Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: απορειες για το linear 25 watt του site

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj kostas
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή απορειες για το linear 25 watt του site

    εχω μολις κατασκευάσει το linear fm 25 watt του site . συντονισα τον πομπο μου οπως λεει να βγαζει ο,3 watt συνδεσα το linear στην εξοδο του πομπου και την εξοδο του linear στην κεραια διαμεσου μιας γεφυρας στασιμων . εβαλα σε λειτουργεια τον πομπο και στην συνεχεια τον ενυσχιτη . η εκπομπη εγινε μια χαρα αλλα η γεφυρα στασιμων ειχε την ενδιξη των watt στο μηδεν και αρχισα να συντονιζω τους 6 μεταβλητους οσπου να παρω την μεγιστη ισχυ σε watt . το μονο που καταφερα μεσα σε 2 ωρες συνεχους προσπαθειας ειναι να καταφερω 2 φορες να το συντονισω να βγαζει περιπου 0,2 watt τωρα η ρυθμιση ειναι στο 0 και δεν μπορω με τιποτα να κανω τον δηκτη του βατομετρου να ανεβει. λετε να εχει καει τιποτα; . μηπως φταιει οτι εχω 5 μεταβλητους φθηνους και εναν ακριβο; επισης οταν συνδεω τον πομπο γινεται εκπομπη και χωρις να εχω το linear στην πριζα. να προσπαθησω κιαλλο μπασ και καταφερω τιποτα; τελως εχετε να μου προτινεται τιποτα για να δοκινασω αν κανενα τρανσιστορ ειναι καμενο ; .


    παρακαλω απαντηστε γιατι ειμαι σε πληρη αμηχανια ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!
    dj kostas

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    κατι εχεις κανει λαθος στη κατασκευη προφανως.

    μηπως τοποθετησες αναποδα ενα απο τα τρανζιστορ? ελενξε καλα αυτα τα 2 εξαρτηματα. στην βιδα για την ψυχτρα του BLY89 εβαλες μονωτικη μικα αναμεσα στο τρανζιστορ και στην ψυχτρα?? αλλιως δε ξερω μηπως η ψυκτρα δεν ειναι συνδεδεμενα εσωτερικα με τον εκπομπο αλλα με κανα αλλο ποδι.

    επισης τοποθετησε ενα αμπερομετρο σε σειρα με την τροφοδοσια του λινεαρ να δεις τι γινεται αν τραβαει ρευμα.

    δες αν ενα απο τα 2 τρανζιστορ ζεστενεται, αρα λειτουργει (βαλε μετα και το αμπερομετρο σε σειρα με τον συλλεκτη αρχικα του 2N4427 να δεις αν τραβαει αυτο ρευμα και τι ρευμα τραβαει. πρεπει να τραβαει καμια 50-100 μιλιαμπερ. αν δε τραβαει τιποτα τοτε η ειναι καμμενο, η τοποθετημενο λαθος , η δεν παει οδηγηση απο το ταλαντωτη σου , η δε παει ταση. ελενξε ολα αυτα. αν δουλευει τοτε ντο προβλημα σου ειναι στο BLY89. κανε τα ιδια και γι αυτο. επισης εισαι σιγουρος οτι ο ταλαντωτης σου βγαζει τα ο,3 βατ που ανεφερες?? ελενξε το. και φυσικα ελενξε ολες της κολλησεις σου μηπως εχεια κανει κανα λαθος η παραλειψη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Και μια φωτογραφία καλής ανάλυσης (να φαίνονται τα πράγματα) θα βοηθούσε. Το δε BLY89 δεν χρειάζεται μίκα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj kostas
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    εβαλα το αμπερομετρο στην τροφοδοσια και δεν περνουσε ουτε ενα αμπερ τα δε τρανσιστορ ηταν κρυα . την πρωτη φορα παντος που το εβαλα να δουλεψει , οταν το εβγαλα απο την πριζα , επιασα τα πηνια , τους μεταβλητους και με χτηπησε ελαφρος το ρευμα λετε να διμιουργηθηκε ρευμα απο επαγωγη και να τακαψα ολα; παντος για να εκανα κανενα λαθος δεν πιστειω γιατι τα ελενξα και 2 και 3 φορες....

    0 Not allowed! Not allowed!
    dj kostas

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj kostas
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    εβγαλα μερικες φοτο μπορειτε να μοπυ πειτε πως να της διμοσιευσω;

    0 Not allowed! Not allowed!
    dj kostas

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Πατάς το κάτω αριστερά κουμπί "ΑΠΑΝΤΗΣΗ", και στην σελίδα που θα σε μεταφέρει για να γράψεις κάποιο μήνυμα, θα δείς πιο κάτω ένα κουμπί "Browse". Πατώντας το θα σου ζητήσει να διαλέξεις από τον δίσκο σου το αρχείο που θες να ανεβάσεις. Μετά πατάς το κουμπί "Εισαγωγή" και επαναλαμβάνεις την διαδικασία με το "Browse" για το επόμενο αρχείο εικόνας που θες να ανεβάσεις. Στο τέλος πατάς "Υποβολή" και βουαλά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj kostas
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    αυτη ειναι η φοτο

    0 Not allowed! Not allowed!
    dj kostas

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj kostas
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή


    0 Not allowed! Not allowed!
    dj kostas

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj kostas
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    ψηκτρες δεν εχω βαλει αλλα εχω ενα ανεμιστηρακι

    0 Not allowed! Not allowed!
    dj kostas

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Aν δεν έβαλες ψύκτρα στο bly και το δοκίμασες αρχικά μόνο με το ανεμηστηράκι,πιθανόν από το ζόρισμα στην προσπάθειά σου να το συντονίσεις,να κάηκε.Το bly θέλει απαραίτητα ψύκτρα,δεν ρισκάρεις ποτέ να το βάλεις έτσι να δουλέψει.Επίσης βλέπω ότι έχεις χρησιμοποιήσει για την είσοδο και την έξοδο του κυκλώματος καλώδιο λευκό που σημαίνει 75Ωμ.Αυτό είναι λάθος.Πάντα βάζουμε 50Ωμ καλώδιο.

    edit: Όπως προσέχω την φωτό σου για 2η φορά,νομίζω ότι έχει κολλήσει λάθος το bly.Για να καταλάβεις κοίτα προσεχτικά το αβαταρ μου που έχει την διάταξη των ακροδεκτών.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αλλαγη στο 2ν4427 στο linear 25 watt του site
    By dj kostas in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-08, 13:53
  2. linear 25 watt του site
    By AKIS in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-07, 15:59
  3. linear fm 25 watt του [url]www.hlektronika.gr[/url]
    By dj kostas in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-07, 18:26
  4. LINEAR TV VHF 600mW του Site
    By amiga in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-05, 15:42

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας