Σελίδα 169 από 172 ΠρώτηΠρώτη ... 69 119 159 167 168 169 170 171 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.681 έως 1.690 από 1714

Θέμα: Θέμα εξαέρωσης! Συζητήστε άφοβα ... τα πάντα. (Μέρος Ντέφτερον)

Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Περιοχή
    Ελευσίνα

Προεπιλογή

[QUOTE=street;839715]
    Αρχικό μήνυμα από street

...στο ηλεκτρονικα μιλαω μεγαλε που αυτο το θεμα δεν θα επρεπε να εμφανιζεται στην πρωτη μουρη και το κλειδωνεις κιολας ! δεν το λεει η εγραφη ΟΧΙ αλλα και ο τιτλος του σιτε δεν προιδεαζει στο να εγγραφουν ηλεκτρολκογοι ! σωστα ? ο νομος το λεει οτι ενας ηλεκτρολογος θα επρεπε να ειναι αδειουχος σωστα ? εμεις ως ηλεκτρονικοι δεν εχουμε τετοια βιτσια ! εγω ομως εχω με εσας τους ηλεκτρολογους εχω ,για το μαστιγιο κανονικα , να διευκρινιστει επομενως ! ο νομος λεει οτι πρεπει να ειστε αδειουχοι ηλεκτρολογοι ? ναι η οχι ? διευκρινιζω οτι ο αδειουχος ηλεκτρολογος ειναι αυτος που μπορει να υπογραψει σχεδιο και οχι αυτος που ερχεται σε εμενα για να του το υπογραψω και φυσικα να τα παρω πανω μου το καταλαβες ? να στο ζωγραφισω ?

θα απαντησω οπως θα ελεγε και ο φιλος σου ο panosss δεν θελουμε ανορθογραφους στοκους , και εγω ανορθογραφος ειμαι αλλα και εσεις δεν εχετε καμια δουλεια εδω μεσα σε ενα σαιτ που λεγετε ηλεκτρονικα ...
    Εγώ δεν είμαι ηλεκτρονικός, δεν έχω κανένα χαρτί που να το πιστοποιεί, δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά εδώ μέσα γράφω και έχω δείξει πως μπορώ να κάνω πράγματα που μόνο ηλεκτρονικοί μπορούν να κάνουν. Είμαι μηχανικός και συνεπώς μάλλον θα πρέπει να ξεκουβαλάω απο εδώ να πάω σε κανα φόρουμ για φαναρτζήδες-μηχανικούς-ΜΕΚατζήδες. Το μόνο που με σώζει είναι πως στην ορθογραφία έπαιρνα πάντα 10 στο δημοτικό, υποθέτω;

Δεν γουστάρω να δημιουργώ προσωπικές προστριβές, ούτε ξέρω κανέναν εδώ (εκτός απο δυο-τρία παιδιά που έτυχε να συναντήσω και δεν μετανιώνω που τους γνώρισα), αλλά και θεωρώ επίσης πως η παραπάνω προσωπική επίθεση δεν έχει αποδέκτη μόνο τον Λέπουρα αλλά και εμένα τον ίδιο και πιστεύω και άλλους σαν κι εμένα. Έχω βαρεθεί την ειρωνία και την απαξίωση σε κάθε σχόλιο, για κάθε θέμα -όποιο κι αν είναι αυτό- και την κατάχρηση της ελευθερίας του λόγου που μας προσφέρεται. Χωρίς να βγάζω τον εαυτόν μου απ' έξω, μήπως θα έπρεπε να αναθεωρήσουμε μερικοί ορισμένα πράγματα και συμπεριφορές χωρίς να τσουβαλιάζουμε τα πάντα γιατί κάποτε πέσαμε στα νύχια κάποιου πιο μάγκα που μας πήρε λίγο τα πάσα σε καμιά δουλειά και απο τότε μας φταίνε όλοι; Ξεκαπνιστήκαμε εδώ και τρία κοντά χρόνια παραφύσιν στο θέμα "πάμε για εκλογές", μόνο στις εφημερίδες και στα μανταλάκια δεν βγήκαμε, όλα μας τα απωθημένα ξεβράστηκαν μέχρι και με χυδαιότητα εκεί μέσα και πάλι δεν μας έφτασε. Φτιάξανε οι moderators μια παιδική χαρά για να γράφουμε άφοβα τη γνώμη μας χωρίς συγκεκριμένη θεματολογία και πάλι έχουμε φτάσει σε σημείο που πρέπει να μας φτύνει ο κόσμος που μας βλέπει. Δηλαδή, έλεος πια... Δεν είμαι τίποτα που να έχει σχέση με ηλεκτρονικά αλλά γουστάρω να γράφω εδώ μέσα με κόσμια διαγωγή και δεν θα μου πεί κανείς να πάρω κουβάδες και φτυαράκια να πάω να παίξω αλλού.

¶ϊντε μπράβο επι τέλους.

10 Not allowed! Not allowed!

2. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον manolena για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

@962fm@ (16-04-18), DGeorge (19-04-18), kioan (16-04-18), mikemtb (16-04-18), vasilimertzani (16-04-18)

Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων

Εγώ δεν είμαι ηλεκτρονικός, δεν έχω κανένα χαρτί που να το πιστοποιεί, δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά εδώ μέσα γράφω και έχω δείξει πως μπορώ να κάνω πράγματα που μόνο ηλεκτρονικοί μπορούν να κάνουν. Είμαι μηχανικός και συνεπώς μάλλον θα πρέπει να ξεκουβαλάω απο εδώ να πάω σε κανα φόρουμ για φαναρτζήδες-μηχανικούς-ΜΕΚατζήδες. Το μόνο που με σώζει είναι πως στην ορθογραφία έπαιρνα πάντα 10 στο δημοτικό, υποθέτω;
    ...........
    ¶ϊντε μπράβο επι τέλους.
    Καλημέρα στην παρέα την εκλεκτή! Χριστός Ανέστη παίδες!

Γειά σου ρε Μάνο με τα ωραία σου!!!! Σε φαντάστηκα, κι από άλλες συζητήσεις, ότι δεν 'πας' τις κόντρες και τα 'ξεκατινιάσματα -μέχρι χυδαιότητας-'!
    Το "μηχανικός", όμως που γράφεις, λόγω εξέλιξης του κλάδου των Μηχανικών, έχει πλέον επεκταθεί από 'φαναρτζής', μέχρι και 'πυρηνικός μηχανικός', ή/και 'διαστημικός μηνανικός' (πυραυλατζής).... Στην περίπτωσή μας θα μπορούσες, άνετα να είσαι 'ηλεκτρολόγος μηχανικός΄, ή 'ηλεκτρονικός μηχανικός'!!
    Φίλε Μάνο, όταν είχαμε βρεθεί σε κάποιες συναντήσεις, πριν φορτωθεί και ο Γιάννης Λέπουρας, μαζί με τα άλλα παλληκάρια, τις ευθύνες της Διαχείρισης, λέγαμε (θυμάμαι πολύ καλά) ότι "Ετσι όπως το πάμε, σε λίγο θα δίνουμε και οδηγίες για επισκευές τοίχων, μπάνιων κλπ."
    Συμφώνησα αμέσως, καθώς από τη στιγμή, όπου έχουμε κατηγορία "Γενική Συζήτηση", μπορώ άνετα να βάλω κι εγώ ένα θεματάκι ρωτώντας "Πώς χτίζεται ή/και επισκευάζεται το 'Προτεταμένο Σκυρόδεμαο'; ", ή "Ποιά είναι η διαφορά του 'Κοινού Σκυροδέματος', από το 'Οπλισμένο Σκυρόδεμα', ή/και το 'Προτεταμένο Σκυρόδεμα'; "
    Συνεπώς, όποιος σου γράψει "να πάρεις κουβάδες και φτυαράκια να πας να παίξεις αλλού", μάλλον έχει συμπλεγματικό κίνητρο γενικότερα, ή/και ειδικότερα απένατί σου. Απλώς αγνόησέ τον... Σε πρώτη φάση! Αν εξακολουθεί να σ' εκνευρίζει πολύ, στείλε ένα π.μ σε κάποιον Διαχειριστή να επιληφθεί του θέματος!
    Ωστόσο, έχε και τον νου σου!
    Κι η θέση των Διαχειριστών είναι πολύ λεπτή... Οποιοσδήποτε κακεντρεχής, και υποκριτής μπορεί άνετα να τους κατηγορήσει για 'Λογοκρισία', 'Φίμωση της Ελευθερίας του Λόγου', 'Δικτατορική Συμπεριφορά', κλπ μ@@@@κίες. Το έχεις δει να συμβαίνει επανειλημμένα.
    Η αποδοτικότερη, κατ' εμένα, συμπεριφορά/αντιμετώπιση είναι η ψυχρή αγνόηση!
    Για φαντάσου: Ο άλλος "Βαμπιρίζει" καθώς περιμένει -με λαχτάρα- τη δική σου αρνητική αντίδραση. Αν εξακολουθείς να τον αγνοείς, είτε θα στραφεί εναντίον άλλου, είτε θα αποσυρθεί στη δική του - μοναχική μιζέρια!
    Ελπίζω να βοήθησα... Ζητώ Συγγνώμη αν μακρυγόρησα!
    Φιλικότατα
    Γιώργος

0 Not allowed! Not allowed!

ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Είναι μέχρι να πέσουν καμιά 30αριά ban σε τιμές χονδρικής.

3 Not allowed! Not allowed!
    900MHz-80GHz

5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

DGeorge (19-04-18)

Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα

Προεπιλογή

Οι φίλοι Διαχειριστές, αν δουν πρόβλημα από το μήνυμά μου αυτό, ας το διαγράψουν ελεύθερα! Γνωρίζουν πολύ καλά ότι σέβομαι τις ευθύνες τους!

Προς όσους, λοιπόν, καμαρώνουν το "Ηλεκτρονικός" τους, Θα ήθελα να τους ενημερώσω ότι:
    Ήμουν μαθητής στο 6ατάξιο Τεχνικό Γυνάσιο "Ζάνειο" του Πειραιά. Είχα επιπλέον μαθήματα Ηλεκτρολογίας και Μηχανολογίας (Τόρνο, Φρέζα) μέχρι 3η Γυμνασίου. 4η χωριστήκαμε Μηχανολόγοι από Ηλεκτρολόγους.
    Ακολούθησα τους Ηλεκτρολόγους. Την 4η λοιπόν, ανάμεσα στα όργανα μέτρησης, Τότε, μάθαμε και για κάποιο όργανο που μετρούσε Τάσεις, Εντάσεις, και Αντιστάσεις, ανάλογα με τη ρύθμιση που του έδινες. .....Το έλεγαν "Πολύμετρο"!
    Για να μην σας πρήζω, την 5η και 6η Γυμνασίου, ενώ είχαμε ήδη αρκετές Ηλεκτρολογικές Γνώσεις, αρχίσαμε να μαθαίνουμε για Διόδους Λυχνίες, 'Μαγικά Μάτια, Τριόδους, Διπλοπεντόδους κλπ. κοντά στο απολυτήριο 'παίζαμε' ήδη με τους πρώτους πειραματικούς (πολύ χαμηλής εμβέλειας) πομπούς μας στα μεσαία. Προλάβαμε τα transistors Γαλλίου, Γερμανίου, (εννοείται και τις αντίστοιχες διόδους τους). Πριν το απολυτήριο είχα μάθει χρωματικό κώδικα τιμών στις αντιστάσεις.
    Γνώριζα ήδη προς τα τέλη, να χειρίζομαι Παλμογράφο.
    Προσωπικά επέλεξα. μετά το απολυτήριο, να σπουδάσω Φυσικός, όπου έμαθα πώς λειτουργούν όλα αυτά. Η γνώση χειρισμού του Παλμογράφου, μου φάνηκε φοβερά χρήσιμη σε ευαίσθητα πειράματα, που είχαν σχεδιαστεί 'στο πόδι'.
    Όπως είχα μάθει να διαβάζω Ηλεκτρολογικό Κύκλωμα, έμαθα να διαβάζω και Ηλεκτρονικό Κύκλωμα! .....Η Κεντρική Φιλοσοφική τους Ιδέα έιναι ακιβώς ίδια!
    Έτσι ακριβώς, με αυτές τις γνώσεις, κατάφερα να επισκευάζω από απλά PC, ως Ιατρικά Μηχανήματα με Ψηφιακές Υπολογιστικές Μονάδες!!!
    Από την πείρα μου ως Φυσικός, αυτό που μπορώ να πω είναι ότι ένας Ηλεκτρολόγος κι ένας Ηλεκτρονικός, με λίγη καλή προσπάθεια, μπορεί ο ένας να καταλάβει/διαβάσει τα κυκλώματα του άλλου. Κατ' εμένα, κάθε προσπάθεια αντιπαλότητας μεταξύ των δύο είναι απλοϊκή στην ουσία της. Η μόνη σοβαρή διαφορά έγκειται στη Νομική Τεκμηρίωση των γνώσεων (Διπλώματα).

1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DGeorge : 19-04-18 στις 13:32

Μέλος Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Περιοχή
    Σάμος

Προεπιλογή

εγω θα ελεγα ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ αφηστε λοιπον τις μαλ@#$$#@ς

Ο ανθρωπος σπαταλα την υγεια του να αποκτησει χρηματα ...και μετα σπαταλα τα χρηματα να ..ξαναποκτησει την υγεια του
    Δαλαι Λαμα

Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Περιοχή
    Κερατσίνι

Προεπιλογή

κατασκευη λυχνιων λαμπατων!!!

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Προεπιλογή

Προσπαθώ να ελέγξω ένα εξάρτημα, JN2R-600A5L, παρόμοιο βρήκα αυτό:

A019311.jpg

Specification Description
    €€Description €€Surge Arrester 2-Electrical
    €€DC Spark-Over Volt. €€350 ± 20%
    €€Impulse Spark-Over V €€β‰¦ 800
    €€AC Disch. Cur. @50Hz €€10
    €€Hold-Over Vdc €€135
    €€Weight €€

Μέσα σε ένα Crystal audio πολύπριζο:
    11612709-orig.jpg

Πώς το ελέγχω; Με το ωμόμετρο πάντως μου δείχνει ανοιχτό κύκλωμα (και προς τις δύο κατευθύνσεις).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 22-04-18 στις 18:25
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ

Προεπιλογή

ε σε καλό δρόμο είσαι. αν ήταν χαλασμένο θα ήταν βραχυκυκλωμένο (πιθανών).

«Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απΆ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.

www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Προεπιλογή

Κι όμως δεν δουλεύει.
    Έχει ένα πολύ απλό κύκλωμα σε μια πλακετίτσα, δυο ηλεκτρολυτικούς, ένα τρανζίστορ, το JN2R και 4 πυκνωτές μπλε υψηλής τάσης (τυλιγμένους με θερμοσυστελλόμενο μαζί με μια αντίσταση (υποθέτω))

pc12304372-radial_blue_rohs_10_tolerance_high_voltage_ceramic_disc_capacitors_2kv_10000pf.jpg
    και μια δίοδο και δεν μπορώ να βρω τίποτα χαλασμένο, αν και τους πυκνωτές τους μπλε έτσι όπως είναι δεν μπορώ να τους ελέγξω αλλά δύσκολο το κόβω να είναι χαλασμένος κάποιος από αυτούς.
    Με λίγα λόγια όλα δείχνουν οκ απλά...το πολύμπριζο δεν δουλεύει, οπότε μάλλον θα καταργήσω απλώς το πλακετάκι (εξάλλου δεν νομίζω να προσφέρει και καμιά προστασία της προκοπής).

Αυτό το πολύπριζο έχει ένα διακόπτη με δύο θέσεις: Off και...Reset...
    Στο Off ο διακόπτης είναι ανοιχτός (και φάση και ουδέτερος).
    ¶ρα...στο Reset είναι σε κανονική λειτουργία;
    Δεν έπρεπε να έχει και θέση On;
    Περίεργα πράματα ρε παιδί μου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 22-04-18 στις 19:33
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ

Προεπιλογή

δεν κατάλαβα το σύνολο που είπες αλλά το εξάρτημα που έδειξες είναι για προστασία υπέρτασης. συνήθως συνδέουν φάση και ουδέτερο με την γείωση. οι πυκνωτές που λες μήπως είναι βαριστορ και οχι πυκνωτές? το τρανζίστορ μπορεί να είναι για προστασία υπερέντασης και να κόβει (αν και χλομό το βλέπω, κάτι άλλο ή για κάτι άλλο θα είναι). από εκεί και πέρα βλέπεις πάνω στην πλακέτα που δεν έχεις συνέχεια. μπορεί να έχει χαλάσει ο διακόπτης (το ποιο συνηθισμένο) αλλιώς θα πρέπει να έχει και κάποιες ασφάλειες που τις καίει όταν δεν μπορεί να περιορίσει την υπέρταση ή μπορεί να είναι αντιστάσεις ασφάλειες.

«Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απΆ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.

www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 169 από 172 ΠρώτηΠρώτη ... 69 119 159 167 168 169 170 171 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Lidl:Σετ πένσα ακροδεκτών
    By SeAfasia in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-16, 02:16
  2. Απαντήσεις: 7206
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-16, 00:26
  3. Σύστημα Εξαέρωσης Αναθυμιάσεων
    By ioannistsi in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-15, 13:07
  4. Android- Τα πάντα για τους ηλεκτρονικούς!
    By Googlis in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-11, 16:52
  5. Ηλεκτρονικό σπίτι (τα πάντα μέσω υπολογιστή)
    By EARINOS in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-09, 18:33

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία