Σελίδα 10 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10 11 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 180

Θέμα: Κατασκευή ενισχυτή μπάσου!

  1. #91
    Μέλος Το avatar του χρήστη ibanezbass
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kobi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τάσο καλησπέρα το PDF του dcdetect που το βρήκες, γιατί εδώ έχει μόνο το σχηματικό. http://sites.google.com/site/quasisd...ker-protection
    Το ''εκοψα'' απο τον Nmos350 ή τον Nmos500 οι οποιοι το εχουν πανω στην πλακετα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #92
    Μέλος Το avatar του χρήστη materatsi
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαστουνη Ηλειας
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Γιατι Τασο στο line out να δημιουργησεις βαθμιδα απο την εξοδο;Για να ηχογραφεις (φυσημα) και αλιωμενες συχνοτητες;Παρε απο την εισοδο των μαγνητων απ'ευθειας...δηλαδη αλλο ενα jack θυλικο,απο πισω η εμπρος παραλληλα με της εισοδου.Στο μεγαφωνο τι πηνιο εβαλες ;Το ibanez σου στην οποια εταιρεια ειμαι λατρεις και εχω και εγω (κιθαρες-μπασα),φημιζεται για καλα (εντονα) μεσαια που εξαγουν οι μαγνητες της.Αν δεν εχεις σωστο φιλτρο σε ενισχυτη και καμπινα τετοιου συστηματος...και τον συνδεσεις σε ενα ζωντανο,ας πουμε πανω στην σκηνη,απλα δεν θα ακους τ ι π ο τ α,μονο επιστροφες.Ανεβασε βιντεο στο youtube αν μπορεις με την κατασκευη του συστηματος να δουμε και να ακουσουμε.Αν μπορεις βρες τονισμους σε 25hz - 2,5khz,δωσε ενταση και αρχιζε να διορθωνεις παραμορφωση απο τον ενισχυτη και τριξυματα του μεγαφωνου.Τοτε το ibanez σου θα αισθανθει ετοιμο να κρουσει μια (B) μινορε για την αρχη του guns of brixton των clash...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #93
    Μέλος Το avatar του χρήστη ibanezbass
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από materatsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι Τασο στο line out να δημιουργησεις βαθμιδα απο την εξοδο;Για να ηχογραφεις (φυσημα) και αλιωμενες συχνοτητες;Παρε απο την εισοδο των μαγνητων απ'ευθειας...δηλαδη αλλο ενα jack θυλικο,απο πισω η εμπρος παραλληλα με της εισοδου.Στο μεγαφωνο τι πηνιο εβαλες ;Το ibanez σου στην οποια εταιρεια ειμαι λατρεις και εχω και εγω (κιθαρες-μπασα),φημιζεται για καλα (εντονα) μεσαια που εξαγουν οι μαγνητες της.Αν δεν εχεις σωστο φιλτρο σε ενισχυτη και καμπινα τετοιου συστηματος...και τον συνδεσεις σε ενα ζωντανο,ας πουμε πανω στην σκηνη,απλα δεν θα ακους τ ι π ο τ α,μονο επιστροφες.Ανεβασε βιντεο στο youtube αν μπορεις με την κατασκευη του συστηματος να δουμε και να ακουσουμε.Αν μπορεις βρες τονισμους σε 25hz - 2,5khz,δωσε ενταση και αρχιζε να διορθωνεις παραμορφωση απο τον ενισχυτη και τριξυματα του μεγαφωνου.Τοτε το ibanez σου θα αισθανθει ετοιμο να κρουσει μια (B) μινορε για την αρχη του guns of brixton των clash...
    Εκει που λεω εισοδος,ερχεται απο την προενισχυση η οποια θα περιεχει 6band eq,compressor,preamp,distortion και πολλα αλλα...

    Δεν εβαλα καποιο πηνιο στο μεγαφωνο καθως δεν εφτιαξα ακομα τη δικη του καμπινα(για οσους ενδιαφερονται θα φοραει αυτο και αυτο ....)
    Αλλα και οταν την φτιαξω,το κοστος για να προσθεσω crossover ειναι αρκετα μεγαλο(20ευρω minimum απο οτι το εψαξα online...)
    Εαν εχεις να μου προτεινεις καποια λυση μεχρι 5-10ευρω και να ειναι αξιοπρεπης και αξιοπιστη φυσικα θα την κατασκευασω!

    Εαν καταλαβα μου λες να δοκιμασω το συστημα σε διαφορες συχνοτητες(να παιζω μπασο ή ετοιμα bass tester πχ?)
    Παραμορφωση του ενισχυτη πως να διορθωσω?(Δεν εχω παλμογραφο υποψιν)

    Αυτα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #94
    Μέλος Το avatar του χρήστη ibanezbass
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Λοιπον αρχισαν να ξεκαθαριζουν καπως τα πραγματα με την συμβατοτητα ενισχυτη-μπασου....
    Το εψαξα λιγο και μαλλον ειναι θεμα impedance!
    Θα κατασκευασω ενα di-box(το οποιο κατεβαζει την αντισταση του μπασου απο περιπου 50k σε μερικα ohm)
    Υποψιν οτι ο nmos200 εχει περιπου 30k αντισταση εισοδου(input impedance)....


    Οσων αφορα την ψυκτρα τωρα....
    βρηκα μια η οποια με παιρνει ΑΚΡΙΒΩΣ στο υψος και πιστευω ειναι αρκετα μεγαλη!
    Καθολου ασχημα με 6,50ευρω!
    Για οσους ενδιαφερονται(επειδη ξερω πως ποναει το θεμα ψυκτρα) την πηρα απο τον Ιωαννιδη στην Χαριλαου!
    Αυριο ή μεθαυριο ξεκιναω τρυπημα!

    100_0265.jpg100_0264.jpg

    Στο σασι θα ενωσω την γειωση της πριζας....
    Να ενωσω και καποια γειωση απο την πλακετα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #95
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Τάσο καλημέρα. Αν και δεν είμαιτόσο ιδικός πιστεύω ότι με την ψήκτρα ίσως να μην κάνεις πολύ καλή δουλειά. Η φυσικήροή του αέρα είναι από κάτω προς τα επάνω. Έτσι όπως είναι οι περσίδες της ψήκτραςδιακόπτεις αυτή την ροή με αποτέλεσμα η ψήκτρανα μην μεταφέρει την θερμότητά της στοπεριβάλλον. Το ίδιο λάθος για χάρη του Design κάνουν και οι εταιρείες.Δεν είμαι και ο πλέον ιδικός. Να μην παρεξηγηθώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #96
    Μέλος Το avatar του χρήστη ibanezbass
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kobi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τάσο καλημέρα. Αν και δεν είμαιτόσο ιδικός πιστεύω ότι με την ψήκτρα ίσως να μην κάνεις πολύ καλή δουλειά. Η φυσικήροή του αέρα είναι από κάτω προς τα επάνω. Έτσι όπως είναι οι περσίδες της ψήκτραςδιακόπτεις αυτή την ροή με αποτέλεσμα η ψήκτρανα μην μεταφέρει την θερμότητά της στοπεριβάλλον. Το ίδιο λάθος για χάρη του Design κάνουν και οι εταιρείες.Δεν είμαι και ο πλέον ιδικός. Να μην παρεξηγηθώ.
    Βασικα δεν νομιζω να γινεται αλλιως!
    Εχεις να μου δειξεις κατι αναλογο με αυτο που λες?

    Υποψιν οτι η ψυκτρα θα βιδωθει στο κουτι οποτε θα υπαρχει καλυτερη κατανομη θερμοτητας καθως θα παιρνει ποσο θερμοτητας και το σασι(μεταλλο 2mm)
    Και πισω απο την ψυκτρα θα υπαρχει και ανεμιστηρακι το οποιο θα φυσαει προς τα εξω και θα ανανεωνει τον αερα.
    Αυτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #97
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Τάσο καλησπέρα. Πήρα και εγώ τηναπόφαση να κατασκευάσω τον ενισχυτή. Μιας και είσαι ο πιο πρόσφατος που έχεις κατασκευάσειτον Nmos200, θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα.

    Στο τροφοδοτικό οι ηλεκτρολυτικοίείναι 10000μF? Πόσο τους αγόρασες και από πού? Τι Μ/Σ έχεις βαλει?

    Στο softstart οι 2 (μικρές) αντιστάσεις πόσαβατ πρέπει να είναι? Από ότι είδα εσύ δεν έβαλες 1/4W.

    Ομοίως και στο dc detect τι αντιστάσεις έβαλες (σε βατ)?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #98
    Μέλος Το avatar του χρήστη ibanezbass
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kobi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τάσο καλησπέρα. Πήρα και εγώ τηναπόφαση να κατασκευάσω τον ενισχυτή. Μιας και είσαι ο πιο πρόσφατος που έχεις κατασκευάσειτον Nmos200, θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα.

    Στο τροφοδοτικό οι ηλεκτρολυτικοίείναι 10000μF? Πόσο τους αγόρασες και από πού? Τι Μ/Σ έχεις βαλει?

    Στο softstart οι 2 (μικρές) αντιστάσεις πόσαβατ πρέπει να είναι? Από ότι είδα εσύ δεν έβαλες 1/4W.

    Ομοίως και στο dc detect τι αντιστάσεις έβαλες (σε βατ)?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Καλησπερα,
    ειναι ακριβως αυτοι....
    Απλα στειλε ενα μηνυμα στον πωλητη και ρωτα τον εαν θα σου στειλει οντως KMH επειδη εμενα δεν μου εστειλε KMH....
    Εγω για ενα καναλι εβαλα 4x10.000mf επειδη ο ενισχυτης μου εχει υψηλες απαιτησεις σε ρευμα οπως γραφω παρακατω...
    Δες το post #2 εδω

    Εβαλα μετασχηματιστη 35volt/400watt αλλα δεν χρειαζεται τοσα watt...εγω εβαλα μεγαλο επειδη εχω πολλα peak και χαμηλες συχνοτητες οι οποιες απαιτουν πολυ ρευμα....Δες εδω το πρωτο post....λεει 280watt....
    Απλα εαν θελεις χρησιμοποιησε 30volt καθως εμενα με 35volt το τροφοδοτικο(χωρις φορτιο)βγαζει 54volt(αλλα ειναι maximum 50volt εαν δεις το project)
    Οποτε 30volt/280watt εισαι καλα....

    Στο softstart ειναι 1watt και 2watt αλλα δεν χρειαζονται τοσο μεγαλες νομιζω...και με 1watt πιστευω θα εισαι καλυμενος!(Αν κρινω απο το μεγεθος του layout)
    Δεν εχω βεβαια γνωσεις πανω στο θεμα και γιαυτο εβαλα 2+3watt για να ειμαι σιγουρος....

    Στο dc detect εβαλα 1watt αντιστασεις....

    Απο που εισαι Βασιλη?
    Για κουτι και ψυκτρες το εψαξες καθολου το θεμα?

    Εαν θελεις ανοιξε ενα θεμα για να τα λεμε εκει....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #99
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Τάσο ευχαριστώ για τις διευκρινήσειςσου. Εγώ είμαι από Αθήνα. Έχω ανοίξει θέμα αλλά μάλλον δεν θα το είδες. http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=61351.
    Για ψήκτρες δεν το έχω ψάξει ακόμααλλά μάλλον θα πάω με το μέτρο σε αλουμινάδικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #100
    Μέλος Το avatar του χρήστη ibanezbass
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Λοιπον...
    Σημερα κατασκευασα το DI-BOX που ελεγα αλλα παλι οταν βαζω το μπασο στο DI και μετα στον ενισχυτη δεν παιζει δυνατα....(Παλι τα ιδια οπως οταν βαζω το μπασο κατευθειαν στην εισοδο του ενισχυτη)μηπως δεν ειναι σωστο το κυκλωμα που εφτιαξα?

    Δοκιμασα με ακομα εναν μικτη,δηλαδη βαζω το μπασο στον μικτη και η εξοδος του μικτη στον ενισχυτη και παιζει δυνατα!
    Δηλαδη μεσα στο δωματιο με την ενταση περιπου στο 2/10 τρεμουν τα παντα!

    Οι μικτες που χρησιμοποιησα ειναι 1 και 2 ....

    Σας παρακαλω λιγη βοηθεια γιατι δεν μπορω να προχωρησω αλλιως την κατασκευη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 10 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10 11 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή ενισχυτή ήχου
    By leder in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-14, 14:39
  2. Μετατροπή σε προενισχυτή ηλεκτρικού μπάσου
    By geovinios in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 18:14
  3. Ψαχνω σχέδιο προενισχυτή μπάσου με eq.3 περιοχων
    By savasp in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 01:38
  4. κατασκευή ενισχυτή
    By kobi in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 00:42
  5. Υπάρχουν σχέδια για προενυσχυτή ηλεκτρικού μπάσου?
    By staaronis3 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-08, 23:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας