistimon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου τελικα εκανες την αλλαγη?
    Ξεθαβω το θεμα γιατι ανακαλυψα και εγω το ιδιο προβλημα. Εχω 10 σωματα εκ των οποιων τα 2 λειτουργουν ανεξαρτητα σαν δισωληνιο. Τα υπολοια 8 χωριζονται σε 4 βρογχους των 2 σωματων , δηλαδη μονοσωληνιο. Απο τα 2 σωματα του βρογχου λοιπον εχουν βαλει διακοπτη με 50% bypass ακομη και στο τερματικο σωμα που δεν χρειαζεται να στειλει νερο στο επομενο σωμα. Το αποτελεσμα ειναι μιση ροη νερου στα τερματικα σωματα των βρογχων τα οποια ειναι ηδη καταδικασμενα να δεχονται νερο χαμηλοτερης θερμοκρασιας λογο μονοσωληνιου, τους ριχνεις και τη ροη στο μισο, και ετσι εχουν μια απωλεια 10+ βαθμων. Φυσικα και στα μονά σωματα παλι διακοπτες με 50% bypass εχουν βαλει και σιγουρα χανουν αποδοση αφου δουλεουν με μιση ροη και εχουν απωλεια θερμοτητας ειδικα στο χαμηλο τμημα τους.

    Το σωστο λοιπον ειναι διακοπτες ολικης ροης στα τερματικα σωματα του μονοσωληνιου και στα μονά οπως στη περιπτωση σου, και απαραιτητα 50% bypass στα πρωτα σωματα του μονοσωληνιου.
    Ειναι τρομακτικο οτι επαγγελματιες υδραυλικοι δεν γνωριζουν αυτα τα βασικα και τα βρισκουμε εμεις οι ασχετοι με τα υδραυλικα μονοι μας.
    Δεν ειναι σωστος ο τροπος σκεψης σου.Καποιες φωτο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilisd (15-02-22)

  12. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Τι ακριβώς θες να μάθεις ? Πες μου να το συζητήσουμε. Με τις φωτό τι θα καταλάβεις βλέποντας ένα θερμαντικό σώμα με έναν διακόπτη?
    Δεν το λέω ειρωνικά , απλά θέλω να καταλάβω τι σκέφτεσαι.

    Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή παροχής καλοριφέρ
    By jomor in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-13, 19:52
  2. Ήχοι από Καλοριφέρ....
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-13, 12:43
  3. καλοριφέρ λαδιού
    By spyart in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 00:02
  4. θερμοστατικοί διακόπτες σωμάτων καλοριφέρ?
    By picdev in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-12, 12:15
  5. Θερμοστάτης καλοριφέρ.
    By georgemailo in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-08, 17:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας