Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Κυκλωμα με led

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη iliasklou
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή Κυκλωμα με led

    Εφτιαξα το παρακατω κυκλωμα του εβαλα τροφοδοσια και ολα καλα οσον αφορα την συμπεριφορα του (δεν υπηρχε καποιο βραχυκυκλωμα τα υλικα λειτουργουσαν σωστα χωρις καποια υπερθερμανση ή εκρηξη ..το θεμα ειναι οτι στο μαγαζι που πηρα τα υλικα δεν μου εδωσε ακριβως τις τιμες το σχηματος αλλα καποιες παραπλησιες δηλαδη :

    Η R1 ηταν στα 80KΩ αντι για 110
    Και ο C2 πυκνωτης 1000μF αντι για 680

    οταν κολλησα στην πλακετα τα υλικα δεν εβαλα τα led αλλα χρησιμοποιησα το πολυμετρο για να μετρησω την εξοδο (αντισταση R2 και πυκνωτης C2) και μου βγαζει 77 volt DC, που για 12-14 led που θελω να βαλω εγω ειναι παρα πολυ..

    Γνωριζει καποιος να μου πει τι μπορω να κανω σε αυτην περιπτωση, για να τοποθετηθουν τα led χωρις προβλημα?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    άστο βρε Ηλία. δεν το βλέπεις ότι δεν σε πάει? προφανώς δεν κατάλαβες και από το προηγούμενο θέμα ότι αυτού του είδους τα κυκλώματα είναι επικίνδυνα. καταρχήν και που μέτρησες 70 χωρίς φορτίο επάνω μου κάνει παράξενο γιατί θα έπρεπε να βλέπεις και τα 230 (ίσως). αυτά τα κυκλώματα δουλεύουν και υπολογίζονται για συγκεκριμένα φορτία και αυτό σημαίνει ότι αν τα λεντάκια που θα βάλει εσύ δεν έχουν ακριβός το ίδιο φορτίο με αυτό του ανθρώπου που σχεδίασε το συγκεκριμένο κύκλωμα θα δεις να ανάβουν διαφορετικά. γιατί παιδεύεσαι και δεν κάνεις τα πειράματά σου με ένα τροφοδοτικό 12βολτιο να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη olddog
    Όνομα
    Jader
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ouranos
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    μπορει να μην ξερω αλλα καποια στιγμη στο παρελθον χρησιμοποιησα το http://ledcalc.com/#calc στο παρελθον για ενα παρομοιο δικο μου προτζεκτ. Υπαρχουν και αλλα εργαλεια online για στανταρ συνδεσμολογειες, απλα οπως λεει και ο Γιαννης παιζε με DC κατευθειαν για ασφαλεια και μετα το γυρνας σε AC...εγω παντως ετσι κινουμαι για ασφαλεια....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Επικίνδυνο αυτό που πας να κάνεις.
    Μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις αυτό https://www.hellasdigital.gr/electro...uck-converter/, είναι πάμφθηνο αν το κάνεις για λόγους κόστους. Βάζεις τα 14 λεντάκια παράλληλα στην τροφοδοσία με αντιστάσεις 120 ωμ και είσαι έτοιμος ωραίος και ασφαλής

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Άν σε ρωτούσε ένας άσχετος, εσύ ως φοιτητής σε σχολή που έχει άμεση σχέση με τα ηλεκτρονικά τι θα του συμβούλευες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Τα παράλληλα led που τα είδες και τα έκανες έτσι? Είναι πολύ κακή ιδέα. Αν έχουν κάποια κατασκευαστική διαφορά εκτός απ' την διαφορετική φωτεινότητα κάποια θα τραβάνε περισσότερο ζόρι απ' τα άλλα και αν καούν θα καούν αλυσιδωτά και τα υπόλοιπα.
    http://electronics.stackexchange.com...ds-in-parallel

    Στο κύκλωμα χωρίς φορτίο σου φαίνονται λογικά τα 70V? Μία προσομοίωση στο pc χωρίς τα led έκανες? Ο καημένος ο πυκνωτής C2 50V λέει, μάλλον κουβά πάει...



    Και για την τροφοδοσία η σωστή λύση είναι ο buck converter και κάθε κατεβασιά led δικιά τους αντίσταση. Αν θέλεις να κάνεις τα δικά σου με εξαρτήματα στο περίπου τουλάχιστον φόρα παπούτσια με χοντρές σόλες, κράνος, γάντια κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fire Doger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (06-12-16)

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iliasklou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφτιαξα το παρακατω κυκλωμα του εβαλα τροφοδοσια και ολα καλα οσον αφορα την συμπεριφορα του (δεν υπηρχε καποιο βραχυκυκλωμα τα υλικα λειτουργουσαν σωστα χωρις καποια υπερθερμανση ή εκρηξη ..το θεμα ειναι οτι στο μαγαζι που πηρα τα υλικα δεν μου εδωσε ακριβως τις τιμες το σχηματος αλλα καποιες παραπλησιες δηλαδη :

    Η R1 ηταν στα 80KΩ αντι για 110
    Και ο C2 πυκνωτης 1000μF αντι για 680

    οταν κολλησα στην πλακετα τα υλικα δεν εβαλα τα led αλλα χρησιμοποιησα το πολυμετρο για να μετρησω την εξοδο (αντισταση R2 και πυκνωτης C2) και μου βγαζει 77 volt DC, που για 12-14 led που θελω να βαλω εγω ειναι παρα πολυ..

    Γνωριζει καποιος να μου πει τι μπορω να κανω σε αυτην περιπτωση, για να τοποθετηθουν τα led χωρις προβλημα?
    Μπράβο παιδί μου. Χωρίς φορτίο στην έξοδο η τάση γίνεται 325V συνεπώς ο πυκνωτής των 1000μF (που άντε να τον έβαλες στα 63V και ίσως πολλά λέω) ευτυχώς που δεν σου έσκασε στα μούτρα. Φυσικά τώρα πρέπει να πάει για πέταμα. Η αντίσταση των 110kΩ μου αρέσει, φαντάζομαι η ακριβής τιμή εκεί είναι πολύ σημαντική και γι αυτό ο "σχεδιαστής" (ο Θεός να τον κάνει) έβαλε τιμή Ε24. Και το κατάστημα δεν είχε να σου δώσει 110kΩ, αλλά είχε (και σου έδωσε) 80kΩ! Θα μπορούσαμε να δούμε μια φωτο της αντίστασης των 80kΩ; Ο πυκνωτής του 1μF που έβαλες ήταν Χ2; (Εμένα μου λες, ΜΚΤ θα σου έδωσαν - μπορεί και στα 250VDC γιατί κάνει, αφού τα 250V είναι περισσότερα από τα 230V που ήθελες να τον δουλέψεις εσύ... Τώρα το γεγονός ότι τα 230VAC σημαίνουν ως και 325VDC που είναι πολύ περισσότερα από τα 250VDC, δεν έχει σημασία...)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 06-12-16 στις 15:23

  9. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    να υποθέσω ότι αυτό που θα τον κατέστρεφε σχεδόν τον έσωσε? δηλαδή. ο πυκνωτής που έβαλε (ο 1000μF) στην προσπάθειά του να θέλει να σκάσει (όχι μόνο από το κακό του) δημιουργούσε κάποιο φορτίο που έριχνε την τάση αλλά ευτυχώς το φορτίο αυτό δεν ήταν αρκετό (μιας και υποτίθεται υπολογίστηκε ο C1 για λίγα mΑ) οπότε καθώς προσπαθούσε να τραβήξει παραπάνω έπεφτε η τάση και καθώς έπεφτε το ρεύμα ανέβαινε η τάση και όλη αυτή η αέναη κίνηση και ο λίγος χρόνος δοκιμών του (όσο που μέτρησε τα 70 βολτ) έσωσε την κατάσταση? έτσι απλά το σκέφτηκα γιατί τα 70 δεν κάθονται και λογικά. τα υπόλοιπα σωστά όλα και το λάθος μου είναι ότι το σκέφτηκα (για τα 230) πριν την γέφυρα και όχι στο τέλος του κυκλώματος τροφοδοσίας που λογικά εκεί μέτρησε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Λογικό ακούγεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Ωχ άρχισαν να μαθαίνουν ηλεκτρονικά και αυτοί? (Για το avatar λέω)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. led κυκλωμα
    By marikos100 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-12, 14:50
  2. βοηθεια σε κυκλωμα με led
    By axell in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-11, 21:50
  3. Κυκλωμα με LED
    By leeperik in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-10, 15:49
  4. κυκλωμα φλασαρισματος LED
    By xifis in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-09, 01:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας