Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 25 από 25

Θέμα: Ζεστο νερο χωρις καυσιμα.

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου μενω στην πατρα. εχει ηλιοφανεια ολο τον χρονο. σπανια, περιπου 10 μερες τον χρονο να μην εχει ζεστο νερο ο ηλιακος και να χρειαστει να αναψω τον ηλεκτρικο. βεβαια οταν ειναι μερα με μικρη ηλιοφανεια προσανατολιζω το μπανιο μου το απογευμα και οχι το βραδυ η το πρωι που απο το κρυο της βραδυας θα εχει παγωσει το νερο. οπως βλεπεις ολα ειναι θεμα προγραμματισμου και κοινης λογικης. δεν χρειαζεται να κανω μπανιο 00.00 το βραδυ τον χειμωνα. για το καλοκαιρι ουτε λογος βεβαια. οσο νερο και να τραβηξω το θερμομετρο δεν πεφτει κατω απο τους 65 βαθμους.
    τωρα στον εβρο που η ηλιοφανεια ειναι μικροτερη και το περιβαλλον ειναι πιο ψυχρο δεν ξερω τι γινεται. παλι ομως με καλο προγραμματισμο θα βγει η καταναλωση του ζεστου νερου.
    Aκριβως το ιδιο και με εμενα στην Αθηνα..ζητημα ειναι να αναβω 10 φορες το χρονο τον ηλιακο..θυμαμαι μαλιστα οταν πριν χρόνια ειχε χιονισει αλλα ειχε ηλιοφανεια ανεβηκα στην ταρατσα,εβγαλα το χιονι απο τα πανελ και το απογευματακι εκανα μια χαρα μπανιο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angel_grig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aκριβως το ιδιο και με εμενα στην Αθηνα..ζητημα ειναι να αναβω 10 φορες το χρονο τον ηλιακο..θυμαμαι μαλιστα οταν πριν χρόνια ειχε χιονισει αλλα ειχε ηλιοφανεια ανεβηκα στην ταρατσα,εβγαλα το χιονι απο τα πανελ και το απογευματακι εκανα μια χαρα μπανιο..

    μου θυμιζεται μια ''μελετη '' που εκανα ,να δω ποσοι εχουν τον χειμωνα ζεστο νερο.
    Κατεληξα λοιπον οτι οι περισοοοτεροι που ειχαν ζεστο νερο δεν τα πηγαιναν και καλα με το μπανιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    micalis (11-09-12)

  4. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    μαλλον φιλε vasilimertzani κρινεις απο την δικη σου περιπτωση! θα εισαι απο αυτους που κανουν μπανιο καθε σαββατο (και αν)! για να μιλησω για τον εαυτο μου και την οικογενεια μου εχω να πω οτι κανουμε μπανιο μια φορα την ημερα τον χειμωνα. το καλοκαιρι το μπανιο παιρνει φωτια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλλον φιλε vasilimertzani κρινεις απο την δικη σου περιπτωση! θα εισαι απο αυτους που κανουν μπανιο καθε σαββατο (και αν)! για να μιλησω για τον εαυτο μου και την οικογενεια μου εχω να πω οτι κανουμε μπανιο μια φορα την ημερα τον χειμωνα. το καλοκαιρι το μπανιο παιρνει φωτια!
    μην το παιρνεις φιλε μου στραβα,πλακιτσα κανουμε να περναει η ωρα.
    οντως ομως ειναι περιεργο να κανεις τον χειμωνα μπανιο.Εμενα προσωπικα(εχω αλλαξει και δευτερο ηλιακο,νομιζοντας οτι ο πρωτος ειναι χαλασμενος0 τον χειμωνα βια κανουν δυο μπανιο την ημερα,και αυτα οχι με πολλα κρυα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    βλεπω οτι βρισκεσαι κερατσινι. οι θερμοκρασιες ειναι περιπου οι ιδιες η λιγο ψυχροτερες απο αυτες που εχουμε εδω στην πατρα. επειδη ασχοληθηκα αρκετα με τον ηλιακο (εχω κανει δυο εγκαταστασεις μονος μου και με τις σωληνωσεις που απαιτουνται) εμαθα καποια πραγματα. οι περισσοτεροι ηλιακοι αν δεν αποδιδουν σωστα πασχουν στην εγκατασταση τους και οχι σε κατασκευαστικα προβληματα. ολοι οι ηλιακοι ειναι περιπου ιδιοι και δεν υπαρχει καλος και κακος ηλιακος. οταν βλεπω ηλιακο καταλαβαινω πλεον τα προβληματα που εχει λογω λαθων του. θα σου ελεγα λοιπον να βγαλεις μια φωτογραφια και να δω τι προβλημα και πως μπορεις να το διορθωσεις. για να καταλαβεις τον χειμωνα αρκουν 3 ωρες κανονικης ηλιοφανειας για να κανουν 3 ατομα ανετα μπανιο. σπανια, πολυ σπανια θα χρειαστει να κανω υποβοηθηση και με λιγο ρευμα, και ακομη πιο σπανια θα χρειαστει να αναψω τον εσωτερικο ηλεκτρικο θερμοσιφωνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΣΕ ΠΑΛΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
    By apog in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-17, 01:11
  2. ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΆ ΓΙΝΕΤΑΙ;
    By ntasejay in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-16, 02:17
  3. Ζεστο νερο με μικροκυματα
    By giannis.serres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-15, 17:09
  4. ζεστο dimmer
    By PALIARMOTHS in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-13, 17:59
  5. Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-12, 20:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας