Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: Μεγαλο Μπερδεμα με πινακα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μακης
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Αν. Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Μεγαλο Μπερδεμα με πινακα

    Καλησπερα σας η οικια μου 20ετοιας με μονοφασικη παροχη ειναι ολα ενα χαος λοιπον απο που να ξεκινησω.
    1)Οι διακοπτες για τα φωτα εχουν την ιδια φαση με την πριζες. ενω οι υπολοιπες κανονικα 16A
    2)Ολες οι πριζες οπως εγραψα πιο πανω ιδια φαση ειναι σε 10Α δηλαδη μαζι με τα φωτα με αποτελεσμα να πεφτει ο ασφαλειοδιακοπτης
    Θα ηθελα να προβω στα εξης και εδω θελω τις συμβουλες σας.
    1)Θα ανοιξω τα μπουατ να περασω ξεχωριστη γραμμη για φωτα και πριζες B10 και Β16
    2)θελω να περασω ξεχωριστη γραμμη για κλιματιστικο με ανεξαρτητο Β16 η C16 λογω οτι το γεφυρωσαν με 10Α Απο μπουατ για τα φωτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Τι συμβουλες, αυτο που θελεις να κανεις ειναι σωστο απλα καντο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μακης
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Αν. Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomastropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι συμβουλες, αυτο που θελεις να κανεις ειναι σωστο απλα καντο!
    Καλημερα ευχαριστω για την απαντηση απλως ειναι η πρωτη φορα που θα ασχοληθω με τον πινακα του σπιτιου μου λογω οτι ειμαι νεος στον τομεα προσφατα τελειωσα την σχολη ως τεχνικος αυτοματισμου που ξεχασα να αναφερω πιο πανω, σημερα που εκανα την προμελετη μου και ανοιξα ολα τα μπουατ και τον πινακα ειδα τα εξης
    Καλωδιο 3x16mm με 63Α διακοπτη και Δ.Δ.Ε 63A με 30mA με μια ασφαλεια 50Α.
    μικροαυτοματος 2p B20A για κουζινα?
    οι διακοπτες για τα φωτα με τις πριζες εχουν την ιδια φαση με 1.5 καλωδιο σε Φ16.
    Θελω σταδιακα να διορθωσω τα παραπανω αγοραζοντας πρωτα τα υλικα.
    -2.5mm καλωδιο.
    -Β16 μικροαυτοματοι.
    -Β25 2P Για κουζινα .
    -C16 για κλιματιστικο .
    -καπς .
    Και εκτος απο αυτα κοιταω τι υλικα να παρω, εχω της abb στο υπαρχον συστημα αλλα μου αρεσαν και της hager και της legrand, ξερω οτι και τα 3 ειναι εξισου καλα αλλα στα 2 τελευταια μπορεις να προσθεσεις σε ειδικη θηκη τι ειναι το καθενα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη makis95 : 11-01-18 στις 15:45

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makis95 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα ευχαριστω για την απαντηση απλως ειναι η πρωτη φορα που θα ασχοληθω με τον πινακα του σπιτιου μου λογω οτι ειμαι νεος στον τομεα προσφατα τελειωσα την σχολη ως τεχνικος αυτοματισμου που ξεχασα να αναφερω πιο πανω, σημερα που εκανα την προμελετη μου και ανοιξα ολα τα μπουατ και τον πινακα ειδα τα εξης
    Καλωδιο 3x16mm με 63Α διακοπτη και Δ.Δ.Ε 63A με 30mA με μια ασφαλεια 50Α.
    μικροαυτοματος 2p B20A για κουζινα?
    οι διακοπτες για τα φωτα με τις πριζες εχουν την ιδια φαση με 1.5 καλωδιο σε Φ16.
    Θελω σταδιακα να διορθωσω τα παραπανω αγοραζοντας πρωτα τα υλικα.
    -2.5mm καλωδιο.
    -Β16 μικροαυτοματοι.
    -Β25 2P Για κουζινα .
    -C16 για κλιματιστικο .
    -καπς .
    Και εκτος απο αυτα κοιταω τι υλικα να παρω, εχω της abb στο υπαρχον συστημα αλλα μου αρεσαν και της hager και της legrand, ξερω οτι και τα 3 ειναι εξισου καλα αλλα στα 2 τελευταια μπορεις να προσθεσεις σε ειδικη θηκη τι ειναι το καθενα.
    Hager θα έπαιρνα εγώ.. .
    Επισεις καλή η θήκη για να γράψεις, αλλά λόγω του περιορισμένου χώρου δε θα σε διευκολύνει. (Μικρά γράμματα- Όχι Πολύ φως εκει) Καλύτερα απλά το νουμερακι του και μια πλαστικοποιημένη λίστα αναρτημένη πίσω απο το πορτάκι!
    Επίσης ενας μικρός φακός μέσα στον πίνακα για έκτακτη ανάγκη. (Απλά ιδέες δίνω ☺ )
    Edit: άλλη μια απλη ιδέα που έχω εφαρμόσει στο πατρικό μου: αν είσαι σε μονοκατοικία και συνηθίζεις να αφήνεις εξωτερικά φώτα το βραδυ, πέρνα μία ξεχωριστή παροχή (φαση) προς τους διακόπτες των εξωτερικών φώτων και αν θέλεις τα συνδέεις σε φωτοκυτταρο
    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikemtb : 11-01-18 στις 22:50

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    πάρε ένα αυτοκόλλητο χαρτί Α4 και με το πρόγραμμα της hager που έχει καταργήσει φυσικά (αλλά εδώ είμαστε εμείς ) φτιάξε όμορφα τον πίνακα σου.

    https://drive.google.com/open?id=0Bz...UV4V3A5QkNOb2M

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thomastropo (13-01-18)

  7. #6
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Για κλιματισμό εγώ θα έβαζα καμπύλη D η Κ, για φώτα και πρίζες C, και καμπύλη B σε θερμοσίφωνα και κουζίνα, και αν θες η δουλειά σου να είναι super μιας και θα ασχοληθείς εσύ ο ίδιος, όλοι οι μικροαυτόματοι να έιναι διπολικοί 1+Ν, το οποίο βέβαια προυποθέτει (το σωστό) κάθε κύκλωμα να έχει και το δικό του ξεχωριστό ουδέτερο, και όχι να κάνουμε βόλτα έναν ουδέτερο γύρω γύρω σε όλο το σπίτι όπως κάνουν οι ηλεκτρολόγοι. Αύριο μεθαύριο ας πούμε θες να βάλεις έναν ρελέ επιτήρησης στο ψυγείο, ή ένα μετρητή ενέργειας σε κάποιο κλιματιστικό η αλλού, ή σου πέφτει ο ρελέ και ψάχνεις να βρεις την βλάβη, ή θες να βάλεις σε κάποια γραμμή (πχ στο μπάνιο) έναν ξεχωριστό διακόπτη διαρροής με στοιχεία μικροαυτόματου (RCBO), έναν ενεργοποιητή GSM για τα ρολλά, ένα bioswitch στα υπνοδωμάτια, κοκ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 12-01-18 στις 13:43

  8. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και αν θες η δουλειά σου να είναι super μιας και θα ασχοληθείς εσύ ο ίδιος, όλοι οι μικροαυτόματοι να έιναι διπολικοί 1+Ν, το οποίο βέβαια προυποθέτει (το σωστό) κάθε κύκλωμα να έχει και το δικό του ξεχωριστό ουδέτερο, και όχι να κάνουμε βόλτα έναν ουδέτερο γύρω γύρω σε όλο το σπίτι όπως κάνουν οι ηλεκτρολόγοι....
    Συνήθως αποφεύγουμε για λόγους ασφαλείας να βάζουμε διακοπτικά στοιχεία στον ουδέτερο αγωγό εκτός κι αν είναι απαραίτητο.

    Συμφωνώ στο να υπάρχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ξεχωριστός ουδέτερος για κάθε γραμμή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. #8
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως αποφεύγουμε για λόγους ασφαλείας να βάζουμε διακοπτικά στοιχεία στον ουδέτερο αγωγό εκτός κι αν είναι απαραίτητο.

    Συμφωνώ στο να υπάρχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ξεχωριστός ουδέτερος για κάθε γραμμή.
    Μιλας μονο για τον γενικο διακοπτη και γενικες ασφαλειες φανταζομαι ( αν και το προτυπο σε ΤΤ συστηματα το επιβαλει να διακοπτεται ΚΑΙ ο ουδετερος αλλα ας μην μπουμε σε αυτην την κουβεντα). Στα υπολοιπα κυκλωματα γιατι; Γιατι δεν γνωριζω να υπαρχει καποιος λογος ασφαλειας για του διπολικους μικροαυτοματους. Το αντιθετο! Βλ. Διακοπτες θερμοσιφωνα, κουζινας κλπ. Ποιοι ειναι οι λογοι ασφαλειας; Λογοι κοστους υπαρχουν, οχι μονο του ραγουλικου, αλλα κυριως γιατι σχεδον κανενας ηλεκτ δεν βαζει ξεχωριστο ουδετερο (κανονικα και γειωση) για καθε γραμμη.

    TIP: Ενας καλος τροπος να «υποχρεωσεις» τον εγκαταστατη να σου περασει σωστα ολους τους ουδετερους ανα γραμμη ειναι να του ζητησεις ακριβως αυτο, την τοποθετηση ΜΟΝΟ διπολικων στους πινακες!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 12-01-18 στις 23:16

  10. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλας μονο για τον γενικο διακοπτη και γενικες ασφαλειες φανταζομαι ( αν και το προτυπο σε ΤΤ συστηματα το επιβαλει να διακοπτεται ΚΑΙ ο ουδετερος αλλα ας μην μπουμε σε αυτην την κουβεντα). Στα υπολοιπα κυκλωματα γιατι; Γιατι δεν γνωριζω να υπαρχει καποιος λογος ασφαλειας για του διπολικους μικροαυτοματους. Το αντιθετο! Βλ. Διακοπτες θερμοσιφωνα, κουζινας κλπ. Ποιοι ειναι οι λογοι ασφαλειας; Λογοι κοστους υπαρχουν, οχι μονο του ραγουλικου, αλλα κυριως γιατι σχεδον κανενας ηλεκτ δεν βαζει ξεχωριστο ουδετερο (κανονικα και γειωση) για καθε γραμμη.
    Στον θερμοσίφωνα και στην κουζίνα διακόπτουμε και τον ουδέτερο για να μπορούμε να απομονώσουμε τη γραμμή σε περίπτωση βλάβης (επειδή είναι μόνιμα συνδεδεμένα στην εγκατάσταση) και δε μπορούμε να τα βγάλουμε απλά από την πρίζα.

    Αν θες να το δεις και με τις πιθανότητες, διακόπτοντας και τον ουδέτερο διπλασιάζεις αμέσως όλα τις πιθανές επαφές που μπορούν να πάθουν βλάβη.
    Ο ουδέτερος είναι εντελώς ακίνδυνος αν δε διακόπτεται πουθενά.
    Δεν ξέρω γιατί αναφέρεις πως κανείς ηλεκτρολόγος δε βάζει ξεχωριστούς ουδέτερους. Αν το ξανασκεφτείς θα έπρεπε να είχαν πάρει φωτιά όλα τα σπίτια λόγω υπεφόρτισης του συγκεκριμένου αγωγού.

    Όπως και να'χει, οι χαλαροί ουδέτεροι είναι ήδη συχνό πρόβλημα τις εγκαταστάσεις και προτείνεις να βάλουμε άλλα τόσα σημεία σύσφιξής τους. Το ραγοϋλικό που προτείνεις δέχεται "μπάρα" από κάτω όπως γίνεται με τις απλές ασφάλειες τόσο για τη φάση όσο και για τον ουδέτερο ή θα πρέπει να "κοτσάρουμε" άλλα τόσα καλώδια μέσα στον πίνακα από την μπάρα μέχρι τον μικροαυτόματο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  11. #10
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον θερμοσίφωνα και στην κουζίνα διακόπτουμε και τον ουδέτερο για να μπορούμε να απομονώσουμε τη γραμμή σε περίπτωση βλάβης (επειδή είναι μόνιμα συνδεδεμένα στην εγκατάσταση) και δε μπορούμε να τα βγάλουμε απλά από την πρίζα.

    Αν θες να το δεις και με τις πιθανότητες, διακόπτοντας και τον ουδέτερο διπλασιάζεις αμέσως όλα τις πιθανές επαφές που μπορούν να πάθουν βλάβη.
    Ο ουδέτερος είναι εντελώς ακίνδυνος αν δε διακόπτεται πουθενά.
    Δεν ξέρω γιατί αναφέρεις πως κανείς ηλεκτρολόγος δε βάζει ξεχωριστούς ουδέτερους. Αν το ξανασκεφτείς θα έπρεπε να είχαν πάρει φωτιά όλα τα σπίτια λόγω υπεφόρτισης του συγκεκριμένου αγωγού.

    Όπως και να'χει, οι χαλαροί ουδέτεροι είναι ήδη συχνό πρόβλημα τις εγκαταστάσεις και προτείνεις να βάλουμε άλλα τόσα σημεία σύσφιξής τους. Το ραγοϋλικό που προτείνεις δέχεται "μπάρα" από κάτω όπως γίνεται με τις απλές ασφάλειες τόσο για τη φάση όσο και για τον ουδέτερο ή θα πρέπει να "κοτσάρουμε" άλλα τόσα καλώδια μέσα στον πίνακα από την μπάρα μέχρι τον μικροαυτόματο;
    1.Γιατι με ΜΟΝΟΠΟΛΙΚΟ διακοπτη δεν θα μπορουσαμε να απομονωσουμε τον θερμισιφωνα η την κουζινα; Αλλως, οι λαμπες δεν ειναι και αυτες μονιμα συνδεδεμενες;
    2. Ασφαλως, οι περισσοτερες βλαβες αφορουν «καμμενους» ουδετερους.
    3. Ναι θα «κουτσαρετε» ενα ενα το καλωδιο και θα τα σφιγκετε καλα. Μολις ανεφερες και εσυ τον πρσγμστικο λογο που δεν βαζουν οι ηλεκτ διπολικους.

    θα στειλω αυριο μια φωτο με τον πινακα που εφτιαξα εγω και μια με τον πινακα του αδειουχ. ηλεκτρολογου (με 15 γραμμες και 2 ουδετερους) να συγκρινετε...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 13-01-18 στις 00:18

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μεγαλο θεμα με υγραεριοκινηση σε saxo
    By stelios_a in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-14, 03:14
  2. ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ UPS MUSTEK
    By PCMan in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-13, 16:33
  3. 74AC04 & 74AC08 Μπερδεμα...
    By kobogia in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-13, 16:33
  4. Ρελε φλας συναγερμου λιγο μπερδεμα!
    By Panos140 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-13, 18:17
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ UPS ΜΕΓΑΛΟ
    By manos423 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-11, 17:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας