Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Βοήθεια με ανόρθωση και οδήγηση LED.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή Βοήθεια με ανόρθωση και οδήγηση LED.

    Καλησπέρα,

    πριν καιρό βρήκα στα σκουπίδια ένα LED Matrix display. Ελεγξα τα LED ένα-ένα καθώς και το κύκλωμα της οδήγησής τους. Αποτελείτε απο 9 LTP-2157 5x7 Led matrix. Τα LED συνδέονται στην κάθοδό τους σε DS75491 drivers οι οποίοι ελέγχονται απο MC14015 Shift registers.
    Η άνοδος της κάθε γραμμής, τροφοδοτείτε απο ένα TIP120.

    Ολο το Matrix ελέγχετε απο τον 6502 και ένα σωρό παρατρεχάμενα απαραίτητα ολοκληρωμένα (μνήμη EPROM, RAM, ελεγτής ΙΟ, κτλ)
    Στόχος μου είναι να σχολάσω εντελώς το κύκλωμα αυτό, και να το αντικαταστήσω απο κάτι απλούστερο.

    Αυτός ήταν ο πρόλογος. Στο κυρίως πιάτο τώρα.

    Ψαχουλεύοντας το υπάρχων κύκλωμα, βλέπω ότι μετά τον Μ/Σ υπάρχει η παρακάτω ανόρθωση:

    Matrix_Power.PNG

    Και μάλιστα με κάτι περίεργες διόδους (SI κάτι). Δεν έχω ξαναδεί τέτοια ανόρθωση. Μπορείτε να μου εξηγήσετε πως λειτουργεί? Ο υπάρχων Μ/Σ είναι για 120VAC και στο δευτερεύον έχει μεσαία λήψη η οποία καταλήγει στην παραπάνω ανόρθωση. Και κάτι ακόμα, επειδή όταν ξεκόλλησα τον Μ/Σ δεν σημείωσα που πάνε τα 3 καλώδια του, θα έβγαζε άκρη η παραπάνω ανόρθωση αν η μεσαία λήψη δεν είναι στο common αλλά σε κάποιο απο τα TR1 ή TR2?

    Τώρα η έξοδος του παραπάνω, μεταξύ άλλων πηγαινει και στους συλλέκτες των TIP120, τα οποία ελέγχουν την τροφοδοσία των 7 γραμμών των 5χ7 LED MATRIX.
    Raw_Drive.PNG

    Φυσικά εκει που λέει Rload υπάρχουν τα LED μαζί με τις αντιστάσεις περιορισμού ρεύματος και τους drivers.
    Αυτή η δίοδος όμως γιατί υπάρχει? και γιατί έτσι? Σην αρχή νομιζα ότι ήταν zener γιατί ήταν γυάλινη, αλλά τελικά είναι η 1Ν4148
    Επίσης απο τα πολύ λίγα που ξέρω, όταν χρησιμοποιώ transistors σαν διακόπτες το φορτίο το βάζω στον συλλέκτη και όχι στον εκπομπό. Προφανώς για να το έχουν έτσι δουλεύει αλλά το γιατί δεν το ξέρω...

    Δεν έχω πλήρες σχέδιο του κυκλώματος, και πολύ απίθανο να μπορέσω να το βγάλω, είναι τεράστιο.
    Κρατώ και μια μικρή επιφύλαξη να μου έχει ξεφύγει τίποτα, αλλά το έχω κοιτάξει 100 φορές το ριμάδι...

    Ευχαριστώ,
    Νικος

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    450

    Προεπιλογή

    Για την πρώτη ερώτηση θα βρεις πολλά εδώ
    https://www.google.gr/search?q=%CE%9...w=1280&bih=675

    και εδώ
    http://eclass.teipat.gr/eclass/modul...E%B9%CF%82.pdf

    σελίδα 26

    Για τη δεύτερη θα σου απαντήσει κάποιος πιο ειδικός

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ φίλε μου. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η φορά των διόδων και όχι η τοπολογία. Οπου και να ψάξω για ανόρθωση με μεσαία λήψη, βλέπω τις διόδους να κοιτάνε αντίθετα (που είναι και το λογικό, για μένα)

    Πολύ ωραίο το link σου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Η ανόρθωση είναι πλήρης χρησιμοποιώντας μ/ς με μεσαία λήψη. Η διαφορά αυτού που βλέπεις με αυτό που ξέρεις, είναι ότι στο πρώτο η μεσαία λήψη του μ/ς είναι ουσιαστικά το + της εξόδου, ενώ στο δεύτερο είναι η γείωση. Φυσικά δουλεύουν και τα δύο.

    Το αν το φορτίο μπαίνει στον εκπομπό ή τον συλλέκτη του τρανζίστορ έχει να κάνει με το αν αυτό χρησιμοποιείται σε συνδεσμολογία κοινού εκπομπού ή κοινού συλλέκτη. Ανάλογα με το τί θες να πετύχεις χρησιμοποιείς μια από τις δυο αυτές συνδεσμολογίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nkarama (30-06-16)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Φίλιππε.
    Μήπως έχεις καμμιά ιδέα για την δίοδο εκεί;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Αν εννοείς για τη δίοδο και την R2 από κάτω, τότε, αν είναι όντως έτσι όπως τις έχεις στο σχήμα, είναι άχρηστες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 21:06
  2. Οδήγηση LED με AMS1117
    By Roumel in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 11:15
  3. Οδήγηση LED
    By ALAMAN in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-14, 16:51
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-11, 22:27
  5. Βοήθεια με γείωση μετά την ανόρθωση...
    By nathanas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-10, 16:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας