Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Κόλληση led

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Κόλληση led

    Υπάρχει κάποια τεχνική για να κολλήσω led με καλώδιο. Αναφέρομαι σε μικρά led 5mm με λεπτό καλώδιο awg 26.
    Είδα κάπου κάτι βοηθητικά χέρια που είναι μια μεταλλική βάση με 2 τανάλιες. Αυτό λέτε να αξίζει?
    Δοκίμασα να το κάνω σκέτο και ζορίστηκα αρκετά, μιας και πρέπει να το φέρεις ακριβώς και χωρίς να περισσέψει σύρμα από το καλώδιο γιατί όταν λυγίσει μπορεί να κοπεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν διάφοροι μέθοδοι να κολλήσεις ενα καλώδιο με ένα led. Εγώ προτιμώ να τυλίγω το καλώδιο (το σύρμα) αρκετές βόλτες γύρω απο το led και μετά κόληση. Περνάς και ενα μακαρόνι θερμοσυστελόμενο και είσαι μια χαρά.....αλλες φορές περνάω λιγη κόληση στο σύρμα και μετά το ακουμπάω στο led και το κολλάω με το κολλητήρι. Για βοηθητικά χέρια είναι μια βάση με δύο κροκοδειλάκια και ίσως και μεγενθυντικό φακό.....είναι φτηνά και σίγουρα θα σου φανούν χρήσιμα

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Δοκίμασα να περάσω πρώτα το σύρμα αλλά επειδή είναι πολύ λεπτό δεν δεχόταν πολύ καλαι. Μετά δοκίμασα να βάλω πάνω στο led, αλλά δεν με βοήθησε και αυτό πάρα πολύ, γιατί δεν κάνει καλή επαφή με το led το καλώδιο. Δοκίμασα και να βάλω στο κολλητήρι λίγο και να το περάσω, αυτό μου φάνηκε το καλύτερο αλλά αν αργούσα χάλαγε το καλαι και φτου από την αρχή.
    Αυτό που το διπλώνεις το είδα μετά, είναι καλή μέθοδος? Μήπως αυξάνει πολύ ετσι την κόλληση. Θελω να πω άμα το γυρίσω θα πρέπει να βάλω καλαι απο παντού, απο κάθε πλευρά.
    Ναι αυτά που λες είδα σε ένα βίντεο και μου φάνηκαν πολύ καλά, δοκίμασα να το κάνω με μανταλάκια αλλά δεν το πέτυχα, ήταν καλύτερα όμως.

    Ναι το μακαρόνι είναι απαραίτητο, έχω δει που βάζουν και σιλικόνη κιόλας, έτσι το στηρίζουν κιόλας, αλλά νομίζω βοηθάει να έχει και αντοχή ή κόλληση, αφού θα δέχεται έτσι λιγότερη πίεση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Το κόλπο είναι να βάζεις πρώτα κόλληση σε ότι θες κολλήσεις αλλά με τον σωστό τρόπο. Δηλαδή πρώτα ζεσταίνεις αυτό που θες να μπει η κόλληση και όταν είναι ζεστό ακουμπάς το καλάι σου όχι πάνω στο κολλητήρι αλλά πάνω στο αντικείμενο που θες! Θα δεις μετά πόσο ωραία θα είναι η κόλληση που θα απλωθεί εκει πάνω και πόσο εύκολο θα είναι να κολληθούν δύο τέτοιες επαφές μεταξύ τους.

    Εγώ πάντως άμα θέλω να κολλήσω τέτοια λεντάκια η και γενικώς παρόμοια ποδαράκια με κάποιο καλώδιο η διαδικασία που κάνω είναι η εξής. Ζεσταίνω το πόδι του λεντ με το κολλητήρι και λιώνω καλάι πάνω του. Κάνω το ίδιο και στο καλώδιο. Μετά απλά ζεσταίνωντας είτε το καλώδιο είτε το πόδι του λεντ και ακουμπώντας τα δύο μεταξυ τους κολλιέται ως δια μαγείας Καλό είναι να προβλέπεις και να βάζεις και μακαρόνι όπου χρειάζεται πριν την κόλληση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .::Nikos::. : 18-12-14 στις 00:04

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον .::Nikos::. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (18-12-14)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.990

    Προεπιλογή

    Αυτό που λέει ο Νίκος στο προηγούμενο μήνυμα, αλλά με μια διαφορά που βοηθάει πολύ: Αφού βάλεις λίγη κόλληση στο καλώδιο και στο πόδι του LED (γάνωμα), στο ένα από τα δύο, στο πόδι του LED ας πούμε, τραβάς το κολλητήρι χωρίς όμως να τραβήξεις και το σύρμα της κόλλησης, με αποτέλεσμα η άκρη του σύρματος της κόλλησης να μείνει κολλημένη πάνω στο πόδι του LED. Στη συνέχεια με τη μύτη του κολλητηριού κόβεις το σύρμα της κόλλησης αφήνοντας ένα μικρό κομμάτι αχρησιμοποίητης κόλλησης γύρω στο μισό εκατοστό πάνω στο πόδι του LED. Όταν μετά πλησιάσεις το καλώδιο και το κολλήσεις θα δεις ότι καθώς θα τραβάς το κολλητήρι δεν θα σχηματιστεί κλωστή κόλλησης, ακριβώς λόγω της φρέσκιας κόλλησης που υπήρχε στο σημείο συγκόλλησης.

    Και δεν χρειάζεται τίποτα πολύπλοκο για τη συγκράτηση - μια πένσα με την οποία έχεις πλακώσει το LED πάνω στον πάγκο είναι αρκετή.

    3 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μόνιμη κόλληση led σε ψύκτρα
    By planetman in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-16, 19:06
  2. Κόλληση
    By John Quimby in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-15, 22:06
  3. Κόλληση
    By cse40270 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-14, 01:02
  4. Κόλληση 0,25 mm
    By billys7 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 22:34
  5. Κατασκευή Πλακετών και Κόλληση LED
    By cdrov in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-09, 15:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας