Σελίδα 17 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 7 15 16 17 18 19 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 161 έως 170 από 212

Θέμα: BITCOIN

  1. #161
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι ο φίλος μου ξεκίνησε το ico και τη δεύτερη μέρα έχει φτάσει τα 104.000 δολάρια

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
    Ε και εσύ μην τους βάζεις δύσκολα, εδώ ψάχνουν αντίκρισμα σε πιτόγυρα...

    Πως το λένε το ico?

    *Χθες ήρθε mail απ την revolut ότι υποστηρίζει btc, αιθέρα και lite coin.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #162
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Εφ οσον παρατεθηκαν αυτουσια αρθρα απο τη γουικι , θα παραθεσω κι εγω ενα .
    Ιδιαιτερα για τα νεαρα παιδια ειναι και Διδακτικο.

    Δευτέρα, 14-Νοε-2016 00:23

    Το κακό νόμισμα διώχνει το καλό

    Του Λέανδρου Ρακιντζή

    Ο sir Thomas Gresham (1518-1579) Άγγλος χρηματομεσίτης διατύπωσε το νόμο που φέρει το όνομά του "το "κακό" νόμισμα διώχνει το "καλό". Ο οικονομικός αυτός νόμος λειτουργεί όπου κυκλοφορούν παράλληλα δύο ή περισσότερα νομίσματα, οπότε οι συναλλασσόμενοι προσπαθούν κατά τη συναλλαγή τους να χρησιμοποιήσουν το κακό νόμισμα, εφόσον είναι αυτό δυνατόν από τις συνθήκες της αγοράς ή από το νόμο, οπότε το καλό νόμισμα είτε αποταμιεύεται είτε εξάγεται. Ο νόμος λειτούργησε εντονότερα όταν κυκλοφορούσαν νομίσματα όχι χαρτονομίσματα, και αφορούσε τα ελιποβαρή νομίσματα ή αυτά που είχαν μικρότερη περιεκτικότητα σε χρυσό ή άργυρο. Άλλωστε και στη χώρα μας μέχρι την δεκαετία του 1960 πολλές συναλλαγές ιδίως αγοραπωλησίες ακινήτων ή παροχές προικών γίνονταν σε χρυσές λίρες Αγγλίας και όχι ιταλικές.

    Τελευταία και ιδίως από τον νυν Υπουργό Ανάπτυξης και Οικονομικών Δ. Παπαδημητρίου διατυπώθηκαν -προ της υπουργοποίησής του- ιδέες για την εισαγωγή παραλλήλου νομίσματος, το οποίο και ονοματοδοτήθηκε, σε αναλογία 20% με τα κυκλοφορούντα ευρώ ενταύθα, που θα ήταν δεκτό σε ορισμένες συναλλαγές ιδίως με το Δημόσιο σε ορισμένες αναλογίες. Είναι παρήγορο ότι ο κ. Υπουργός απεταξάτο το σχέδιο, αλλά ο σπόρος έχει ήδη ριφθεί, και κάποιοι αγκάλιασαν την ιδέα διότι νομίζουν ότι θα απαλλαγούν από τα χρέη τους. Υπάρχει και ιστορικό προηγούμενο: με το ν. 51/1945 του Σβώλου (υπουργός οικονομικών 1945) εκδόθηκαν νέες δραχμές σε αντάλλαγμα 50.000.000.000 παλαιές δραχμές προς μία καινούργια και έτσι τα παλαιά χρέη αποσβήσθηκαν.

    Σαφώς το νόμισμα αυτό θα είχε δύο τιμές, την επίσημη και της μαύρης αγοράς και οι μεν αδύνατοι που δεν μπορούν να επιβάλλουν την πληρωμή τους σε ευρώ, θα πληρώνονται με παράλληλο νόμισμα, αλλά πληρώνοντας τις υποχρεώσεις τους σε ευρώ, όταν συναλλάσσονται με ισχυρότερο, που θα το προμηθεύονται από τη μαύρη αγορά.

    Το παράλληλο νόμισμα είχε σκοπό να αποκτήσει η χώρα ρευστότητα, ώστε να επιτευχθεί η ανάπτυξη. Είναι σχεδόν βέβαιο, ότι το νόμισμα θα υποτιμούνταν βαθμιαία συνεχώς, τουλάχιστον στη μαύρη αγορά, που ασφαλώς θα λειτουργούσε και συνεπώς καθένας θα προσπαθούσε να το διώξει αμέσως κατά τις συναλλαγές. Αποτέλεσμα; Η επιτάχυνση της υποτιμήσεως.

    Το κράτος για να ανταποκρινόταν στις δημοσιονομικές του δαπάνες και χωρίς τον έλεγχο της ΕΚΤ, θα εξέδιδε όλο και μεγαλύτερες ποσότητες παραλλήλου νομίσματος και στο τέλος θα δημιουργούνταν πληθωρισμός μεγαλύτερος του συνήθους. Εξάλλου για να επιτύχουμε οικονομική ανάπτυξη χρειάζονται επενδύσεις είτε από ημεδαπό κεφάλαιο που δεν είναι δυνατόν να σχηματισθεί με πληθωριστικό και υποτιμημένο νόμισμα, είτε από κεφάλαιο από την αλλοδαπή που σημαίνει εξαγορά ελληνικών επιχειρήσεων.

    Οι οικονομικοί νόμοι είναι τόσο ισχυροί, όσο και οι φυσικοί, και εάν εισαχθεί το παράλληλο νόμισμα ο νόμος του Gresham θα λειτουργήσει με όλες τις συνέπειες του. Το ίδιο θα συμβεί σε περίπτωση Grexit και την εισαγωγή νέου νομίσματος, που για μεγάλο χρονικό διάστημα θα λειτουργεί παράλληλα με το ευρώ.

    * Ο κ. Λέανδρος Ρακιντζής είναι Αρεοπαγίτης Ε.Τ., πρώην Γενικός Επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης

    http://www.capital.gr/arthra/3169374...ioxnei-to-kalo

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #163
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε και εσύ μην τους βάζεις δύσκολα, εδώ ψάχνουν αντίκρισμα σε πιτόγυρα...

    Πως το λένε το ico?

    *Χθες ήρθε mail απ την revolut ότι υποστηρίζει btc, αιθέρα και lite coin.



    Φιλοι των εικονικων νομισματων και περα απο καλαμπουρια , το NickCoin ειναι μια σταθερη
    ηλεκτρονικη αξια ,με αντικρυσμα επισκευες πασης φυσεως πλακετων .
    Μου καηκε η πλακετα του τροφοδοτικου του πανακριβου εκτυπωτη μου , Στον Νικο θα την παω
    και θα τον πληρωσω με ευρωδολλαρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #164
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Το bitcoin χρησιμοποιεί γύρω στο 5πλάσιο ποσό ενέργειας σε σχέση με ολόκληρη την Google

    The Hard Math Behind Bitcoin's Global Warming Problem

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #165
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Ελληνοφωνος διαδ τοπος , της μητερας των επιστημων , υπερανω καχυποψιας :

    physicsgg
    Φυσικοί και Φυσική από το διαδίκτυο



    Πόση ηλεκτρική ενέργεια απαιτείται για την «εξόρυξη» των bitcoins;

    Το αν η ποσότητα ηλεκτρικής ενέργειας που καταναλώνεται για τις συναλλαγές και τη δημιουργία των bitcoins είναι ίση με την ετήσια κατανάλωση της Ιρλανδίας ή τη μισή της Νιγηρίας είναι δύσκολο να επαληθευτεί και να εκτιμηθεί με ακρίβεια. Πάντως πολλοί θεωρούν τις ενεργειακές απαιτήσεις των bitcoins ήδη ανησυχητικά υψηλές. Παρότι το εικονικό νόμισμα είναι μόλις οκτώ ετών, ήδη απορροφά από 0,05% έως 0,15% της παγκόσμιας κατανάλωσης ρεύματος.


    physicsgg.me/2017/12/15/πόση-ηλεκτρική-ενέργεια-απαιτείται-γ/

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #166
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.369


    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #167
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιο ειναι και των υπολοιπων.
    Κανενα νομισμα δεν εχει κανενα απολυτως αντικρυσμα εδω και κανα αιωνα περιπου, ουτε κανεις σου εγγυαται στην πραξη τιποτα που να θεωρειται εγγυηση.
    Ειναι απλα θεμα αγορας. (και υπ οψη ειμαι απ αυτους που κατακρινουν το bitcoin και τον τροπο που χει στηθει)



    Κρυβεις λογια νομιζω αφου στις πλακετες ειπαμε κεντας (οταν και αν το θελησεις). Γουικι , βαλε "χρυσους κανων " Νομισματικος και Bretton Woods Conference.
    Κατιτις υπαρχει και σε χρυσο και αλλα αξιογραφα και η τραπεζα της Ελλαδος εχει ,ενα μερος εκτος για ευνοητους λογους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #168
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Το ico λέγεται mytracknet και έχει πάει 123 k

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #169
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Δηλαδή διαθέτεις 7 χιλιάρικα τώρα ε?
    Και γαμώ τις φούσκες...
    https://coinmarketcap.com/
    σωστα , πολλα παραπανω απο τοτε , σχεδον 2 btc εχω και ηταν η τελευταια χρονια που ασχοληθηκα , ειμαι απο τους πρωτους bitcoiners , τωρα αν σακασει πεσει εχει αντικτυπο σε σουβλακια κλπ ε δεν θα τα βαψω και μαυρα , ειμαι 35 , θα τα ρευστοποιησω στα 50 μου , μπορεις να τα ρευστοποιησεις και τωρα , υπαρχει τροπος , γιατι να το κανω ? εχω βαλει στοχο τα 50 , εως τοτε βλεπουμε , μπορει να ειμαι ο τιποτενιος επενδυτης που απλα εκαψε λιγο ρευμα εκανε την τυχη του τοτε και πηρε μια συνταξη (εξτρα ?) το 2032 !? , αν παλι οχι απλα στα τετοια μου ! ο χρονος θα δειξει !

    Μη λες βλακείες, για να κάνεις mining χρειάζεσαι ASIC MINERS
    μην φας , εχουμε γλαροσουπα ! ουτε αυτο δεν κανει πλεν , αν θες να παιξεις κανε κατι τετοιο ... που δεν ... απλα λεμε ...



    μου κανει εντυπωση παντως που εν ετη 2017 εχουμε ιντερνετ αλλα βαριομαστε να πατησουμε κατι στο google , και το χειροτερο να το διαβασουμε εστω απο περιεργεια που ειναι και στα Ελληνικα !! μα τετοια βαρεμαρα ?? αλλα τ θεωριες μας τις αναπτυσουμε ...

    Τι είναι το Bitcoin, το Ψηφιακό Νόμισμα του Μέλλοντος (?)


    Τι Είναι το Bitcoin Cash Και τι Σημαίνει το Hard Fork του Bitcoin


    Bitcoin Mining: Γιατί Δεν είναι Πλέον για Εμάς...


    Bitcoin για αρχάριους: Τα πρώτα απαραίτητα βήματα!


    Ποιος Είναι ο Κίνδυνος να Είναι Φούσκα το Bitcoin


    Τα πιο Σημαντικά, Εναλλακτικά του Bitcoin, Ψηφιακά Νομίσματα

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimnet : 17-12-17 στις 04:16

  10. #170
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Δεν μιλάω για το bitcoin αλλά για IFC και άλλα νομίσματα που δίνονται.
    απο τοτε εχεις κατι περαν του bitcoin ? και αν ναι τι ....? oxi ifc

    αληθεια.... κανει κανεις απο εσας εδω μεσα ανταλλακτικη εργασια ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 17 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 7 15 16 17 18 19 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας