Σελίδα 14 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 4 12 13 14 15 16 24 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 131 έως 140 από 323

Θέμα: 3D Printer

  1. #131
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Makis
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Athens, Κολωνός
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Εδω

    Από που;
    Τελικά το openSCAD ή το Solidworks να βάλω για να γράψω μια λέξη που να την μεταφέρει στο χαρτί ο ψευτοπλότερ που έκανα; με το blender δεν τα κατάφερα. Αυτο που έγραψα, (apollonios) αν και του έδωσα πάχος, το "τύπωσε" με μια κίνηση σαν κόμμα. Ας γράψει κανείς κάτι με το blender ή άλλο και ας μας το στείλει.
    Επίσης είδα nozzle εκτός από μπρούνζινα και τιτανίου με κάτι ακόμα που δεν θυμάμαι. Στην ίδια πάνω κάτω τιμή του σκοτωμού. Έχουν διαφορά; επίσης αν αυτό που στούμπωσε αν το πυρώσω με πιο δυνατή φλόγα πχ ασετυλίνης ή mapp μήπως ανοίξει; γιατί δεν τόχω σε καλό κάθε τόσο να αγοράζω άλλο, έτσι για την πλάκα μου. Άσε που δεν δούλεψε καθόλου σχεδόν. Είχε με το extruder πρόβλημα από την αρχή. Και όπως είπα περιμένω αντικατάσταση.
    https://m.banggood.com/3Pcs-1_75mm-F...l?rmmds=search
    -------https://m.banggood.com/0_3mm0_4mm0_6mm0_8mm1_0mm-Titanium-Alloy-M6-Thread-Nozzle-for-3D-Printer-p-1263250.html?rmmds=search

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜακηςΠ : 24-04-18 στις 22:20 Αιτία: Διόρθωση

  2. #132
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    μήπως να το έριχνες μέσα σε ακετόνη μήπως και λιώσει το πλαστικό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #133
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    δεν χρειαζεται δυνατη φλόγα. σκέτη φλόγα. αν ειναι abs θα καθαρισει σε ασετον. μύτες εχει στην αθήνα στις ιδιες τιμές ψαξε μαγαζια με 3ντι εκτυπωτές. να πάρεις μερικές να εχεις τιτανιου. αντεχει πιο πολύ . το με κατι ακομα δεν το πιανω, παρόλα αυτα υπάρχουν και σκληρημένες μύτες απο την η'θρη'ντη οι οποίες εχουν πολύ μεγαλύτερες τιμές και ειναι ακομα πιο σκληρες.

    δεν σου δουλευψε το γραμμα που εκτυπωσες γιατι δεν ρυθμισες σωστα τα υψη σε σχεση με το σχεδιο. το blender δυστηχως ενω ειναι τρομερο προγραμμα εχει λιγο δύσκολο περιβάλλον . υπαρχουν και πιο ευκολα απο αυτα για 3d . to μπλεντερ δεν ειναι για 3ντ αλλα για animation.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #134
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Πήγα να τυπώσω κάτι ψηλό 7,5 εκ και όπως φαίνεται από τις φωτογραφίες μετά από κάποιο ύψος η ποιότητα σιγά σιγά άρχισε να χαλάει. Μέχρι τα 3,5 εκατοστά είναι οκ.
    Η επιφάνεια που τυπώνεται δεν είναι λεία αλλά "γκοφρέ", έχω ελέγξει τον z άξονα με μέτρηση απόστασης από το bed και όντως είναι παράλληλο προς αυτό.
    Μετά από κάποιο ύψος το nozzle έβρισκε λίγο στο αντικείμενο καθώς κινούνταν στον Y άξονα.
    Η κίνηση στο z άξονα κάνει "κυματάκια", λογικά δεν θα έπρεπε.


    Έχει κάποιος έχει κάποια ιδέα τι να πειράξω για να διορθωθεί η κατάσταση;
    20180425_182401.jpg20180425_182414.jpg20180425_182536.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #135
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    αν εχεις ανεμηστήρα ( που βλέπω ότι εχεις ) και άν εκτυπώνεις πλα ( που φαντάζομαι ότι ναι ) απλά πήγαινε πιο αργα ( το εχω ξαναπει αυτο δεν το εχω?) κοντα στο τραπέζι που εχει υψηλοτερη θερμοκρασία η εκτυπωση σου ειναι καλά και η συγκοληση του υλικου πολύ καλη. οσο ανεβαινεις και κρυώνει ο αερας χαλαει . η πηγαινει πιο αργά ή κλεισε τον ανεμηστήρα ή και τα δύο ( το καλύτερο).

    πάντως γενική παρατήρηση ειναι αυτη . οταν πηρατε το διπλωμα με 200 πηγαινατε ? ετσι νομιζω ΄θελει καθε κατασταση .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #136
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Με 40mm/s το έχω πόσο πιο κάτω να το βάλω;
    Χωρίς ανεμιστήρα έχει πρόβλημα στις γέφυρες.

    Θα το δοκιμάσω με 25mm/s και θα κατεβάσω και τις στροφές στο ανεμιστηράκι απο 85% σε 50% να δούμε
    thanks.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #137
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    τι πάχος ακροφύσιο έχεις ορίσει?
    Αν πχ το ακροφισιο είναι 0.3 και έχεις ορίσει 0.4 καθώς ανεβαίνει θα χαλάσει την απόσταση από επίπεδο σε επίπεδο
    το υλικό το τραβά εύκολα?
    Στο δικό μου πρέπει να ξετυλίξω μερικά μέτρα γιατί ειναι βαρύ το καρόλι και δεν μπορεί να το τραβήξει
    Τα παραπάνω κάνουν αυτό που δείχνεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον info@kalarakis.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    cdesp (26-04-18)

  9. #138
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Βλέπω οτι στα πρωτα layer τυπώνει καλά.Ειναι ευδιάκριτα.Στα ψηλά layer βλέπω να τα συμπυκνώνει;;; Μπορεί να κανω και λάθος.
    Μήπως οι ντιζες του Ζ άξονα ειναι σφιχτές η εχουν γρεζια σε εκείνο το σημείο και πηδάνε βήματα οι βηματικοι;;;;

    Επίσης εχω δει σε μεγαλη κίνηση του Ζ άξονα οτι η κεφαλή πάει λιγο σουζα και ξαναπεφτει με αποτέλεσμα να έχει υψομετρική διαφορά το ενα layerμε το άλλο...

    Edit : Συν οτι οι τροχαλιστες απο τους ιμάντες δεν είναι το γρανάζι ομόκεντρα στον άξονα ,και αθτό μεταφέρεται στο τύπωμα..Θελω να παργγείλω να βάλω μεταλικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannakis1983 : 26-04-18 στις 16:09

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον giannakis1983 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    cdesp (26-04-18)

  11. #139
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Αποτελέσματα δοκιμών


    Με 25 mm/s και τον ανεμιστήρα στο 60% Θερμοκρασία 208
    20180426_074238.jpg20180426_074249.jpg20180426_074305.jpg20180426_074320.jpg


    Με 20 mm/s και τον ανεμιστήρα στο 50% Θερμοκρασία 215


    20180426_204257.jpg20180426_204311.jpg


    Όπως φαίνεται όσο πιο αργά τόσο καλύτερα αποτελέσματα ΑΛΛΑ σε όλες τις προσπάθειες που έκανα η εκτύπωση δεν ολοκληρωνόταν κάτι το οποίο παρατήρησα στην τελευταία στην οποία έτυχε να είμαι εκεί (μετά από 8 ώρες) και να παρατηρήσω τα τελευταία Layer στα οποία το nozzle με το ζόρι έβγαζε πλαστικό (η απόστασή του ήταν ελάχιστη από την εκτύπωση) μέχρι που στούμπωσε τελείως με αποτέλεσμα φυσικά την μη ολοκλήρωση της εκτύπωσης (χώρια ότι τώρα πρέπει να το ξεβουλώσω).
    Τύπωσε 88.71 mm από 100mm που είναι το τελικό.
    Εννοείτε ότι και στις άλλες 2 φορές ήταν βουλωμένο αλλά δεν πήγε το μυαλό μου σε αυτό το πρόβλημα.


    Οπότε λογικά το πρόβλημα είναι στον Z άξονα ο οποίος layer με το layer μάλλον χάνει σε ύψος π.χ. αντί για ανύψωση 0.2 κάνει 0.195 ή κάτι τέτοιο οπότε στο νιοστό layer το nozzle δεν απέχει όσο θα έπρεπε από την εκτύπωση.


    Δηλαδή αυτό που είπε ο Μιχάλης και ο Γιάννης ώς αποτέλεσμα.


    Έχω ορίσει το nozzle σε 0.4 και είναι αυτό 1.75mm/0.4mm οπότε είναι σωστά ορισμένο.
    Δεν έχει πρόβλημα με το τράβηγμα του υλικού είναι πλέον μισό οπότε το τραβάει εύκολα και ειδικά στο τέλος που ήμουν εκεί και το χαλάρωσα τραβώντας λίγο, ενώ στο υπόλοιπο που βγήκε εντάξει μια χαρά το τραβούσε μόνο του. Άρα το πρόβλημα δεν είναι σε αυτό.


    Τώρα σε αυτά που λέει ο Γιάννης αν είναι σφιχτές οι ντίζες δεν έχω εμπειρία του πως θα πρέπει να είναι ούτε πως σφίγγουν ή χαλαρώνουν.


    Υπάρχει περίπτωση να φταίνει τα AXIS_STEPS_PER_UNIT που στον Z είναι 2560;
    Αν το μεγαλώσω αυτό τότε στην αρχή λογικά θα είναι πιο αραιά τα layer, ενώ τώρα είναι εντάξει και απλά θα πάει λίγο πιο πάνω η εκτύπωση αλλά το πρόβλημα θα παραμείνει.


    Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη.

    Υ.Γ.

    το STL αρχείο που τυπώνω είναι αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #140
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Μετρησε το με ενα παχυμετρο. Βαλτο να παει 30 χιλιοστα πανω και μετρησε το με δεκατα. Μετα στειλετο +10 χιλιστα πανω να δεις αν η μετρηση ειναι σωστη. Αν εχεις ενα δυο δεκατα διαφορα δεν εχει σημασια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 14 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 4 12 13 14 15 16 24 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 3d printer
    By finos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-17, 21:46
  2. METATROPI PRINTER SE FLATBED
    By panikos38 in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-17, 13:30
  3. Οδήγηση E3D V6 3D Printer;
    By stratos111 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-16, 20:00
  4. 3D Printer
    By draco1 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-13, 23:20

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας