Σελίδα 23 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 13 21 22 23 24 25 33 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 221 έως 230 από 593

Θέμα: Ηλεκτροπληξία

  1. #221
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    εκατονταδες φορες εχω φλερταρει με τα 220...κλασικα χαιδεμα ενα αποτομο σοκ...το ποιο γερο σοκ ομως που με εχει πεταξει μεχρι την πορτα του μαγαζιου ηταν οταν αλλαζα οθωνη σε μια sony...κλασικα ακουμπησα εκει που ηταν η βεντουζα και τσακ ο μπαμπης πεταγεται μεχρι την πορτα...αστερακια απο την υψηλη...το χειροτερο ειναι ομως απο ιστοριες συναδελφων που ειχαν πομπους...ειδικα με τις λαμπες εξοδου που ειχαν καπελα ορισμενοι για οικονομικους λογους δεν βαζανε καπελα αλλα σκετο καλωδιο γυρισμενο γυρο γυρο απο την ανοδο...και με μια απροσεκτη κινηση μαυρισμενο χερι και βαθουλωμα στο χερι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #222
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα διαφωνησω με τον Γιαννη σρο θεμα το ρευμα δεν πρεπει να το φοβασαι.Για μενα πρεπει να το φοβασαι και να το σεβεσαι.Καλες οι μαγκιες αλλα στο ρευμα δεν συγχωρουνε.
    Ισχύει, πάντα φοβάμαι και είμαι προσεκτικός όσο δεν πάει αν τύχει και βρεθώ σε τέτοια κατάσταση. Ο φόβος σε κρατάει ασφαλή σε πολλές περιπτώσεις.


    Παναγιώτη, όχι τέτοιο που να σου επιτρέπει να παίζεις με μέση τάση, φυσικά και δεν έχω κάνει εργασίες πάνω σε τέτοια συστήματα (άλλωστε είμαι χέστης στη μέση) αλλά έχει τύχει να χειριστώ λόγω των αυτοματισμών που είχα βάλει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #223
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Κάποιος παλιός ηλεκτρολόγος (μηχανικός) μου έλεγε ότι πριν μπούνε σε Ενεργειακό κέντρο (τάξης του 1MW) έβαζαν πρώτα ένα κουδουνάκι κρεμασμένο στη άκρη ενός μακρυού καλαμιού. Αν το κουδουνάκι χτυπούσε από μόνο του τότε δεν ήταν κατάλληλη μέρα για να μπούνε μέσα. Μάλλον έχει να κάνει με την ξηρότητα του χώρου αλλιώς δε μπορώ να το εξηγήσω...

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  4. #224
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Χμ δεν το χω ξανά ακούσει και έχω μπει σε χώρους τέτοιους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #225
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ δεν το χω ξανά ακούσει και έχω μπει σε χώρους τέτοιους.
    Πώς να το ακούσεις, αφού εμπαινες χωρίς κουδουνάκι!!!

    2 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  6. #226
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Καλα απο φημες και δεισιδαιμονιες εχω ακουσει πολλα.Η μεση δεν σηκωνει αστεια παντως.Εχω γνωρισει ανθρωπο που τον εχει χτυπησει μεση.Μου εδειχνε τα μπαλωματα που ειχε.Την γλυτωσε παρα πολυ φτηνα.Ο λογος που τον χτυπησε?πηγε με το δοκιμαστικο(ναι το απλο που βαζουμε στην πριζα να δοκιμασουμε το 220) να δοκιμασει αν εχει ταση στην μεση και επειδη τον ενοχλουσε το μανικι σηκωσε το ερι πανω για να μαζεψει το μανικι.Την συνεχεια την καταλαβαινεται.
    Ιστοριες τεοιου τυπου πολλες απο φιλο που δουλευει μεση.Να εξατμιζονται απο τα χερια τους δοκιμαστικα και πολυμετρα(που ειναι η οθονη στο ακρο της ακιδας)απο το αρκ.


    ΥΓ Παναγιωτη κατι αναλογο με δαιμονες υπηρχαν και εδω με ενα παππου που αλλαζε πυροσβεστηρες αυτοματης κατασβεσης απο τους μετασχηματιστες πατωντας πανω τους.Ηξερε? δεν ηξερε δεν εμαθα ποτε,τελικα ακουσα οτι τον χτυπησε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #227
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Μια φορά μέσα στο ΤΙΤΑΝ εδώ, έχει δυο γραμμές 150kV η μία εφεδρική. Μέσα στον υποσταθμό κοιτούσα το χώρο με τους διακόπτες και μετασχηματιστές μέσα από το τζαμάκι (με χώριζε μια πόρτα) Εκεί στο χώρο μέσα οι μονωτές και όλη η εγκατάσταση είναι σχετικά χαμηλά.
    Μου λένε οι ηλεκτρολόγοι εκεί "έλα βγες απλά να είσαι εδώ που είμαστε εμείς και μη σηκώνεις χέρια"
    Απάντηση: Ναι καλά.... Άσε τα βλέπω και από εδώ ήταν και βροχερός καιρός έκλανα μέντες.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #228
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Βασίλη. ίσως έθεσα λάθος το μην φοβάσαι. το να σέβεσαι το ρεύμα (όπως και στο κάθε επικίνδυνο επάγγελμα το αντίστοιχό του)
    είναι απαραίτητη προϋπόθεση. ο φόβος όμως έχει διάφορες παραμέτρους. προσωπικά το θέμα του φόβου το βάζω στην παράμετρο του << φοβάσαι? μην πλησιάσεις καν. μην ασχοληθείς και μην το τολμήσεις>> ο φόβος εμπεριέχει και την παράμετρο πανικού. δηλαδή λάθος αντίδραση. η ενασχόληση με το ρεύμα απαιτεί καθαρό μυαλό(και τα υπόλοιπα που είπα). καθαρό μυαλό μπορεί να μην έχεις και από άλλες παραμέτρους.
    τσακώθηκες με την γκόμενα? δεν βάζεις χεράκια. σου ήρθε η εφορία και δεν έχεις μία και αγχώνεσαι πως θα πληρώσεις?δεν βάζεις χεράκια. δούλευες όλη μέρα και είσαι κομμάτια? ΔΕΝ βάζεις χεράκια.
    γενικότερα όταν είναι να βάλουμε τα χεράκια μας σε μια εγκατάσταση (κυρίως στον πίνακα) αν δεν μπορούμε να κόψουμε το σύμπαν ολόκληρο από το μυαλό μας και να είμαστε συγκεντρωμένοι ΜΟΝΟ σε αυτό που κάνουμε ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΧΕΡΑΚΙΑ.
    δυστυχώς ακόμα και αυτό είναι μεγάλη συζήτηση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (25-12-15)

  10. #229
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω. Στο 0.45 ξεκινάει κι όσο πάει χειροτερεύει.



    ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΥΠΟΣ. ΖΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΥΧΗ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #230
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Συγνώμη μόλις το είδα δεν μπορώ να μην δεν το βάλω εδώ.



    ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΥΠΟΣ. ΖΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΥΧΗ.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 23 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 13 21 22 23 24 25 33 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτισμένος πυκνωτής(ηλεκτροπληξία)
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-22, 08:49
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 23:48
  3. Μίνι ηλεκτροπληξία και πονοκέφαλος
    By acdc81 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 21:17
  4. Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 20:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας